Clubul mamicilor incepatoare - 6
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delia.c.yaya
Scris: Tuesday, December 4, 2018 9:24 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
E chiar mega usor de tinut dieta rina... Si deja cantarul arata - 1.4kg...yes yes
CrisM
Scris: Tuesday, December 4, 2018 11:52 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/17/2017
lore.t. wrote:
Chris cum sunteti? :*
Noi am crezut ca ne externeaza azi dar tuseste urat si i-a mai scuimbat ceva in tratamentul cu aerosoli, injectii nu mai luam si daca nu mai tuseste asa maine ne lasa acasa. L-am trimis pe sot sa cumpere aparat de aerosoli si continuam acasa. Azi i-a luat sange, a nimerit din prima doamne ajuta! , i-a facut ecograf, am fost la orl, toate sunt bune, inclusiv analizele. E urat pana elimina secretiile astea, ii aspir nasucu de o mie de ori pe zi, inca se aude harait dar cred ca se va mai auzi o vreme...am ramas si singuri in salon ca eram cu inca cineva...abia astept sa mergem acasa! Am asa o teama acum pe cand mergem acasa...sper sa nu mai patim dinastea niciodata!

Lore si S tuseste in continuare. Are muci in nas si nu prea reusesc sa o curat! Deja cand vede ca vrem sa ii punem ceva in nas incepe sa se tarasca pe spate ca rama :)) o sa merg cu ea la control spre finalul saptamanii sa vedem ce zice dr. Mie mi se pare ca e mai bine fata de saptamana trecuta. Se trezeste mai rar noaptea, parca respira mai bine. Sper sa va dea drumul din spital cat mai repede. E cel mai bine acasa. Si noi am oprit diversificarea, o reiau de azi. Am ramas tot la morcov cu radacina de patrunjel Crazy cand am mers cu ea la pediatru joi seara ne-a zis ca are 7800g. In doua saptamani a luat 450 g
Andreea-Alexandra
Scris: Tuesday, December 4, 2018 12:22 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/22/2018
Neata fetelor.tocmai am venit de la health visitor.strumful meu a luat inca 250 de gr in 5 zile.de acum doar titi va primi.nici nu imi mai fac griji.sunt foarte multumita de el si impacata cu mine ca am reusit.acum avem 3860 de gr ceea ce ma linisteste.
Multumesc fetelor pt suportul vostru si pt ca am gasit acest forum si in special ii multumesc lui Mary pt toate sfaturile ei sin indrumarile ei.iti multumesc si ppate ne vom intalni intr-o zi sa bem o cafeluta impreuna.multumesc fluturash,alexandra,georgianele amandoua si celorlalte fete care m-au ajutat prin raspunsurile lor.
Va pup pe toate
Nicole2018
Scris: Tuesday, December 4, 2018 12:55 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
delia.c.yaya wrote:
E chiar mega usor de tinut dieta rina... Si deja cantarul arata - 1.4kg...yes yes

Uuu, felicitari! Spor la slabit.
Eu am scapat in 2 saptamani de kg luate in sarcina, acum mi-au ramas cele pe care le aveam in plus de inainte de a ramane insarcinata...si tareee imi doresc sa scap si de alea treptat...
Nu m-as incumeta sa tin dieta, insa as putea macar sa incerc sa mai reduc din "pacatele dulci" de care am cam abuzat in ultimele 2 saptamani.... nu mai zic ca vin si sarbatorile...
Si niste exercitii fizice ar prinde bine, chiar asa a reusit careva sa se mobilizeze sa faca sport acasa ?!
Nicole2018
Scris: Tuesday, December 4, 2018 1:09 PM
Nivel

Andreea-Alexandra wrote:
Neata fetelor.tocmai am venit de la health visitor.strumful meu a luat inca 250 de gr in 5 zile.de acum doar titi va primi.nici nu imi mai fac griji.sunt foarte multumita de el si impacata cu mine ca am reusit.acum avem 3860 de gr ceea ce ma linisteste.
Multumesc fetelor pt suportul vostru si pt ca am gasit acest forum si in special ii multumesc lui Mary pt toate sfaturile ei sin indrumarile ei.iti multumesc si ppate ne vom intalni intr-o zi sa bem o cafeluta impreuna.multumesc fluturash,alexandra,georgianele amandoua si celorlalte fete care m-au ajutat prin raspunsurile lor.
Va pup pe toate

Felicitari pt ca ai rezistat, te-ai straduit si ai scos-o la capat cu alaptarea! Sa creasca flacaul mare si sanatos cu lapticul tau bun. DistanceKiss
fluturash26
Scris: Tuesday, December 4, 2018 1:26 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
Andreea-Alexandra wrote:
Va pup pe toate

ma bucur ca ai reusit! Vezi, tot raul spre bine, e mai greu inceputul. Si la mine la fel a fost, acum ar fi parfum daca nu ar fi colicii astia care ma termina..
Gabita29
Scris: Tuesday, December 4, 2018 1:36 PM
Nivel

Inregistrat: 4/16/2018
Mamici, avem trei luni jumate...alaptez mixt...de o saptamana fetita suge cinci minute dupa care lasa sanul..nu are rabdare sa stimuleze din nou lapticul sa curga...mulg la fiecare ora ca sa am sa ii dau. Abia Scot cam 50 de ml la un muls...Beau ceai de lactatie, pastile More Milk plus dar nu reusesc sa am mai mult. Nu mai stiu ce sa fac...
Mgeorgiana85
Scris: Tuesday, December 4, 2018 1:43 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
Andreea-Alexandra wrote:
Va pup pe toate

Felicitari!!!! Sa cresti mari si sanatosi!
Va pupacim pupici
coeur
Mgeorgiana85
Scris: Tuesday, December 4, 2018 1:48 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
Gabita29 wrote:
Mamici, avem trei luni jumate...alaptez mixt...de o saptamana fetita suge cinci minute dupa care lasa sanul..nu are rabdare sa stimuleze din nou lapticul sa curga...mulg la fiecare ora ca sa am sa ii dau. Abia Scot cam 50 de ml la un muls...Beau ceai de lactatie, pastile More Milk plus dar nu reusesc sa am mai mult. Nu mai stiu ce sa fac...

La cat mai multe lunite! pupici
Eu cred ca poate fi si de la salt, poate fi si de la puseul de crestere. Rabdare multa uff
Si al meu de cand a descoperit ca poate si altceva in afara de gangurit tipa intr-una hohot hohot
De dimineata pana seara urlete. Ieri a dormit 3 ore apoi a stat 2 ore treaz in care a mancat a ras, gangurit si normal ca si tipat si l-a luat somnul in bratele mele intr-o pozitie haioasa. Atat de mult a vb si tipat ca l-a luat somnul hohot
Andreea-Alexandra
Scris: Tuesday, December 4, 2018 2:14 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

ma bucur ca ai reusit! Vezi, tot raul spre bine, e mai greu inceputul. Si la mine la fel a fost, acum ar fi parfum daca nu ar fi colicii astia care ma termina..

Imi pare rau ca are colici mititica ta.eu Slava Domnului pana acum nici urma de ei.al meu face scandal doar pt titi rest e ok.noaptea reusesc sa dorm 4 5 h adunate ceea ce iar e ok.tot raul spre bine vorba ta.trebuie sa iasa bine pana la urma.dupa 3 4 luni va fi mai usor.pana atunci la toata lumea rabdare mare ca e greu.incerc sa ma imbarbatez singura Lol
Nicole2018
Scris: Tuesday, December 4, 2018 2:32 PM
Nivel

Mamici, ce activitati au/aveau bebeii vostri in primele 3 luni(activitati menite sa ii distreze/relaxeze/ajute in dezvoltarea lor)?

Ce carti ati folosit cu succes in perioada asta? Noi deocamdata folosim imagini simple cu contrast puternic, alb negru si lui Iris ii plac f mult, e adorabila cu cata uimire le priveste si cum rade uneori la ele (sau rade de mami care ii timp ce ii arata fetei imaginile ii povesteste vrute si nevrute despre ce e in poza).
Ideea e ca as vrea acum sa cumpar si carti colorate dar inca simple ca sa fie potrivite pt bebe mic.

Pt ce jucarii au manifestat interes piticii vostri cand erau asa mici? La noi e dragoste curata pentru caruselul de la pat.ras

In primele 3-4 saptamani eram focusata ca bebelina sa manance, sa creasca, sa doarma, sa fie curata si sa supravietuim si noi pe langa ea Lol ...

O data cu primul salt mental a devenit si ea tot mai prezenta, mai activa, mai atenta, mereu studiaza ceva... si ne urmareste si ne topeste cu zambetele ei, cu gangurelile ei, cu uimirea pe care o are cand descopera ceva nou...coeur

Asadar, cu toate ca inca e o provocare partea cu mancatul si dormitul, imi doresc sa ii diversific activitatile si experientele zilnice... si mai am nevoie de idei :)
MaryPoppins
Scris: Tuesday, December 4, 2018 2:32 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
Gabita29 wrote:

La 3 luni lactatia e deja reglata pe cerere si oferta. E foarte posibil sa-ti fi scazut iar ea nu mai
e multumita de flux. Ii dai lp cu biberonul? Daca da, asta inseamna doua lucruri: e obisnuita deja cu fluxul de lapte din biberon si nu mai e satisfacuta de fluxul de lapte la san; fiecare masa pe care o mananca din biberon inseamna stimulare in minus pentru sanii tai. In functie de ce vrei sa faci pe viitor, ai variante. Daca vrei sa alaptezi exlcusiv poti sa incerci sa dai lp prin sns, seringa, Medela soft cup, canita cu cioc etc. Elimini treptat suplimentul dar in acelasi timp lucrezi la cresterea productie de lapte: ideal sns pe san, power pumping, suplimente. Si lucrat cu un consultant care se pricepe la asa ceva, asta in cazul in care ai pe cineva disponibil la tine in zona. Nu vreau sa sune descurajant ce o sa spun, dar alimentatia mixta in rare cazuri functioneaza pe termen lung. De cele mai multe ori alaptarea pierde batalia.
Andreea-Alexandra
Scris: Tuesday, December 4, 2018 2:41 PM
Nivel

Nicole2018 wrote:

Felicitari pt ca ai rezistat, te-ai straduit si ai scos-o la capat cu alaptarea! Sa creasca flacaul mare si sanatos cu lapticul tau bun. DistanceKiss

Multumim Nicole.inca mai avem de trecut prin multe dar incerc sa ma adaptez la stilul lui.noi suntem cei importanti pentru moment.eu trebuie sa fiu in deplina facultate mintala si el sa pape si sa creasca mare si sanatos.
Sanatate multa va doresc si voua.DistanceKiss
MaryPoppins
Scris: Tuesday, December 4, 2018 2:43 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
Gabita29
Scris: Tuesday, December 4, 2018 2:50 PM
Nivel

Inregistrat: 4/16/2018
MaryPoppins wrote:

La 3 luni lactatia e deja reglata pe cerere si oferta. E foarte posibil sa-ti fi scazut iar ea nu mai
e multumita de flux. Ii dai lp cu biberonul? Daca da, asta inseamna doua lucruri: e obisnuita deja cu fluxul de lapte din biberon si nu mai e satisfacuta de fluxul de lapte la san; fiecare masa pe care o mananca din biberon inseamna stimulare in minus pentru sanii tai. In functie de ce vrei sa faci pe viitor, ai variante. Daca vrei sa alaptezi exlcusiv poti sa incerci sa dai lp prin sns, seringa, Medela soft cup, canita cu cioc etc. Elimini treptat suplimentul dar in acelasi timp lucrezi la cresterea productie de lapte: ideal sns pe san, power pumping, suplimente. Si lucrat cu un consultant care se pricepe la asa ceva, asta in cazul in care ai pe cineva disponibil la tine in zona. Nu vreau sa sune descurajant ce o sa spun, dar alimentatia mixta in rare cazuri functioneaza pe termen lung. De cele mai multe ori alaptarea pierde batalia.

Of...si eu ma gandeam la SNS. Da, i-am dat cu biberonul la insistentele sotului...doar o luna am reusit sa o alaptez exclusiv..in maternitate nu am alaptat-o decat in ultima zi cand am plecat acasa pentru ca nici nu m-am priceput si mi-a fost si foarte rau dupa naterr......apoi in prima luna zi de zi plangea foarte mult si am inceput cu cate putin de lapte praf...

Acum de o sapt pompez la greu si iau si suplimente in ideea ca imi maresc productia de lapte...Lapte este cat de cat daca mulg din ora in ora dar na mi-as fi dorit sa pape ea direct de la san...

Oricum toata perioada de pana acum pentru mine alaptarea a fost un chin...tot timpul cu gandul ca laptele meu nu e de ajuns...Sotul a insistat cu proba cantarului...mananca in jur de 150 chiar 170 odata...Sper sa gasesc putere sa continui...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.