Clubul mamicilor incepatoare - 7
Subiectul anterior · Subiectul urmator
GeorgianaB
Scris: Tuesday, January 22, 2019 3:41 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/15/2018
Mgeorgiana85 wrote:

Sa stii ca aceeasi problema am avut'o cu Eduard, adica nu da semne de oboseala. Uneori da, dar de cele mai multe ori nu. Cu leganatul nu te pot ajuta pt ca noi nu avem o regula, adoarme depinde de zi si de toanele lui. De cele mai multe ori il pun in patutul lui si cu suzeta...dar au fost dati cand l-am adormit pe picioare, in brate, in scoica etc. Ziua adoarme mai greu, seara nu avem probleme, iar noaptea da din maini si din picioare pana adoarme ras

Noaptea si al meu da din maini si din picioare dar cand maraie in somn, asociez asta cu senzatia de foame... sa nu mai zic ca il in pun in patut pe lung si il gasesc pe lat, noroc ca este din material textil patutul altfel s-ar fi lovit. Daca l-as mai adormi langa mine noaptea pe tati clar l-am trimite pe canapea :)))
AndreeaCD
Scris: Tuesday, January 22, 2019 4:15 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/26/2018
AlexandraRr wrote:

Eu o tin cu mine, noi facem petrecere de zi. Cat poate sa tina? 3-4 ore si sigur dupa impartasanie va dormi si nu o va lua nimeni in brate ca sa nu o trezeasca Lol Acum tu faci cum crezi, nu te lua dupa parerile celorlalti ras
noi avem si camera la restaurant in caz de ceva, poti lua asa si sa mergi sus daca ti se pare ceva ciudat

Da, în restaurant nu as tine-o ca na, au mai fost sau sunt unii dintre invita?i raci?i ?i ea abia are o luna ?i o saptamâna, dar în camera sus da. Nu as vrea sa o ?in acasa, e incomod sa tot fac drumuri... Sincer ma sperie cu gripa asta, as pune-o într-un balon daca as putea ras
Gabita29
Scris: Tuesday, January 22, 2019 4:20 PM
Nivel

Inregistrat: 4/16/2018
Noi la botez am tinut fetita intr-o camera la restaurant. A fost foarte bine. Am tinut-o in sala putin pana au venit toti invitatii apoi am dus-o sus. Am mers am alaptat-o am mai stat xu ea si am mai adus-o la tort. In rest a mai stat mama cu eA
AndreeaCD
Scris: Tuesday, January 22, 2019 4:21 PM
Nivel

Inregistrat: 4/26/2018
?tiu, nici noi nu am primit musafiri la noi. Cat am stat la ai mei au venit câ?iva, dar nu au pus mana pe ea, doar s-au uitat. Dar aici pe nimeni, afara am ie?it pu?in ca doar grade cu - am prins ?i ceata ?i lapovita, cel pu?in în partea mea de Bucuresti. Ma streseaza ?i faptul ca e fornaita cumva, tot ii trag de 2 ori pe zi cu batista bebelu?ului ?i scot muci albi. Dr zicea ca ar fi o viroza usoara dar. Doar sa curat cu ser... Iar eu sunt panicata acumBoredom
Mirunah
Scris: Tuesday, January 22, 2019 4:27 PM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
Fetelor!!!
A mancat fimiu de a rupt. I-am facut un pireu din morcov, telina, pastarnac, conopida si i l-am pus intr-un bol mic plus legumele fierte bucati pe tava. De alea nu s-a atins. Daaar tot cerea sa bage mana in bol si l-am lasat. Si-a aplecat capul deasupra la bol si baga cu manuta. Apoi i-am mutat intr-o farfuria plata si a papat tot. Am plansss de fericireee, cu ce pofta manca. Daca voiam sa iiiau farfurioara nu ma lasa, intindea mana spre ea. Sunt asa impresionata. Recomandati-mi si mie un iaurt bun pt bebe asa mici.
AlexandraRr
Scris: Tuesday, January 22, 2019 4:46 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
AndreeaCD wrote:

Da, în restaurant nu as tine-o ca na, au mai fost sau sunt unii dintre invita?i raci?i ?i ea abia are o luna ?i o saptamâna, dar în camera sus da. Nu as vrea sa o ?in acasa, e incomod sa tot fac drumuri... Sincer ma sperie cu gripa asta, as pune-o într-un balon daca as putea ras

Te cred, si eu as fi botezat-o la primavara-vara pentru ca sigur si in biserica e mai rece, apoi o scot afara si tot asa dar vreau sa scap si de asta Lol
oricum a mea e mai mare, la 1 luna nu cred ca as fi tinut-o nici eu cu atatia oameni mult timp, as fi facut ca si Gabita. Batista bebelusului eu nu te sfatuiesc sa o folosesti asa des, eu o pun doar cand are mucisori vascosi si nu reusesc cu altceva sa ii scot, cu ea creezi un cerc vicios pentru ca se irita mucoasa nazala, pune doar ser si las-o sa stranute sa-si scoata singura mucisorii sau sa-i inghita ras

Miruna, ma bucur ca s-a hotarat si baietelul tau sa mamance topai
Inawar
Scris: Tuesday, January 22, 2019 4:49 PM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
Am pus comanda de multicooker crock pot, cam scump dar il punem la treaba :) am profitat ca e si reducere suplimentara de 10% la scutece si acusi se termina cele pe care le avem.
Mirunah ma bucur tare mult pt voi, totul e sa fie curios si sa-i placa textura. O sa vrea si bucatele, al meu de la 8 luni a vrut dupa ce au iesit primii 2 dintisori, pana atunci scuipa daca erau bucati neblenduite prin piure.
Mirunah
Scris: Tuesday, January 22, 2019 5:16 PM
Nivel

Inawar wrote:
Am pus comanda de multicooker crock pot, cam scump dar il punem la treaba :) am profitat ca e si reducere suplimentara de 10% la scutece si acusi se termina cele pe care le avem.
Mirunah ma bucur tare mult pt voi, totul e sa fie curios si sa-i placa textura. O sa vrea si bucatele, al meu de la 8 luni a vrut dupa ce au iesit primii 2 dintisori, pana atunci scuipa daca erau bucati neblenduite prin piure.

Eu ma bucur ca mananca asa pireul din farfurioara. Cu lingurita sa ii dau eu nu accepta. Il scuipa sau ii curgea din gura. Ce ti-e si cu bebelusii astia. Asa tot singurel papa. Pana la urma vina era a mea, dar ma bucur ca am descoperit cum vrea el sa manance. Va imaginati cum aratam amandoi dupa?Lol
Ilinca003
Scris: Tuesday, January 22, 2019 5:22 PM
Nivel

Inregistrat: 1/5/2018
Waw Miruna,ma bucur.Voi ca voi,bucataria...Lol Sara e toata murdara cand ii dau plus eu.Lol
MaryPoppins
Scris: Tuesday, January 22, 2019 5:34 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
Miruna, dintre toate iaurturile grecesti Ana prefera Kolios, e foarte cremossi deloc acru.

Iar pt a evita dezastrul de la masa, eu recomand prelata Tidy TOT. Dc nu o aveam nu cred ca eram asa zen cu diversificarea :)) mi-ar fi fost groaza de curatat bucataria si schimbat copil dupa fiecare masa :))

Ma bucur tare mult ca a mancat Teo! Vezi, pana la urma copilul alege cum vrea sa pape :) daca are asa initiativa cu manutele poti sa incerci sa-i incarci piureul pe lingurite si fie i le dai lui in mana, fie i le lasi pe masuta si le apuca singur. Ii arati si tu ce sa faca si vei vedea cum foarte repede va invata sa manance singur din lingurita.
lore.t.
Scris: Tuesday, January 22, 2019 5:44 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
Mirunah wrote:
Fetelor!!!
A mancat fimiu de a rupt. I-am facut un pireu din morcov, telina, pastarnac, conopida si i l-am pus intr-un bol mic plus legumele fierte bucati pe tava. De alea nu s-a atins. Daaar tot cerea sa bage mana in bol si l-am lasat. Si-a aplecat capul deasupra la bol si baga cu manuta. Apoi i-am mutat intr-o farfuria plata si a papat tot. Am plansss de fericireee, cu ce pofta manca. Daca voiam sa iiiau farfurioara nu ma lasa, intindea mana spre ea. Sunt asa impresionata. Recomandati-mi si mie un iaurt bun pt bebe asa mici.

Super!!! Ma bucur ca a mancat. Noi am incercat grecesc si de la olympus ( mi-a vomat de 2 ori dupa el) si de la pilos, dar ce i-a placut cel mai mult si nu are proteina adaugata e un iaurt de capra nemtesc de la kaufland: andechser natur-bio si cremoso-zuzu( asta are proteina adaugata)
Mirunah
Scris: Tuesday, January 22, 2019 6:08 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:
Miruna, dintre toate iaurturile grecesti Ana prefera Kolios, e foarte cremossi deloc acru.

Iar pt a evita dezastrul de la masa, eu recomand prelata Tidy TOT. Dc nu o aveam nu cred ca eram asa zen cu diversificarea :)) mi-ar fi fost groaza de curatat bucataria si schimbat copil dupa fiecare masa :))

Ma bucur tare mult ca a mancat Teo! Vezi, pana la urma copilul alege cum vrea sa pape :) daca are asa initiativa cu manutele poti sa incerci sa-i incarci piureul pe lingurite si fie i le dai lui in mana, fie i le lasi pe masuta si le apuca singur. Ii arati si tu ce sa faca si vei vedea cum foarte repede va invata sa manance singur din lingurita.

Eu i-am luat bodyul ala din Ikea. E ok. Se umple pe fata maini,scaunelul...pe jos. Lol nu vrea cu lingurita. O ia si o arunca pe jos. De aici si dezastrul pe josLol are initiativa sa bage mainile doar in ce e pireu. Mananca ca un porcusorLol
Mgeorgiana85
Scris: Tuesday, January 22, 2019 6:42 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
GeorgianaB wrote:

Noaptea si al meu da din maini si din picioare dar cand maraie in somn, asociez asta cu senzatia de foame... sa nu mai zic ca il in pun in patut pe lung si il gasesc pe lat, noroc ca este din material textil patutul altfel s-ar fi lovit. Daca l-as mai adormi langa mine noaptea pe tati clar l-am trimite pe canapea :)))

Asa e al meu...atat da din maini si picioare ca din mijlocul patutului ajunge in laterala patutului. Isi ridica picioarele zici ca isi ia avant si pooc hohot . Si noi avem patut pliabil ca altfel cred ca avea capul plin de cucuie hohot
Mgeorgiana85
Scris: Tuesday, January 22, 2019 6:44 PM
Nivel

AndreeaCD wrote:
?tiu, nici noi nu am primit musafiri la noi. Cat am stat la ai mei au venit câ?iva, dar nu au pus mana pe ea, doar s-au uitat. Dar aici pe nimeni, afara am ie?it pu?in ca doar grade cu - am prins ?i ceata ?i lapovita, cel pu?in în partea mea de Bucuresti. Ma streseaza ?i faptul ca e fornaita cumva, tot ii trag de 2 ori pe zi cu batista bebelu?ului ?i scot muci albi. Dr zicea ca ar fi o viroza usoara dar. Doar sa curat cu ser... Iar eu sunt panicata acumBoredom

Asa a avut si Eduard pana pe la creo 2 luni si ceva cred....nu e nici-o viroza usoara asa sunt bebelusii. Treaba asta poate tine pana la 4 luni sau putin mai mult, si eu credeam ca e bolnav si mi-a spus ca e normal pana se curata. Eu zic sa nu te stresezi ci doar sa fi atenta. Daca va ofera camera o tineti in camera si o aduceti la tort. Asa macar e ferita
Mgeorgiana85
Scris: Tuesday, January 22, 2019 6:47 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Te cred, si eu as fi botezat-o la primavara-vara pentru ca sigur si in biserica e mai rece, apoi o scot afara si tot asa dar vreau sa scap si de asta Lol
oricum a mea e mai mare, la 1 luna nu cred ca as fi tinut-o nici eu cu atatia oameni mult timp, as fi facut ca si Gabita. Batista bebelusului eu nu te sfatuiesc sa o folosesti asa des, eu o pun doar cand are mucisori vascosi si nu reusesc cu altceva sa ii scot, cu ea creezi un cerc vicios pentru ca se irita mucoasa nazala, pune doar ser si las-o sa stranute sa-si scoata singura mucisorii sau sa-i inghita ras

Miruna, ma bucur ca s-a hotarat si baietelul tau sa mamance topai

Eu am folosit pana la 3 luni si Eduard nu are nimic. Nu este indicat sa-i lasi mucisorii pt ca poate da in otita. Iar de 2 ori pe zi nu e mult sa folosesti batista bebelusului. Eu am incercat si nu trage tare. Acum fiecare...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.