Clubul mamicilor incepatoare - 5
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Scris: Wednesday, October 10, 2018 10:06 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Ilinca003 wrote:
Mie mi a prescris baby jarro(sper ca am scris ok),si daca in 10 zile nu se regleaza,sa dau si depridat..acum sa vedem...si pt nasuc,in caz ca se infunda,mi a recomandat Marimer...

Al meu era alaptat si facea rar, la cate o saptamana, dar am reglat cu protectis si apoi cu baby’s jarro (asta are mai multe tulpini decat protectis). Bafta sa aiba efect si la voi!
lore.t.
Scris: Wednesday, October 10, 2018 10:32 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
Buna seara mamici...eu nu stiu ce sa mai cred, alaptez exclusiv de 6 saptamani, perioada in care al meu a luat in greutate 400 grame...nu e foarte putin? Acum are 7600...el e foarte vioi, scutece uda suficiente, scaun face zilnic, cateodata la 2-3 zile si intradevar e cu mucus uneori dar culoare si consistenta normala...la 3 luni avea 6 kg si acum la 5 doar 7,600...vreau incurajari fetelor :( poate e doar in capul meu, ma tot gandesc sa nu il infometez desi el nu da asa semne si sotul zice ca nu asa arata un copil flamand.
Inawar
Scris: Wednesday, October 10, 2018 11:10 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/14/2016
lore.t. wrote:
Buna seara mamici...eu nu stiu ce sa mai cred, alaptez exclusiv de 6 saptamani, perioada in care al meu a luat in greutate 400 grame...nu e foarte putin? Acum are 7600...el e foarte vioi, scutece uda suficiente, scaun face zilnic, cateodata la 2-3 zile si intradevar e cu mucus uneori dar culoare si consistenta normala...la 3 luni avea 6 kg si acum la 5 doar 7,600...vreau incurajari fetelor :( poate e doar in capul meu, ma tot gandesc sa nu il infometez desi el nu da asa semne si sotul zice ca nu asa arata un copil flamand.

E bine, bebeii pe masura ce cresc pun mai putin lunar. Din ce vad a pus 1600 g in 2 luni, ceea ce e f ok. Al meu pe la 10 luni punea 300 g lunar, stiu bebelusi care au stagnat, depinde de fiecare.
MaryPoppins
Scris: Wednesday, October 10, 2018 11:13 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
E foarte bine Stefan :) eu ti-am mai zis, dupa 3 luni scade ritmul de crestere, fie ca e alaptat fie ca e hranit cu lp. Noi am pus 700 gr de la 3 luni la 4 luni, 500 gr de la 4 luni la 5 luni, 100! gr de la 5 luni la 6 luni :)) are 7400 acum si vreo 69-70 cm. Nici in inaltime nu mai creste asa mult, cam 1 cm de luna trecuta :)) deci sa-ti iasa din cap ca infometezi copilul/alaptarea e de vina! nu stiu dc ai reusit sa dai de un consultant la Cluj, era bine pt psihicul tau in primul rand :)) despre caca cu mucus ce sa-ti zic, e o enigma la noi, cand e cu mucus, cand fara, si asta de cand avea numai o luna :))
Ilinca003
Scris: Thursday, October 11, 2018 12:19 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/5/2018
Andreea06 wrote:

Al meu era alaptat si facea rar, la cate o saptamana, dar am reglat cu protectis si apoi cu baby’s jarro (asta are mai multe tulpini decat protectis). Bafta sa aiba efect si la voi!

si apoi,dupa toate astea,face singura regulat?
Ps.Baga dra mea pumnii n gura..daca s ar putea,pana la cot ...
Mirunah
Scris: Thursday, October 11, 2018 12:28 AM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
MaryPoppins wrote:
Miruna, aveti in familie cazuri de intoleranta la lactoza? Ca asta e genetic... sau dr suspecteaza alergie? Pt ca doar in cazul asta se trece pe lapte de soia (desi e si asta cu cantec, soia fiind alt alergen puternic, care mai si da alergii incrucisate)

Din cate stiu nu...

Maine ducem la analize...sper sa nu aiba intoleranta ca asta ar mai lipsi
lore.t.
Scris: Thursday, October 11, 2018 9:05 AM
Nivel

Inawar wrote:

E bine, bebeii pe masura ce cresc pun mai putin lunar. Din ce vad a pus 1600 g in 2 luni, ceea ce e f ok. Al meu pe la 10 luni punea 300 g lunar, stiu bebelusi care au stagnat, depinde de fiecare.

Acum vad ca am scris la 3 luni, scuze la 2 luni a avut 6 kg deci 1600 a luat in 3 luni din care 1 kg in luna 3 deci cate 300 g in urmatoarele...stiu ca nu cresc la fel in fel in fiecare luna dar mi se parea asa mare diferenta de la 1kg si 1200 pe luna la 300 g, de asta eram ingrijorata.
lore.t.
Scris: Thursday, October 11, 2018 9:09 AM
Nivel

MaryPoppins wrote:
E foarte bine Stefan :) eu ti-am mai zis, dupa 3 luni scade ritmul de crestere, fie ca e alaptat fie ca e hranit cu lp. Noi am pus 700 gr de la 3 luni la 4 luni, 500 gr de la 4 luni la 5 luni, 100! gr de la 5 luni la 6 luni :)) are 7400 acum si vreo 69-70 cm. Nici in inaltime nu mai creste asa mult, cam 1 cm de luna trecuta :)) deci sa-ti iasa din cap ca infometezi copilul/alaptarea e de vina! nu stiu dc ai reusit sa dai de un consultant la Cluj, era bine pt psihicul tau in primul rand :)) despre caca cu mucus ce sa-ti zic, e o enigma la noi, cand e cu mucus, cand fara, si asta de cand avea numai o luna :))

Mary nu mi-au raspuns consultantele, am scris la doua care erau si dr pediatrii si nici macar nu mi-au raspuns ca nu pot sau ceva in schimb am gasit pe cineva pe Hunedoara care am inteles ca vine acasa si la Deva, sper doar sa fie ok. Al meu a luat 300 g in luna 3 si luna 4. A crescut in lungime, avea 66 cm acu 3 saptamani...dar s-a mai lungit ca vad cu ochii liberi si pe hainute :D
Aaa si scaun cu mucus tot are de cand il alapteZ dar sincer nu am de gand sa renunt la lactate, nu face zilnic asa, de obicei scaunul e moale-apos, mai rar pastos.
lore.t.
Scris: Thursday, October 11, 2018 9:30 AM
Nivel

Ce carti ati citit inainte de diversificare? As vrea sa fiu pregatita :D deja sta si se uita in gura mea orice mananc sau beau, e asa amuzant cum isi intoarce capul sa vada el :)) ce ar trebui sa imi comand? Scaun am vazut ca ati scris de antilop.
App saptamana viitoare merg la dentist si mi-a zis sa ma mulg inainte si primul lapte dupa sa il arunc dar eu la muls mu scot decat 20 ml :|
MaryPoppins
Scris: Thursday, October 11, 2018 9:33 AM
Nivel

lore.t. wrote:

Mary nu mi-au raspuns consultantele, am scris la doua care erau si dr pediatrii si nici macar nu mi-au raspuns ca nu pot sau ceva in schimb am gasit pe cineva pe Hunedoara care am inteles ca vine acasa si la Deva, sper doar sa fie ok. Al meu a luat 300 g in luna 3 si luna 4. A crescut in lungime, avea 66 cm acu 3 saptamani...dar s-a mai lungit ca vad cu ochii liberi si pe hainute :D
Aaa si scaun cu mucus tot are de cand il alapteZ dar sincer nu am de gand sa renunt la lactate, nu face zilnic asa, de obicei scaunul e moale-apos, mai rar pastos.

Eu am renuntat o luna la lactate si degeaba, dupa ce le-am reintrodus n-a mai facut cu mucus o buna perioada de timp si apoi iar a aparut mucusul. Am testat-o deja de doua ori cu iaurt de vaca si n-are nici o reactie. Tot asa moi au fost scaunele la noi dintotdeauna. Incearca si cu consultanta aia din Hunedoara, acum macar teoria o stii si poti sa-ti dai seama daca stie ce face au ba :))
MaryPoppins
Scris: Thursday, October 11, 2018 9:47 AM
Nivel

lore.t. wrote:
Ce carti ati citit inainte de diversificare? As vrea sa fiu pregatita :D deja sta si se uita in gura mea orice mananc sau beau, e asa amuzant cum isi intoarce capul sa vada el :)) ce ar trebui sa imi comand? Scaun am vazut ca ati scris de antilop.
App saptamana viitoare merg la dentist si mi-a zis sa ma mulg inainte si primul lapte dupa sa il arunc dar eu la muls mu scot decat 20 ml :|

Daca vrei sa faci autodiversificare, atunci poti sa citesti Diversificarea naturala de Gil Rapley. Scaun antilop am luat eu, prelata Tidy Tot, niste bavetele de la Pepco, castronele si lingurite de la IKEA, canuta cu cioc tot de la IKEA, o tavita de silicon de la Smyk. Aveau si castron cu ventuza, acum imi pare rau ca n-am luat. Si ieri am descoperit linguritele Num-num, o sa dau comanda zilele astea :)) noi doar ne-am jucat pana acum si nu i-am dat inca apa, o sa vedem mai incolo ce ne mai trebuie si ce o sa fie cu adevarat de folos.

Cat despre dentist, ala habar n-are cum se produce laptele matern :)) poti sa-i arati info de la un dentist aici: https://www.siblondelegandesc.ro/2016/08/11/despre-tratamentele-dentare-timpul-sarcinii-alaptarii-medic-dentist-citire/

LE: de la IKEA am luat si sita asta: https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/ mi se pare mai ok decat aia cu picior pe care o bagi in oala.
lore.t.
Scris: Thursday, October 11, 2018 10:11 AM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Daca vrei sa faci autodiversificare, atunci poti sa citesti Diversificarea naturala de Gil Rapley. Scaun antilop am luat eu, prelata Tidy Tot, niste bavetele de la Pepco, castronele si lingurite de la IKEA, canuta cu cioc tot de la IKEA, o tavita de silicon de la Smyk. Aveau si castron cu ventuza, acum imi pare rau ca n-am luat. Si ieri am descoperit linguritele Num-num, o sa dau comanda zilele astea :)) noi doar ne-am jucat pana acum si nu i-am dat inca apa, o sa vedem mai incolo ce ne mai trebuie si ce o sa fie cu adevarat de folos.

Cat despre dentist, ala habar n-are cum se produce laptele matern :)) poti sa-i arati info de la un dentist aici: https://www.siblondelegandesc.ro/2016/08/11/despre-tratamentele-dentare-timpul-sarcinii-alaptarii-medic-dentist-citire/

LE: de la IKEA am luat si sita asta: https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/ mi se pare mai ok decat aia cu picior pe care o bagi in oala.

Multumesc!! :* o sa incep sa comand si eu sa le am. Oricum doar la 6 luni o sa incepem, vedem atunci cat este de pregatit, moare soacramea care tot insista sa ii dau de la 4 luni :)) si in special gris cu lapte! :))
AriaM
Scris: Thursday, October 11, 2018 10:21 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
Felicitari Lore, ma bucur ca ai scapat de biberoane si de un stres un plus. Raportez si eu o bebelina alaptata la cerere, care parerea mea manca prea putin dar cu scutecele era in regula, care de la o luna jumate pana la diversificare a avut scaune verzi, diareice si cu mucus. Pediatra zicea ca e ok, eu ma mai speriam citind de intoletante si lapte slab, dar bebelina era in regula si am lasat-o in pace. Eu acum ma lupt cu kk de adult, cu mancarea care nu ii place, cu faptul ca din luna a6a nu a pus niciun cm in lungime, ca stagneaza in greutate. Bebelina in schimb e bine mersi, scutece destule, vioaie, vesela, vrea sa mearga... Ea nu are nicio problema, eu am una! sic

Am gasit ieri un articol interesant, vi-l las si voua:

https://amp.businessinsider.com/parenting-mistakes-first-kid-ill-never-make-again-2018-10

lore.t. wrote:
AriaM
Scris: Thursday, October 11, 2018 10:29 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
Sunt curioasa ce zic celelate mame diversificate, dar din toate chestiile pe care le-am cumparat pt diversificare, imi sunt utile si folosesc doar urmatoarele:
- scaun antilop
- bavetici tip camasa de la ikea (mai ales daca vrei blw, dar buuuune oricum)
- aburitor cu blender (desi dupa 2 luni am inceput deja sa il folosesc mai rar)

De baut bea direct din pahar sau cu paiul, de mancat vrea doar din farfuria mea(ui asa mananc si eu sanatos), lingura ei trebuie sa fie neaparat stralucitoare ca a mea, mancarea aterizeaza pe jos tot pe langa musama asa ca nu o mai folosesc.hohot

LE: cumpara condimente!!! Mancarea fara sare e horror si din cate am observat si K prefera o carne cu oregano si maghiran sau orezul cu curry decat carnea si orezul natur!

lore.t. wrote:
lore.t.
Scris: Thursday, October 11, 2018 12:22 PM
Nivel

AriaM wrote:
Felicitari Lore, ma bucur ca ai scapat de biberoane si de un stres un plus. Raportez si eu o bebelina alaptata la cerere, care parerea mea manca prea putin dar cu scutecele era in regula, care de la o luna jumate pana la diversificare a avut scaune verzi, diareice si cu mucus. Pediatra zicea ca e ok, eu ma mai speriam citind de intoletante si lapte slab, dar bebelina era in regula si am lasat-o in pace. Eu acum ma lupt cu kk de adult, cu mancarea care nu ii place, cu faptul ca din luna a6a nu a pus niciun cm in lungime, ca stagneaza in greutate. Bebelina in schimb e bine mersi, scutece destule, vioaie, vesela, vrea sa mearga... Ea nu are nicio problema, eu am una! sic

Am gasit ieri un articol interesant, vi-l las si voua:

https://amp.businessinsider.com/parenting-mistakes-first-kid-ill-never-make-again-2018-10

Multumesc :* exact acum incepe la vorbeste lumea ceva despre diversificare :D
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.