Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lyli
Scris: Thursday, April 21, 2022 8:06 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
ANDREEA2929A wrote:
Lyli și eu am perna antireflux făcea urat la ea mereu cât era foarte mică la 2 luni o urcam pe ea, însă când a mai crescut nici aia foarte mică pe care o foloseam tocmai sa i mai ridice căpușorul nu a acceptat o, mereu am alăptat o de jos in brațe nu a vrut niciodată, iar despre scoica la fel, mereu se îneca in mașina pt ca ii venea constant înapoi. Singurele drumuri au fost la pediatru lunar și o Țineam in brațe n am putut folosi scoica, da știu e aiurea și nesigur însă pana o scoteam din scoica in mers sa nu se înece era horror i am luat și cybex la scoica ca deh testata și fiziologică și etc , degeaba. Trecem la scăunel curând abia aștept sa l încerc și acuma sta rău in cybex o folosesc in casa sa se joace și cam atât. O Țineam și 40 minute sus pe mine după masa și ușor, ușor s a diminuat, apoi la 4 luni după rotarix a fost cel mai urat. Diversificarea a ajutat o foarte mult, renunțat la lactate și cacao și chiar anumite legume gen ardei copt.
Cât despre somn mereu a dormit pe părți și acum face la fel, pe spate foarte rar se întoarce in somn și foarte puțin, iar pana la 4 luni când am mutat o cu mine in pat stăteam treaza mereu câte 1 h sa o văd ca e bine după laptic, așa panicata eram sa nu se inece.
Asta e, bebe cere sacrificii.
Andreea el nu scoate laptic cred ca e un reflux silentios rar mai scote insa se vede clar ca il deranjaza ceva cand il pun in scoica , fortat sta a stat la cumparatiri de cateva ori ca nu aveam cum sa imping si carutul sa-l tin si pe el am luat si sistem de purtatare a stat la inceput dar acum cum se simte strans de cv cum urla in brate trebuie sa-l tin numai cu fata spre exterior nu il pot tine cum stau toti bebelusii la piept , e foarte mofturos , ziua sta pe salteluta in patut singur nu am treaba are el cv cand se simte strans , la fel cu hainele noaptea am incercat saci de dormit paturici nu accepta nimic sa nu cumva sa aiba caciulita sau altceva pe el decat un body altfel e nebunie si afara cand era mai frig i dadeam combinizon pe el era teroare cat se foia caciulile le trage din cap Crazy imi povestea soacra-mea ca asa era cumnatul meu mic , aa si cu degetele in gurita non stop am renuntat sa i le mai scot sper cand mai creste sa renunte la obiceiul asta suzeta nu o mai tine am luat 300 de modele tot sa scapam de degete nu i place nici una rar noaptea cand se foieste o mai accepta pe cea de la avent
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 8:48 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/15/2019
Lyli wrote:
Andreea el nu scoate laptic cred ca e un reflux silentios rar mai scote insa se vede clar ca il deranjaza ceva cand il pun in scoica , fortat sta a stat la cumparatiri de cateva ori ca nu aveam cum sa imping si carutul sa-l tin si pe el am luat si sistem de purtatare a stat la inceput dar acum cum se simte strans de cv cum urla in brate trebuie sa-l tin numai cu fata spre exterior nu il pot tine cum stau toti bebelusii la piept , e foarte mofturos , ziua sta pe salteluta in patut singur nu am treaba are el cv cand se simte strans , la fel cu hainele noaptea am incercat saci de dormit paturici nu accepta nimic sa nu cumva sa aiba caciulita sau altceva pe el decat un body altfel e nebunie si afara cand era mai frig i dadeam combinizon pe el era teroare cat se foia caciulile le trage din cap Crazy imi povestea soacra-mea ca asa era cumnatul meu mic , aa si cu degetele in gurita non stop am renuntat sa i le mai scot sper cand mai creste sa renunte la obiceiul asta suzeta nu o mai tine am luat 300 de modele tot sa scapam de degete nu i place nici una rar noaptea cand se foieste o mai accepta pe cea de la avent

80% și la noi silențios ii venea pana in gât sau in gura și înghițea, dar pana s a învățat sa gestioneze efectiv se înroșea și nu avea aer.Nici a mea nu a vrut suzeta decât prin prima luna apoi de la reflux voma de la ea și gata i , la Dinți o folosește pt ros nimic mai mult, cât despre celalalte idem. Lasă degetele in pace ca e de la gingii, a mea de la 3 luni face așa și acuma e uda toată ziua , app suntem la masele😂. Poți sa i cumperi maimutica pt dinti și girafa Sophie la noi au mers de minune.
Lyli
Scris: Thursday, April 21, 2022 8:57 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
ANDREEA2929A wrote:

80% și la noi silențios ii venea pana in gât sau in gura și înghițea, dar pana s a învățat sa gestioneze efectiv se înroșea și nu avea aer.Nici a mea nu a vrut suzeta decât prin prima luna apoi de la reflux voma de la ea și gata i , la Dinți o folosește pt ros nimic mai mult, cât despre celalalte idem. Lasă degetele in pace ca e de la gingii, a mea de la 3 luni face așa și acuma e uda toată ziua , app suntem la masele😂. Poți sa i cumperi maimutica pt dinti și girafa Sophie la noi au mers de minune.
eu am vazut niste manusele pt dentitie ma gandeam sa le comand si asa poate scapam de degete rosii maimutica o am dar nu o tine, are o gaina urata care si zdrancane pentru dentitie dar isi da cu ea in nas mereu o duce repede la gurita si buffhohot
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 9:59 AM
Nivel

Lyli wrote:
eu am vazut niste manusele pt dentitie ma gandeam sa le comand si asa poate scapam de degete rosii maimutica o am dar nu o tine, are o gaina urata care si zdrancane pentru dentitie dar isi da cu ea in nas mereu o duce repede la gurita si buffhohot

E normal , o sa le țină, așa făcea și Astrid. Acum ma tot uit sa nu i sara capul la maimuța cât de tare o roade😂
MariaS
Scris: Thursday, April 21, 2022 11:14 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Andreea să nu mă iei în nume de rău, scoica sau scaunul de cele mai multe ori se iau după copil și modelul mașinii în care vine montat. Eu zic că încă îi micuță sa treacă deja la scaun, dar la fel, e strict părerea mea. Înainte să cumperi un scaun, testează-l că să te asiguri că se simte bine Astrid în el și are poziție bună de somn.

Lyli eu i-am luat mănușă și îți pot zice ca nu prea a ținut-o pe mână, cu timpul se plictisește sa își bage mâinile în gură.

ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 11:18 AM
Nivel

MariaS wrote:
Andreea să nu mă iei în nume de rău, scoica sau scaunul de cele mai multe ori se iau după copil și modelul mașinii în care vine montat. Eu zic că încă îi micuță sa treacă deja la scaun, dar la fel, e strict părerea mea. Înainte să cumperi un scaun, testează-l că să te asiguri că se simte bine Astrid în el și are poziție bună de somn.

Lyli eu i-am luat mănușă și îți pot zice ca nu prea a ținut-o pe mână, cu timpul se plictisește sa își bage mâinile în gură.

Nu, Maria, mulțumesc de sfat. Știu, am apelat la siguranța auto pt scoica știu povestea, și tot aiurea e, nu am posibilitate sa probez sint departe de ei. Cât despre scaun momentan nu sta bine in fund și nu o pun, am bancheta foarte înclinată la mașina orice as lua din cele testate tot un drac e doar sa schimb mașina 😂 voi pune la rec lor bagheta de spuma.
Roser
Scris: Thursday, April 21, 2022 12:45 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Andreea si noi am avut aceeași problema cu mașina, avem bancheta foarte inclinata. Cu scoica am dat-o in bară, nu am ales bine, stătea aproape in fund. Asa ca pt scaun am fost la un magazin specializat si sunt doar doua modele de scaun care se adaptează la absolut orice înclinație a banchetei. Noi am cumpărat Besafe IZI Twist B I-Size, a fost cam scump, dar mai scump era sa schimbăm mașina Lol Noi l-am pus destul de repede in scaun (are 3 poziții, una pt nou născut) pt ca în scoică stătea f incomod, aproape in fund.
Celălalt model de scaun nu mai știu care era, dar era tot scump. Ambele sunt testate adac si plus test.
Roser
Scris: Thursday, April 21, 2022 12:53 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Fetelor am fost ieri la ecografie, toate bune si frumoase cu excepția unui lucru: cordonul ombilical are doar o artera in loc de două. Dr nu a părut deloc preocupat, a spus ca trebuie doar sa monitorizam mai atent sa nu fie restricții de creștere. Dar bineînțeles ca am ajuns acasă si am google-uit si nu sunt chiar asa liniștită ca si el. Bănuiesc ca voi nu ați avut niciuna asa ceva, o sa întreb si la gravidute...
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 1:19 PM
Nivel

Roser wrote:
Fetelor am fost ieri la ecografie, toate bune si frumoase cu excepția unui lucru: cordonul ombilical are doar o artera in loc de două. Dr nu a părut deloc preocupat, a spus ca trebuie doar sa monitorizam mai atent sa nu fie restricții de creștere. Dar bineînțeles ca am ajuns acasă si am google-uit si nu sunt chiar asa liniștită ca si el. Bănuiesc ca voi nu ați avut niciuna asa ceva, o sa întreb si la gravidute...

Merci de info pt scaun noi am luat deja , o sa vedem dacă nu la vânzare și altul, ca și cu 4 moms luat degeaba ca ea de la reflux nu prea a stat.
Nu mai țin minte câte am avut eu însă știu ca mi a mărit doza de clexane pt ca era fluxul ft scăzut, deci poate sa ajute cu ceva tratament in caz ca scade mai încolo.
De la 16 sapt la ECO făcea Doppler și se uita mereu atent pe toate arterele.
Eu zic sa nu ți faci gânduri negre ca la tine minune a fost și o sa vezi ca o sa fie bine pana la capăt.
MariaS
Scris: Thursday, April 21, 2022 1:42 PM
Nivel

Andreea de curiozitate, scoica e cu isofix? Dacă da, o poți scoate și sa o montezi pe centuri și să adaptezi poziția ei sa fie cât mai pe spate.
Și noi avem mașini cu bancheta înclinată și chiar și scaunul din dreapta, eu mergeam mult cu ea în mașină și o puneam pe scaunul din dreapta (airbagul dezactivat).
Eu pt scaun am optat ot axkid minikid, la fel pe centuri montat, cu până, fără până stătea prea dreaptă și ii pica capul în piept când dormea.
Știu ca unii producători îți oferă posibilitatea de a proba scaunul /scoica, iar dacă nu ii ok ii poți face retur și îți primești banii înapoi.
Sau poți întreba între cunoștințe sau pe grupurile de mămici sau siguranță auto dacă te poate ajuta cineva cu probarea unui scaun. Știu ca pe Rear facing prelungit Sibiu se practica asta.

Roser la gravidute știu ca ii o mămică care a avut restricție de creștere la primul copil dacă nu ma înșel, sigur te vor liniști dacă întrebi la ele.
Și eu cred ca totul va fi bine la tine, pt că fetița ta e o minune.
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 2:11 PM
Nivel

MariaS wrote:
Andreea de curiozitate, scoica e cu isofix? Dacă da, o poți scoate și sa o montezi pe centuri și să adaptezi poziția ei sa fie cât mai pe spate.
Și noi avem mașini cu bancheta înclinată și chiar și scaunul din dreapta, eu mergeam mult cu ea în mașină și o puneam pe scaunul din dreapta (airbagul dezactivat).
Eu pt scaun am optat ot axkid minikid, la fel pe centuri montat, cu până, fără până stătea prea dreaptă și ii pica capul în piept când dormea.
Știu ca unii producători îți oferă posibilitatea de a proba scaunul /scoica, iar dacă nu ii ok ii poți face retur și îți primești banii înapoi.
Sau poți întreba între cunoștințe sau pe grupurile de mămici sau siguranță auto dacă te poate ajuta cineva cu probarea unui scaun. Știu ca pe Rear facing prelungit Sibiu se practica asta.

Roser la gravidute știu ca ii o mămică care a avut restricție de creștere la primul copil dacă nu ma înșel, sigur te vor liniști dacă întrebi la ele.
Și eu cred ca totul va fi bine la tine, pt că fetița ta e o minune.

Nu, e cybex aton B i size fără baza, mașina e un BMW seria 5 da știu dar îți dai seama câte as comanda sa văd, am vb cu cei de la sig auto și o sa folosim o bagheta de spuma mi au zis și ei ca așa e cu mașinile astea.
Pe mine ma deranjează la tetiera aia sta cu capul rău rămâne gol la spate indiferent cât o mut sus jos și bărbia e in piept.
Poate la anul când terminam Leasing o schimbam și atunci nu mai e pb, oricum trebuie sa mai văd un scaun pt bunicul și o sa ma HOT atunci care l pun pe mașina lui sau pe a mea.
https://ibb.co/py3zd1J
Cam așa sta in mașina și când o las din centuri nu se clintește mare brânza. Oricum nu as mai fi folosit o mult acuș ii iese capul și la picioare stătea sus pe bancheta cu ele super îngrămădite. Zic ei ca e pana la 85 sau 87 cm da eu nu știu bebele meu e mare.
freya1
Scris: Thursday, April 21, 2022 2:39 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Roser wrote:

Roser, eu nu, dar stiu o prietena care a avut si copilul e ok, daca ai facut nipt nu prea are ce sa fie din chestiile grave, ca ar fi aparut la test Cheek Kiss altceva decat sa monitorizezi nu ai ce face
MariaS
Scris: Thursday, April 21, 2022 3:05 PM
Nivel

Andreea și noi ne-am confruntat cu asta, și am lăsat insertul în scoică și am scos buretele pt nou-născut și a stat bine pe urmă. Îți dai seama că mult ne-am frământat și noi cu problema caputului în tetieră.
Încă o chestie, cel mai bine e sa faci modificările cu scoica montată în mașină, te fura mult dacă ii pusa pe altceva, și încă ceva ce și eu m-am confruntat, "gușa" care îți dă impresia că stă cu bărbia în piept.
Scoica se consideră mica când ii iasă bine vârful capului, picioarele nu au nici o treaba dacă îs ieșite din scoică.
II mai sănătos să stea cu picioarele ridicate pe bancheta decât cu ele atârnând în jos (ff), atârnând ii împiedică circulația sângelui să circule liber. De ex când îți sunt picioarele oborite sau te doare capul, te întinzi și îți ridici picioarele un pic mai sus de nivelul capului, dacă mă înțelegi ce zic.
IoanaIoanaC
Scris: Thursday, April 21, 2022 3:29 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/30/2019
Andreea, noua ni s-a recomandat Maxi Cosi Pearl 360 cu baza isofix sau BeSafe Izi Turn tot asa pentru bancheta inclinata, daca te ajuta cu ceva. (ambele sunt cu rotire, ca asa vrem sa luam)
Roser daca medicul nu parea ingrijorat inseamna ca nu trebuie sa fii nici tu. Buddy1
ANDREEA2929A
Scris: Thursday, April 21, 2022 3:39 PM
Nivel

MariaS wrote:
Andreea și noi ne-am confruntat cu asta, și am lăsat insertul în scoică și am scos buretele pt nou-născut și a stat bine pe urmă. Îți dai seama că mult ne-am frământat și noi cu problema caputului în tetieră.
Încă o chestie, cel mai bine e sa faci modificările cu scoica montată în mașină, te fura mult dacă ii pusa pe altceva, și încă ceva ce și eu m-am confruntat, "gușa" care îți dă impresia că stă cu bărbia în piept.
Scoica se consideră mica când ii iasă bine vârful capului, picioarele nu au nici o treaba dacă îs ieșite din scoică.
II mai sănătos să stea cu picioarele ridicate pe bancheta decât cu ele atârnând în jos (ff), atârnând ii împiedică circulația sângelui să circule liber. De ex când îți sunt picioarele oborite sau te doare capul, te întinzi și îți ridici picioarele un pic mai sus de nivelul capului, dacă mă înțelegi ce zic.

In mașina la fel sta, am vb cu ei la tel, trimis poze, n am cum sa scot nimic de la insert doar sa tai zona care vine la mâini , mai bine o vând ca și așa n am folosit o, curând iese capul.
Am luat o când avea 3 luni tot rău stătea, idee e ca dacă n ar fi deranjat o poziția la reflux nu mi băteam capul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.