Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaS
Scris: Tuesday, January 11, 2022 12:25 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Ce simpatic ii Cezar când merge 🥰

Și Ina a început să facă 2-3 pași singură dar numai dacă sunt lângă ea, în schimb mă mai ia de mână și mergem la plimbare prin casă.
Avem și noi modulul ăsta cu somnul aiurea instalat, tot caut să îl dezinstalez și nu reușesc.
De curiozitate, macul când se bagă în meniu?
Roser
Scris: Tuesday, January 11, 2022 12:53 AM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Vai freya pai mănâncă bine micuțul tău. Hugo mai mult de o mandarina si jumătate de banană nu mănâncă la o masa. Nu e prea mâncăcios, atâta trebuie sa stau cu el la o masă, daca nu ne jucam ceva nu am nicio șansă. Tot râdem de el si zicem ca e slim fit, lung ca un tăiețel si slab (are 80 de cm si 9.5kg dar mi se pare slăbuț).

Si Hugo a tot dat cu capul de pereți noaptea mergând in 4 labe asa ca am pus perne si eu pe unde am putut Lol

Roxana, si eu sunt mulțumită, de cateva ori l-am gasit lipit de ea noaptea, e clar ca fără protecție îl culegeam de pe jos.

Elena ce bine merge Cezar, noi mai avem cale lungă până acolo.
Ellena20
Scris: Tuesday, January 11, 2022 1:06 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Maria, eu stiam de mac (din auzite) ca dupa 1 an, dar are un potential alergen scazut. Cred ca poti incerca sa ii introduci putin.
Bravo, Irina! coeur

Roser, si eu credeam ca Cezar mananca mult, dar vazand ce a scris freya de cat mananca Albert.. inseamna ca al meu mananca putin rau Lol In ceea ce priveste statul la masa,si eu stau foarte mult cu el sa manance. Isi pierde repede interesul, cauta mereu in jur cate ceva sa se distreze si tot asa, caut sa inventez tot felul de jocuri.
Cale lunga nu mai e, Roser, aveti si voi aproape 10 luni. coeur
MariaS
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:57 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Păi mai freya la cât mănâncă Albert sunt uimită că îi așa micuț.
La cât ziceți că mănâncă ai voștri, Ina prin comparație ciugule.
La micul dejun în zilele bune, papă jumătate de iaurt cu câteva bucăți de fructe, la prânz dacă ajung 10 linguri de mâncare în stomacel să zic mersi, cina pe jos, cam orice ii dau gustă scoate zeama și scuipă restul.
La dr când am fost acum ne-a zis că are 82cm și 9.8kg (cred ca cantarul ii defect, acasă are 10,2-10,3kg), așa că Rose să ști că Hugo ii în grafic.

Dacă tot vb de mâncare, a mea iar se joacă cu răbdarea mea, treptat a început sa îmi refuze mâncarea, o vad cum îi scad obrăjori și urmează o perioadă de refuz 🤦😥 și lungire.
freya1
Scris: Tuesday, January 11, 2022 9:04 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Wow, Ellena, ce bine merge Cezar !!coeur

Piticutul meu tot nu se decide sa mearga singur, pe de o parte mi-e si groaza sa nu se loveasca atunci cand o incepe
Fetelor, aceea a fost o exceptie, de obicei nu mananca foarte mult (mananca bine fructe si la cina fulgi de ovaz cu lapte sau ghismana, va recomand reteta de pe flaveur) si am ajuns sa ii dau diverse obiecte la masa sa le arunce pe jos, amesteca cu lingurita in pahar sau bol, e nebunie, altfel se plictiseste in scaun si nu mai mananca banghead
Daca Hugo e slabut, Roser... al meu are cam 73cm si 8kg, cum ziceam, nu stiu unde se duce mancarea. E totusi putin deasupra curbei lui de greutate, dar cred ca a stagnat, ca vreo 3 zile nu a mancat nimic la pranz, mi-a scos peri albi

Cu somnul avem noi provocari, vad ca vrea sa adoarma singur, uneori nu mai functioneaza nici sanul, nici sistemul, asa ca l-am lasat sa faca tumbe prin pat si azi-noapte chiar a adormit intr-un final... dar e tare greu, seara la culcare nu am rezistat mai mult de 2h, nu stiu cat ar fi in stare sa faca asa pana i se termina bateriile
Andreeax
Scris: Tuesday, January 11, 2022 9:43 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Al meu e micuț rău. Are 70 cm și 6,800 kg. Nu știu dacă ajungem la 9 măcar pana la 1 an uff pale
A luat 600 g de la 6 la 7 luni și apoi iar a stagnat. Am impresia ca nu prea uda suficiente scutece. voi cam câte scutece schimbați pe zi la 8 luni? Seara eu ii pun scutec de noapte de la pampers nr 4 și îl schimb când se trezește....are cam 250-300 g dimineața .

Mi-am comandat și eu o laterala sa văd cum e cu ea și vedem pe parcurs dacă mai luam sau nu și pt celelalte laturi ale patului ca sunt destul de scumpe și ar însemna sa dau aproape 900 de lei sa împrejmuiesc patul dând doar pe una 300 ca am zis sa nu iau bazaconii ieftine și joase. Eu am patul central și nu am cum altfel sa îl pun gen lipit de perete și oricum cred ca s-ar da cu capul de ei Crazy

L.E. Tot 0 dinti avem Lol Lol Lol
Ellena20
Scris: Tuesday, January 11, 2022 11:29 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Of, Maria, si ce pofticioasa era Irina la inceput!! Va incepe ea sa pape bine si atunci.. sa te tii! ras

freya, si eu stau cu teama de lovituri zilnic, insa pana acum nu s-a lovit deloc. Daca simte ca isi pierde echilibrul, se lasa in genunchi repede si pune mainile jos. Sunt destul de isteti piticii astia.
Iar cu ghismana, wow, ii fac pt cina astazi ca mi-e pofta si mie de cand am vazut reteta.

Andreea, eu nu am cantarit niciodata un scutec, habar nu am cat trebuie sa aiba. Dimineata este plin si greu, dar nu stiu cat inseamna in grame Lol
Si eu am impresia mereu ca o sa cada copilul din pat, la orice miscare de a lui imediat ma trezesc si ma uit dupa el prin pat.
Vin ei si dintisorii, in perechi ras
wannabemom
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:02 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/3/2021
Buna seara, fetelor.
Micutul meu de cateva zile varsa in jet...cam din 4 mese 2 le varsa...suntem ft ingrijorati :(
Doctorul a spus sa ii dam espumisan....dar eu stiam ca ala e pre gaze, nu ptr varsaturi....
I am dat deja espumisan acum, prima data...
A mai trecut cineva prin asa ceva? Ati putea sa ne dati un sfat? Maine mergem oricum si la medicul de familie cu el sa il vada...

LE: Mereu il batem pe spate sa scoata aerul dupa fiecare masa....
Ii dam si cu o tetina cu flux lent....laptele praf... ca mananca si san si lapte praf...am cam putin lapte si mereu ii e inca foame...
EllaMaria
Scris: Tuesday, January 11, 2022 9:26 PM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
wannabemom wrote:
Buna seara, fetelor.
Micutul meu de cateva zile varsa in jet...cam din 4 mese 2 le varsa...suntem ft ingrijorati :(
Doctorul a spus sa ii dam espumisan....dar eu stiam ca ala e pre gaze, nu ptr varsaturi....
A mai trecut cineva prin asa ceva? Ati putea sa ne dati un sfat? Maine mergem oricum si la medicul de familie cu el sa il vada...

Ii dam si cu o tetina cu flux lent....laptele praf... ca mananca si san si lapte praf...am cam putin lapte si mereu ii e inca foame...

Buna, noi ne-am confruntat cu varsaturi în jet după fiecare masa, cu multe schimbări de hăinuțe pe zi. La medic, totul în regula, e normal, asa mi se spunea. Pe la 4 luni am încercat cu Refalgin, apoi Nexium, eu pe regim lactate (fiind alaptat exclusiv), dar fără rezultat. De cum am inceput diversificarea s-au rărit vărsăturile, spre deloc, mai da puțin afara, pe lângă gurita, când se agita prea mult, ca nu are stare. Din câte știu sunt formule speciale pentru bebelusii cu reflux, daca e vorba despre asta, dar cel mai bine te va lamuri mâine medicul, iar dacă considera ca e nevoie, îti prescrie ceva.
wannabemom
Scris: Tuesday, January 11, 2022 9:44 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
EllaMaria wrote:

Buna, noi ne-am confruntat cu varsaturi în jet după fiecare masa, cu multe schimbări de hăinuțe pe zi. La medic, totul în regula, e normal, asa mi se spunea. Pe la 4 luni am încercat cu Refalgin, apoi Nexium, eu pe regim lactate (fiind alaptat exclusiv), dar fără rezultat. De cum am inceput diversificarea s-au rărit vărsăturile, spre deloc, mai da puțin afara, pe lângă gurita, când se agita prea mult, ca nu are stare. Din câte știu sunt formule speciale pentru bebelusii cu reflux, daca e vorba despre asta, dar cel mai bine te va lamuri mâine medicul, iar dacă considera ca e nevoie, îti prescrie ceva.

Multumesc mult ptr raspuns. Noi ne tot ingrijoram si speram sa ia in continuare in greutate avand in vedere varsaturile
Momentan e micut, face o luna pe 14 ianuarie.
Lyli
Scris: Wednesday, January 12, 2022 11:44 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
wannabemom wrote:
Buna seara, fetelor.

Wannabemom am patit si eu la inceput cand am incercat sa i dau si san si lp , sa nu fie prea mult lapte , eu acum nu mai am san de loc papa doar lp 90 ml la o masa si se trezeste la 3 ore fix ,iarasi la san stiu ca e important si ce mananci tu , espumisan i-am dat si eu pt colici se scremea dupa fiecare masa se rosa la fata insa nu a fost bun , am trecut pe sab simplex si e mai ok , azi noapte a avut cateva episoade dar nu mai e in fiecare zi ca atunci cand i dadeam espumisan , insa acum avem probleme cu limbuta e foarte incarcata, verifica si asta sa nu fie cauza pt care varsa ,eu il curat de 2 zile in gurita cu tifon imbibat in glicerina cu nistatina , luni am fost si la controlul de o luna si a luat bine in greutate chiar a zis pediatra ca a luat mult nu stiu ce o insemna asta , de la 3100 g cand am iesit din spital acum are 4200g sper ca e ok , dar papa bine acum de cand nu mai am san , mie cred ca de stres mi sa oprit laptele , dar am scapat si de episoadele de voma de cand bea doar lp , pediatra ma tot pus sa iau ceai si pastile insa degeaba ....
Droxana
Scris: Wednesday, January 12, 2022 2:33 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Noi am făcut vaccinul de 11 luni acum câteva zile,a plâns f tare și s a speriat rău și nu a uitat ca după câteva zile am mers la pediatru sa o mai vadă și a plâns ca niciodată când se uita la Dr.. problema e ca mi e groaza de cel de la 12 luni ROR..și parca sunt încercuita Numa de discuții despre el,și nu de bine,ba ca pot face febra pana la 40,le ies bubițe pe corp,după 7pana la 21 de zile după vaccin…nust nu mi place deloc :( voi ce părere aveți de el? Cine l a făcut,cum a fost?
Cred ca se instalează regresia sau saltul sau ce o mai fi..adormea f frumos și repede pana acum câteva zile,acum la fiecare somn de prânz in special este fff agitata și adoarme extrem de greu,ieri am stat o ora sj 10 min sa adoarmă in conditiile in care nu am schimbat nimic,nici timpul cât a stat treaza nici patul,nimic,iar acum 2 nopți a stat treaza de la 3 la 5, nu plângea doar se opunea sa doarmă,făcea orice altceva sa nu stea pe spate sa doarmă..
Voi cum sunteți ?computerlove
freya1
Scris: Wednesday, January 12, 2022 3:27 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Rox, si mie mi-e fff frica de ROR, am rugat-o pe dr pediatru sa ne auzim la telefon sa ma mai lamureasca, sa vad cand are timp
Si aici la fel cu somnul, fff greu il adorm, intre primul si al doilea somn de zi a avut 5h in loc de 3 si ieri si azi (din ora in ora tot incercam sa vad daca adoarme), seara s-a culcat tarziu si tot la 6 s-a trezit. Cica ideea ar fi sa nu ii lasam inca sa treaca la un singur somn, pe cat posibil
In plus, cred ca l-ati deochiat, ca azi nu a vrut nimic sa manance, asa se stramba si scuipa tot, nu am avut ce sa ii fac
Roser
Scris: Wednesday, January 12, 2022 5:31 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Ati bagat frica in mine cu ROR-ul, nici nu vreau sa ma apuc de citit. Aștept vesti de la voi după ce îl faceți.

Ieri a mancat bine Hugo la toate cele 3 mese. Azi noapte a fost o noapte de vis doar cu doua treziri scurte pt mancat, nici acum nu imi vine sa cred ca am putut lega 5 ore de somn, de la 12 la 5.
Dar stiu ca nu va ține mult minunea Lol

Sunt in până de idei, voi ce le mai dati la cină?
ANDREEA2929A
Scris: Wednesday, January 12, 2022 6:06 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Bravoo Fetelor la voi dintii de jos au ieșit amandoi sau la distanță unu de altul? Noi avem 7 zile încă nu se vede al doilea dar pare umflat acolo. Primul se vede. Am văzut că vb de greutate la mine bebe are 70cm și 7kg🙈 și încă n am scapat de colici are 2 reprize de plans pe zi de la ei...azi a mai rarit mesele dar 1 saptamana a supt la 1hz 1h jumate 🙈 jale cu ei abia astept sa vad luminita de la capatul tunelului.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.