Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaS
Scris: Thursday, December 2, 2021 6:23 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Și noi așteptăm ghetuțele 😍🥰 i le fac la comandă în oraș , abia aștept să incalt motănița😁
Ea are 11,7 cm corespunde cu mărimea 19 dar i-am comandat mărimea 20 ca să îi poată folosi tot sezonul rece.
Momentan avem doar niste bocanci Fila primiți îs mărimea 21🙈 dar bun și aia decât nimic.

Mulțumim fetelor de complimente 🥰
freya1
Scris: Thursday, December 2, 2021 8:15 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Al meu are mai putin de 11, corespunde cu 17-18, la multe branduri incep de la 19, asa ca nu prea avem multe optiuni. Nu i-as lua nici prea mari, ca sa nu il incurce la mers, o sa vad ce mai gasesc
Zee
Scris: Saturday, December 4, 2021 11:25 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Andreea eu cumpar carnea din Selgros : pui, curcan, ficatei si peste. Eu am luat de la Fragedo. Nu am avut probleme niciodata,nici nu am alte variante
Andreeax
Scris: Saturday, December 4, 2021 12:00 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Mulțumesc ,Zee! De pui am din curte 😁 dar restul probabil o sa trebuiască sa cumpăr.
Roser,pana la urma am trecut și eu la o leguma pe zi ca altfel ma apuca primăvara.
Off,imediat vine și mic-dejunul și va bombardez iar cu intrebari Lol
Roser
Scris: Saturday, December 4, 2021 12:07 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
La noi cu micul dejun e cel mai usor. De obicei 2 tipuri de fructe+ iaurt+ fulgi de ovaz sau cereale. Mănâncă tot. Apoi urmează fițele ca nu se prea intelege cu carnea și peștele. Noroc ca ii plac ouăle.
Andreeax
Scris: Saturday, December 4, 2021 12:09 PM
Nivel

Voi ce faceți cu ce rămâne in castronel,cel puțin cu ce conține carne care e destul se greu procurabila Lol Lol Deși mănâncă destul de mult tot timpul ii fac prea mult,nu am cum sa fac exact cât mănâncă el și rămâne uneori și de încă doua porții. Am o prietena care ii congeleaza mâncarea rămasă și i-o da apoi la 2-3 zile. Oare e ok?
Andreeax
Scris: Saturday, December 4, 2021 12:12 PM
Nivel

Roser wrote:
La noi cu micul dejun e cel mai usor. De obicei 2 tipuri de fructe+ iaurt+ fulgi de ovaz sau cereale. Mănâncă tot. Apoi urmează fițele ca nu se prea intelege cu carnea și peștele. Noroc ca ii plac ouăle.

Super! Eu am pere și mere din curte,am luat si o cutie de cereale și ovăz mănânc și eu. Ce iaurt folosești?
freya1
Scris: Saturday, December 4, 2021 2:18 PM
Nivel

Cred ca o poti congela, dar eu urasc ideea, nici pt noi nu congelez
Al meu nu mai vrea dimineata decat fructe, refuza de mult cerealele, in plus si-a schimbat preferintele, nu mai vrea banana pe care o adora pana acum, la pranz a mancat cu pofta peste si ou, dar a aruncat pe jos toate legumele.. ne adaptam, eu mereu ii pregatesc mai multe feluri, ca nu stiu in ce toane e. La cina in caz de urgenta ii fac fulgi de ovaz cu lapte care ii plac mult.
Ellena20
Scris: Saturday, December 4, 2021 2:25 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Andreea, si eu ii gatesc zilnic copilului, nici mie nu imi surade ideea de congelare, dar nu sunt contra. Sunt multe mamici care din lipsa de timp gatesc copilului pt 2-3 zile de ex, insa mie mi se pare ca o data congelata, mancarea isi pierde gustul.
Cezar se pare ca prefera legumele, nu prea e incantat de fructe. Incerc sa ii tot fac diferite combinatii sa manance si fructe, dar prea putin vrea asa. Si da, chiar isi schimba repede preferintele piticii astia Lol lui ii placea mult pestele, iar acum deloc nu mai vrea.
freya, eu nu stiu cum ai timp de mai multe feluri Lol acum la pranz pana am terminat de gatit, ma tot tragea un pitic de pantaloni si se agata de picioarele mele (sa nu mai zic ca de abia puteam sa ma misc cu el catarat pe mine) si zicea intruna mamamamama Boredom
Doar ca.. mananca foarte bine si asta ma multumeste. Dintre fructe, prefera marul (in orice fel de combinatii, insa in budinca ii place cel mai mult). Eu budinca de mere fac 2 portii ca ii place si lui taica-su, dar ieri dimineata a mancat Cezar ambele portii Lol
freya1
Scris: Saturday, December 4, 2021 3:08 PM
Nivel

Ei, jonglez cu ele, pun legume si carnita la One pot, de ex, apoi iesim afara, la intoarcere mai completez cu ceva, mai sta in tarc 2-3 min daca am noroc (azi nu plangea, de ex, dar ma injura sigur, se juca cu spatele la mine si ma bodoganea babababaaa). Momentan a trecut la papapapa si uneori daca zic ceva ma imita, ieri nu stiu cum am zis: opa! Si el imediat: opa Lol e asa de haios
Pot si eu sa il mai las un pic sa se joace singur, dar cu un ochi la el ca de ex se catara pe sertarele de la comoda banghead se agata de cel de sus si se balanseaza incercand sa urce, la fel se agata de scaunul de masa si ar cadea cu el... deci mai e pana sa stau fara griji
Marul ii place si lui, crud nu mai zic, zilele trecute s-a servit cu un mar de pe masuta si supravegheat de tati l-a mancat aproape pe tot Hilar musca zdravan din el cu cei 4 dinti ai lui (eu eram in pragul infarctului, bineinteles)

Ce bine ca mananca Cezar, cred ca esti mult mai linistita acum ! Ziceam eu ca nu m-as stresa, dar cand mai are vreun moment cand nu mananca si arunca totul pe jos sunt cu nervii la pamant
Ellena20
Scris: Saturday, December 4, 2021 3:31 PM
Nivel

Un mic alpinist Albert ras
Asa e si Cezar cu cataratul, cand mai fac treaba la bucatarie il tin langa mine si ii desfac sertarul unde sunt ustensilele de bucatarie. Asa ii place sa le scoata pe toate afara Lol

Daaa, desi imi zic mereu sa nu ma mai stresez si agit atata cand are o perioada cand nu vrea sa manance, dar nu imi iese. Lui tocmai ce i-a erupt si dintisorul nr. 6 si pranzul mi l-a cam refuzat zilele astea, dar astazi pana acum a mancat tot si la micul dejun si la pranz. Sa vedem cu cina ras

Cate mese de lapte mai are Albert?
MariaS
Scris: Saturday, December 4, 2021 4:10 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Ce copilași cuminți pe aici.
Din păcate eu nu prea mă laud decât cu faptul că mai nou imită ce zic, in rest e haos.
Trece peste toate jucăriile ca un tanc și merge glonț în bucătărie se baga sub scaune și nu mai vrea să iasă, sau merge la aragaz (mai noi întinde mâna să ia ceva de pe blat sau masa sau aragaz 🙈🤯), bolurile blanoaselor îs și ele ft interesante, de șemineu nu mă zic că mă apucă groaza.
Am hotărât să punem gard la trecerea dintre living și bucătărie că nu se mai poate altfel.

De ceva timp s-a întors fiul rătăcitor(motanul negru) acasă și mai sta cu ea, dar evident că se plictisește repede de el. V-as pune o filmare cu ei să îi vedeți dar nu știu cum.

De mâncat mănâncă doar cand are chef,am văzut ceva punct alb pe gingia de sus și cea de jos sper să apară și să revină la pofta de mâncare de altă dată.

Elena ,dacă te ajută Irina are masă de lapte cam la 2-3h indiferent cu mănâncă , cam 10 mese in 24h
Zee
Scris: Saturday, December 4, 2021 6:43 PM
Nivel

Ellena20
Scris: Saturday, December 4, 2021 6:56 PM
Nivel

Ce frumos, Zee! Super! Eu nu am nicio sansa si zicem pas anul acesta. Nu am incotro, Cezar trage de orice si se baga prin cele mai mici locuri de nu stiu cum incape asa ca.. ramanem la bradul de fetru si ne jucam amandoi cu decoratiunile Lol

Maria, wow cat lapte mai papa Irina. Cezar mai mananca 2-3 mese de lapte ziua si noaptea cand se trezeste trebuie sa suga sa adoarma la loc. Ziua nici nu cere laptic, dar asta e modalitatea lui de a adormi.
Ma cam supara faptul ca nu prea mai vrea apa sa bea. Am incercat din orice fel de sticla, din pahare etc. Nu vrea. Rareori ia cate o gurita. Ai vostri beau apa? In ce le dati sa bea apa?
Zee
Scris: Saturday, December 4, 2021 7:18 PM
Nivel

Elena, te cred. Si eu cred ca o sa trebuiasca sa inlocuiesc globurile cu sclipici si clar nu il pot lasa singur in camera, e brad natural si sa nu ma trezesc ca roade crengile.
Maine avem o sedinta foto, vedem dupa cat si cum il tinem.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.