Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
wannabemom
Scris: Wednesday, January 12, 2022 9:00 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
Lyli wrote:

Wannabemom am patit si eu la inceput cand am incercat sa i dau si san si lp , sa nu fie prea mult lapte , eu acum nu mai am san de loc papa doar lp 90 ml la o masa si se trezeste la 3 ore fix ,iarasi la san stiu ca e important si ce mananci tu , espumisan i-am dat si eu pt colici se scremea dupa fiecare masa se rosa la fata insa nu a fost bun , am trecut pe sab simplex si e mai ok , azi noapte a avut cateva episoade dar nu mai e in fiecare zi ca atunci cand i dadeam espumisan , insa acum avem probleme cu limbuta e foarte incarcata, verifica si asta sa nu fie cauza pt care varsa ,eu il curat de 2 zile in gurita cu tifon imbibat in glicerina cu nistatina , luni am fost si la controlul de o luna si a luat bine in greutate chiar a zis pediatra ca a luat mult nu stiu ce o insemna asta , de la 3100 g cand am iesit din spital acum are 4200g sper ca e ok , dar papa bine acum de cand nu mai am san , mie cred ca de stres mi sa oprit laptele , dar am scapat si de episoadele de voma de cand bea doar lp , pediatra ma tot pus sa iau ceai si pastile insa degeaba ....

Eu scot maximum 40ml cand ma pompez 30 de minute..deci insuficient oricum...beau multe ceaiuri si iau suplimente ptr stimularea lactatiei...
Azi l a vazut un medic de familie, abia poimaine mergem la pediatra...iar a vomat chiar si azi.... uff uff Cray
Al meu are 4600g, iar la iesirea din spital avea vreo 3830...vineri face o luna....
Ellena20
Scris: Wednesday, January 12, 2022 9:19 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/22/2018
Andreea, la noi al doilea dintisor de jos a erupt la 2-3 zile fata de celalalt.
Of, cat aveti de tras cu colicii astia.

Roser, eu la cina ii dau: gris cu lapte, fulgi de mei cu lapte (si tot felul de alte cereale), paste, mamaliga cu branzica, bulgur cu legume, cartofi la cuptor, budinca de cartofi, de dovlecei etc.
ANDREEA2929A
Scris: Wednesday, January 12, 2022 9:59 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Ellena20 wrote:
Andreea, la noi al doilea dintisor de jos a erupt la 2-3 zile fata de celalalt.
Of, cat aveti de tras cu colicii astia.

Roser, eu la cina ii dau: gris cu lapte, fulgi de mei cu lapte (si tot felul de alte cereale), paste, mamaliga cu branzica, bulgur cu legume, cartofi la cuptor, budinca de cartofi, de dovlecei etc.

Cred ca in cateva zile și la noi ca se simte acolo gingia 🙈plus ca e tare maraita, face mmm, auu, și sunete de astea când își roade degetu de jale așa 🤦🏻‍♀️
Droxana
Scris: Wednesday, January 12, 2022 10:12 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Fetelor,încerc ușor sa treacă și Carina la mai bucatele,in sensul ca am început sa i dau legume f bine fierte și bucatele mici,le ia ok mesteca,nu le refuza,dar ce as putea sa i mai dau altceva sa ii și plac și sa gestioneze ea ușor? Ii dau pe lnga și piureurile puțin mai groase dar de ex mamaliga nu mănâncă din cauza la textura,mar ras pe răzătoare la fel(dacă mărul e tare)… griș n am încercat pt ca m am gândit ca nu vrea tot din cauza texturii..paste cu lapte n a vrut..astea vi le zic in ideea in care ea mănâncă fff bine rar refuza câte ceva ,i as face brioșe,chestii dar ma enervez dacă stau o ora sa fac ceva apoi nu vrea :)) pufuleți i am mai dat sunt ok,biscuiti nu,cu ei se îneacă pt ca bagă jumate in gura..banana întreaga la fel,bagă f mult in gura apoi face gag și nu mai vrea..doar dacă sunt chestii mici și moi și sa le ia ea..ma tot gândesc cum sa facem odată trecerea la bucăți normale :))
Ellena20
Scris: Wednesday, January 12, 2022 10:23 PM
Nivel

Roxana, incearca sa ii faci mamaliga cremoasa. La fel si grisul, sa nu iasa asa tare.
In rest, nu ai decat sa incerci si iar sa incerci. Poate sa refuze sau poate sa accepte. Incercand vei vedea ras
Banana poti sa o tai felii si ii dai cate o felie. Eu mai puneam mai multe fructe pe farfurie si mancam si eu din aceeasi farfurie cu el. Cand vedea ca eu luam de acolo cu mana si mancam, apoi incerca si el. Poate merge si asa. ​
Sunt tot felul de provocari cu piticii astia, insa trebuie sa avem muuulta rabdare. Incearca si cu briose, cu budinci, la paste poti alege unele micute micute.
Cheek Kiss
Roser
Scris: Wednesday, January 12, 2022 11:59 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Roxana, nici Hugo nu mănâncă bucăți mari sau cu textură tare. De asemenea el nu prea duce la gură nimic, nici mancare, nici jucării, nisip, iarba sau ce mai găsește pe jos. Le ia doar in mana, le întoarce pe toate părțile, le studiază si le aruncă apoi. Eu ii mai dau bucatele mici de miez de pâine sau pancakes, capsuni întregi dar ii dau de la mine din mana, cum sunt tari nu mușcă mult (cu banană întreaga nu mai incerc ca tot asa o baga pana in gat si musca mult din ea), mure/zmeura turtite cu degetul, mandarina tot asa de la mine din mana, omleta moale făcută cu iaurt, orez asa mai moale fiert in lapte, si cam toate fructele moi in bucatele mici care cu timpul sunt tot mai mari, iar fructele tari gen mar, gutuie, ananas i le dau pe răzătoare (fină). Acum de când i-au ieșit și dinții din față il vad mai interesat de bucăți.
Probabil am fi trecut mai repede la bucăți, dar micul dejun și prânzul de obicei le ia cu mama si ea nu vrea sa ii dea bucăți, e mai fricoasă decât mine Lol

Ellena, mersi de idei!
MariaS
Scris: Thursday, January 13, 2022 9:03 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Eu am făcut "studiu" pe a mea, a acceptat bucățile abia când avea dinți dar nu tot timpul, la pusee/salturi nu voia nici cum sa mănânce.
Eu i-am luat o farfurie de silicon ce se lipește de orice suprafață, mai puțin de măsuța eu 🤦, micul dejun și cina de obicei i le pun în farfuria aia, pun în felul următor :banană (felie împărțită în 3,tot din cauza ca baga cât intră iar pe urmă scuipă) portocală (bucatele mici), pară moale, castravete (la fel ca banana sau fâșii cât să poate tine ea în mână),roșii cherry, Kapia, avocado, Struguri. Pun cam 2 fructe, 2 legume din care una mai tare,în zilele când o deranjează gingia alege legumele tari și le bagă fix unde o jenează.
Pe lângă bucatele ce le are ea în farfurie mai vin eu cu completare, iaurt, piureuri, cereale(ovăz, griș, bulgur, orez).
Prânzul de cele mai multe ori îl dau mai "lung" (apos) ciorbe, supe, tocănițe, toate sunt preparate să poată manca ea.
În zilele bune cand apuc sa gătesc cum îmi place mie ii mai fac pancakes, wafe sau brioșe, uneori au succes, alteori le mâncăm noi și ea se uită 😅.
Cum în ultima vreme ii curioasă de ce mâncăm noi și dacă nu ii dam și ei sa guste face urat, am ajuns ca unele chestii sa le mâncăm pe ascuns 🤣.

Oficial avem 5 dintisori 😁
Droxana
Scris: Thursday, January 13, 2022 2:37 PM
Nivel

Da..o sa tot incercam..momentan avem doar un colțișor din primul dinte care creste ff greu :))
Astăzi la prânz a mancat prima data somon ,bun așa i?:))

https://ibb.co/HNN4y4c
Roser
Scris: Thursday, January 13, 2022 5:30 PM
Nivel

Vai Roxana ce minunăție ai tu acolocoeur
freya1
Scris: Thursday, January 13, 2022 5:34 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Vai, Rox, ce papusica adorabila coeur coeur o mananc !

Am vorbit cu medicul despre ROR si se pare ca efectele secundare gen forme mai usoare ale bolii (febra si eruptii) sunt de fapt foarte rare, nu cum credeam eu si cei mai multi copii nu au absolut nimic. Mie imi era teama ca citisem de lucruri mult mai urate gen regresii in dezvoltarea copilului (desi stiu ca studiul cu autismul a fost o pacaleala), aici nu m-am lamurit, ca nu inteleg cum ar putea un vaccin sa declanseze asta - nici pediatrul si nici mf nu stiu astfel de cazuri.

In rest ne luptam cu regresia asta de somn si cu greva foamei mai nou banghead sper sa treaca repede
Roser
Scris: Thursday, January 13, 2022 6:33 PM
Nivel

Mersi freya de info, sper sa fie bine!
Pe cât de bine am dormit alaltăieri noapte si l-am lautat pe atât mi-a facut-o noaptea asta, pur si simplu treziri (cu plansetele asociate) la fiecare jumatate de ora sau mai puțin. Nu am dormit mai deloc, nu ar fi o problemă daca nu ar trebui sa lucrez. Nu pot sa inteleg ce e cu atatea smiorcaieli si atata agitație. In mijlocul nervilor imi zic ca ii cumpăr vreun ceai ceva sa ii dau înainte de culcare, sa se mai liniștească, apoi ziua imi revin. Dar apropo de asta îmi tot apar la reclame pe Fb produse de la Smileat, ați folosit careva? Eu doar cereale. Am vazut ca au si un ceai de "somn" Lol
freya1
Scris: Thursday, January 13, 2022 7:43 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Si eu tot cereale, am cumparat si 2 borcanele, dar nu i-am dat... suna bine compozitia produselor lor
Droxana
Scris: Thursday, January 13, 2022 8:11 PM
Nivel

Hihi computerlove computerlove
Și noi noaptea trecută am dormit tare rău..cu multe treziri,dimineața când am văzut ca e 7 îmi venea sa plâng ca parca nu dormisem deloc :( acum am emotii in fiecare seara ,și problema e ca nu pot sa adorm mai repede de 23…și ea de atunci începe sa se fataie..Or veni și zile/nopți mai bune..
A fost cineva cu avionul cu bebeii?ras alcool
Ellena20
Scris: Thursday, January 13, 2022 8:16 PM
Nivel

Roxana, vaaai, e o minunatie! Ce ochisori are coeur
Lui Cezar nu ii mai place deloc pestele.

freya, multumim de info cu ROR. Eu faza cu autismul oricum nu o credeam sau alte probleme de dezvoltare. Parerea mea este ca copiii se nasc cu autism/alte probleme, nu le dobandesc de la un vaccin.
Si mie tot de forme ale bolilor mi-era teama, insa o teama mai mica in raport cu increderea pe care o am in vaccin.

Andreeax
Scris: Thursday, January 13, 2022 11:35 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
oooo,cât de drăgălașă e Carina!!!! coeur
Doamne,Roxana,ce scaun curat ai! Băiatul meu e sălbatic la masa,toată ziua spal la scaunul ăla și la copil Lol Crazy alcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.