Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA2929A
Scris: Friday, April 15, 2022 6:18 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/15/2019
OtiliaC wrote:
Mamici, am si eu nevoie de niste sfaturi. Bebelina mea implineste duminica 3 luni, si toata ziua efectiv trebuie sa stau cu ea doar in brate, leganata, si doar in picioare. Nu avem un program de somn ziua, doarme cand apuca, mai mereu trebuie leganata in brate, daca o pun jos se trezeste imediat. Daca nu e in brate e leganata pe picioare, tot somnul trebuie la fel leganata, cum simte ca te opresti se trezeste. Cand vine seara se transforma in alt copil, facem baita, papam si o pun pe burtica, adoarme singura, avem 2 3 treziri pentru papa si se culca la loc. Am inceput sa ne jucam, sa radem, sa gangurim, doar atunci sta in pat, dar trebuie sa fiu in permanenta lipita de ea, sa ii cant, sa vorbim, sa ii arat jucari. Nustiu cum sa fac sa ii fac un program ziua, daca nu as avea ajutor nu as putea merge nici la baie. Sa nu ma intelegeti gresit, daca nu ar exista si treburile casnice as sta toata ziua cu ea asa, doar ca trebuie sa mai exist si eu pe langa ea😁. Ce ma sfatuiti, cum pot sa o fac sa stea si singurica jos? Sau macar sa doarma jos? Am incercat si varianta pe burtica mangaiata, cum facem seara, cateodata functioneaza dar la fel se trezeste imediat daca nu sunt langa ea sa ii bag suzeta cand ii scapa, sau sa o mangai cand incepe sa planga, am incercat in scoica,nici asta nu merge. Balansoarul electric il refuza din start, in primul minut tipaa.Am incercat si varianta afara in carut, doarme 10 minute maxim si atunci daca este impins carutul, de o perioada refuza sa stea in carut si la plimbare,imi e si frica sa plec singura cu ea pentru ca nu reusesc sa o car si pe ea in brate si sa imping ai carutul.Oare e doar o perioada si o sa treaca? Sau sa ma resemnez ca asa o sa ne petrecem o lunga perioada?

Va las o poza cu "leganata" 😁😁
https://ibb.co/5Bq2PWq

Otilia ce minunăție ai tu acolo🥰 cred ca e o etapa fiecare copil reacționează diferit , uite a mea tot in brațe adormea și o puneam jos se trezea și tot așa pana reușeam sa o pun fără sa se trezească. Și acuma tot in brațe adoarme😂, iar la somnul de zi trebuie sa fiu lângă ea când leagă somnul ca altfel se trezește de tot.
freya1
Scris: Friday, April 15, 2022 7:54 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Otilia, ca posesoare a unui exemplar de acelasi fel te sfatuiesc sa iti iei un sistem de purtare, iti va usura mult viata, si pt somn, si pt plimbare, vei mai putea face una-alta prin casa (cel putin acum cat e micuta). Eu am ajuns la concluzia ca asa sunt unii copii, au nevoie de mai mult ajutor pt a adormi si, desi greu pt parinti, nu e nimic in neregula cu asta. Al meu mai are putin si se insoara si tot in brate adoarme Lol
E adorabila micuta ta coeur
ANDREEA2929A
Scris: Friday, April 15, 2022 8:40 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
freya1 wrote:
Otilia, ca posesoare a unui exemplar de acelasi fel te sfatuiesc sa iti iei un sistem de purtare, iti va usura mult viata, si pt somn, si pt plimbare, vei mai putea face una-alta prin casa (cel putin acum cat e micuta). Eu am ajuns la concluzia ca asa sunt unii copii, au nevoie de mai mult ajutor pt a adormi si, desi greu pt parinti, nu e nimic in neregula cu asta. Al meu mai are putin si se insoara si tot in brate adoarme Lol
E adorabila micuta ta coeur

Chiar ma gândeam la ce zici, a mea e la fel, și pe cât ma plângeam ca nu mai pot in ritmul asta pe atâta realizez ca așa e ea atașata maxim de mine și nu vrea nici la somn sa ne despărțim sa știe ea ca s acolo. Da mi a luat ceva timp sa mi setez pisicu ca totu pleacă de acolo . Acum sunt mult mai chill pe tema asta deși seara e jale cu adormitul când sus când pa sân când jos când pe mâna stânga când pe aia dreapta 30 minute așa bâlci am😂🙈.
Ellena20
Scris: Friday, April 15, 2022 9:33 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Otilia, ce printesa! coeur
Cezar la fel a fost cand era asa bebe, dormea doar in brate sau cu mine langa el. Incepusem sa ma frustrez ca nu reusesc sa fac nimic. Dupa 6 luni, a inceput sa mai doarma si singur (sa doarma, nu sa adoarma). Nici acum nu reusesc sa il fac sa adoarma singurel.
La fel si eu, recomand sistemul. Mi-a usurat muuult viata.
Ellena20
Scris: Friday, April 15, 2022 9:36 AM
Nivel

Si piciul meu adora cartile de la Eric Carle coeur
Iepurasul am si uitat ca trebuie sa vina. O sa ii mai iau probabil ceva carticele si tocmai ce ii comandasem un trening.
Mai avem putin si incepem cresa. Emotii cu carul!! uff
freya1
Scris: Friday, April 15, 2022 9:56 AM
Nivel

Wow, Ellena, chiar ca multe emotii ! Bafta sa se acomodeze repede ! Cheek Kiss La program scurt, nu ?
MariaS
Scris: Friday, April 15, 2022 10:05 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Otilia se pare ca fetele ți-au dat deja toate răspunsurile. E adorabilă micuța ta.
Am și eu un model ca al tău, mult timp a dormit în contact cu mine. Acum doarme singură în pătuțul ei tot somnul, nu are nici o trezire peste noapte dar compensează înainte de culcare ii în unele nopți ii ia și 2h sa se culce. Cum zicea Andreea despre a ei, doar că varianta extinsă în afara patului 😅.
Otilia, toate astea sunt o etapă, atât pt bebe cât și pt noi ca mame și tare îmi e ca ii mai grea pt noi ca mame sa acceptam schimbarea decât pt bebe că are nevoie în permanență de noi.

Elena, Freya și restul fetelor care le citiți celor mici, cum reușiți?
A mea nu are rabdare deloc, îmi ia cartea și pleacă cu ea, sau dacă are pagini subțiri le rupe...
freya1
Scris: Friday, April 15, 2022 10:13 AM
Nivel

Maria, nici al meu nu are rabdare, de obicei ne uitam pe carticelele Usborne cu sunete si activitati sau la poze, dar tot asa, le scoate pe toate, da cateva pagini, trece la urmatoarea. Acum are doar 2 carti pe care ma pune sa i le citesc toata ziua, cea cu licuriciul si una cu Lama lama, in rest nu vrea. Il mai fascineaza luna si deschide toate cartile sa mi-o arate :) sau animalul lui preferat, buburuza
Incet-incet vad ca incepe sa se uite si pe Hoinari prin anotimpuri, sufeream ca nu ii placeau deloc, acum pune degetelul si imi cere sa ii spun ce sunt diverse lucruri

Copilasii vostri au dormit mult dupa roseola? Al meu inca doarme la ora asta, ieri pe zi a dormit in total vreo 5h, e tare somnoros... banuiesc ca recupereaza
IoanaIoanaC
Scris: Friday, April 15, 2022 10:23 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/30/2019
Freya, da, a dormit mult si in perioada cu febra, si dupa. E clar ca o obosise. Plus ca pe noi ne-a prins in deplasare la bunici, asa ca era si mai terminata, cu totul nou, alta lume, febra, etc. In cateva zile va fi ca nou motatul!
Ellena20
Scris: Friday, April 15, 2022 10:31 AM
Nivel

Da, freya, initial va sta 3 ore pe zi, apoi marim la 4 ore ras

Maria, nu stiu care e secretul. Cezar e fermecat de carti. Intr-adevar si el mai rupe pagini, mai fuge cu ele, dar de cel putin 3 ori pe zi ne punem frumos amandoi la locul de joaca si citim aproape toate carticelele. Imi arata cu degetul sa ii spun ce e acolo, sa povestim. Si da, si el are o poveste preferata cu animalele la ferma. Am invatat-o pe de rost si uneori imi vine sa ascund cartea aia ca nu mai pot cu ea Lol insa mi-e drag cat de fericit il face pe el. coeur

Maria, dar secretul ca sa doarma toata noaptea e patutul? Lol ca noi de o luna avem vreo 7 treziri pe noapte.

Va atasez si o poza cu Cezar "citind".. oriunde, oricand Lol
https://ibb.co/bsvXccQ
freya1
Scris: Friday, April 15, 2022 10:39 AM
Nivel

IoanaIoanaC wrote:
Freya, da, a dormit mult si in perioada cu febra, si dupa. E clar ca o obosise. Plus ca pe noi ne-a prins in deplasare la bunici, asa ca era si mai terminata, cu totul nou, alta lume, febra, etc. In cateva zile va fi ca nou motatul!

Multumesc, Ioana Cheek Kiss dupa cum stiti, el nu e deloc prieten cu somnul, de aia ma miram, am profitat sa mai dorm si eu. Culmea ca asa linistit doarme, nu se foieste deloc ca de obicei

Ellena Lol coeur ce a crescut ! Si eu i-am facut o poza citind pe olita cand era mai mic, ca acum nu mai sta
OtiliaC
Scris: Friday, April 15, 2022 1:23 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/22/2020
Va multumesc frumos pentru sfaturi, credeam ca doar fata mea e asa pretentioasa, asa ma multumesc cu gandul ca nu sunt singura in aceasi situatie😅😅. M-am gandit si eu la marsupiu, dar nu cred ca ar sta pentru ca mereu vrea sa stea in fata, nu cu fata la mine😁. Dupa ce aseara m-am plans atata la voi, azi a dormit 2 ore in pat singurica, si a stat si 20 de min in balansoar, suntem pe drumul cel bun😂. Va pupamm😘😘
MariaS
Scris: Friday, April 15, 2022 2:20 PM
Nivel

Elena n-am făcut nimic în privința asta, pur și simplu mi-am dat seama că nu se mai trezește noaptea pt țiți. Înainte de culcare dacă nu adoarme la țiți bea jumătate de sticluță de apă de bună voie și aia e.

Otilia, asta cu lăudatul îi cu două tăișuri, eu am lăudat-o că mănâncă bine și acum ma rog de ea...

Ce concentrat stă cezar acolo 😁, un simpatic și jumătate 🥰
Roser
Scris: Friday, April 15, 2022 3:17 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Freya oare ai gasit ceva remediu pt rău de mașină la Albert? Cred ca si Hugo are rău de mașină, ma moștenește pe mine bineînțeles. Ieri am fost o oră cu mașina si dupa vreo 45 de minute a început să tușească apoi a dat tot afară. Asa de milă mi-a fost de el, se uita sărăcuțul nedumerit ca nu stia ce s-a intamplat, noroc ca am putut opri imediat. Oare brățările ce se vând in farmacii sunt bune de ceva?

Apoi a fost foarte vesel, am petrecut aproape toată ziua vizitând o fermă iar la întoarcere a dormit pe mașină.
Va las cateva poze (asa a smotocit bieții iepuri, de abia scapau din mainile lui Lol )

Ce frumos "citeste" Cezar. Hugo toate cărțile le rupe, ii iau doar cărți cu pagini din carton. Nu are răbdare sa ii citesc, dar el le mai răsfoiește si citeste pe limba lui.

Maria nici nu știi cât te invidiez!!! La noi e teroare noaptea cu cel putin 8 treziri pt țiti. Desi seara înainte de culcare bea lapte din sticluță, tot se trezește noaptea. Partea bună e ca adoarme f repede cand il duc la pat, maxim 5 minute si seara si la somnul de zi, cu asta nu am avut niciodată probleme. Dar bineînțeles doar la țiti, fără ea nu stie sa adoarmă, bat-o norocul.

https://ibb.co/L1ZcJBS
https://ibb.co/60LGXFT
https://ibb.co/3FwKrBs
https://ibb.co/k1skn4c
https://ibb.co/j44fbTT
MariaS
Scris: Friday, April 15, 2022 3:48 PM
Nivel

Ce frumoși sunteți Roser, iar Hogo ii un dulce cum râde.

Ieri am fost la cumpărături și am plecat și cu cadoul de Paști acasă 😂

Uitați aici cum arată o iubitoare de pisici

img

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.