Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Scris: Thursday, January 20, 2022 1:07 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
wannabemom wrote:
Neata! Am ajuns si noi ieri acasa :)
Baietelul e bine coeur

Ce bine! Creștere ușoară sa aveți!
Gaby 41
Scris: Thursday, January 20, 2022 2:29 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Wannabemom mă bucur că totul este bine!Cheek Kiss
wannabemom
Scris: Thursday, January 20, 2022 4:19 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
Multumim!!
Da....suntem cu ochii pe cantar Hands bounce
7Andreea
Scris: Thursday, January 20, 2022 4:52 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
wannabemom wrote:
Multumim!!
Da....suntem cu ochii pe cantar Hands bounce

Ma bucur ca sunteti acasa,trebuie sa fie bine!
Mateiul a dormit toata noaptea doar in brate,aves toti senzorii setati pe miscarile mele si se trezea daca indrazneam as il dezlipesc 1 cm. Nu a facut febra,a fost doar marait si de dimineata le-a dat pisicilor toate fructele din farfuria lui,apoi a dormit afara in sistem,a mancat si s-a jucat. Si m-a topit definitiv cu primii pasi nesustinut,a venit pur si simplu de la canapea la mine vreo 8 pasiLove
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, January 20, 2022 5:19 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Lyli wrote:
Buna fetele ! Revin cu o intrebare vesinca panicata EU... de 2 zile am inceput sa i dau si protectis picaturi la bebe , iar azi surpriza toata ziua mi-a dormit la program sa trezit doar sa pape si foarte putina socializare dupa biberoane , sa ma sperii oare ca a dormit prea mult sau chiar functoneaza aceste picaturi , nu se mai scaranceste in somn, nu mai roseste la fata ,ma obijnuisem sa fie putin scandalagiu...

La colici sunt perioade bune și perioade mai agitate, e bine ca ii dai . Doamne ajuta sa scapati repede! Eu am tras 4 luni si 🙈
Lyli
Scris: Thursday, January 20, 2022 7:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
ANDREEA2929A wrote:

La colici sunt perioade bune și perioade mai agitate, e bine ca ii dai . Doamne ajuta sa scapati repede! Eu am tras 4 luni si 🙈

Da sper sa fie ok oricum sunt foarte obosita(somnul la mine e teroare) primele 2 saptamani a fost soacra la mine acum sunt singura sotul in afara sa-l supravegheze cand doarme nu prea stie ce sa-i faca , e greu dar sper sa trecem repede de perioada asta
ANDREEA2929A
Scris: Friday, January 21, 2022 8:22 AM
Nivel

Lyli wrote:

Da sper sa fie ok oricum sunt foarte obosita(somnul la mine e teroare) primele 2 saptamani a fost soacra la mine acum sunt singura sotul in afara sa-l supravegheze cand doarme nu prea stie ce sa-i faca , e greu dar sper sa trecem repede de perioada asta

La noi când era asa mica o puneam pe burta mea când se strângea in somn și se linistea apoi o mutam in patut și eu si sotul, încă la el stătea și mai bine ca e sobita mai buna😂, când a mai crescut am legănat o lipită de mine, mult feon și aia e, nu există picaturi minune sa stii, ele doar ajuta, sunt copii cu colici puternici, noi asa am avut. Cand a mai crescut nu se linistea asa repede ii strica somnul durerea și discomfortul și o luam in brate si leganam sa i salvez somnul, apoi Plangea cate 3,4 h seara de nu mai stiam ce sa i facem, picam amandoi rupti când se linistea.
La unii a funcționat pelincute calde pe burtica, însă la mine nu, caldura mea era cea mai buna pt ea. Putere multa si rabdare de fier,e greu cu colicii, dar o sa treaca. 🤗
Te inteleg perfect cu somnul noi de la colici imediat dintii și n am respirat deloc, o sa te obisnuiesti cu lipsa de somn sa stii, dar e foarte greu.🤗
Droxana
Scris: Friday, January 21, 2022 2:06 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Maria,wek asta aveți petrecerea? Sa ne povestești cum a fost computerlove
Eu am emotii ca facem sâmbătă viitoare și cum Carina adoarme pe la 19,20 max max nu știu dacă sa încerc sa o culc la pensiune și sa stea mama cu ea ,mai facem prin rotatie,sau sa o aduc acasă și sa o culce mama și sa rămână cu ea..nu știu :( ea nu prea a dormit in alte părți și mi e frica sa nu ma risc și sa plângă pe acolo cu mama…cu soacra n am lăsat o pana acum sa o culce,as fi lăsat o pe ea ca și așa ei nu i plac petrecerile dar mi e frica sa nu o trezească de tot alcool Carina noaptea când se mai trezeste mai deschide ochii de control și mi e ca nu mai adoarme dupaia…ooof nust cum Vom face..visam și eu sa stau linistita cu prietenii sa ne distram pana măcar la 12 dar s a cam dus liniștea noastra de când avem copii acum.ba mai mult,ma gândeam cu soțul ca ar fi fain sa rămână cu mama la pensiune și noi acasă sa continuam petrecerea .Lol Lol
Ellena20
Scris: Friday, January 21, 2022 2:13 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Vaaai, fetelor!!! Piticii vostri fac 1 an. Doaaamne, cand a trecut 1 an? Nu-mi vine sa cred, acum realizez. Mie mi se pare ca mai e o gramada pana face si Cezar 1 an. Ma mai intreaba lumea cat are si atunci realizez ca se apropie de 1 anisor.
Irina e prima, apoi Albert si Carina.
coeur coeur coeur
wannabemom
Scris: Friday, January 21, 2022 4:13 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Lyli wrote:

Lyli, si noi avem probleme cu colici.. ii dam Protectis 5 picaturi pe zi, Espumisan intre 5 si 10 picaturi de 3-4 ori pe zi, si alternam cu Colief.
Daca nu se vor mai potoli cu varianta Espumisan + Colief, doctora ne a spus sa incercam si varianta Infacol + Colief. La o masa unul, la cealalta celalalt... alternate.
In acelasi timp, vitamina d3 o dam zilnic, la fel si Protectis.
freya1
Scris: Friday, January 21, 2022 4:49 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Wannabe, espumisan si infacol au aceeasi substanta activa. Sper sa scapati repede ! Colidep mai avea efect la piticul meu, contine si probiotic ca si protectis + extracte din plante

Ellena, da, nici mie nu imi vine sa cred coeur avem copilasi mari !
Lyli
Scris: Friday, January 21, 2022 5:47 PM
Nivel

wannabemom wrote:

Lyli, si noi avem probleme cu colici.. ii dam Protectis 5 picaturi pe zi, Espumisan intre 5 si 10 picaturi de 3-4 ori pe zi, si alternam cu Colief.
Daca nu se vor mai potoli cu varianta Espumisan + Colief, doctora ne a spus sa incercam si varianta Infacol + Colief. La o masa unul, la cealalta celalalt... alternate.
In acelasi timp, vitamina d3 o dam zilnic, la fel si Protectis.

La noi cu espumisanul nu a mers a fost primul incercat apoi cu sab simplex urla efectiv seara nu se oprea , acum doar protectis zilnic 5 picaturi si sun d3, nu mai plange a avut 2 zile in care le ziceam la fete aici nu stiu daca sa ma bucur , azi a fost iarasi marait si azi noapte insa nu plange doar se screme iarasi si se roseste la fata , daca o sa inceapa iarasi sa fie scandalagiu o sa incerc si infacol am inteles ca ar fi bun
Lyli
Scris: Friday, January 21, 2022 5:53 PM
Nivel

ANDREEA2929A wrote:

La noi când era asa mica o puneam pe burta mea când se strângea in somn și se linistea apoi o mutam in patut și eu si sotul, încă la el stătea și mai bine ca e sobita mai buna😂, când a mai crescut am legănat o lipită de mine, mult feon și aia e, nu există picaturi minune sa stii, ele doar ajuta, sunt copii cu colici puternici, noi asa am avut. Cand a mai crescut nu se linistea asa repede ii strica somnul durerea și discomfortul și o luam in brate si leganam sa i salvez somnul, apoi Plangea cate 3,4 h seara de nu mai stiam ce sa i facem, picam amandoi rupti când se linistea.
La unii a funcționat pelincute calde pe burtica, însă la mine nu, caldura mea era cea mai buna pt ea. Putere multa si rabdare de fier,e greu cu colicii, dar o sa treaca. 🤗
Te inteleg perfect cu somnul noi de la colici imediat dintii și n am respirat deloc, o sa te obisnuiesti cu lipsa de somn sa stii, dar e foarte greu.🤗

Andreea sper sa nu inceapa si dinti repede ca o sa ma duc la nebuniCrazy ,macar sa mai vina soacra pe la mine sau mama sa mai apuc si eu cate o noapte doua de somn , la mine e problema ca nu mai adorm dupa trezirile lui pentru papa , ma ia somnul abea cand trebuie sa se trezeasca iarasi , sotul noaptea doarme lemn am si nervi uneori pe treaba asta hohot stiu ca nu are cu ce ma ajuta noaptea da uneori imi vine sa-l trezesc numai sa stea si el treaz hohot
ANDREEA2929A
Scris: Friday, January 21, 2022 7:49 PM
Nivel

Lyli wrote:

Andreea sper sa nu inceapa si dinti repede ca o sa ma duc la nebuniCrazy ,macar sa mai vina soacra pe la mine sau mama sa mai apuc si eu cate o noapte doua de somn , la mine e problema ca nu mai adorm dupa trezirile lui pentru papa , ma ia somnul abea cand trebuie sa se trezeasca iarasi , sotul noaptea doarme lemn am si nervi uneori pe treaba asta hohot stiu ca nu are cu ce ma ajuta noaptea da uneori imi vine sa-l trezesc numai sa stea si el treaz hohot

Asa eram si eu sa stii apoi am început să dorm mai mult, cat despre simeticona degeaba ii dai infacol daca ai ajuns la sab uita te pe prospect la cantitatea de substanță de simeticona, eu le am incercat pe toate, cum zice și freya colidep a mers și la noi o bucata buna ajuta și la scaun ca are acelasi probiotic ca și protectis mai putine smacuri de dat. Însă noi eram spre final când am dat espumisan cu protectis, erau gata colicii. Eu și acuma ii dau protectis mi se pare ca de la el s a reglat cu scaunul acum face zilnic, la ea simeticona a dereglat o putin și uneori făcea și la 4 zile trebuia sa o ajut cu supozitor.
La mine stătea sotul de veghe până la 12 sa apuc 2 h de somn ca până la 10 aveam show și alea 2 ore erau cele mai profunde de somn, eram asa de obosita picam lemn, apoi pe noapte rămâneam eu si cu timpul s a linistit.
Ps cu dintii asa am simtit și eu pentru că 2 saptamani cam s au suprapus, nu mai stiam de la ce plange.
Andreeax
Scris: Friday, January 21, 2022 10:57 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Andreea,Wannabemom,ma bucur ca e totul bine acum!!! Cheek Kiss
Maria,ești superba! O sa aveți o zi de vis,o sa vezi Cheek Kiss

Vai fetelor,cum a trecut vremea,imediat fac prichindeii un an coeur

La mine e NEBUNIE,alerg toată ziua după el,nu vrea sa stea o clipa nici măcar in fund pana si când doarme parca ar vrea sa se ridice,se ridica pe orice,e pretutindeni si oriunde,fuge ,tipa,se arunca,creste,rade in hohote,descoperă ,se descoperă coeur E grea perioada asta dar e frumoasa. Parca ne conectam din ce in ce mai mult
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.