Clubul mamicilor incepatoare - 2
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mirunah
Scris: Thursday, May 17, 2018 10:39 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/23/2017
MaryPoppins wrote:

Daaa, doar trei poze am deocamdata hearts

Ce scumpete mica!coeur coeur coeur
Inawar
Scris: Thursday, May 17, 2018 10:54 AM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
alina89 wrote:

Daaa, papa foarte bine azi 105g, ieri 120g momentan am introdus doar morcov, pastarnac, dovlecel si azi radacina de patrunjel si tot combin ori toate, ori cate 2-3. Dupa masa de solide zilnic a dormit min 2 ore si e asa de bine ca ma simt foarte utila, mai apuc sa fac si eu cate ceva in casa pentru ca ajunsesem sa nu mai fiu in stare sa mai fac nimic. Apica inca nu vrea sa bea, doar scartaie in gingii canuta ras Acum sunt treaza de la 5:40 ca il supara ceva atunci si ne-a dat trezirea si am facut o braji cu gem de caise si mere in loc sa ma odihnesc si eu Hilar

Fetelor, poate mi se pare mie, dar voi nu patiti atunci cand tati e acasa sa va dea peste cap toata rutina voastra cu bebe? Crazy

Dana, si codita mea tot cat degetul mare e la grosime, ma mai apuca din cand in cand depresia, mai ales cand merg sa ma tund si asa replici au in ele toate frizeritele ca imi vine sa le infig lor foarfeca in par sa le las cu cat am eu ca sa isi vada de treaba lor. DIn ce am auzit chele nu ramanem si usor usor se va regenera, dar asa plang dupa parul din sarcina, parea asa voluminos si frumos chiar daca era tot putin.. Cray

Ii cantaresti cat pui in bol si el papa tot sau cum vezi cat mananca?
Eu nu cantaresc ii dau cat deschide gura :)) cand nu mai vrea nu mai intra si gata. Tine gura inchisa, se foieste pe scaun, intoarce capul si atunci nu mai insist.
Radacinoase i-am dat la inceput apoi tot mai rar pt ca se cam constipa.
Azi vreau sa incerc zucchini la pranz, sunt curioasa daca ii place.
MaryPoppins
Scris: Thursday, May 17, 2018 11:32 AM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
alina89 wrote:

Credeam ca ai o lista cu toti bebeii si zilele lor de nastere, ca mereu vii cu urari la timp Lol

Eh, inca am memoria buna hohot Andreea parca avea ceva lista cu mamicile si bebeii Lol
Andreea06
Scris: Thursday, May 17, 2018 12:08 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
MaryPoppins wrote:

Eh, inca am memoria buna hohot Andreea parca avea ceva lista cu mamicile si bebeii Lol

Am lista cu mamicile dar nu si varsta copiilor.. nu stiu cand se vor face casute noi sa adunam tickerele..

Asa e lista, mai adaugam?
Andreea06
Dana_
Alina89
Alexutza_88
Laura513
Inawar
MadaMadalyna
DianaM
AleC
AriaM
Diana1489
Andreea0196
Delia.c.yaya
Lixandra_alexandra
MaryPoppins
Dea22
MaryPoppins
Scris: Thursday, May 17, 2018 12:25 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Am lista cu mamicile dar nu si varsta copiilor.. nu stiu cand se vor face casute noi sa adunam tickerele..

Asa e lista, mai adaugam?
Andreea06 - 24 noiembrie 2017
Dana_ - 9 decembrie 2017 (?)
Alina89 - 20 noiembrie 2017 (?) (sorry Alina, prea multi bebei nascuti in noiembrie :P)
Alexutza_88 - (?)
Laura513 - 25 noiembrie 2017
Inawar - 17 septembrie 2017
MadaMadalyna - 25 noiembrie 2017
DianaM- 5 martie 2018
AleC - 30 ianuarie 2018 (?)
AriaM - 8 februarie 2018
Diana1489 - decembrie 2017 (?)
Andreea0196 - 5 martie 2018
Delia.c.yaya - 25 martie 2018
Lixandra_alexandra - 27 martie 2018
MaryPoppins - 10 aprilie 2018
Dea22 - 15 aprilie 2018
lore.t - 14 mai 2018

Zic sa punem si datele de nastere ale bebeilor ras cu semnul intrebarii acolo unde nu stiu sau nu is sigura Lol
Dea22
Scris: Thursday, May 17, 2018 12:28 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/7/2017
MaryPoppins wrote:

Foarte frumos a crescut Ema computerlove Tot 50 cm a avut la nastere? Si Ana avea 55 cm sapt trecuta la 4s, in greutate nu a crescut asa mult - putin peste 3900 (3210 la nastere, cu 3030 am iesit din spital), abia acum are 4100 si un pic dar eu ii dau inainte cu alaptatul :)) zilele astea chemam si al treilea consultant acasa si poate ii dam cumva de capat, ca ei ii place tare mult la tzizi, mai nou nici suzeta nu mi-o accepta :)) tinem pumnii sa scapati de colici cat mai repede, pe noi ne-au ocolit deocamdata Cheek Kiss

51cm a avut la nastere si 3,240kg,dar am iesit din spital cu 2,900kg si cu recomandare sa nu o mai pun la san pana nu ajunge la greutatea de la nastere :( si asa am ajuns sa ma mulg si sa ii dau completare cu lp. Combinatia de lm cu lp praf nu i a facut bine la burtica...a avut niste colici f urati,laptele meu a fost din ce in ce mai putin si asa am ajuns de cateva zile sa ii dau doar lapte praf.
E foarte greu sa te mulgi din 3 in 3 ore si frustrant ca totusi nu reuseam sa scot destul cat sa nu mai fie nevoie de lp.
Toata lumea in jurul meu imi spune sa continui cu lm+lp ca asa e cel mai bine pentru bebe dar nimeni nu stie cum ne simtim noi cand o vedem cum se chinuie de dureri de burtica. Asa ca am decis cu sotul ca trecem pe lp si nu se mai chinuie nici ea si nici eu cu mulsul la fiecare 3 ore.
La san normal ca nu mai vrea sa se ataseze si se enerveaza de numa cand o pun.Sfatul consultantei a fost sa o las sa se infometeze ca pana la urma o sa ia sanul...ceea ce nu am de gand sa fac.
De cand suntem doar pe lapte praf plange putin seara in rest e f linistita. Doarme toata noaptea,cu o singura masa pe la ora 4/5 si aia e aproape in somn.

Dea22 attached the following image(s):
33220add-06fb-46be-8f8e-43e887e88845.jpeg

Dea22
Scris: Thursday, May 17, 2018 12:34 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Daaa, doar trei poze am deocamdata hearts

Ce scumpa e hearts
Andreea06
Scris: Thursday, May 17, 2018 12:46 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Dea, important e sa fie ea bine si hranita.. asta e, o sa isi ia anticorpi din alte cele, vitamine etc :)

Recomandarea aia sa nu o pui la san totusi mi se pare absurda. Cred ca aia v-a sabotat..
Dea22
Scris: Thursday, May 17, 2018 12:58 PM
Nivel

Andreea06 wrote:
Dea, important e sa fie ea bine si hranita.. asta e, o sa isi ia anticorpi din alte cele, vitamine etc :)

Recomandarea aia sa nu o pui la san totusi mi se pare absurda. Cred ca aia v-a sabotat..

Recomandarea sa nu o pun la san a fost din cauza ca a scazut 230 grame in ultimele 24 de ore de stat in spital si cand am plecat de acolo era aproape lesinata. Era asa de slabita incat nu a plans deloc cand i au facut gaurile pentru cercei...si toate astea fiindca am insistat prea mult cu sanul (asa mi au zis la externare).

MaryPoppins
Scris: Thursday, May 17, 2018 1:01 PM
Nivel

Dea22 wrote:

51cm a avut la nastere si 3,240kg,dar am iesit din spital cu 2,900kg si cu recomandare sa nu o mai pun la san pana nu ajunge la greutatea de la nastere :( si asa am ajuns sa ma mulg si sa ii dau completare cu lp. Combinatia de lm cu lp praf nu i a facut bine la burtica...a avut niste colici f urati,laptele meu a fost din ce in ce mai putin si asa am ajuns de cateva zile sa ii dau doar lapte praf.
E foarte greu sa te mulgi din 3 in 3 ore si frustrant ca totusi nu reuseam sa scot destul cat sa nu mai fie nevoie de lp.
Toata lumea in jurul meu imi spune sa continui cu lm+lp ca asa e cel mai bine pentru bebe dar nimeni nu stie cum ne simtim noi cand o vedem cum se chinuie de dureri de burtica. Asa ca am decis cu sotul ca trecem pe lp si nu se mai chinuie nici ea si nici eu cu mulsul la fiecare 3 ore.
La san normal ca nu mai vrea sa se ataseze si se enerveaza de numa cand o pun.Sfatul consultantei a fost sa o las sa se infometeze ca pana la urma o sa ia sanul...ceea ce nu am de gand sa fac.
De cand suntem doar pe lapte praf plange putin seara in rest e f linistita. Doarme toata noaptea,cu o singura masa pe la ora 4/5 si aia e aproape in somn.

Pui mic si drag hearts

Data fiind situatia cred si eu ca lp exclusiv e cea mai buna solutie si pt voi si pt ea. Daca iti doresti sa o readuci la san sa stii ca se poate, important e sa gasesti un consultant bun care sa te ghideze. Daca nu, e bine si asa, important e sa fie hranita si va creste la fel de frumos. Dar sa fiu sincera, mi se par un pic fortate sfaturile consultantei care ti-a spus mai intai sa nu o pui la san iar apoi sa o lasi sa flamanzeasca...daca startul a fost mai greu iar copilul nu voia sanul, solutia e tocmai pus la san cat mai des si pe cat posibil suplimentat prin altceva decat biberon, mai ales daca exista riscul de nipple confusion. Cu pompatul te inteleg, eu m-am muls cat am avut furia laptelui si cateva zile dupa, dar asa de epuizant mi se parea incat am renuntat rapid, n-avea sens. Acum nici nu mai pot sa mulg, pt ca fluxul de lapte vine cand mananca ea, asa ca pe viitor cand o sa am nevoie sa-i las lapte muls va trebui sa pompez la un san in timp ce ea mananca la celalt, asa mai pacalesc creierul...iar legat de lp, eu cred ca vreo 10 biberoane i-am dat in total, cand am venit acasa in prima zi si apoi cand nu mai puteam de dureri, dar asa de aiurea ma simteam, si nu pt ca as avea cea cu lp (ba dimpotriva) ci pt ca aveam impresia ca ii fac o varza totala in stomac de la lp si lm...si la noi a fost greu startul, cu biberoane, mameloane de silicon & co insa din fericire problemele is mai mult la mine, altfel am noroc de un copil care de la inceput a stat la san si parca a stiut foarte bine ca doar asta vrea.
AriaM
Scris: Thursday, May 17, 2018 1:16 PM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
Iuuuuui a nascut deja Lore?! Si vaginal inca! Abia astept povestea ei. Cheek Kiss

Dea, mandra ta deja pozeaza, ce fain se uita la camera! Sa iti traiasca copila, dulcica foc! hearts
MaryPoppins
Scris: Thursday, May 17, 2018 1:23 PM
Nivel

AriaM wrote:
Iuuuuui a nascut deja Lore?! Si vaginal inca! Abia astept povestea ei. Cheek Kiss

Era programata la cezariana in 16 mai dar s-a grabit bebele. A zis ea pe undeva ca a nascut natural? Poate mi-a scapat mie bucata asta de info :))
alina89
Scris: Thursday, May 17, 2018 1:48 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
MaryPoppins wrote:

Zic sa punem si datele de nastere ale bebeilor ras cu semnul intrebarii acolo unde nu stiu sau nu is sigura Lol

Daaa 20 nov NuImiPasa
Alexutza pe 26 oct ras
AleC
Scris: Thursday, May 17, 2018 1:58 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/31/2017
Noi suntem bine, va citesc tot timpul, dar saptamana viitoare, pe 26 avem botezul si cununia religioasa si suntem in pregatiri, foarte stresant, abia astept sa scapam. Acum marea provocare e valsul, luam lectii, dar parca degeaba Lol. Bebe Eric e un dulce, un cuminte si un gras de 8kg deja si 67cm, care totusi nu prea doarme noaptea..de fapt el doarme, dar atat ce se foieste cu ochii inchisi, de parca are purici, din ora in ora.

Mary, pe 28 ianuarie suntem noi. Cheek Kiss
alina89
Scris: Thursday, May 17, 2018 2:08 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Inawar wrote:

Ii cantaresti cat pui in bol si el papa tot sau cum vezi cat mananca?
Eu nu cantaresc ii dau cat deschide gura :)) cand nu mai vrea nu mai intra si gata. Tine gura inchisa, se foieste pe scaun, intoarce capul si atunci nu mai insist.
Radacinoase i-am dat la inceput apoi tot mai rar pt ca se cam constipa.
Azi vreau sa incerc zucchini la pranz, sunt curioasa daca ii place.

Ii cantaresc inainte sa ii dau si de cateva ori a mancat tot, cand nu mai cantaream odata la final si din rezultat mai scadeam cateva grame pe care le consideram pierderi desi el mananca ff curat azi doar ce si-a bagat si in urechi Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.