Clubul mamicilor incepatoare - 4
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ralucamarin
Scris: Friday, October 5, 2018 12:46 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/30/2016
Hey am venit si aicigrup bebe Teodora are 1 an si o luna:) va avea un fratior sau surioara (9 sapt.) yes

Ralucamarin attached the following image(s):
e9e90b2a-d8d7-48fc-804f-0ed042de28db.jpeg

Ralucamarin
Scris: Friday, October 5, 2018 12:49 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/30/2016
Am ramas in pana de idei cu mancareaaaaa ! Dati mi niste idei ce mai dati piticilor ?
MaryPoppins
Scris: Friday, October 5, 2018 12:52 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/20/2017
Bine ai venit, Raluca computerlove sa fie sanatoasa micuta ta si felicitari pt sarcina cu bebe 2 Cheek Kiss
MaryPoppins
Scris: Friday, October 5, 2018 1:02 PM
Nivel

Mirunah wrote:
Fata zambitoare aici https://ibb.co/kVeUgz

Deci Teo rade cu sunet si il apuca imediat sughitulLol

Ce imi spuneti si mie despre regresia somnului? Careva experiente bune? Exista sansa sa mu o simt?Lol

Eu pot sa iti povestesc despre experienta noastra foarte proasta cu regresia somnului de la 4 luni, dar nu cred ca vrei sa auzi :))) acum trecem prin faza doi, salt+puseu+posibil dinti+naiba mai stie ce se intampla la 6 luni. Ziua tot greu cu somnul, abia bifam doua pe zi si numai in sistem doarme. Noaptea era ok-ish, chiar dc de o buna perioada de timp suge des si noaptea si foieste, dar asta nu ma deranja, ca ii bagam sanul in gura si ne culcam amandoua la loc. Dar saptamana asta a fost greu la adormitul de seara iar azi noapte am avut prima noapte (aproape) alba din viata noastra. Cu smiorcait si plans la fiecare jumate de ora/o ora. Suntem zombie amandoua!

Mirunah
Scris: Friday, October 5, 2018 1:15 PM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
MaryPoppins wrote:

Eu pot sa iti povestesc despre experienta noastra foarte proasta cu regresia somnului de la 4 luni, dar nu cred ca vrei sa auzi :))) acum trecem prin faza doi, salt+puseu+posibil dinti+naiba mai stie ce se intampla la 6 luni. Ziua tot greu cu somnul, abia bifam doua pe zi si numai in sistem doarme. Noaptea era ok-ish, chiar dc de o buna perioada de timp suge des si noaptea si foieste, dar asta nu ma deranja, ca ii bagam sanul in gura si ne culcam amandoua la loc. Dar saptamana asta a fost greu la adormitul de seara iar azi noapte am avut prima noapte (aproape) alba din viata noastra. Cu smiorcait si plans la fiecare jumate de ora/o ora. Suntem zombie amandoua!

Zi-mi sa ma pregatescuff

Pe noi ne asteapta saltul 4, puseu si regresia somnului toate in aceeasi perioadapale
MaryPoppins
Scris: Friday, October 5, 2018 1:33 PM
Nivel

Mirunah wrote:

Zi-mi sa ma pregatescuff

Pe noi ne asteapta saltul 4, puseu si regresia somnului toate in aceeasi perioadapale

Pai era foarte greu cu somnul de peste ziua, vesnic maraita, adormea foarte greu, dormea foarte putin...uneori mai functiona balansoarul pt leganat, dar de cele mai multe ori tot la sistem ajungeam. Si de atunci tot asa doarme, pe noi, in sistem. Dupa ce am iesit din salt a mai avut momente cand adormea in pat la san, dar trebuia sa stau langa ea si sa nu-i scot sanul din gura dc nu ii dadea ea drumul singura. Nah, pt noi asta a fost regresie mare, ca pana la 3 luni nici n-am simtit ca avem copil. Adoarmea in brate la oricine, in carut la plimbare, in scoica in masina, in balansoar dupa ce se juca singura, la mine in poala pe perna de alaptat (ma uitam la seriale de ma dureau ochii), o transferam usor in patut/patul nostru si dormea in continuare. Acum nu stiu cum e Teo sau alti copii, s-ar putea sa nu simtiti deloc. Eu cred ca Ana tot asa va dormi de acum incolo, atarnata de noi, dar sper ca ce am patit azi noapte e doar un episod izolat, ca atat aveam si noi bun, somnul de noapte uff
Andreea06
Scris: Friday, October 5, 2018 1:51 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Ralucamarin wrote:
Am ramas in pana de idei cu mancareaaaaa ! Dati mi niste idei ce mai dati piticilor ?

Eu folosesc f mult site-ul biscuim si de acolo m-am invatat asa cum sa combin si sa fac si dupa ochi. Budinci si chiftelute la cuptor, dupa ce legume /carnita am + ou, putina faina, iaurt.. a ta fiind mai mare poti pune cascaval cred de ex, sa se inchege.
Andreea06
Scris: Friday, October 5, 2018 1:52 PM
Nivel

Ralucamarin wrote:
Hey am venit si aicigrup bebe Teodora are 1 an si o luna:) va avea un fratior sau surioara (9 sapt.) yes

Cum ati petrecut la un anisor?
Mirunah
Scris: Friday, October 5, 2018 2:06 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Pai era foarte greu cu somnul de peste ziua, vesnic maraita, adormea foarte greu, dormea foarte putin...uneori mai functiona balansoarul pt leganat, dar de cele mai multe ori tot la sistem ajungeam. Si de atunci tot asa doarme, pe noi, in sistem. Dupa ce am iesit din salt a mai avut momente cand adormea in pat la san, dar trebuia sa stau langa ea si sa nu-i scot sanul din gura dc nu ii dadea ea drumul singura. Nah, pt noi asta a fost regresie mare, ca pana la 3 luni nici n-am simtit ca avem copil. Adoarmea in brate la oricine, in carut la plimbare, in scoica in masina, in balansoar dupa ce se juca singura, la mine in poala pe perna de alaptat (ma uitam la seriale de ma dureau ochii), o transferam usor in patut/patul nostru si dormea in continuare. Acum nu stiu cum e Teo sau alti copii, s-ar putea sa nu simtiti deloc. Eu cred ca Ana tot asa va dormi de acum incolo, atarnata de noi, dar sper ca ce am patit azi noapte e doar un episod izolat, ca atat aveam si noi bun, somnul de noapte uff

Mie cel mai frica imi e sa nu doarma noaptea. Ziua mai e cum mai e. Nici acum nu se omoara cu somnul. Reprize scurte de maxim 45 min. De obicei adoarme le zi cand mananca. Pe la sfarsitul biberonului. Iar seara are program de stat treaz de pe la 6 la 10. Apoi mai doarme juma de ora si se culca de tot la 12. Doarme pana la 5 cand se foieste si papa in somn apoi pana la 9. Dupa Dumnezeu cu mila cu somnul. Cert e ca nu apuc sa fac nimic. Ca el adoarme si mananca...si imi fura timp din somnul lui.
MaryPoppins
Scris: Friday, October 5, 2018 2:13 PM
Nivel

Mirunah wrote:

Mie cel mai frica imi e sa nu doarma noaptea. Ziua mai e cum mai e. Nici acum nu se omoara cu somnul. Reprize scurte de maxim 45 min. De obicei adoarme le zi cand mananca. Pe la sfarsitul biberonului. Iar seara are program de stat treaz de pe la 6 la 10. Apoi mai doarme juma de ora si se culca de tot la 12. Doarme pana la 5 cand se foieste si papa in somn apoi pana la 9. Dupa Dumnezeu cu mila cu somnul. Cert e ca nu apuc sa fac nimic. Ca el adoarme si mananca...si imi fura timp din somnul lui.

Da, somnul de noapte e cel mai grav. Ala daca se strica ne stricam si noi de tot :)) dar cum rezista el treaz 4 ore seara? Ca Ana e mega maraita seara, dc am tine-o treaza atatea ore ar fi jale...
alina89
Scris: Friday, October 5, 2018 2:23 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Ralucamarin wrote:

Weeeee, mamica curajoasa. Eu topai de fericire cand mai dau de cineva asa Lol mai capat si eu curaj. Ai nascut natural primul bebe?
Mirunah
Scris: Friday, October 5, 2018 2:34 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Da, somnul de noapte e cel mai grav. Ala daca se strica ne stricam si noi de tot :)) dar cum rezista el treaz 4 ore seara? Ca Ana e mega maraita seara, dc am tine-o treaza atatea ore ar fi jale...

Nu stiu nici eu. Se joaca si cere mancare incontinuuLol recupereaza ce nu manca ziua. Cateodata sta si 5 ore treaz...

Da...am avut o noapte in care s-a trezit de mai multe ori si am fost zombi ziua.
Andruu
Scris: Friday, October 5, 2018 3:12 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/13/2017
Andreea06 wrote:
Andruu, La multe lunite bebelasilor! prima lunita din viata lor coeur

Faceam lista de mamici pentru casuta noua si cand colo, vad ca pe 5 sarbatoresc micutii tai dance

Si DianaM tot pe 5 cu bebe Alex dance la multe lunite!
multumim mult de tot computerlove sper ca din seara asta ca tot au facut o lunita sa putem dormi si noi mai bine, sau sa putem dormi si noi...vise vise vise hohot

La multi ani si pentru bebe Alex, DianaM!coeur
Andreea06
Scris: Friday, October 5, 2018 3:34 PM
Nivel

Andruu wrote:
multumim mult de tot computerlove sper ca din seara asta ca tot au facut o lunita sa putem dormi si noi mai bine, sau sa putem dormi si noi...vise vise vise hohot

Hehe, clar vise Lol ups, sau ar trebui sa te incurajez? alcool
Mirunah
Scris: Friday, October 5, 2018 4:45 PM
Nivel

Andruu wrote:

La multe lunite! Tu le dai lp noaptea parca? Ati putea face cu randul o noapte cu o noapte daca sta sotul acasa sau daca te ajuta cineva. Sau macar 5 ore pe noapte sa fie doar o persoana, cealalta sa se odihneasca.
Parinti odihniti=parinti si copii fericiti
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.