Clubul mamicilor incepatoare - 4
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AriaM
Scris: Sunday, August 19, 2018 1:40 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/1/2017
Andreea, 2 erau cu biberonul, un bebelin era alaptat. Nici eu nu as crede tare in legatura asta, mai degraba o coincidenta. Pe ce dau vina (deocamdata la noi) e totusi varsta, pt ca la 6 lunj e un salt, e deja mai curioasa, devine interesata de toate, mancatul intra in plan secundar (nici nu mai suge asa mult!)

Mary, departe de mine pretentia de x linguri sau grame la ora y. Doar ca ma asteptam sa inghita macar un varf, ea nimic. Daca iu dau eu piure o tine in gura pana se amesteca cu saliva apoi o sufla afara, daca ii dau bucati apleaca capul, deschide gura si o lasa sa pice. Am incercat si blw, dar doar suge pe ce pune mana, asta daca nu se joaca doar cu mancarea, daca din greseala ii ajunge ceva solid in gura, da afara. Si sa nu vorbesc de mizeria din bucatarie, de vreo saptamana ocupatia ei favorita e sa arunce mancarea oe jos.

Ce ma sperie pe mine sunt cateva articole in care spuneau ca daca si in intervalul 7-8 luni bebe refuza solidele, se impun niste analize pt ca apar carentele si nu se mai dezvolta cum trebuie. Bine, la noi nu e un pericol inca la 6luni si 2 saptamani, dar eu ma stiu cu noroc de genul "de ce ti - e frica, de aia nu scapi".
MaryPoppins
Scris: Sunday, August 19, 2018 2:07 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
Aria, voi nici n-ati inceput de mult, mai da-i timp sa descopere mancarea. E adevarat ca anemia e o cauza pt care bebelusii refuza mancarea, dar zic ca nu e cazul sa tragi concluzia asta inca. Evaluezi mai incolo si eventual ii faci niste analize. Noi am facut hemoleucograma+ sideremie la 3 luni ultima data si erau ok valorile (hemoglobina era limita de jos cand s-a nascut, la 5s la fel), o sa repetam la 6 luni pt ca la bebelusii alaptati atunci se cam termina rezervele pe care le-au adunat in timpul sarcinii.

LE: ce descrii tu legat de incercarea cu BLW e perfect normal, asa se incepe, urmand ca mai apoi sa treaca de la joaca si explorat la inghitit efectiv. Rar am auzit copil care sa manance pe bune din prima...
delia.c.yaya
Scris: Sunday, August 19, 2018 2:38 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Giulicai ia iesit si celalalt dintisor de josyes yes Lol
MaryPoppins
Scris: Sunday, August 19, 2018 3:09 PM
Nivel

Mamaaa, ce rapid Hilar si la noi se vad ambii incisivi prin gingie, is curioasa cand si cum o sa erupa Lol
alina89
Scris: Sunday, August 19, 2018 3:25 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Andreea06 wrote:

Si eu cred ca e o coincidenta asa, adica e clar ca unii copii mananca bine si altii nu, indiferent cum papa lapte lp sau lm.

Frustrarea la mine apare din timpul de gatit, lasa bucataria vraiste, facut tip til totul cand apuci, daca doarme, daca nu cu un dute vino sa il verifici ca e ok, vase murdare etc etc ca in final sa nu vrea nici sa guste. O iau razna :)
Al meu mananca si piure si bucati, dar bucatile i le dau eu, lui daca i le las doar le sfarma in mana, nu e curios sa le guste. La pranz mananca cel mai prost, dimi fiind dulci (fructe) mananca ok-ish. La pranz ia cateva guri. Am incercat si legume de tot felul si carne de pui si ficatei si oua.. cred ca doar peste lipseste si sa incep sa dau si vita, porc.. asta este. De curand am inceput cina dar nu pun accent pe ea, vreau doar acomodarea cu rutina de a sta la masa mai des.

Asa facea si David si inca mai face. La noi a functionat sa fac mai mult putin si sa ii las bucati pe tavita pe care sa le sfarmiteze el, sa le studieze si in acelasi timp eu sa ii dau sa muste dintro bucata. Acum uneori imi refuza piureurile pt ca se plictiseste sa se uite la mine cum ii bag in gura. Studiaza magnetii de pe frigider, diverse din bucatarie.. dar de cele mai multe ori cand refuza piureul ii tai si cateva rosii cherry pe tavita si atunci papa fericit si piureul si isi baga si el rosioare ras

le: si lui David stau sa ii sparga nr5 si nr6 newclap
AriaM
Scris: Sunday, August 19, 2018 3:59 PM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
La K. nu se vad urme de dinti. Eu abia astept sa iasa sa vad cum i se schimba fizionimiatopai
Dana_
Scris: Sunday, August 19, 2018 4:18 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2017
AriaM wrote:
Dana, spor la impachetat, mutare usoara apoi integrare rapida!

Legat de diversificare sa stii ca aceeasi intrebare imi pun si eu: daca nu cumva am gresit ca am inceput la fix 6 luni. Eu mai pastrez legatura cu 4 mamici de la cursul de puericultura, 3 din ele au inceput la 5 luni diversificarea si bebeii mananca de rup. Eu si cu cealalta mama abia la 6, iar bebelinele noastre cam refuza orice le-am oferi. Deschid gura, pastreaza mancarea in gura, scuipa, apoi nu mai deschid gura a doua oara. Si sunt in permanenta atente la orice altceva din bucatarie in afara de mancarea care nu prezinta niciun interes. Si cand mai vad si pe fb in grupul de diversificare, cate mamici sunt care cer ajutor pt ca puii lor la un an/un an jumate nu accepta decat laptele, ma cam apuca groaza!

Multumesc!

Recent am vb cu cineva care sta in Italia si a inceput diversificarea la 4 luni , cica asa se recomanda acolo ( Delia sau Mada ne pot spune mai bine) si fetita acestei cunostinte are 8 luni si papa de rupe , super papacioasa si alaptata la san.
Ma gandeam ca cei alaptati sunt asa mai figuranti cu solidele dar ma asteptam ca asta sa se intample la inceput asa pana se acomodeaza ...dar deja au trecut 2 luni si ceva , in stilul asta ajung cu el la dr clar . O fi laptele matern baza dar in rest cat ii intra pe gurita mancare solida e nesemnificativ . Sa mor de nervi nu alta cand vad cum mananca altii , sunt destui alaptati care mananca si ei . Azi a mancat doua lingurite de iaurt , nici asta nu=l mai vrea . O iau raznaplans
Trebuie insistat , poate ai noroc ca micuta ta sa accepte in curand
delia.c.yaya
Scris: Sunday, August 19, 2018 5:14 PM

Dana_ wrote:

Multumesc!

Recent am vb cu cineva care sta in Italia si a inceput diversificarea la 4 luni , cica asa se recomanda acolo ( Delia sau Mada ne pot spune mai bine) si fetita acestei cunostinte are 8 luni si papa de rupe , super papacioasa si alaptata la san.
Ma gandeam ca cei alaptati sunt asa mai figuranti cu solidele dar ma asteptam ca asta sa se intample la inceput asa pana se acomodeaza ...dar deja au trecut 2 luni si ceva , in stilul asta ajung cu el la dr clar . O fi laptele matern baza dar in rest cat ii intra pe gurita mancare solida e nesemnificativ . Sa mor de nervi nu alta cand vad cum mananca altii , sunt destui alaptati care mananca si ei . Azi a mancat doua lingurite de iaurt , nici asta nu=l mai vrea . O iau raznaplans
Trebuie insistat , poate ai noroc ca micuta ta sa accepte in curand

Si aici sunt pediatri si pediatri.
A mea e pro 6luni.
Maine avem control si cred ca o sa vorbim despre asta. Sper sa ma descurc,ca ma duc singura cu fatapale
delia.c.yaya
Scris: Sunday, August 19, 2018 5:17 PM

MaryPoppins wrote:
Mamaaa, ce rapid Hilar si la noi se vad ambii incisivi prin gingie, is curioasa cand si cum o sa erupa Lol

E chiar rapid! Ma uitam ca simptomele continuau. Ma gandeam ca dupa ce erup se opresc starile astea,dar la ea tot continua. Si mama mia zis sa o verific,ca de obicei unii din?i ies in pereche...si surpriza! Era si celalalt! Numai ca nu reusim sai facem o poza...e jale la deschis gurita...hohot
iulisim
Scris: Sunday, August 19, 2018 5:27 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/4/2016
Nici noi nu stam grozav cu diversificarea...dimineata mananca ceva iaurt, fructe pasate sau iaurt cu fulgi de ovaz. La pranz mananca cateva lingurite de mancare, seara mai mananca iaurt - prefera iaurt de capra. Nu am insistat prea mult cu cina, tot astept sa manance ceva mai bine la pranz...

Eu nu prea i am dat bucati, insa mancarea o pasez grosier...baga mainile in castronel, are mancare si pe gene, insa in gura nu ajunge nimic nimic daca nu ii dau eu..

Eu nu am reusit nici acum sa scot vreo masa de lapte praf, cate o masura doua maxim, in general dimineata ca atunci mananca okish. Desi la un moment dat nu mai vrea mancare, tine gura inchisa, in aprox o ora trebuie sa ii dau laptele, ca altfel plange. Initial ii dadeam lp completare imediat dupa fructe, acum m a apucat teama sa nu il deranjez la burta cu combinatia asta...

O sa ma mai consult cu medicul de familie in sept cand mergem la vaccin. Ca sa nu mai zic de apa...nu mai vrea aproape deloc...ufff.

Mirunah
Scris: Sunday, August 19, 2018 7:09 PM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
Cum se numea grupul acela pe facebook cu purtarea bebelusilor?

Am citit cate ceva despre purtare si pana acum mi-a atras atentia wrap tai mic de la poarta-ma.

Nu prea stiu multe despre purtare asa ca indrumati-ma.??
MaryPoppins
Scris: Sunday, August 19, 2018 7:13 PM
Nivel

Miruna, Ajutor in babywearing se cheama grupul. Wrap tai mic e ok acum pt Teo.

LE: mai este si babywearing Buzau, dar cica trebuie sa te adauge cineva ca sa te aprobe apoi un admin. Cauta grupul pe FB si vezi daca ai vreo prietena deja inscrisa in el.
Mirunah
Scris: Sunday, August 19, 2018 7:20 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:
Miruna, Ajutor in babywearing se cheama grupul. Wrap tai mic e ok acum pt Teo.

LE: mai este si babywearing Buzau, dar cica trebuie sa te adauge cineva ca sa te aprobe apoi un admin. Cauta grupul pe FB si vezi daca ai vreo prietena deja inscrisa in el.

Am gasit, multumesc.

Ce altceva mai e bun pt Teo acum? Am citit, dar mi se par asa greu de legat...asta mi s-a parut mai usor de pus.

Tu in ce ai purtat-o pe Ana asa micuta?
MaryPoppins
Scris: Sunday, August 19, 2018 7:29 PM
Nivel

Mirunah wrote:

Am gasit, multumesc.

Ce altceva mai e bun pt Teo acum? Am citit, dar mi se par asa greu de legat...asta mi s-a parut mai usor de pus.

Tu in ce ai purtat-o pe Ana asa micuta?

In wrap elastic pe afara, in casa intr-un tricou din ala tip cangur. La 2 luni am luat SSC wrap conversion, noi avem Bumboc care merge de la 60 cm si 5kg. Tot pe la 2 luni am luat si sling-ul cu inele (asata merge de la nastere), e usor de pus pe tine dar eu nu ma impac cu purtatul pe un singur umar, il folosesc doar prin casa ca e usor de sus-jos. Acum eu o port doar in wrap tesut, ca m-a luat mania carpelor :)) nu e greu deloc, eu cu doua maini stangi pun wrapul tesut mai repede ca SSC-ul, trebuie doar sa fii deschisa la idee si sa incerci, ca apoi rapid te prinde, asta cu carpele e boala grea :))
Mirunah
Scris: Sunday, August 19, 2018 7:33 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

In wrap elastic pe afara, in casa intr-un tricou din ala tip cangur. La 2 luni am luat SSC wrap conversion, noi avem Bumboc care merge de la 60 cm si 5kg. Tot pe la 2 luni am luat si sling-ul cu inele (asata merge de la nastere), e usor de pus pe tine dar eu nu ma impac cu purtatul pe un singur umar, il folosesc doar prin casa ca e usor de sus-jos. Acum eu o port doar in wrap tesut, ca m-a luat mania carpelor :)) nu e greu deloc, eu cu doua maini stangi pun wrapul tesut mai repede ca SSC-ul, trebuie doar sa fii deschisa la idee si sa incerci, ca apoi rapid te prinde, asta cu carpele e boala grea :))

Sunt atat de multe variant3 incat nu stiu ce e mai potrivit pentru Teo.
Sunt in ceata totala...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.