
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/20/2017 Mesaje: 2868
| Dana_ wrote:Mary este asa curajoasa  Tare as vrea sa fiu si eu asa , parca la primul copil eram si eu asa cu vaccinurile sa facem tot ce e obligatoriu dar acum cu atatea informatii ( bune rele) nu mai stiu ce sa fac parca imi iese inima din piept cand aud de vaccin . Vreau sa le facem dar am emotii de mor nu alta. Iar la optionale nici nu stiu ce is alea caci am sarit peste . Imi trebuie curaj , poate se trage de la varsta ..inaintez si ma prostesc lol
Eu am fost extrem de vaccinata cand am fost mica, deci n-am nici o emotie cu ele :)) de ex maica-mea ne facea antigripalul in fiecare an cand eram mici, ne-a prins tare bine pt ca nu tin minte sa fi avut vreodata gripa. Iar eu blochez orice info antivaxx, e pur si simplu ignoranta si manipulare. Nu stiu daca te-ai interesat despre cum va fi cand va mutati in Anglia, dar sa stii ca la ei e mult mai stufoasa schema ca la noi si cel mai probabil va vor pune sa recuperati tot ce nu aveti facut in RO. Dar e si o parte buna in asta, vaccinuri optionale pe care ai fi dat bani grei in RO acolo sunt incluse in schema obligatorie. In afara de rotavirus orice alt vaccin se poate recupera si mai tarziu. |
|
Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| MaryPoppins wrote:Bafta  ce bine ca in Italia e inclus in schema obligatorie, din cate am citit pe grupul de vaccinare la noi in Ro nici nu se gaseste in farmacii, trebuie comandat de afara. Maine mergem si noi sa recuperam vaccinurile de la 4 luni, am sunat la cabinet si am zis ca vreau sa vin sapt asta joi. Am scris pe grupul de vaccinare despre cum ne tot amana MF cu vaccinurile, mi-a raspuns un medic acolo si mi-a zis sa insist la MF sa respecte schema de vaccinare iar daca face figuri sa iau legatura cu DSP-ul. Is foarte pornita pe ea, spre binele ei sper sa nu comenteze nimic maine. Foarte util grupul de vaccinare (ms Andreea) asa m-am lamurit si cu optionalele, o sa turbeze aia cand aude ca vrem sa le facem pe toate. Incepem in octombrie cu antigripalul, ne facem si noua si ei. Ei va trebui sa-i facem si in noiembrie, ca la bebelusi se administreaza de la 6 luni incolo si e nevoie de doua doze la interval de minim 4 saptamani.
Am scapat cu doar 10sec de plans. Aici nu e nimic optional. Le faci ca daca nu bebe nu este primit la gradinita. Si nu trebuie sa umblu eu dupa vaccinuri sau altele. Pur si simplu vin acasa programarile pe un an de la centrul de vaccinare si ne prezentam acolo. |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/20/2017 Mesaje: 2868
| delia.c.yaya wrote:
Am scapat cu doar 10sec de plans. Aici nu e nimic optional. Le faci ca daca nu bebe nu este primit la gradinita. Si nu trebuie sa umblu eu dupa vaccinuri sau altele. Pur si simplu vin acasa programarile pe un an de la centrul de vaccinare si ne prezentam acolo.
Super, poate scapati si fara nici o reactie adversa
Si Italia are schema de vaccinare mai stufoasa, ca de altfel mai toate tarile europene, numai noi avem asa putine dar in schimb suntem campioni la tot felul de boli si epidemii.. |
|
Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| MaryPoppins wrote:Super, poate scapati si fara nici o reactie adversa Si Italia are schema de vaccinare mai stufoasa, ca de altfel mai toate tarile europene, numai noi avem asa putine dar in schimb suntem campioni la tot felul de boli si epidemii..
Speram sa scapam, ca la prima doza imi facuse febra mare
Am spalat partea de scaun a trioului si am puso pe Giuli un pic...e asa mica in el...nu stiu ce sa fac?!oare sal folosesc?! Pe el zice ca e de 6m. Fiemea nu mai sta in landou...
https://imgur.com/a/KqUaHJv |
|
 Nivel: Ambasador
Inregistrat: 5/31/2017 Mesaje: 868
| delia.c.yaya wrote:Speram sa scapam, ca la prima doza imi facuse febra mare Am spalat partea de scaun a trioului si am puso pe Giuli un pic...e asa mica in el...nu stiu ce sa fac?!oare sal folosesc?! Pe el zice ca e de 6m. Fiemea nu mai sta in landou... https://imgur.com/a/KqUaHJv Banuiesc ca se lasa spatarul si mai jos, pana la pozitia de somn, nu? In cazul asta o poti pune, zic eu. Parca si noi am trecut la partea sport cu putin inainte de 6 luni, si il ridicam la prima treapta (are 4). |
|
Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| AleC wrote: Banuiesc ca se lasa spatarul si mai jos, pana la pozitia de somn, nu? In cazul asta o poti pune, zic eu. Parca si noi am trecut la partea sport cu putin inainte de 6 luni, si il ridicam la prima treapta (are 4).
Da, are 4 trepte. |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/20/2017 Mesaje: 2868
| delia.c.yaya wrote:Speram sa scapam, ca la prima doza imi facuse febra mare Am spalat partea de scaun a trioului si am puso pe Giuli un pic...e asa mica in el...nu stiu ce sa fac?!oare sal folosesc?! Pe el zice ca e de 6m. Fiemea nu mai sta in landou... https://imgur.com/a/KqUaHJv
Sa stii ca si eu am transformat landoul in parte sport si am iesit o data cu ea afara asa. Mie mi se pare ca sta mai inclinata decat in scoica, a noastra de ex e mare si adanca. Atata timp cat nu sta copilul fortat in fund, eu zic ca dupa 4 luni e ok si carucior sport pe treapta cea mai inclinata. Si dupa 6 luni oricum nu o sa fie mare diferenta de talie, nu ia in greutate si nici nu creste in inaltime atat de mult incat sa fie diferenta mare acum vs. peste o luna, doua. Noi plecam in 17 in vacanta si luam caruciorul GB Pockit cu noi, n-o sa aiba 6 luni nici cand ne intoarcem acasa :)) pare mica in el, intr-adevar, dar folosit pe perioade scurte e ok :)) noi oricum plecam si cu SSC si cu carpe dupa noi, dar am zis ca poate reusim sa mancam si noi la vreo taverna fara ea in brate :)) |
|
Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| Oricum in scoica imi sta la 60°. Deci o sa incep sal folosesc pe asta. Cat iesim noi la plimbare
A inceput maraiala..nici nu vrea sa pape... |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 10/23/2017 Mesaje: 1547
| Chris, cu timpul...faci lucrurile cand apuci
Am fost si noi azi la vaccin. Micutul a plans cam 3 minute destul de rau. Eu n-am putut sa ma uit. L-a tinut tati. Sper sa scapam fara reactii... I-am data azi si rotaviralul asa cu chiu cu vai. El scuipa tot ce nu e lapte.
Pediatra mi-a zis sa ii dau doar o picatura de Vigantol ca are fontanela mica...o fi bine?
Si suntem la salt. Il cam simtim...a fost marait ieri, ziua nu doarme mai deloc, nici nu mai mananca asa cu pofta. In schimb aseara la 1 noapte radea in continuu si se chinuia sa vorbeasca si el. Ii trecuse maraiala
A luat 2600 pana acum, pediatra a zis ca e foarte bine.
Va pun si o pozica https://ibb.co/jFYo5K |
|
Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| Am reusit cu chiu cu vai sa papam 110ml si iam dat picaturile ca o doare si piciorul. Si sia luat somnic. Cred ca urmeaza o zi somnoroasa si pline de maraieli. |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/20/2017 Mesaje: 2868
| Mirunah wrote:Chris, cu timpul...faci lucrurile cand apuci Am fost si noi azi la vaccin. Micutul a plans cam 3 minute destul de rau. Eu n-am putut sa ma uit. L-a tinut tati. Sper sa scapam fara reactii... I-am data azi si rotaviralul asa cu chiu cu vai. El scuipa tot ce nu e lapte. Pediatra mi-a zis sa ii dau doar o picatura de Vigantol ca are fontanela mica...o fi bine? Si suntem la salt. Il cam simtim...a fost marait ieri, ziua nu doarme mai deloc, nici nu mai mananca asa cu pofta. In schimb aseara la 1 noapte radea in continuu si se chinuia sa vorbeasca si el. Ii trecuse maraiala A luat 2600 pana acum, pediatra a zis ca e foarte bine. Va pun si o pozica https://ibb.co/jFYo5K Ce falcute are  E ok o pic de Vigantol daca sta sa i se inchida fontanela. |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/28/2017 Mesaje: 5846
| delia.c.yaya wrote:
Da, are 4 trepte.
Noi am folosit scoica ff mult la carut, in loc de landou. |
|
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 11/7/2017 Mesaje: 303
| Noi am renuntat la landou imediat dupa 2 luni...nu mai vroia deloc sa stea in el. Scaunul sport de la caruciorul nostru are si pozitie de somn si asa am mers cu el pana acum 1 sapt cand l am mai ridicat o treapta...si am mai folosit si scoica la drumuri scurte cu caruciorul.
Noua ne a zis ortopedul de la 5 luni sa incepem sa o punem in fundulet intre perne cate 5 min.
Deci nu cred ca e problema daca se trece la partea sport a caruciorului,atata timp cat are si pozitie mai culcata. |
|
Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| "Trio" l-am primit si nu avea scoica lui, e de la alta firma si nu se potriveste la cadru. Scoica o folosim la cumparaturi ca are sistem de prindere ptr toate tipurile de carucioare de cumparaturi. Dar cand iesim asa la plimbare fara masina trebuia landoul. Iam fost ridicat treapta de la landou,dar cum nu are centuri tot aluneca in el,intinsa nu sta sub nici o forma. Si noi am inceput de o saptamana sa o pun intre perne. Daca se sustine in maini sta foarte bine in fundulet...asa momentan sta cam 5_10sec si ori se sprijina in maini ori cade... |
|
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 3/21/2017 Mesaje: 2542
| Mary, si noi i-am spus la mf ca vom face tot si era incantata, pediatra si mai si iar de antivaxx nu citesc nimic, sunt de aceeasi parere cu tine. Singura mea suparare cu vaccinurile e ca imi pare rau de durerea lui . De antigripal nu am discutat inca sa vedem cum vom proceda. |
|
|
|