Clubul mamicilor incepatoare - 7
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ilinca003
Scris: Monday, January 21, 2019 10:55 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/5/2018
Andreea06 wrote:

Iaurt, mamaliguta cu branzica de casa, rosii cherry taiate.. teoretic poti sa ii dai orice, nu e vreo regula. Poate a zis de cereale ca dau energie? Sau ca pufosesc?

a zis ca e mai grasulina,si n are rost sa i dau cereale...si urma ca vizita urmatoare(luna asta)sa mi zica exact ce as putea da...si acum,o sa aman,cu gripa asta...
Andreea06
Scris: Monday, January 21, 2019 11:28 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Ilinca003 wrote:

a zis ca e mai grasulina,si n are rost sa i dau cereale...si urma ca vizita urmatoare(luna asta)sa mi zica exact ce as putea da...si acum,o sa aman,cu gripa asta...

Ati inceput de mult diversificarea? Ca intai se da o masa, md.. apoi pranz.. si la final se aduga si cina, cam trec cateva sapt pana ajunge la format asa de 3 mese.
Ilinca003
Scris: Tuesday, January 22, 2019 2:02 AM
Nivel

De vreo 3 sapt tot i am mai dat sa guste...asta la recomandarea dr...
Mirunah
Scris: Tuesday, January 22, 2019 11:01 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/23/2017
Andreea, scumpic tare rau mai este poznasul tau!Love
Fluturash, sper ca sotul tau sa se tina de cuvant...vor veni si vremuri mai bune.

Ilinca, noi inca suntem la o masa pe zi, pranzul. Bine, al meu nici nu mananca nimicLol dar daca i-ai dat doar sa guste pana acum, zic sa o luati usor pana ajungeti la cele trei mese. Eu cred ca la opt luni o sa ii dau trei mese si probabil nici atunci daca tot nu mananca nimic...bine, pe langa ce ii fac la pranz mai sunt zile cand ii mai ofer si fructe. Ieri seara i-am dat banana si a supt la ea. A papat din ea cred ca o gurita, doua. Dar sau rupt si bucatele din ea si s-a descurcat asa bine, nu le-a inghiti pe alea si le-a scuipat.
Cate kg are?
Ilinca003
Scris: Tuesday, January 22, 2019 12:30 PM
Nivel

Acum am inceput sa i dau calumea,ca e f incantata de mancare...are si cu cine semanaLol .Eu ii dau dau si fructe dimineata si la pranz legume.Dar pe la 7 luni as vrea sa i dau si seara...Tot ce i am dat in legatura cu diversificarea,am fcut strict la recomandarea medicului...asa mi s a zis,sa i dau si dimineata...Are 8,100.
Ps.Ieri i am facut infanrix ul si azi are febra...i am bagat un supozitor,oare trebuia sa i dau nurofen/panadol?
Mirunah
Scris: Tuesday, January 22, 2019 12:38 PM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
Ilinca003 wrote:
Acum am inceput sa i dau calumea,ca e f incantata de mancare...are si cu cine semanaLol .Eu ii dau dau si fructe dimineata si la pranz legume.Dar pe la 7 luni as vrea sa i dau si seara...Tot ce i am dat in legatura cu diversificarea,am fcut strict la recomandarea medicului...asa mi s a zis,sa i dau si dimineata...Are 8,100.
Ps.Ieri i am facut infanrix ul si azi are febra...i am bagat un supozitor,oare trebuia sa i dau nurofen/panadol?

Daca a ta e grasa, eu ce sa mai zicLol bine, ca e si baietel si il salveaza lungimea. Nu are colacei de grasime...dar cine aude cat are aproape se ingrozeste. De cand a inceput sa doarma a revenit la 800-850 ml pe zide lapte. Proteine nu ii oferi?
Andruu
Scris: Tuesday, January 22, 2019 1:50 PM
Nivel

Inregistrat: 4/13/2017
Buna, mamici cu pitici frumosi! Citind din urma cat am putut, constat ca uneori ar trebui sa fiu multumita de cum dorm piticii mei, desi e foarte greu uneori. Ei adorm doar leganati pe picioare, ziua dar din pacate si noaptea ceea ce este foarte greu si nu stiu daca vom mai putea scapa de aceasta metoda ce parea foarte usoara la inceput...cel putin nu cred ca intr un mod pasnic si nu ma lasa inima sa ii las sa planga pana adorm. Pitica este fooooarte plangacioasa si scremuta, dar cel mai mult plange din cauza burticii, cred ca a vazut ca daca plange si se agit elimina gazele, dar noaptea este foarte obositor, mai ales ca il trezeste si pe fratior.
Ziua cand ii pun la somn trebuie sa stau langa ei sa ii legan, pentru ca dupa un ciclu de somn de 30-40 minute se trezesc... aveti vreo idee cum putem scapa de leganat, sau nu sunt sanse curand Crazy ? Problema e ca ea nici nu da vreun semn de oboseala inainte(sau nu mi am dat eu seama pana acum) ci doar in momentul in care e foarte obosita si incepe sa urle. Atunci o pun pe perna, i o aduc in fata sa o gadile pe nas si adoarme...Boredom
Ilinca003
Scris: Tuesday, January 22, 2019 1:54 PM
Nivel

Mirunah wrote:

Daca a ta e grasa, eu ce sa mai zicLol bine, ca e si baietel si il salveaza lungimea. Nu are colacei de grasime...dar cine aude cat are aproape se ingrozeste. De cand a inceput sa doarma a revenit la 800-850 ml pe zide lapte. Proteine nu ii oferi?

am inceput sa i dau carne de pasare...
AndreeaCD
Scris: Tuesday, January 22, 2019 2:36 PM
Nivel

Inregistrat: 4/26/2018
Fetele care ave?i botez acum, cum proceda?i cu bebe la restaurant? Le ?ine?i cu voi sau în camera? Noua ne-a zis dr sa nu o ?inem în restaurant, ci în camera ?i sa evitam sa primim la ea oameni ?i daca totu?i întra sa î?i puna masca ?i sa nu o ia în brate. Ideea e ca maica-mea a sarit ca mai bine o ?inem acasa ?i stau eu acasa cu ea ?i mai vine ea ?i mai îmi tine locul... Mie mi se pare peste mana sa tot fac drumuri casa restaurant, pe cealalta parte nici nu vreau sa o expun aiurea mai ales cu gripa asta...
AlexandraRr
Scris: Tuesday, January 22, 2019 2:59 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
AndreeaCD wrote:
Fetele care ave?i botez acum, cum proceda?i cu bebe la restaurant? Le ?ine?i cu voi sau în camera? Noua ne-a zis dr sa nu o ?inem în restaurant, ci în camera ?i sa evitam sa primim la ea oameni ?i daca totu?i întra sa î?i puna masca ?i sa nu o ia în brate. Ideea e ca maica-mea a sarit ca mai bine o ?inem acasa ?i stau eu acasa cu ea ?i mai vine ea ?i mai îmi tine locul... Mie mi se pare peste mana sa tot fac drumuri casa restaurant, pe cealalta parte nici nu vreau sa o expun aiurea mai ales cu gripa asta...

Eu o tin cu mine, noi facem petrecere de zi. Cat poate sa tina? 3-4 ore si sigur dupa impartasanie va dormi si nu o va lua nimeni in brate ca sa nu o trezeasca Lol Acum tu faci cum crezi, nu te lua dupa parerile celorlalti ras
noi avem si camera la restaurant in caz de ceva, poti lua asa si sa mergi sus daca ti se pare ceva ciudat
lore.t.
Scris: Tuesday, January 22, 2019 3:03 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
Ajutor!!! Vreau sa iau scaun de masina si chiar nu stiu cum sa aleg...problema e ca vrem sa schimbam masina anul asta, sper, dar nu mai pot astepta pana se va intampla asta. In scoica sta foarte inghesuit deja, mai ales la umeri Lol avem un ford break si a mea e micuta opel corsa sport cu doua usi, de nevoie mai merg cu el pana in oras in fata desi nu sunt impacata deloc...
GeorgianaB
Scris: Tuesday, January 22, 2019 3:08 PM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
AndreeaCD wrote:

Mi se pare cam mult ca tu sa faci drumuri intre casa si restaurant, doar daca este aproape localul...
Cu tinutul in brate sunt de acord, pe al nostru de la o luna au inceput sa indrazneasca apropiatii sa il ia in brate, ma refer strict la cateva persoane in afara de noi.
Masca mi se pare ceva exagerat, daca cineva este racit, gripat, de bun simt ar fi sa nu va viziteze, noi le-am precizat tuturor acest aspect.
Gripa se ia usor inclusiv cu masca, virusul rezista pe suprafete mult timp, poti contacta virusul daca atingi o clanta contaminata etc
Insist cu regula ca oricine este gripat trebuie sa stea in casa, izolat... apoi chiar daca este vorba despre o simpla raceala : cand tusesti, stranuti folosesti un servetel sau stranuti in cot, nu pui mana la gura unde sar toate secretiile pt ca apoi sa pui mana in casa peste tot si sa imprastii ce nu trebuie (am folosit un tu general).
Mgeorgiana85
Scris: Tuesday, January 22, 2019 3:13 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
Andruu wrote:
Buna, mamici cu pitici frumosi! Citind din urma cat am putut, constat ca uneori ar trebui sa fiu multumita de cum dorm piticii mei, desi e foarte greu uneori. Ei adorm doar leganati pe picioare, ziua dar din pacate si noaptea ceea ce este foarte greu si nu stiu daca vom mai putea scapa de aceasta metoda ce parea foarte usoara la inceput...cel putin nu cred ca intr un mod pasnic si nu ma lasa inima sa ii las sa planga pana adorm. Pitica este fooooarte plangacioasa si scremuta, dar cel mai mult plange din cauza burticii, cred ca a vazut ca daca plange si se agit elimina gazele, dar noaptea este foarte obositor, mai ales ca il trezeste si pe fratior.
Ziua cand ii pun la somn trebuie sa stau langa ei sa ii legan, pentru ca dupa un ciclu de somn de 30-40 minute se trezesc... aveti vreo idee cum putem scapa de leganat, sau nu sunt sanse curand Crazy ? Problema e ca ea nici nu da vreun semn de oboseala inainte(sau nu mi am dat eu seama pana acum) ci doar in momentul in care e foarte obosita si incepe sa urle. Atunci o pun pe perna, i o aduc in fata sa o gadile pe nas si adoarme...Boredom

Sa stii ca aceeasi problema am avut'o cu Eduard, adica nu da semne de oboseala. Uneori da, dar de cele mai multe ori nu. Cu leganatul nu te pot ajuta pt ca noi nu avem o regula, adoarme depinde de zi si de toanele lui. De cele mai multe ori il pun in patutul lui si cu suzeta...dar au fost dati cand l-am adormit pe picioare, in brate, in scoica etc. Ziua adoarme mai greu, seara nu avem probleme, iar noaptea da din maini si din picioare pana adoarme ras
AlexandraRr
Scris: Tuesday, January 22, 2019 3:16 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Sunt de acord cu Georgiana, e exagerat sa poarte masca, eu de la 1 luna am lasat musafirii sa o tina in brate insa mereu inainte sa o atinga daca nu se sesizeaza le spun eu sa mearga sa se spele pe maini. Eu de la nastere ies cu ea zilnic afara, am fost de cateva ori in supermarket (dimineata, cand nu e aglomerat), trebuie sa avem grija de ei, nu zic ca nu dar nici nu trebuie sa exageram. Gandeste-te ca sotul tau poate veni acasa cu virusuri, bacterii etc sa ai grija inclusiv la sterilizarea biberoanelor, sa nu exagerezi, eu de la 1 saptamana am inceput sa folosesc 1 biberon o zi, nu il sterilizam de fiecare data, ei trebuie usor expusi si ajutati sa-si faca si imunitatea insa asta tine strict de cum vrei tu sa faci, poate ar trebui sa mai megi si la alt medic sa mai ceri o parere
Mgeorgiana85
Scris: Tuesday, January 22, 2019 3:19 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
AndreeaCD wrote:

Lumea cu siguranta e intelegatoare, noi am avut in noiembrie si am zis clar nu se ia copilul in brate, doar noi. Dupa ce ca e micut, mi se pare aiurea sa nu inteleaga lumea ca nu este o jucarie si trebuie sa va respecte decizia.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.