Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA2929A
Scris: Saturday, November 27, 2021 8:25 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/15/2019
MariaS wrote:

Eu ce sa mai zic, în maternitate îmi ziceau asistentele ce se ocupau de ea că salopetele 56 ce i le-am adus îi sunt mici, am scos o cu un compleu bady+pantaloni cu botoșei 62 de la Sinsay și o pufuleață 62 h&m. La ultimul control la 38w știam doar că are aprox 3600g cm nu mi-a zis, la naștere a avut 4010g și 53cm și pușcau 56 pe ea, alt băiețel tot 53cm dar 3500g înota în haine aceeași marcă. Ajunsă acasă am folosit puțin timp bady-urile 56 ,pantaloni i-am tras pe dreapta că îi erau scurți , acum îi tot cam așa bady 80 pantaloni 86 sau chiar 92.
Cresc înainte să clipești în primele 3-4 luni pe urmă apuci să clipești odată până cresc un pic 😅

Da stiu ce zici 😂 am trăit și eu acelasi lucru. Sper sa mai stagneze 🙈 ca in ritmul asta...
Aleahim
Scris: Saturday, November 27, 2021 10:39 AM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
Hello gagici!
Cum imbracati bebeii in perioada asta? Si ma refer in special la hainitele de corp.Le dati body+strampei sau ceva termo? La noi zilele astea a fost foarte frig, noapte tot cu minus si ziua maxim 3-4°C.Eu ii dau body+strampei, pantaloni+bluza si la sfarsit overall.Inca nu am trecut la cel de iarna, dar avem unul imblanit pe interior.Citisem undeva ca hainele de bumbac nu sunt indicate iarna ca prim strat si nu stiu ce as putea sa ii dau in cazul acestaLol
Va las o pozuca cu Rudolph dupa o ora afararas
https://ibb.co/JKQVnCT
MariaS
Scris: Saturday, November 27, 2021 10:50 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Aleahim să ști că eu in "iarnă" i-am dat bady+ colanți și peste o pufuleață de la h&m sau overall cum îi zic alți 😅, dacă era un pic mai friguț puneam o păturică. După cum mai povestesc alte mămici mi se pare că am crescut o cam spartan 🤫
Nici acum nu o îmbrac mai gros de cum mă îmbrac eu, pe principiul ăsta o îmbrac,până acum nu am avut treabă cu muci,tuse sau răceli și sper că nu voi cunoaște prea curând acești monștrii.
Aleahim
Scris: Saturday, November 27, 2021 10:56 AM
Nivel

MariaS wrote:
Aleahim să ști că eu in "iarnă" i-am dat bady+ colanți și peste o pufuleață de la h&m sau overall cum îi zic alți 😅, dacă era un pic mai friguț puneam o păturică. După cum mai povestesc alte mămici mi se pare că am crescut o cam spartan 🤫
Nici acum nu o îmbrac mai gros de cum mă îmbrac eu, pe principiul ăsta o îmbrac,până acum nu am avut treabă cu muci,tuse sau răceli și sper că nu voi cunoaște prea curând acești monștrii.

Nici eu nu vreau sa o prea imbrac, sa ii dau 7000 de straturi, ca nici nu vreau sa fie o sensibila si oricum ma iau toate transpiratiile pana imbrac dragonul.Efectiv e horror, cat se zbate.
Si hainutele sunt subtirele, overall-ul ce e mai grosut.
freya1
Scris: Saturday, November 27, 2021 2:15 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Eu in perioada asta ii dau salopeta subtire din lana ca prim strat, o bluza in partea de sus (polar) si salopeta Ielm peste.
Pentru vreme mai rece, dar fara vant, i-am luat salopeta de lana fiarta captusita cu polar si banuiesc ca va fi suficient sa o ia peste cea subtirica de lana.
Asta e salopeta subtire si face toti banii, a purtat-o aprpape zilnic :
https://hiphip.ro/collections/overall/products/overall-pijama-joha-lana-merinos-cu-fara-sosete-basic-dusty-rose

Mai am si un body si pantalonasi tot de lana si mai alternez, dar asta e mai buna ca sta bine pe corp, e usoara, nu transpira in ea si nu inteapa
Aleahim
Scris: Saturday, November 27, 2021 5:08 PM
Nivel

freya1 wrote:
Eu in perioada asta ii dau salopeta subtire din lana ca prim strat, o bluza in partea de sus (polar) si salopeta Ielm peste.
Pentru vreme mai rece, dar fara vant, i-am luat salopeta de lana fiarta captusita cu polar si banuiesc ca va fi suficient sa o ia peste cea subtirica de lana.
Asta e salopeta subtire si face toti banii, a purtat-o aprpape zilnic :
https://hiphip.ro/collections/overall/products/overall-pijama-joha-lana-merinos-cu-fara-sosete-basic-dusty-rose

Mai am si un body si pantalonasi tot de lana si mai alternez, dar asta e mai buna ca sta bine pe corp, e usoara, nu transpira in ea si nu inteapa

Mersi freya, o sa ii caut si eu.Sa vad daca gasesc in ceva magazin fizic, ca asa greu ii nimeresc marimea.
freya1
Scris: Saturday, November 27, 2021 8:25 PM
Nivel

Sunt foarte flexibile marimile, o sa vezi ca sunt 50, 60, 70 etc partea de jos a pantalonilor se poate face si botosei, se poate si indoi daca sunt putin lungi... deci nu-ti face griji daca e un pic mare, prea mica sa nu fie
Aleahim
Scris: Sunday, November 28, 2021 9:53 AM
Nivel

freya1 wrote:
Sunt foarte flexibile marimile, o sa vezi ca sunt 50, 60, 70 etc partea de jos a pantalonilor se poate face si botosei, se poate si indoi daca sunt putin lungi... deci nu-ti face griji daca e un pic mare, prea mica sa nu fie

La aia ma gandesc, ca ea acum poarta 62 de la hm( e o piticutaLol )
freya1
Scris: Sunday, November 28, 2021 9:59 AM
Nivel

Aleahim wrote:

La aia ma gandesc, ca ea acum poarta 62 de la hm( e o piticutaLol )

Atunci cred ca merge 60 (si aici tot piticuti ras )
Roser
Scris: Sunday, November 28, 2021 1:03 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Sa vedeti ce vise am eu. Am visat ca freya s-a intalnit cu Zee, cu piticii of course si au pus poze aici pe forum Crazy
Azi noapte am dormit trei de-un leu cu 1000 de treziri :)
Ellena20
Scris: Sunday, November 28, 2021 2:05 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Haha, Roser, ce vise Lol
Si eu am avut vise ciudate azi-noapte. Am visat ca am nascut iar.. o pereche de gemeni. Baiatul avea gura foarte mare, iar fata avea parul foarte mare (cred ca avea vreo 50 cm parul). Si ma intrebam cum au reusit sa o scoata.. cu parul asa mare Lol
Ma pun mereu sa mai scriu sau sa raspund, dar vine Cezar si imi da peste telefon. Am reusit acum pentru ca se joaca taica-su cu el.
Copilul meu e tare mancacios si ca atare.. merge mai des dupa canapea decat inainte, stiti voi de ce Lol
Dupa o perioada putin mai agitata, ne-a iesit al 5-lea dintisor si iar ne intelegem foaarte bine.
Eu sunt in cautare de cadouri pt Mos Nicolae si trebuie deja sa comand maine totul sa stiu ca pana vineri ajung toate.

Sa aveti o zi frumoasa, mamici si pitici! coeur
freya1
Scris: Sunday, November 28, 2021 2:18 PM
Nivel

Roser Lol si eu visez tot felul de aberatii in portiunile alea de 10-40 min pe care le dorm noaptea, altfel nici nu as sti ca am adormit
Felicitari pt dintisor, Ellena ! La noi nici urma, e tare vesel baiatul meu zilele astea (cu conditia sa fie toate cum vrea el). Ca sa vedeti ce autoritate parinteasca am, cand zic "nu" rade de nu mai poate, i se pare o gluma buna probabil Lol
Ellena20
Scris: Sunday, November 28, 2021 2:28 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Aceeasi autoritate o am si eu, freya Lol
Rade mereu cand ii zic "nu" sau "nu e voie" Lol si parca mai mult ar face ce nu are voie.
MariaS
Scris: Sunday, November 28, 2021 2:29 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Felicitări Cezar pt dințișor !majoreta

Prezentă și eu cu vise ciudate, ieri mi-a venit unul din pisici otrăviți și am încercat să îl salvăm dar fără succes, deci clar sunt dărâmată, pe lângă astea am avut 3 vise urâte și cred că și Irina a visat urat că zicea in somn mama sau avea tendință să plângă.
Am visat că întârziam eu și soțul la nunta noastră, am visat că cineva trebuia să îmi de-a bani și nu îi mai găsea și al 3a nu mai îmi aduc aminte dar știu că m-am trezit de 3 ori din cauza a ce am visat...
Nu știu ce a fost dar ceva a fost de atâta lumea a visat lucruri ciudate.

Nici la noi nu par a se zări alți dintisori, se simte la gingie ceva tare,ea îi tot cu degetele in gură și mușcă tot ce prinde...
Iulia13
Scris: Sunday, November 28, 2021 2:52 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
freya1 wrote:
Roser Lol si eu visez tot felul de aberatii in portiunile alea de 10-40 min pe care le dorm noaptea, altfel nici nu as sti ca am adormit
Felicitari pt dintisor, Ellena ! La noi nici urma, e tare vesel baiatul meu zilele astea (cu conditia sa fie toate cum vrea el). Ca sa vedeti ce autoritate parinteasca am, cand zic "nu" rade de nu mai poate, i se pare o gluma buna probabil Lol

Și la noi e la fel Freya ,mai nou și Simo râde când o cert sau ii zic că nu e voie alcool Ea care mă asculta..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.