Clubul mamicilor incepatoare - 5
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lore.t.
Scris: Wednesday, October 24, 2018 3:16 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
Andreea06 wrote:

Il poti lasa, doar il urmaresti, cand oboseste o sa puna capul jos. La unii le place, sa si doarma asa.. doar e periculos cand sunt micuti ca nu au forte sa se intoarca ei, sa nu se sufoce.

Stefan doarme pe burta toata noaptea de la o luna...stiu ca exista multe discutii pe tema asta dar pe spate se trezea dupa 30 minute...
Mirunah
Scris: Wednesday, October 24, 2018 3:37 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/23/2017
Doamne, Delia, tare scumpa e!hearts
CrisM
Scris: Wednesday, October 24, 2018 3:45 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/17/2017
Multumim de urari fetelorgrup
Lore si Sofia face tot cam acelasi lucruri ca Stefan, mai putin rostogolitul de pe spate pe burta! Si ea da sa se ridice in fundulet, se apuca de mainile noastre si se trage in sus. Eu o ii mai dau asa mainile si o las sa se mai ridice asa in unghi.
Tot citesc si eu cu diversificarea sa fiu documentata peste o luna. Ma gandesc sa incerc ambele variante ca sa vad ce i se potriveste.
MaryPoppins
Scris: Wednesday, October 24, 2018 4:58 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
delia.c.yaya wrote:

Asa sia facut somnicul de amiaza.. Chiar si dupa ce iam lasat spatarulhohot

https://imgur.com/a/qjX64DD

Mai, voi ce-i faceti fetei de adoarme asa oriunde si oricum? hohot a mea cred ca o doarma asa cand o sa faca prima betie, pana atunci traiasca nene bratele mele hohot
MaryPoppins
Scris: Wednesday, October 24, 2018 5:02 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
lore.t. wrote:
Deci e fenomen, il intorc pe spate si el tot pe burta :)) nu stiu...cat il pot lasa pe burta? Sa nu se oboseasca prea tare :D
https://ibb.co/eFhMkq

La varsta asta cat vrea el, nu e ca si cum mai poti sa-l strunesti hohot unii bebei is obsedati de statul pe burtica, cum e a mea obsedata sa dea din picioare ca un calut, sa-si puna picioarele dupa cap, sa si le suga Lol.
Si sa nu-i fie de deochi lui Stefan, ca e frumos foc hearts
Mgeorgiana85
Scris: Wednesday, October 24, 2018 5:21 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
delia.c.yaya wrote:

Asa sia facut somnicul de amiaza.. Chiar si dupa ce iam lasat spatarulhohot

https://imgur.com/a/qjX64DD

Dupa o masa copioasa si un somn sanatos love
laura513
Scris: Wednesday, October 24, 2018 5:32 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2017
delia.c.yaya wrote:

Zau.. Unde le e parul la bubyruzele astea ale noastre Lol coeur
Uff.. Putere ?i rabdare.. Cuvintele sunt de prisos acuma.. Speram sa fie totul bine.. Tu ai sprijinul tau copilul! majoreta grup

Ahaha, buna intrebare Lol Mai greu cu parul la blondinele noastre, dar macar facem economie cu mersul la frizer Crazy

Maxima faza cu prietena soacrei tale, bravo tie ca reusesti sa le dai peste nas. Ori o iei tu razna, ori afara pe usa, deci e simplu de ales Lol Vegeta sa manance ea cu lingura, daca e asa buna ras

Faza cu mersul in 4 labe n-are treaba cu ce zice ea (superstitii idioate) Exista tendinta la bebelusi (innascuta, de altfel, nu prea ai cu ce interveni) de a merge ori de-a busilea ori cam direct in picioare. Cei care merg foarte bine de-a busilea intarzie un pic mersul in picioare fata de ceilalti, pentru ca le e comod si nu tin neaparat sa incerce ceva nou. Dar asta nu inseamna ca vor merge toata viata asa Crazy Asa ca sa mearga cum doreste ea, ca nu e problema ei daca Giulia va merge la 2 ani sau de la 9 luni in picioare NuStiu Ami cumva e invers, nu e fan mers catelus, prefera sa ajunga la cel mai apropiat mobilier sa se ridice in picioare si merge de-a lungul patului, dulapurilor etc, tinandu-se de ele hohot

Multumesc mult pentru cuvintele voastre de sprijin, fetelor, in momentele astea conteaza mult, iar voi sunteti niste dragute! Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss Va fi bine, orice intorsatura ar lua lucrurile. E obligatoriu sa fie bine. Bebelina e prioritatea mea si voi face orice e nevoie pentru ea hearts

laura513
Scris: Wednesday, October 24, 2018 5:35 PM
Nivel

delia.c.yaya wrote:
Mai fetelir, giuli toata noaptea a scrasnit din dintiLol
Oare e bine? NuStiu

Asa a facut si Amelia la inceput, de nu stiam cum sa o opresc. Dentistul a zis ca nu am ce sa-i fac, trebuie sa astept sa ii piara curiozitatea legata de sunetul asta nou. A inceput scrasnitul exact cand i-au aparut 2 dinti sus si 2 jos si asta facea toata ziua. Acum nu prea mai face asa, foarte rar.

Totusi, daca scrasneste in somn, ar putea fi bruxism. Nepoata mea are asa ceva (9 ani) si a trebuit sa ii faca o proteza de silicon pe care sa o poarte noaptea in gura ca sa nu-si distruga dantura in timp, mai ales ca ei i s-au mai schimbat dintii de lapte... Giuli momentan e mica, speram sa scape de obiceiul asta cat de curand...

PS: ce fain a adormit in scaun :004: :004: :004:
laura513
Scris: Wednesday, October 24, 2018 5:39 PM
Nivel

Andreea06 wrote:
Buna dimineata!

Uf, 11 lunite azi yes hainoroc hearts parca cu bucurie si cu jale o zic, fiind ultima lunita numarata pana la anisor..
https://ibb.co/n3obJA

Doamne ce dulci sunteti!!!!!!! Mor incet hearts hearts hearts hearts
La multe lunite, frumosuleee! love coeur
delia.c.yaya
Scris: Wednesday, October 24, 2018 5:48 PM
Nivel

Inregistrat: 5/4/2017
MaryPoppins wrote:

Mai, voi ce-i faceti fetei de adoarme asa oriunde si oricum? hohot a mea cred ca o doarma asa cand o sa faca prima betie, pana atunci traiasca nene bratele mele hohot

Pot sa zic ca am noroc ca nu adoarme leganata sau neaparat in brate.
Si cand ii e somn adoarme oriunde si in orice pozitie. Bine ca nu a adormit cu mancarea ib guraLol
delia.c.yaya
Scris: Wednesday, October 24, 2018 5:51 PM
Nivel

Inregistrat: 5/4/2017
laura513 wrote:

Asa a facut si Amelia la inceput, de nu stiam cum sa o opresc. Dentistul a zis ca nu am ce sa-i fac, trebuie sa astept sa ii piara curiozitatea legata de sunetul asta nou. A inceput scrasnitul exact cand i-au aparut 2 dinti sus si 2 jos si asta facea toata ziua. Acum nu prea mai face asa, foarte rar.

Totusi, daca scrasneste in somn, ar putea fi bruxism. Nepoata mea are asa ceva (9 ani) si a trebuit sa ii faca o proteza de silicon pe care sa o poarte noaptea in gura ca sa nu-si distruga dantura in timp, mai ales ca ei i s-au mai schimbat dintii de lapte... Giuli momentan e mica, speram sa scape de obiceiul asta cat de curand...

PS: ce fain a adormit in scaun :004: :004: :004:

De cand au inceput sa creasca si cei de sus tot scrasneste si ziua ?i prin somn. Sper sa treaca faza asta, se aude naspahohot
laura513
Scris: Wednesday, October 24, 2018 6:00 PM
Nivel

AriaM wrote:
Vin dupa o noapte alba, din cauza lui K, desi ea a dormit linistita langa mine. Am nevoie de ajutorul mamicilor cu bebei 8+,sa imi spuna daca asteptarile mele sunt fondate si atunci trebuie sa merg urgent la medic sau dimpotriva sunt o mama panicarda, care se plictiseste de mult prea bine.
Deci K la 8l2s1z face sau nu face urmatoarele :
- nu reactioneaza cand o strig pe nume. Se intoarce spre mine daca ii cant numele, dar aceasta este parte a unui joc pe care il jucam impreuna
- contact vizual slab, in sensul ca este f scurt - ii aluneca privirea peste mine. Am senzatia ca ii stau in drum si de aia doar trece cu privirea peste mine
- nu spune niciun cuvant. Ar trebui?!
- nu stie sa se joace cu jucariile, le scutura si le baga in gura. Daca incerc sa ii arat cum sa se joace, atunci arunca jucaria, sau se arunca pe spate sau da sa plece de-a busilea
- imita rar, doar spontan, niciodata cand ii arat eu ce sa faca
-rade rar in hohote :(
- aude, reactioneaza la latrat de caini, mieunat de pisici, zgomote, etc
-anxietatea de separare exista, plange dupa mine
- se bucura cand revin in camera, e singura data cand avem contact vizual puternic
- ridica mainile spre mine cand vrea sa o iau in brate
- nu arata cu degetul, dar intr-un caz din 3 urmareste cu privirea ce ii arat eu cu degetul
- ii plac copiii, se uita dupa ei, dar le intoarce capul cand se aproprie de ea
- nu ii place sa fie luata in brate de straini.
- se raneste singura, nu imi dau seana de trigger: se trage de urechi si par, se zgarie pe fata si in urechi

Am scris si negative si pozitive despre K, ce parere aveti? Cred ca v-ati dat seama la cema gandesc...

Ami, maine 11 luni (am scris pe aceeasi structura data de tine):

- in general reactioneaza cand o strig, dar daca e ocupata cu ceva nici nu ma baga in seama
- asta cu contactul vizual nu stiu, se uita uneori singurica la mine, alteori parca vorbesc cu peretii
- nu spune cuvinte. Doar mamamama tatatata si alte bebeluseli, dar nimic constient (si are 11 luni!)
- si ea scutura jucariile si le baga in gura. Asta fac toti bebeii. Plus ca prefera ambalajul, eticheta, cutiile in detrimentul jucariilor, de cele mai multe ori sic Am incercat sa o invat sa apese pe buton la usa la tren, dar nu a vrut. Toate la timpul lor, momentan nu stiu sa se joace cu jucarile intr-un anumit mod. Sunt micute :)
- a inceput sa imite abia acum, la 10++ spre 11... la 8 luni nici vorba. A invatat sa faca pa, sa bata din palme, sa scoata limba sic Si ii place sa o pui sa faca asta. Dar, repet, abia acum. Si asa, de pe o zi pe alta, gen WOW. Deci nu te ingrijora.
- Nici Ami nu rade in hohote prea des, dar cand rade o apuca spontan, de la te miri ce Crazy Intr-o seara a ras pentru ca am facut ca gaina si a ras vreo 2 minute in sir hohot Zambeste mult, dar rade rar.
- Si ea reactioneaza la caini, pisici, zgomote diverse
- anxietatea de separare e clara, dar dupa ce ies eu din camera ii trece plansul daca mai e o persoana apropiata cu ea. Gen bunicii. Daca ma intorc in camera imediat vine la mine.
- ridica si ea manutele sa o iau. Cand e la mine in brate, intinde deseori manutele si la bunici, iar daca e cineva care vrea sa o ia in brate si ea nu vrea, se intoarce si se fereste. Tot de curand a inceput sa intinda mainile pentru ca vrea in brate la ei, si suntem la ai mei de 3 saptamani, deci s-a obisnuit cu ei intre timp.
- nu arata cu degetul, nici nu stiam ca trebuie... hmm... Nici nu am urmarit asta, am sa vad.
- ii plac copiii si chiuie cand ii vede, dar se si joaca cu ei (ii place mai ales sa ii traga de par hohot ) pentru ca a avut foarte multi copii in preajma vara asta (am lucrat la tabere de copii si am luat-o cu mine, eu fiind instructor) Avea 7-8 luni cand au inceput taberele si pe atunci nu prea ii placeau copiii sic . Ai incercat sa o lasi sa interactioneze direct cu un copilas mai mare? Daca nu e obisnuita e normal sa ii fie frica atunci cand se apropie de ea, chiar daca de la tine din brate i se par interesanti.
- asta cu strainii ahahaaa... sa vezi cum se dezlantuie jihadul cand o ia un strain in brate Lol
- isi cara pumni in cap si se trage de urechi si de par, mai ales seara cand ne punem la somn. Verisorii ei (gemeni, fata si baiat) cand erau mici ~1 an se dadeau cu capul de perete pentru ca le placea sunetul acela si apoi plangeau, pentru ca ii durea :)) Deci bebeii fac chestii de astea ciudate.

Mie nu mi se pare nimic in neregula cu ea. Eu zis sa stai linistita, e micuta si are timp sa faca toate aceste lucruri. Cand va fi momentul, cere parerea unui expert pentru a te calma sau pentru a lua masuri in cazul in care chiar e ceva in neregula. Timpul o va dovedi...

Va pupam! Cheek Kiss
Pisicutza30
Scris: Wednesday, October 24, 2018 7:36 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/17/2017
buna mamici!!Am fost mar?i la vaccinul de 4 luni si azi dimineata i s-a facut galma sub piele chiar lânga vaccin. Am fost la doctor si a zis ca e normal , insa e cam mare si rosu. Ar trebui sa ma ingrijorez? Ati pa?it Asa? Si inca o intrebare . Ce stiti de vaccinul de la 10 luni care nu e obligatoriu?
Andreea06
Scris: Wednesday, October 24, 2018 8:14 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
laura513 wrote:

Doamne ce dulci sunteti!!!!!!! Mor incet hearts hearts hearts hearts
La multe lunite, frumosuleee! love coeur

Te imbratiseeeez cu drag grup hearts pupici
lore.t.
Scris: Wednesday, October 24, 2018 10:32 PM
Nivel

Inregistrat: 9/11/2017
MaryPoppins wrote:

La varsta asta cat vrea el, nu e ca si cum mai poti sa-l strunesti hohot unii bebei is obsedati de statul pe burtica, cum e a mea obsedata sa dea din picioare ca un calut, sa-si puna picioarele dupa cap, sa si le suga Lol.
Si sa nu-i fie de deochi lui Stefan, ca e frumos foc hearts

Multumim :* is tare simpatici, iti vine sa ii mananci de drag :D
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.