Clubul mamicilor incepatoare - 8
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraRr
Scris: Thursday, March 14, 2019 8:11 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/13/2017
GeorgianaB wrote:

Le clatesti bine si daca le tii in jos, oblic descendent mai exact, astfel nu intra apa in suzeta. Ce detergent friendly folosesti ? Cauta ingredientele, majoritatea contin conservanti si derivati de alcool. Pentru biberoane nu mi se pare wow, oricum se sterilizeaza, dar pentru suzeta nu stiu ce sa zic, chiar daca clatesti nu stii ce si cat ramane pe ele, stiu de pa biberoane cat clateam la ele pentru a scapa de spuma aia in conditiile in care foloseam foarte putin detergent. Solutia despre care ti-am spus contine apa si acid hipocloros, deci un dezinfectant natural diluat.

https://m.emag.ro/detergent-vase-si-biberoane-friendly-organic-fara-miros-500-ml-8680088181802/pd/DX9RVHBBM/
Este foarte bun, pun ca si cantitate cat un bob de mazare si spala foarte bine, daca nu il foloseam biberoanele ramaneau uleioase oricat le clateam si eu nu mai sterilizam de ceva vreme la fiecare utilizare si trebuiau spalate bine, nu doar clatite. Daca clatesti foarte bine sunt sigura ca nu ramane detergent pe tetine, suzete. Am si eu dezinfectant cum spui tu dar nu l-am folosit, il luam la mine cand plecam undeva pentru ca ma gandeam ca daca scap suzeta sau o tetina insa am inceput sa iau la mine 2-3 suzete si stau linistita :))
Alle.p
Scris: Thursday, March 14, 2019 8:45 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Multumesc pentru raspunsuri. Am vorbit cu contabila de la mine de la munca si a spus ca programele de contabilitate nu au o optiune dedicata acestui tip de concediu si ca pur si simplu adauga zile de concediu de odihna si le calculeaza ca atare. I-am spus so?ului sa se intereseze si la el la munca, de?i nu ar trebui sa fie diferit.
GeorgianaB
Scris: Thursday, March 14, 2019 9:24 AM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
Astazi in sfarsit si-a facut aparitia primul dinte yes
Va atasez doua poze cu aspectul gingiei inainte si dupa, poate va ajuta poza inainte in cazul in care vedeti asa ceva la bebelusii vostri

https://ibb.co/yYsm35c
https://ibb.co/DpcGVkz
Andreea06
Scris: Thursday, March 14, 2019 10:21 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
AlexandraRr wrote:

https://m.emag.ro/detergent-vase-si-biberoane-friendly-organic-fara-miros-500-ml-8680088181802/pd/DX9RVHBBM/
Este foarte bun, pun ca si cantitate cat un bob de mazare si spala foarte bine, daca nu il foloseam biberoanele ramaneau uleioase oricat le clateam si eu nu mai sterilizam de ceva vreme la fiecare utilizare si trebuiau spalate bine, nu doar clatite. Daca clatesti foarte bine sunt sigura ca nu ramane detergent pe tetine, suzete. Am si eu dezinfectant cum spui tu dar nu l-am folosit, il luam la mine cand plecam undeva pentru ca ma gandeam ca daca scap suzeta sau o tetina insa am inceput sa iau la mine 2-3 suzete si stau linistita :))

Eu m-am trecut pe Biolu la mai multe produse de curatat din casa. Lista de ingrediete e f scurta si poti intelege ce si cum. Miros f bine, au ulei de portocale de ex.
Am detergent de vase asa, vreau sa iau si pt masina de vase cand termin Fairy capsule, mai am spray all purpose care folosesc pt suprafete si diluat pt geamuri (mi-am pus in alta sticluta cu puf puf combinat cu apa, asa scrie pe sticla lui daca vrei pt geamuri sa diluezi) si solutie pt podele biolu. Astea le-am incercat.. la spalat pe maini cred ca raman la protex ca ma simt bine cu el. Iar hainutele lui le spal cu teo bebe de mic. E ieftin si bun, nu am avut probleme cu petele.. unde am ceva pata uitata de ceva timp dau cu un spray nemtesc din carrefour luat. Si apoi la spalat :)
Nicole2018
Scris: Thursday, March 14, 2019 10:22 AM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
Felicitari pentru primul dintisor!
Si multumesc pt poze, pt mine sunt utile.
Eu nu reusesc nicicum sa ii fac poza...bounce
Cel mai bine ii vad gingia cand plange...
Mirunah
Scris: Thursday, March 14, 2019 10:39 AM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
Nicole2018 wrote:

Eu ma uit cand doarmeLol
GeorgianaB
Scris: Thursday, March 14, 2019 11:06 AM
Nivel

Nicole2018 wrote:

Nicole, la 11:15 vorbeste Crina Coliban despre diversificare pe ProTv, daca poti sa te uiti.
Nicole2018
Scris: Thursday, March 14, 2019 11:29 AM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
GeorgianaB wrote:

Nicole, la 11:15 vorbeste Crina Coliban despre diversificare pe ProTv, daca poti sa te uiti.

Merci, acum am vazut mesajul tau, mai prind un pic din interviul cu ea.
Oricum, sambata ma duc la conferinta ei. ras
AlexandraRr
Scris: Thursday, March 14, 2019 1:53 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Andreea06 wrote:

Eu m-am trecut pe Biolu la mai multe produse de curatat din casa. Lista de ingrediete e f scurta si poti intelege ce si cum. Miros f bine, au ulei de portocale de ex.
Am detergent de vase asa, vreau sa iau si pt masina de vase cand termin Fairy capsule, mai am spray all purpose care folosesc pt suprafete si diluat pt geamuri (mi-am pus in alta sticluta cu puf puf combinat cu apa, asa scrie pe sticla lui daca vrei pt geamuri sa diluezi) si solutie pt podele biolu. Astea le-am incercat.. la spalat pe maini cred ca raman la protex ca ma simt bine cu el. Iar hainutele lui le spal cu teo bebe de mic. E ieftin si bun, nu am avut probleme cu petele.. unde am ceva pata uitata de ceva timp dau cu un spray nemtesc din carrefour luat. Si apoi la spalat :)

Multumesc, caut de cateva zile.solutii pentru parchet/gresie, vreau sa le inlocuiesc cu ceva potrivit pentru copii, multumesc pentru recomandari, as fi vrut sa erg tot pe gama.friendly organic dar ma mai gandesc ;))
Noi pentru maini avem.tot friendly cu extract din.grau sau musetel am mai avut si sunt ok, pe ea o spal momentan pe.maini cu gelul ei de baie si pentru rufe tot teo bebe folosesc si sunt multumita, este des redus pe emag.
Pentru pete eu am asta ( https://m.emag.ro/spray-prespalare-rufe-bebelusi-frosch-0-3-l-4001499915222/pd/DCRYFMBBM/?X-Search-Id=92cfacc22536c59bd8cf&X-Product-Id=781404&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view ) si a.scos inclusiv petele de ulei si motorina de pe.hainele.noastre :))
Multumesc inca o data lentru recomandari, caut si eu produse din.gama Biolu, se gasesc si in supermarket sau comand online?
AndreeaCD
Scris: Thursday, March 14, 2019 7:49 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/26/2018
GeorgianaB wrote:
Va atasez doua poze cu aspectul gingiei inainte si dupa, poate va ajuta poza inainte in cazul in care vedeti asa ceva la bebelusii vostri

Felicitari! Ce frumos!
E posibil la a mea sa apara asa repede? Ma uitam la poza ta azi ?i apoi mi-a sarit în ochi când plângea ca parca se vede ceva sub gingie în locul incisivului de jos frontal.... Adica se vede cam ca în prima ta poza doar ca o idee nu atât de evident, e pu?in mai estompat ca sa zic asa.... Oricum, de la prima poza la a doua când i-a ie?it efectiv, cât a trecut?
Mgeorgiana85
Scris: Thursday, March 14, 2019 8:18 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
GeorgianaB wrote:

Felicitari pt dintisor! Bravoo
La noi si-a facut aparitia al 3-lea dintisor...acum a iesit sus coeur

Mgeorgiana85
Scris: Thursday, March 14, 2019 8:21 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
Mamici, Eduard al meu are obrajii rosii, am fost afara azi dimineata dar nu am stat mai mult de jum de ora. Cat am mers de la masina pana la bioclinica dus-intors. Si din seara asta dinainte sa-i fac baita avea obrazul rosu. Acum doarme dar parca e si celalalt. Azi am incercat sa-i dau branzica cu avocado dar nu stiu daca a mancat 2 lingurite. Poate fi de la mancare sau de la dinti?
GeorgianaB
Scris: Thursday, March 14, 2019 10:03 PM
Nivel

AndreeaCD wrote:

Felicitari! Ce frumos!
E posibil la a mea sa apara asa repede? Ma uitam la poza ta azi ?i apoi mi-a sarit în ochi când plângea ca parca se vede ceva sub gingie în locul incisivului de jos frontal.... Adica se vede cam ca în prima ta poza doar ca o idee nu atât de evident, e pu?in mai estompat ca sa zic asa.... Oricum, de la prima poza la a doua când i-a ie?it efectiv, cât a trecut?

Prima poza este facuta ieri. La mine este defect profesional sa vad evolutia, semnele care apar. In ultimele 2-3 saptamani a inceput sa roada tot ce prindea din ce in ce mai agresiv, in ultima saptamana a fost marait duminica fiind punctul culminant, a plans destul in conditiile in care nu prea face asta. Dar fiecare copil este diferit, unii pot sa nu resimta eruptia primilor dinti, dar ca mame este normal sa fim atente la orice semn.
delia.c.yaya
Scris: Thursday, March 14, 2019 10:26 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Mamici, eu cu soacramea turbez.. Mai ales la faza cu mancarea lui giuliCrazy "ca uite ce slabuta e, ce manânca ea?!" ca nu stiu sai gatesc, ba ca ii dau putin, ba ca de ce ii dau asa mult, ba ca de ce atata mancare gatita pufuletii nui stau in gat... Moooor..
Si luni cand am fost la Torino nu stiu cu ce a indopato ca a avut diaree si de ieri face caca precum o oita si des, azi a facut de 6 ori cate 3-4 bilute.. Si ce se mai incordeaza se inroseste... Iam dat para ca de la asta mereu isi revenea si inca nimic.
Eu banuiesc ca luni iar fi dat 2 banane, ca lipseau bananele cand am ajuns acasa. Si doar iam zis sai dea cate putin, ca se constipa tare de la ele. pale
Si in seara asta chiar ma enervat la culme. Fiemea saraca a refuzat mai toata ziua mancarea si lp de la dinti, a mancat 2 capsuni azi si a baut multa apa... Ea baga cu forta supa de gaina... "ca asa se hraneste copilul, nu trebuie sai suporti alintaturile"
Giuli ii dadea peste lingura, ca ea nici nu voia sa manance si nici nu vrea hranita cu lingurita... Cand a inceput sa planga, am sterso si am luato..
Pana la urma nici nu mai stiu care mie problema, giuli sau socrela. pale
GeorgianaB
Scris: Thursday, March 14, 2019 10:43 PM
Nivel

Mgeorgiana85 wrote:
Mamici, Eduard al meu are obrajii rosii, am fost afara azi dimineata dar nu am stat mai mult de jum de ora. Cat am mers de la masina pana la bioclinica dus-intors. Si din seara asta dinainte sa-i fac baita avea obrazul rosu. Acum doarme dar parca e si celalalt. Azi am incercat sa-i dau branzica cu avocado dar nu stiu daca a mancat 2 lingurite. Poate fi de la mancare sau de la dinti?

A avut si Luca un episod similar intr-o zi cand ne-am plimbat, el s-a iritat de la geaca, nu are astampar si se tot freaca de tot ce apuca. Ce-i drept in ziua respectiva a avut si un episod subfebril de la dinti. Vezi cum se prezinta maine dimineata micutul pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.