Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
wannabemom
Scris: Wednesday, April 20, 2022 9:16 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
Lyli wrote:
Fetelor ati dat cumva la bebelusi Zyrtec? Ne-au fost recomandate 3 pic pe zi seara ,de medicul dermatolog ( la care abea am gasit o programare prin cunostinte)si o crema Advantan pentru dermatita atopica , i disparuse iar acum a aparut din nou e de pe la 1 luna apare , dispare, pe manute si pe fata are mici bubite si piele uscata , insa am citit pe prospect ca se dau 5 pic de 2 ori pe zi la copii peste 2 ani, de bebelusi nu scrie nimic prin prospect , probabil a ajustat ea doza dar problema este ca am realizat abea apoi , nu ma intrebat varsta bebelusului ... sau poate nu mai retin eu pt ca a fost cv foarte rapid ... mai exact am fost bagata printe programari... iar acum ma tot gandesc daca e ok sau nu acest medicament o sa incerc sa mai sun maine la clinica dar erau curioasa daca a mai dat cnv la bebei

Si Gabi are zone uscate... multe si mai ales pe fata care ft des se si inrosesc...tot incerc cu Bioderma Atoderm dar nu prea functioneaza :(
Si de asemenea are rosu in gat, rinofaringita..incercam acum sa ne dam seama daca de asta e ft agitat la masa, sau daca e din cauze de reflux...mereu intoarce capul stanga dreapta..si plange mult..in cazul in care dupa tantum verde si panadol (ce ne-a fost recomandat ptr faringita..) tot nu se schimba asta, ni s-a spus sa ii administram Refalgin ptr reflux gastroesofagian

LE: Si oricat de des i-as taia unghiutele, si oricat i le-as pili...mereu se zgarie pe fata...mai ales in zonele acelea mai uscate uff
Am pus cate o poza ... la tati si la mami in brate

wannabemom attached the following image(s):
278468977_514483773500133_3024074901663185033_n99.jpgcb58fe2b-b4ee-4340-8423-bc9a41a67cd899.jpg

Lyli
Scris: Wednesday, April 20, 2022 10:24 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
simmo wrote:

Lyli, o sa vezi ca pe viitor este posibil sa mai primesti recomandari de tratamente medicamentoase pentru copil chiar daca pe prospect este trecuta o varsta minima la care se poate administra. Experienta doctorilor ii determina sa facă astfel de recomandari, insa ajustează doza on funcție de varsta copilului. Din ce observ ti-a recomandat 1/3 din doza maxima.
Zyrtec se recomanda si când copilul face o alergie în momentul în care începe diversificarea, adică după 6 luni.
Dacă ai retineri, poți mai cere o alta părere la alt medic.

Da ia ajustat doza multumesc pt raspuns! Am intrebat de dimineata si da stia varsta bebelusului i-am zis mi-a explicat mai bine la tel o sa incep de astazi
Lyli
Scris: Wednesday, April 20, 2022 10:27 AM
Nivel

wannabemom wrote:

Si Gabi are zone uscate... multe si mai ales pe fata care ft des se si inrosesc...tot incerc cu Bioderma Atoderm dar nu prea functioneaza :(
Si de asemenea are rosu in gat, rinofaringita..incercam acum sa ne dam seama daca de asta e ft agitat la masa, sau daca e din cauze de reflux...mereu intoarce capul stanga dreapta..si plange mult..in cazul in care dupa tantum verde si panadol (ce ne-a fost recomandat ptr faringita..) tot nu se schimba asta, ni s-a spus sa ii administram Refalgin ptr reflux gastroesofagian

LE: Si oricat de des i-as taia unghiutele, si oricat i le-as pili...mereu se zgarie pe fata...mai ales in zonele acelea mai uscate uff

Ce dragalasenie ai tu aici , nici la mine nu mai functiona La roche posay de asta am mers la dermatolog ne-a trimis pediatrul si este dermatita atopica a zis si el ca asta e dar sa fim mai siguri , si cu unghiutele crede-ma ca le tai la 2 zile si tot arata ca o zebra mica se freaca pe fata si mai ales ca el sta numai cu manutele in gura
wannabemom
Scris: Wednesday, April 20, 2022 10:48 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
Lyli wrote:

Ce dragalasenie ai tu aici , nici la mine nu mai functiona La roche posay de asta am mers la dermatolog ne-a trimis pediatrul si este dermatita atopica a zis si el ca asta e dar sa fim mai siguri , si cu unghiutele crede-ma ca le tai la 2 zile si tot arata ca o zebra mica se freaca pe fata si mai ales ca el sta numai cu manutele in gura

O sa merg si eu la dermatolog, poate e mai bine... pediatra acum cateva zile nu a zis nimic despre fata lui...
Cu unghiutele am inceput o noua metoda... sa-l dau pe ele cu lanolina.. nu-i face rau daca le baga in gura dar ii dau totusi cand doarme ca sa reziste mai mult...am inteles ca vor fi mai moi si mai putin taioase...acum sa vad, nu fac asta de asa mult timp
Lyli
Scris: Wednesday, April 20, 2022 11:42 AM
Nivel

wannabemom wrote:

O sa merg si eu la dermatolog, poate e mai bine... pediatra acum cateva zile nu a zis nimic despre fata lui...
Cu unghiutele am inceput o noua metoda... sa-l dau pe ele cu lanolina.. nu-i face rau daca le baga in gura dar ii dau totusi cand doarme ca sa reziste mai mult...am inteles ca vor fi mai moi si mai putin taioase...acum sa vad, nu fac asta de asa mult timp
eu am incercat si cu pila electrica nu merge la fel cum crec putin cum se zgarie , app fetelor sa stiti ca eu am inceput diversificarea dar am primit o schema mai soft adaptata la nevoile si varsta lui si anume luna aceasta doar radacinoase , stiu ca multe nu sunteti de acord dar m-am documentat si am mai vb si cu pediatrul din nou... mi-a explicat si mi-a aratat de la OMS schemele actualizate care zic asa : duversificarea nu se incepe inainte de 4 luni ( diversificare precoce ) dar nici dupa 6 luni ( diversificare tardiva) varsta optima este intre 4 si 6 luni maxim , noi am inceput cu supe creme 3 zile de morcov , acum 3 zile de pastarnac , apoi radacina de patrunjel etc, apoi 2 legume combinate cate 3 zile , apoi 3 combinate , asta pana la 5 luni cand vom introduce fructele iar de la 6 luni proteine si lactate , sincer am avut o teama dar credeti-ma ca bebe casca gurita si mesteca nu ca un om mare dar cand vede lingurita stie deja , ce este mai greu cu statul il tin mai mult in brate chiar daca am scaunel de papat cu spatar rabatabil nu sta bn in el si nu as vrea sa i afecteze cumva coloana, acum papa 30 de ml la fiecare pranz de supa crema , el ar vrea mai mult dar facem cum zice schema ...
MariaS
Scris: Wednesday, April 20, 2022 1:20 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Lyli și noi am primit recomandare de la pediatru să o dau cu advantan pt dermatita atopica, mf a zis să nu o dau ca are cortizon și dezvoltă rezistență. Mf mi-a explicat ca acea dermatita poate dispărea de la sine și reapărea așa că am lăsat-o sa treacă de la sine, după 8-9 luni a dispărut și apare ft ft rar spre deloc, în schimb o dau cu apă termală.
Zyrtec am primit ca a făcut o alergie urâtă la ouă și smântână de casă, văd că după ce a făcut 1an mai scăpat de alergii.

Wannabemom ai o dulceață de băiețel coeur
Andreeax
Scris: Wednesday, April 20, 2022 2:20 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Și noi am folosit zyrtec când a făcut alergia la oua. 3 picaturi timp de 3 zile. Advantan am folosit doar la început când a avut o dermatita atopică foarte urâta pe toată fata in rest pt zonele uscatehidratam cu crema . Maria are dreptate ,dacă se face exces de advantan poate dezvolta rezistența. Advantan doar maschează nu tratează cauza.
ANDREEA2929A
Scris: Wednesday, April 20, 2022 3:19 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
wannabemom wrote:

Drăgălășenie mică 🥰
Sa nu ți pui speranțe in Refalgin îți zic din experiența mea. Noi am scăpat cu noremifa sirop italian, și am trecut și prin refalgin și prin nexium cu motilium. E apa de ploaie, constipa groaznic, mai ales ca voi ați trecut si prin operație, uf, greu poate scapi de așa ceva.
ANDREEA2929A
Scris: Wednesday, April 20, 2022 3:24 PM
Nivel

Și lipikar baume e ft bun pt dermatita eu l am luat pt fata dar nu a fost nevoie , ma dau eu cu el și e minunat.
simmo
Scris: Wednesday, April 20, 2022 3:33 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Lyli wrote:
ce este mai greu cu statul il tin mai mult in brate chiar daca am scaunel de papat cu spatar rabatabil nu sta bn in el si nu as vrea sa i afecteze cumva coloana, acum papa 30 de ml la fiecare pranz de supa crema , el ar vrea mai mult dar facem cum zice schema ...

Poti incerca perna de sustinere pentru masa bebe ca să stea mai bine. Dacă inca nu sta sustinut în fundulet, indicat este sa nu depășească mai mult de 30 minute în poziția respectivă.
Lyli
Scris: Wednesday, April 20, 2022 5:55 PM
Nivel

ANDREEA2929A wrote:
Și lipikar baume e ft bun pt dermatita eu l am luat pt fata dar nu a fost nevoie , ma dau eu cu el și e minunat.

A avut si la noi efect o perioada dar nu mai merge acum il folosec la fel eu
Lyli
Scris: Wednesday, April 20, 2022 6:00 PM
Nivel

simmo wrote:

Poti incerca perna de sustinere pentru masa bebe ca să stea mai bine. Dacă inca nu sta sustinut în fundulet, indicat este sa nu depășească mai mult de 30 minute în poziția respectivă.
am o pernuta pentru reflux in plan vertical am luato pe la 2 luni chiar daca nu mi-a confirmat medicul ca ar avea probleme dar eu cum zicea si Andreea cred ca are insa cand il pun pe ea e ca si cum il pun pe foc sau in scoica de masina la fel face urla pana il pun jos ... deci in afara de balansoar si brate nu prea accepta nimic , daca il iau de manute incearca sa se ridice insa mi-e cam frica sa il las in fundulet cu toate ca de acum as putea dar mai exersam asa ...
simmo
Scris: Wednesday, April 20, 2022 7:56 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Lyli wrote:
am o pernuta pentru reflux in plan vertical am luato pe la 2 luni chiar daca nu mi-a confirmat medicul ca ar avea probleme dar eu cum zicea si Andreea cred ca are insa cand il pun pe ea e ca si cum il pun pe foc sau in scoica de masina la fel face urla pana il pun jos ... deci in afara de balansoar si brate nu prea accepta nimic , daca il iau de manute incearca sa se ridice insa mi-e cam frica sa il las in fundulet cu toate ca de acum as putea dar mai exersam asa ...

Perna antireflux pentru somn mi se pare cea mai buna. Am de când s-a nascut copilul pentru ca mi-a fost frica sa nu se inece în somn cu laptele , iar eu sa nu aud. Am fost una din acele mame care punea copilul sa doarmă cu capul poziționat ba în stânga, ba în dreapta ca în cazul în care are reflux sa nu se întoarcă înapoi și sa se inece sau mai rău să ajungă la plămâni. Atât de obsedata am fost.
Copilul meu s-a ridicat singur în fundulet la 8 luni, iar capul abia pe la 4,5l și l-a susținut. Mergea de-a buselea de la 6 luni, dar în fundulet a evoluat mai târziu. Noi am început diversificarea la 6l și luasem scaunul acela de la ikea împreună cu perna de sustinere; al meu a avut RCIU si era mai slabut; orice scaun pentru el era mare, statea intr-o parte, dar suporta sa stea în el câteva minute. Cred ca ne-a ajutat sa își întărească musculatura și niște ședințe de kinetoterapie ce le-am făcut pe la 4 luni. Cand s-a născut, din cauza ca a stat înghesuit, unul din picior era usor strâmb (aveam nevoie sa reglam înainte să înceapă să meargă).

Dacă bebe al tău plange când sta pe staun sau în scoica, și eu cred ca îl deranjează ceva. Probabil o sa mai dureze puțin pana își întărește mușchii. Pana atunci , te pliezi după cum se simte și copilul mai confortabil. Pe termen lung , nu as recomanda sa se obisnuiasca asa pentru ca mai tarziu vei introduce și mâncarea pasata, bucatele și riscul de înec este mai mare dacă nu are poziția corecta.
Lyli
Scris: Wednesday, April 20, 2022 11:04 PM
Nivel

simmo wrote:

Perna antireflux pentru somn mi se pare cea mai buna. Am de când s-a nascut copilul pentru ca mi-a fost frica sa nu se inece în somn cu laptele , iar eu sa nu aud. Am fost una din acele mame care punea copilul sa doarmă cu capul poziționat ba în stânga, ba în dreapta ca în cazul în care are reflux sa nu se întoarcă înapoi și sa se inece sau mai rău să ajungă la plămâni. Atât de obsedata am fost.
Copilul meu s-a ridicat singur în fundulet la 8 luni, iar capul abia pe la 4,5l și l-a susținut. Mergea de-a buselea de la 6 luni, dar în fundulet a evoluat mai târziu. Noi am început diversificarea la 6l și luasem scaunul acela de la ikea împreună cu perna de sustinere; al meu a avut RCIU si era mai slabut; orice scaun pentru el era mare, statea intr-o parte, dar suporta sa stea în el câteva minute. Cred ca ne-a ajutat sa își întărească musculatura și niște ședințe de kinetoterapie ce le-am făcut pe la 4 luni. Cand s-a născut, din cauza ca a stat înghesuit, unul din picior era usor strâmb (aveam nevoie sa reglam înainte să înceapă să meargă).

Dacă bebe al tău plange când sta pe staun sau în scoica, și eu cred ca îl deranjează ceva. Probabil o sa mai dureze puțin pana își întărește mușchii. Pana atunci , te pliezi după cum se simte și copilul mai confortabil. Pe termen lung , nu as recomanda sa se obisnuiasca asa pentru ca mai tarziu vei introduce și mâncarea pasata, bucatele și riscul de înec este mai mare dacă nu are poziția corecta.
nu nici eu nu as vrea sa se obijnuiasca asa , cu scoica are probleme de prima data cred ca se simte inghesuit pt ca in balansoar sta si e cam aceasi forma , pe perna antireflux se suceste si de cand a inceput sa se intoarca sa se rostogoleasca se enerveaza daca nu poate iar de acolo aluneca sa zic asa nu stiu cum sa explic , azi l-am pus pe metoda bunicii pe o perna de a noastra ce sa vezi a stat chiar foarte bine radea , sa sti ca si eu de la nastere l-am pozitionat cu capul in parti si mereu pe spate din cauza unor articole citite despre SMSS , ajunsesem putin obsedata il pipaiam toata noaptea , nu m-am calmat nici acum insa de la oboseala dorm lemn uneori chiar daca patutul e langa mn oricum el noaptea nu se trezeste dar se ma intoarce si nu il mai aud ca la inceput la fiecare miscare de degetel
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 4:26 AM
Nivel

Lyli și eu am perna antireflux făcea urat la ea mereu cât era foarte mică la 2 luni o urcam pe ea, însă când a mai crescut nici aia foarte mică pe care o foloseam tocmai sa i mai ridice căpușorul nu a acceptat o, mereu am alăptat o de jos in brațe nu a vrut niciodată, iar despre scoica la fel, mereu se îneca in mașina pt ca ii venea constant înapoi. Singurele drumuri au fost la pediatru lunar și o Țineam in brațe n am putut folosi scoica, da știu e aiurea și nesigur însă pana o scoteam din scoica in mers sa nu se înece era horror i am luat și cybex la scoica ca deh testata și fiziologică și etc , degeaba. Trecem la scăunel curând abia aștept sa l încerc și acuma sta rău in cybex o folosesc in casa sa se joace și cam atât. O Țineam și 40 minute sus pe mine după masa și ușor, ușor s a diminuat, apoi la 4 luni după rotarix a fost cel mai urat. Diversificarea a ajutat o foarte mult, renunțat la lactate și cacao și chiar anumite legume gen ardei copt.
Cât despre somn mereu a dormit pe părți și acum face la fel, pe spate foarte rar se întoarce in somn și foarte puțin, iar pana la 4 luni când am mutat o cu mine in pat stăteam treaza mereu câte 1 h sa o văd ca e bine după laptic, așa panicata eram sa nu se inece.
Asta e, bebe cere sacrificii.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.