Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaS
Scris: Sunday, January 16, 2022 8:36 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Am avut o zi plină ieri, ultima trezire a fost vineri la ora 21 și m-am culcat sâmbătă la ora 18 1h. Nu pt cele care ma știți și știți povestea soacrei, ei bine, ieri a fost ziua cea mare, mi-a venit soacra în vizită, toată noaptea de dinainte am făcut curățenie și de mâncare.
Wannabemom abia acum ți-am văzut postul și sinceră sa fiu am văzut poza înainte de a vedea ce ai scris și ma gândeam dacă ii bine micuțul tău, dar pe urmă am citit și ma bucur enorm că e bine Doamne ajută și să se recupereze cât mai repede! Trimitem pupici și îmbrățișări de la mine și Ina pt micuțul Gabriel! Cheek Kiss
Ellena20
Scris: Sunday, January 16, 2022 9:10 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Maria, sper ca ati trecut cu bine peste vizita soacrei ras
Irina cum a primit-o?
wannabemom
Scris: Sunday, January 16, 2022 10:34 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
MariaS wrote:
Am avut o zi plină ieri, ultima trezire a fost vineri la ora 21 și m-am culcat sâmbătă la ora 18 1h. Nu pt cele care ma știți și știți povestea soacrei, ei bine, ieri a fost ziua cea mare, mi-a venit soacra în vizită, toată noaptea de dinainte am făcut curățenie și de mâncare.
Wannabemom abia acum ți-am văzut postul și sinceră sa fiu am văzut poza înainte de a vedea ce ai scris și ma gândeam dacă ii bine micuțul tău, dar pe urmă am citit și ma bucur enorm că e bine Doamne ajută și să se recupereze cât mai repede! Trimitem pupici și îmbrățișări de la mine și Ina pt micuțul Gabriel! Cheek Kiss

Multumesc, Maria! Inca nu mi l au adus in salon... asa ca astept din nou sa se faca ora 3 ca sa merg la Ati la vizita...abia astept sa mergem acasa.

freya1
Scris: Sunday, January 16, 2022 11:13 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Si cum a fost vizita soacrei, Maria ?

Wannabe Gossip pe mine m-a impresionat povestea voastra, mai ales ca am trait-o in minte de sute de ori inainte de a naste, vorbisem si cu un chirurg de la marie curie, eram pregatita, dar uite ca nu a fost cazul...nici nu stii daca e mai bine sa stai asa cu frica sau sa te ia prin surprindere
Micutul tau e tare curajos si puternic, o sa isi revina repede si o sa uitati de clipele astea dificile
wannabemom
Scris: Sunday, January 16, 2022 11:27 AM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
freya1 wrote:
Si cum a fost vizita soacrei, Maria ?

Wannabe Gossip pe mine m-a impresionat povestea voastra, mai ales ca am trait-o in minte de sute de ori inainte de a naste, vorbisem si cu un chirurg de la marie curie, eram pregatita, dar uite ca nu a fost cazul...nici nu stii daca e mai bine sa stai asa cu frica sau sa te ia prin surprindere
Micutul tau e tare curajos si puternic, o sa isi revina repede si o sa uitati de clipele astea dificile

Am citit ca poate fi ceva genetic, dar din cate stiu eu, nu am avut asa ceva in familie. Multumim ptr cuvintele frumoase - intr adevar e un curajos si totul a mers bine!
Andreeax
Scris: Sunday, January 16, 2022 12:22 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Maria,sa ne povestești cum a fost.
Ellena,cum merge cu alăptarea sau drumul sore înțărcare?
Freya,ai găsit ceva interesant in carte? Te întreb pt ca as vrea sa o citesc și eu dacă la tine are efect.
Al meu reușește sa readoarma singurel uneori chiar dacă doarme lângă mine si i-am introdus si o jucarie si io văd la somnurile de zi pe camera camd se trezește ,pune o mâna pe jucarie si readoarme...nu mereu dar e un început promițător. Somnurile de zi la noi au devenit muuult mai ok,are doua de minim o ora .Sper sa nu cobesc! Lol
freya1
Scris: Sunday, January 16, 2022 12:32 PM
Nivel

Ooo, e foarte bine, Andreea !
Nu stiu daca datorita metodei din carte, dar se trezeste mult mai rar, doarme mai linistit, adoarme si singur la loc noaptea. Am avut si cate 5h de somn continuu, nu va zic cum e dupa 7 luni de trezit la o ora, vis !
Metoda e simpla, cand e pe cale sa adoarma ii scot usor sanul din gura, daca protesteaza il las sa il ia la loc, dupa 1-5 tentative il lasa si adoarme asa, uneori il lasa singur si se arunca pe spate, il pun pe o parte in pat atunci. Inca mai doarme o parte din somnurile de zi la mine in brate si se mai trezeste si cauta sanul, dar mai rar. Ideea e sa adoarma dupa ce suge, dar nu sa asocieze neaparat adormitul cu suptul
Oricum el si-a schimbat si programul acum, a lungit perioadele de veghe de zi pe la 5h si deci seara adoatme pe la 22-23 si se trezeste la 7-8 asta pana cand va ramane cu un singur somn de zi probabil
Roser
Scris: Sunday, January 16, 2022 12:49 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Eu demult fac asa freya ii scot sânul imediat cum adoarme ca nu imi place senzația sa ma tot suzeteze, ma iau toate transpirațiile de nervi. Oricum el de cele mai multe ori suge, lasa sânul brusc, se întoarce cu spatele spre mine și doarme liniștit. Problema e ca se tot trezește si caută sânul doar sa îl molfăie de 2-3 ori, am încercat sa il mângâi, sa pun mana pe el sa vada ca sunt langa el dar degeaba, el vrea sânul.
Pana la vreo 7 luni doar se fâțâia prin pat si il dadeam repede ca sa nu se trezească dar de vreo 2-3 luni e groaznic ca numai zbiară asa de ciuda când se trezește si vede ca nu e cu sânul in gură. Pe mine miorlăielile astea ma dispera noaptea pt ca mă sperie de fiecare dată si greu mai adorm la loc. Asa face si ziua când ii trebuie ceva si nu ii dau, același tip de miorlăială, de "ciudă" cum ii zic eu. Oricum mi-e tot mai greu cu el si ziua ca cere tot felul de lucruri (e obsedat de electronice) și dacă nu il las sa faca ce vrea el, face un scandaaal nervi
Ellena20
Scris: Sunday, January 16, 2022 12:58 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Andreea, drumul spre intarcare? Numai gropi pe drumul asta Lol Am avut 2 zile in care a supt doar de 2 ori si asta imi dadea sperante.
La fel face si Cezar. Peste noapte am incercat sa il mangai, sa stau langa el fara sa ii dau san. Degeaba. Daca nu ii dau sanul, plange, se incordeaza si se trezeste de tot. Voi incerca si eu metoda aceasta, freya. Poate am rezultate.
freya1
Scris: Sunday, January 16, 2022 1:15 PM
Nivel

Daa, si la noi e jale cu cerutul ca na, cere numai chestii fragile sau periculoase, la care nu are el acces si daca nu ii dau e jale, ieri cred ca 1/2 de zi a tot urlat din cauza asta... nu pot nici goli casa complet, e si spatiul mic si multe lucruri
Andreeax
Scris: Sunday, January 16, 2022 2:42 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Pai,fetelor,inseamana ca la mine e decenta treaba. Sting lumina,dau drumul la sunete albe,ii pun plusul și o păturica lângă el și îl las cam juma de ora sa se zbenguie după ce a mâncat și de cele mai multe ori obosit fiind se arunca din fund intr-o parte și adoarme (pe timp de zi uneori ultima aterizare e pe mine și așa rămâne Lol ). Noapte se trezește și readoarme singur de cele mai multe ori dar când nu o face ii dau sânul pt ca cel mai probabil ii e foame și atunci readoarme. Dar încă avem treziri la 2-2,5 ore dar scurte,ma simt muuult mai odihnita. Sper sa nu vina avalanșa peste noi cu regresia somnului Lol Lol Lol
MariaS
Scris: Sunday, January 16, 2022 7:25 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Am prins un pic de liber, dar haideți sa va povestesc.

Au venit socrii pe la 4, evident ca soacra nu s-a descălțat "îs bocancii noi, azi i-am luat, nu-s murdari", evident că m-am enervat, dar mi-am mișcat limba. Ina s-a uitat, speriată la ea o parte din timp (era și obosită) târziu de tot s-a relaxat.
La un moment dat soarta a început să vb cu al meu de parcă noi nu existam, nu a ratat ocazia să-l facă cu ou și cu oțet că "nu citești ce ii importat" era legat de sub Covid, evident că m-am enervat din nou, am tăcut, ii adusese o plasa de suplimente alimentare "tu nu ai imunitate de loc, sa iei ce ți-am adus ca ești vai de tine" (soțul de când îi cu mine a răcit maxim 1 data în an și nu a avut nevoie de antibiotice, au fost răceli ușoare).
Când i-am zis că facem nuntă +botez nu a fost ft încântată și a zis "ce va trebuie nuntă, nu puteați sa ii faceți numai botezul la biserică la față", după replica asta am sărit amândoi am zis "nu așa am făcut vrut și asa rămâne".
Pe final și-a dat seama de ce trebuia sa se descălțe, ca a mică se tataia pe jos.
Culmea a recunoscut ca ii faină casa și ca ii fain cum a făcut-o.
A venit cu jumătate de casă, a adus de la porc chestii, prăjitură, haine de pat și nu în ultimul rand haine de când era soțul mic 🙄,mai bine de jumătate din ele le poate folosi abia când are peste 3-4 ani sau la tăiatul porcului cum zicem noi 🤣.
Cu ai mei nu avut nici un stres, prea puțin ai vorbit.
La 6 și ceva au "rupt ușa" ca se grăbea la capre...
A zis că o să ne vedem curând 🙄
Lyli
Scris: Monday, January 17, 2022 11:32 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
Fetele am o intrebare , bebe meu ia vitamina d3 de la sun waves 4 picaturi pe zi daca i dau protectis am citit acum ca si acesta are D3 , nu e prea mult si una si alta ?
Droxana
Scris: Monday, January 17, 2022 1:07 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
MariaS wrote:
Am prins un pic de liber, dar haideți sa va povestesc.

Au venit socrii pe la 4, evident ca soacra nu s-a descălțat "îs bocancii noi, azi i-am luat, nu-s murdari", evident că m-am enervat, dar mi-am mișcat limba. Ina s-a uitat, speriată la ea o parte din timp (era și obosită) târziu de tot s-a relaxat.
La un moment dat soarta a început să vb cu al meu de parcă noi nu existam, nu a ratat ocazia să-l facă cu ou și cu oțet că "nu citești ce ii importat" era legat de sub Covid, evident că m-am enervat din nou, am tăcut, ii adusese o plasa de suplimente alimentare "tu nu ai imunitate de loc, sa iei ce ți-am adus ca ești vai de tine" (soțul de când îi cu mine a răcit maxim 1 data în an și nu a avut nevoie de antibiotice, au fost răceli ușoare).
Când i-am zis că facem nuntă +botez nu a fost ft încântată și a zis "ce va trebuie nuntă, nu puteați sa ii faceți numai botezul la biserică la față", după replica asta am sărit amândoi am zis "nu așa am făcut vrut și asa rămâne".
Pe final și-a dat seama de ce trebuia sa se descălțe, ca a mică se tataia pe jos.
Culmea a recunoscut ca ii faină casa și ca ii fain cum a făcut-o.
A venit cu jumătate de casă, a adus de la porc chestii, prăjitură, haine de pat și nu în ultimul rand haine de când era soțul mic 🙄,mai bine de jumătate din ele le poate folosi abia când are peste 3-4 ani sau la tăiatul porcului cum zicem noi 🤣.
Cu ai mei nu avut nici un stres, prea puțin ai vorbit.
La 6 și ceva au "rupt ușa" ca se grăbea la capre...
A zis că o să ne vedem curând 🙄

Pff minunat:)) parca e soacramea cu incaltatul, așa făcea și ea când venea la început și tot ca tine îmi mușcăm limba dar de când a început Carina sa investigheze toată casa,când știam ca vin puneam mulți papuci de casa la intrare,sa se simtă . Ce sa le ceri..atât le duce capul Lol
Roser
Scris: Monday, January 17, 2022 1:19 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Lyli wrote:
Fetele am o intrebare , bebe meu ia vitamina d3 de la sun waves 4 picaturi pe zi daca i dau protectis am citit acum ca si acesta are D3 , nu e prea mult si una si alta ?

Cat timp ii dai Protectis, ar trebui sa reduci picaturile de la sun waves sau sa nu ii mai dai (nu știu câtă vit D are Protectis). Vit D e liposolubilă si se acumulează in organism. Imi aduc aminte ca in facultate am facut un seminar despre intoxicarea cu vit D la bebeluși si e destul de nasol. Cel mai bine ar fi sa intrebi pediatrul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.