Clubul mamicilor incepatoare - 3
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MaryPoppins
Scris: Monday, July 16, 2018 11:10 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/20/2017
lore.t. wrote:

Mi se pare aiurea sa te puna sa il transporti tu, conditiile de transport si pastrare sunt foarte importante...si mie mi-a zis dr sa iau ambele doze acum ca sunt probleme cu ele si poate mai tarziu nu mai gasesc a doua doza, am platit 530 lei si de aici s-a ocupat ea de tot. In 12 mai am facut vaccinul de 2 luni plus rotarixul :)

Aiurita de dr la care is inscrisa si aiurita care vaccineaza copiii inscrisi la ea aveau putin habar despre vaccinurile optionale, daramite sa il mai aiba si pe stoc la cabinet si sa-l ofere contra cost. Dar nah, nu-i un capat de tara ca il transport eu, mai duceam asa si vaccinuri pt animale la sat :)) chiar am verificat la Sensiblu si e 250 lei, la restul ma gandesc ca poate e mai ieftin. Totusi nu is de acord ca administrarea rotarixului sa se faca concomitent cu alte vaccinuri, a incercat si asta sa ma abureasca dar i-am zis clar ca vreau sa fie facut separat.
Ilinca003
Scris: Tuesday, July 17, 2018 1:44 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/5/2018
Buna fetelor,de azi ma alatur vouaBlushing .Pe 16.07,ora18:17 a venit pe lumea minunea mea Sara Maria.A avut 3310 gr si 50cm ,nota 9/10,cezariana.Ati avut dreptate...sunt niste emotii si niste sentimente pe care nu le poti exprima in cuvinte...computerlove
AriaM
Scris: Tuesday, July 17, 2018 5:49 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
Bine ai venit pe lume Sara Maria!

Ilinca felicitari si recuperare usoara iti doresc!
Andreea06
Scris: Tuesday, July 17, 2018 8:33 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Felicitari mami Ilinca!! Sa ca traiasca minunea si sa fie fericita dance hearts
Andreea06
Scris: Tuesday, July 17, 2018 8:36 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
MaryPoppins wrote:

Aiurita de dr la care is inscrisa si aiurita care vaccineaza copiii inscrisi la ea aveau putin habar despre vaccinurile optionale, daramite sa il mai aiba si pe stoc la cabinet si sa-l ofere contra cost. Dar nah, nu-i un capat de tara ca il transport eu, mai duceam asa si vaccinuri pt animale la sat :)) chiar am verificat la Sensiblu si e 250 lei, la restul ma gandesc ca poate e mai ieftin. Totusi nu is de acord ca administrarea rotarixului sa se faca concomitent cu alte vaccinuri, a incercat si asta sa ma abureasca dar i-am zis clar ca vreau sa fie facut separat.

Sa stii ca nu toti medicii fac asa cum zice lore.. a mea e f ok doctorita dar nu s-a oferit asa, cele optionale tin de noi sa le aducem. De la farmacie e posibil sa ti-l dea cu gheata, la mine asa a facut de la 2 farmacii diferite :)
iulisim
Scris: Tuesday, July 17, 2018 9:55 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/4/2016
Buna dimineata ! Felicitari proaspetelor mamici, Mirunah si Ilinca :)

Noi suntem binisor cu diversificarea...fructele le mananca bine, chiar f bine, facute piure. I le am combinat si cu branza facuta in casa si a mancat. La pranz insa, e mai selectiv Andrei :)). Mananca cateva lingurite si apoi baga mainile in castronel si isi pune mancarea pe el, pe haine, in cap, in nas :)). Asta e...mergem inainte si sper sa fie mai receptiv pe masura ce creste.

A inceput sa scoata si sunete noi, spune uneori tata destul de clar :)). Se ridica in picioare cu ajutorul gratiilor de la patut. Nu stiu daca e bine sa stea deja in picioruse, ca e micut...il pun jos in patut, se supara si se ridica din nou...si tot asa :).
delia.c.yaya
Scris: Tuesday, July 17, 2018 10:15 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Felicitari mami Ilinca! Recuperare rapida si laptic din abundenta!computerlove

M-a apucat o nostalgie..e fix un an de cand am vazut cele doua liniute! Acum parca regret ca nu mam bucurat mai mult de perioada sarcinii.uff
Mirunah
Scris: Tuesday, July 17, 2018 10:17 AM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
iulisim wrote:
Buna dimineata ! Felicitari proaspetelor mamici, Mirunah si Ilinca :)

Noi suntem binisor cu diversificarea...fructele le mananca bine, chiar f bine, facute piure. I le am combinat si cu branza facuta in casa si a mancat. La pranz insa, e mai selectiv Andrei :)). Mananca cateva lingurite si apoi baga mainile in castronel si isi pune mancarea pe el, pe haine, in cap, in nas :)). Asta e...mergem inainte si sper sa fie mai receptiv pe masura ce creste.

A inceput sa scoata si sunete noi, spune uneori tata destul de clar :)). Se ridica in picioare cu ajutorul gratiilor de la patut. Nu stiu daca e bine sa stea deja in picioruse, ca e micut...il pun jos in patut, se supara si se ridica din nou...si tot asa :).

Multumeschearts

Mi-am cantarit si eu golanul asearayes maine face 2 sapt de cand am iesit din maternitate cu 3020, si aseara avea luat fix 500g cu burtica goala, fomist si facuse si caca mult. Am zis ca daca tot si-a golit instalatia sa il cantaresc. A luat 500 de grame fix in mai putin de 2 sapt.ras
Mirunah
Scris: Tuesday, July 17, 2018 10:55 AM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
Ilinca003 wrote:
Buna fetelor,de azi ma alatur vouaBlushing .Pe 16.07,ora18:17 a venit pe lumea minunea mea Sara Maria.A avut 3310 gr si 50cm ,nota 9/10,cezariana.Ati avut dreptate...sunt niste emotii si niste sentimente pe care nu le poti exprima in cuvinte...computerlove

Ilinca, Sara era numele meu preferat, daca aveam fetita asa o chema.hearts
Dea22
Scris: Tuesday, July 17, 2018 12:18 PM
Nivel

Inregistrat: 11/7/2017
Astazi a venit rezultatul la exudatul nazal si are stafilococ auriu Cray
Acum mi a zis dr ca a mai avut 2 bebelusi nascuti la acelasi spital cu acest stafilococ.
MaryPoppins
Scris: Tuesday, July 17, 2018 12:43 PM
Nivel

Dea22 wrote:
Astazi a venit rezultatul la exudatul nazal si are stafilococ auriu Cray
Acum mi a zis dr ca a mai avut 2 bebelusi nascuti la acelasi spital cu acest stafilococ.

Aoleuu!!! dar e foarte comun stafilococul asta si il putea lua de pe oriunde, de multe ori il avem si nu stim de el. Nu exclud sa nu fie si in spital, dar poate fi si o coincidenta totusi. Eu din ce am observat is foarte stricti la Premiere cu treburile astea, stii ca la noi au insistat foarte mult cu exudatele inainte de nastere. Eu nu aveam, banuiesc ca nici ta-su, acum nu stiu daca o fi luat ea din spital sau de pe altundeva. Dar cred ca o sa facem si noi, doar sa fim siguri. Dr voastra ce a zis, va da ceva tratament?
Dea22
Scris: Tuesday, July 17, 2018 12:48 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Aoleuu!!! dar e foarte comun stafilococul asta si il putea lua de pe oriunde, de multe ori il avem si nu stim de el. Nu exclud sa nu fie si in spital, dar poate fi si o coincidenta totusi. Eu din ce am observat is foarte stricti la Premiere cu treburile astea, stii ca la noi au insistat foarte mult cu exudatele inainte de nastere. Eu nu aveam, banuiesc ca nici ta-su, acum nu stiu daca o fi luat ea din spital sau de pe altundeva. Dar cred ca o sa facem si noi, doar sa fim siguri. Dr voastra ce a zis, va da ceva tratament?

Ne a dat ceva tratament local cu picaturi ce contin antibiotic si parea foarte relaxata. A zis ca poate sa fie din spital sau de la noi si ca multa lume e purtatoare sanatosa. O sa facem si noi maine exudatele.
In schimb m am apucat de cautat pe google si ma apuca panica pale
Dea22
Scris: Tuesday, July 17, 2018 12:56 PM
Nivel

Si ca tot ziceam ieri ca face caca normal...azi a facut mult mai inchis la culoare,parca verzui.
E posibil si sa fie din cauza ca am schimbat laptele. Voi ce ziceti? E verzui sau e normal?
Am si pus intr un recipient pt urina si am trimis sotul cu el la laborator,dar se pare ca nu am recoltat corect...trebuia in ceva recipient special cu gel.

Dea22 attached the following image(s):
d8e7c5df-fd1a-40a0-86fc-b287fe3aaaac.jpeg

Pisicutza30
Scris: Tuesday, July 17, 2018 12:56 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/17/2017
Mamici care alaptati la san...cum procedati cand plecati de acasa fara pitic(a)? Eu trebuie sa ma duc la o nunta si nu stiu cum sa procedez. uff
MaryPoppins
Scris: Tuesday, July 17, 2018 1:01 PM
Nivel

Dea22 wrote:
Si ca tot ziceam ieri ca face caca normal...azi a facut mult mai inchis la culoare,parca verzui.
E posibil si sa fie din cauza ca am schimbat laptele. Voi ce ziceti? E verzui sau e normal?
Am si pus intr un recipient pt urina si am trimis sotul cu el la laborator,dar se pare ca nu am recoltat corect...trebuia in ceva recipient special cu gel.

Pare putin modificata culoarea, dar nu e verzui. Posibil sa fie de la faptul ca ati schimbat formula.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.