Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaS
Scris: Thursday, April 21, 2022 4:28 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Te înțeleg, îi rău că nu poți merge la drum lung cu ea.
Sper ca la scaun să ai ceva mai mult noroc.
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 4:44 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
MariaS wrote:
Te înțeleg, îi rău că nu poți merge la drum lung cu ea.
Sper ca la scaun să ai ceva mai mult noroc.

Așa sper și eu ca va sta altfel. Ea are 72 cm acum de asta nu ma complic sa o schimb și nici nu am de parcurs distante lungi, pt ce e pe oraș o pun așa.
Roser
Scris: Thursday, April 21, 2022 5:33 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
freya1 wrote:

Roser, eu nu, dar stiu o prietena care a avut si copilul e ok, daca ai facut nipt nu prea are ce sa fie din chestiile grave, ca ar fi aparut la test Cheek Kiss altceva decat sa monitorizezi nu ai ce face

Mersi freya! Așa mi-a spus si doctorul, cum totul a ieșit ok la nipt,sa nu imi fac griji. Oricum a doua morfologie o sa o fac si la privat unde merg si o sa merg si la stat ca sa ma asigur ca totul e bine.
Cum mai e Albert, si-a revenit nu?
freya1
Scris: Thursday, April 21, 2022 10:58 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Daa, nu doar ca si-a revenit, dar compenseaza somnul ala mult, azi-noapte s-a trezit la 4 si a mai adormit la 6:30, azi abia l-am culcat dupa ce a alergat toata ziua, nici macar 11h din 24 vad ca nu mai doarme
Asteptam inca 2 dinti, sa vedem cand, ca iar face mofturi la mmancare. Teoria zice ca pana la 16 1uni si el s-a incadrat pana acum, deci ar mai avea cam o luna
Andreeax
Scris: Friday, April 22, 2022 2:39 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Hei! Tot fac research pt un learning tower. Ați achiziționat așa ceva? Ma gândeam sa iau unul deja testat de voi ❤️
freya1
Scris: Friday, April 22, 2022 2:59 PM
Nivel

Andreea, si eu vreau, dar inca nu am luat, pana studiez eu nu o sa mai fie nevoie de el :) Leea sunt cred cele mai bune, dar f scumpe
Eu as vrea unul mic sau pliabil pt ca am o bucatarie mica
Andreeax
Scris: Friday, April 22, 2022 5:08 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
freya1 wrote:
Andreea, si eu vreau, dar inca nu am luat, pana studiez eu nu o sa mai fie nevoie de el :) Leea sunt cred cele mai bune, dar f scumpe
Eu as vrea unul mic sau pliabil pt ca am o bucatarie mica

O,doamne cât de scumpe sunt Big Surprise Eu văzusem ceva la 800 lei ce-mi plăcea dar aveam inima îndoită sa dau banii aia. pale
wannabemom
Scris: Friday, April 22, 2022 7:15 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
MariaS wrote:
Lyli și noi am primit recomandare de la pediatru să o dau cu advantan pt dermatita atopica, mf a zis să nu o dau ca are cortizon și dezvoltă rezistență. Mf mi-a explicat ca acea dermatita poate dispărea de la sine și reapărea așa că am lăsat-o sa treacă de la sine, după 8-9 luni a dispărut și apare ft ft rar spre deloc, în schimb o dau cu apă termală.
Zyrtec am primit ca a făcut o alergie urâtă la ouă și smântână de casă, văd că după ce a făcut 1an mai scăpat de alergii.

Wannabemom ai o dulceață de băiețel coeur

Multumesc mult!! Cheek Kiss
wannabemom
Scris: Friday, April 22, 2022 7:20 PM
Nivel

ANDREEA2929A wrote:

Drăgălășenie mică 🥰
Sa nu ți pui speranțe in Refalgin îți zic din experiența mea. Noi am scăpat cu noremifa sirop italian, și am trecut și prin refalgin și prin nexium cu motilium. E apa de ploaie, constipa groaznic, mai ales ca voi ați trecut si prin operație, uf, greu poate scapi de așa ceva.

Offf sper sa nu il constipe si pe el... si asa inca se mai chinuie si cu gazele..inca ii mai dam espumisan de cateva ori pe zi..
Acum..daca asta ne-a prescris pediatrul...stam pe el 2 saptamani si vedem ce se intampla...
E clar reflux...tantum verde nu a ajutat deloc, deci aceasta agitatie nu era de la roseata din gat...desi in continuare dam si tantum...ca trebuie sa treaca si aia.
Pana una alta ia bine in greutate dar il vedem ca se chinuie...
Scuze, raspund rar ca nu mai intru asa de des..mai ales zilele astea cu pregatirile ptr Paste...trebuie curatenie...trebuie mancare, cumparaturi de facut...si de bebe de avut grija :)
Ah Lyli de asemenea ca am vazut ca ai scris de diversificare - noua ne-a zis pediatra sa incepem pe la 5 luni si ceva, a ramas ca discutam mai multe dupa vizita de la 5 luni.
freya1
Scris: Friday, April 22, 2022 11:13 PM
Nivel

Wannabe, baietelul meu a luat Refalgin si nu a fost constipat de la el. Eu ii dadeam mai ales seara inainte de culcare, el avand reflux silentios noaptea se tot ineca cu laptele, horcaia, se auzea cum ii vine laptele inapoi pe gat. Dupa diversificare vreo luna si ceva a fost mai rau, apoi incet-incet a scapat de reflux. Imediat cresc mari si apar alte griji Cheek Kiss
MariaS
Scris: Saturday, April 23, 2022 8:39 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Andreeax wrote:
Hei! Tot fac research pt un learning tower. Ați achiziționat așa ceva? Ma gândeam sa iau unul deja testat de voi ❤️

Și eu tot ma uit după unul.
Vă dau un sfat, primit la rândul meu de la alte mămici, înainte de a cumpăra un tower faceți o probă cu un scaun întors invers și cu un părinte care îl pe post de margini să nu pice, dacă ii place și ajută sau pare interesat mai mult timp, merită luat, dacă nu, mai așteptați.

Wannabe, cum zice și freya, copil mic griji mici, copil mare griji mari.
A mea a fost mare fan gustat cu gura, de un timp a văzut că a scăzut interesul dar tot stau cu frică ca face o boacănă.
wannabemom
Scris: Saturday, April 23, 2022 9:18 AM
Nivel

freya1 wrote:
Wannabe, baietelul meu a luat Refalgin si nu a fost constipat de la el. Eu ii dadeam mai ales seara inainte de culcare, el avand reflux silentios noaptea se tot ineca cu laptele, horcaia, se auzea cum ii vine laptele inapoi pe gat. Dupa diversificare vreo luna si ceva a fost mai rau, apoi incet-incet a scapat de reflux. Imediat cresc mari si apar alte griji Cheek Kiss

La mine noaptea se comporta cel mai bine...fix inainte de prima repriza de somn de noapte, care de obicei dureaza chiar si 6 ore...mananca bine. Dar pana atunci e agitatie.. greu il conving sa inceapa sa manance...2-3 ore chiar... apoi doarme dus si se mai trezeste pe la 3-4 dimineata si atunci din nou, mananca bine de tot apoi iar mai doarme vreo 3 ore...iar apoi cand se trezeste dimineata iar incepe agitatia si mananca mereu putin...cam toata ziua ma chinui cu el .. intoarce capul stanga dreapta mereu la masa... si plange...
Noua ne a spus doctora sa ii dam cate 2,5ml la 5-10 minute dupa ultimele doua mese ale zilei.
Multumesc de reply...sper sa fie bine...Cheek Kiss
ANDREEA2929A
Scris: Saturday, April 23, 2022 9:37 AM
Nivel

La mine nu a funcționat acest sirop, cum am mai scris depinde dacă e fiziologic sau dezvolta boala de reflux ca e o mare diferența. La toți începe ca fiziologic, sa intrebi de noremifa , am văzut la fetele de pe grupul de reflux ca espumisanul accentuează refluxul, noremifa asta are și simeticona in el dar nu mulți medici știu de el, noi am aflat de el târziu și tot de la pediatru. Este pe Facebook un grup alături de Bebelușii cu reflux , poate te ajuta ce scriu mamele acolo, noua ne au deschis maxim capul. Sper sa nu treceri prin ce am trecut noi, eu mereu ma gândeam ca la voi a fost Cireașa de pe tort și operația cred ca n as fi fost om. Pupici
Eu am alăptat o mult prin somn și cu feon n am vrut sa i dau lapte din ăla antireflux, și mie mi a luat mereu bine in greutate ca am stat de ea sa pape. I am dat la 2 luni îngroșat cu faina de orez de la Nestle și toate minunile posibile, diversificarea ajuta enorm sa știi acușica dacă începeți o sa fie bine.
Răceala, Erupția dentară și vaccinurile la noi au accentuat foarte tare refluxul. Eu o feresc de răceala ca de naiba ca știu ce urmează după .
Lyli
Scris: Saturday, April 23, 2022 7:46 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
Fetelor eu va urez un Paste fericit si linistit
mai devreme ! Noi suntem intr-o agitatie maxima saptamana viitoare este botezul , maine pastele e nebunie nu stiu cat timp o sa am sa mai intru zilele astea , au inceput sane vina rudele care locuiesc in alte tari , mancarica ,curatenie , copilasi pe aici etc . Va pup si spor la bucatarit !!
ANDREEA2929A
Scris: Sunday, April 24, 2022 6:57 AM
Nivel

Sărbători minunate alături de piticii voștri !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.