Clubul mamicilor incepatoare - 17
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lyli
Scris: Monday, April 11, 2022 1:18 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
Ellena20 wrote:
Lily, eu zic sa mai astepti putin, inca este foarte devreme pt bebelusul tau. Eu as spune ca dupa 5 luni si jumatate se poate incerca, insa cel mai bine de asteptat pana la 6 luni.
In unele cazuri, se recomanda si inceperea mai devreme a diversificarii, insa macar dupa 5 luni.
Bebe trebuie sa fie pregatit pt aceasta etapa, asa ca trebuie urmarite urmatoarele aspecte: sta singur in sezut, saliveaza mai putin, uneori pare ca mesteca si e curios cand te vede pe tine mancand.
Bebe nu produce acum enzimele necesare digerarii alimentelor. Lui ii este suficient lapticul.
Deci, sfatul meu ar fi sa mai astepti putin, el creste bine si frumos cu laptic.

L.E: noi am inceput cu cateva zile inainte de a face 6 luni.

Elena asa stiam si eu si i-am zis acum ea a spus ca depinde de mine si de el i-am explicat si cu lapticul cum face dimineata il cam refuza si a zis atata timp cat nu mamanca noaptea ar trebui ziua sa fie lihnit dar nu este ma intrebat daca scuipa laptele si apoi a zis ca recomandarea ei ar fi asta , dar doar legume completate apoi cu lapte gen cate 3 lingurite blenduita ca o supa crema cate 3 zile fiecare leguma dar maxim 30 de ml pana la 5 luni cand pot sa introduc si fructe ... acum a zis sa incerc daca vreau sa vad daca accepta si el gen o saptamana daca nu sa mai asteptam , sincer nu stiu ce sa fac mama zice sa incerc sa vad cum se comporta stiu ca la 6 luni normal se incepe dar din ce am citit daca bebelusul isi tripleaza greutatea sau stagneaza se recomanda de la 4 luni , el este nascut cu 3100 g iar azum are 6 800 g dar asa are de vreo 2 3 saptamani eu l-am tot cantarit si primele 2 mese nu prea papa nu stiu ... de asta as vrea mai multe pareri sau daca sunt fete care au inceput la 4 luni sa imi spuna cum a fost
ANDREEA2929A
Scris: Monday, April 11, 2022 7:49 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/15/2019
NOi cu reflux urat n am început înainte de 5 luni jumate pt ca nu am fost de acord eu, deci eu zic sa mai aștepți .
Le: vezi și părerea unui pediatru gastro poate un siropel ceva te ajuta sa ajungi mai aproape de 6 luni , oricum noi am încercat toate tratamentele ca sa o potolim cât de cât și apoi mâncare, deci doar mâncarea nu rezolva problema.
Ellena20
Scris: Wednesday, April 13, 2022 8:37 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
freya, ce faceti? Cum sunteti? Cum mai e cu febra? A trecut? Sau ce cauza a avut?
Cheek Kiss
freya1
Scris: Wednesday, April 13, 2022 9:04 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Ellena Cheek Kiss nu, avem 72h acum, mf zice rosu in gat, am vb si cu pediatrul sa mai asteptam pana diseara si daca nu apare eruptie de roseola si persista febra sa ia antibiotic :( nu sunt impacata cu ideea ca l-ar putea lua degeaba si sa fie totusi ceva viral
Mi-e ciuda ca i-am facut test de gripa si covid la recomandarea mf si nu m-a dus capul sa ii fac si un exudat sa ne lamurim. O sa stiu pe viitor macar
Noaptea trecuta a ajuns doar la 38.7, altfel am vazut si 39.9 zilele trecute
Mititelul doarme doar in brate, cand ii mai scade temperatura e tare vesel si jucaus; partea proasta e ca refuza sa ia siropele, antitermice i-am pus supozitoare, cu antibioticul nu stiu cum voi face

Lyli, oricum ar fi, 4 luni e prea devreme, noi cu reflux si pb cu greutatea am inceput la 5 luni si jumatate cu cereale cu lm. Gandeste-te ca ii poti afecta functionarea sistemului digestiv pe viata, nu e asa o joaca, hai sa vedem daca mananca
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, April 13, 2022 9:19 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/30/2019
freya1 wrote:
Ellena Cheek Kiss nu, avem 72h acum, mf zice rosu in gat, am vb si cu pediatrul sa mai asteptam pana diseara si daca nu apare eruptie de roseola si persista febra sa ia antibiotic :( nu sunt impacata cu ideea ca l-ar putea lua degeaba si sa fie totusi ceva viral
Mi-e ciuda ca i-am facut test de gripa si covid la recomandarea mf si nu m-a dus capul sa ii fac si un exudat sa ne lamurim. O sa stiu pe viitor macar
Noaptea trecuta a ajuns doar la 38.7, altfel am vazut si 39.9 zilele trecute
Mititelul doarme doar in brate, cand ii mai scade temperatura e tare vesel si jucaus; partea proasta e ca refuza sa ia siropele, antitermice i-am pus supozitoare, cu antibioticul nu stiu cum voi face

Lyli, oricum ar fi, 4 luni e prea devreme, noi cu reflux si pb cu greutatea am inceput la 5 luni si jumatate cu cereale cu lm. Gandeste-te ca ii poti afecta functionarea sistemului digestiv pe viata, nu e asa o joaca, hai sa vedem daca mananca

Freya, daca te ajuta cu ceva, Clara a facut 4 zile febra la roseola, nu 3, deh, fata lui tata,, tre' sa fie mai cu mot. In schimb, nu a ajuns la 39.9. Nu stiu daca pentru ca am tinut-o eu cu antitermic la 4 ore sau chiar nu avea de gand sa faca febra asa mare. Sa fiti bine!Buddy1
Ellena20
Scris: Wednesday, April 13, 2022 9:23 AM
Nivel

Offf, mititelul.
Noi asa cu febra mare am patit doar cu covid si tare rau e, la fel, doar in brate dormea.
Sper sa aflati cauza in curand. Cand i-am dat prima data antibiotic asa m-am chinuit cu el, ca la fel.. nu accepta deloc. Jumatate scuipa afara, ce efect sa isi faca daca el nu lua cantitatea necesara..
Pupici la Albert! love
freya1
Scris: Wednesday, April 13, 2022 9:44 AM
Nivel

IoanaIoanaC wrote:

Freya, daca te ajuta cu ceva, Clara a facut 4 zile febra la roseola, nu 3, deh, fata lui tata,, tre' sa fie mai cu mot. In schimb, nu a ajuns la 39.9. Nu stiu daca pentru ca am tinut-o eu cu antitermic la 4 ore sau chiar nu avea de gand sa faca febra asa mare. Sa fiti bine!Buddy1

Mersi Ioana, adica dupa 4 zile au aparut bubitele ? Si eu i-am dat la 4h initial si degeaba, acum cam la 8h e nevoie
MariaS
Scris: Wednesday, April 13, 2022 10:43 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Freya imi pare rău pt bietul Albert, trimitem pupici sa se facă bine cât mai repede Cheek Kiss.
Noi am făcut ieri Ror-ul, spre seara a început să facă febră, i-am dat un antitermic și vad că îi bine deocamdată.

După luni de suferință (a mea frustrare) mănâncă și copilul meu mai binișor, văd că de când doarme sigură în pătuț nu mai cere țiți peste noapte, la culcare și după ce se trezește.

Dacă cu olita nu prea avem șanse de învățare ne-am reprofilat și încercăm să învățăm sa mâncăm cu tacâmurile, deocamdată cam asa ne descurcăm :
img
freya1
Scris: Wednesday, April 13, 2022 11:29 AM
Nivel

Maria Cheek Kiss vezi sa nu te sperii daca mai face si peste 7-10 zile febra de la ROR
Esti curajoasa cu tacamurile, mie inca mi-e teama, poate in baie sa il bag sa dea pe toti peretii.
Are tacamuri mici pt el de la dodoli, dar normal ca vrea tacamurile noastre
Irina e asa concentrata ras deja se pricepe
MariaS
Scris: Wednesday, April 13, 2022 11:52 AM
Nivel

freya1 wrote:
Maria Cheek Kiss vezi sa nu te sperii daca mai face si peste 7-10 zile febra de la ROR
Esti curajoasa cu tacamurile, mie inca mi-e teama, poate in baie sa il bag sa dea pe toti peretii.
Are tacamuri mici pt el de la dodoli, dar normal ca vrea tacamurile noastre
Irina e asa concentrata ras deja se pricepe

Mă gândesc că dacă a avut deja ruseola aia sa nu mai aibă reacție și sa mai facă febră.

Eu nu i-am luat încă tacâmuri, văzusem ceva în DM dar pana sa ma hotărăsc au dispărut 😅, momentan folosim lingurile ce le-am luat la început pt diversificare.
Ellena20
Scris: Wednesday, April 13, 2022 11:54 AM
Nivel

Vai, ce scumpa e Irina coeur coeur
Cezar tot tacamurile noastre le vrea, mai ales cand vede furculita e tare curios si eu tare fricoasa.
MariaS
Scris: Wednesday, April 13, 2022 3:42 PM
Nivel

Lingurile noastre i le dau, dar furculițele îmi e teamă și mie, de aia vreau să îi iau pt ea, măcar pana se învață cu ea.
freya1
Scris: Wednesday, April 13, 2022 4:06 PM
Nivel

MariaS wrote:

Mă gândesc că dacă a avut deja ruseola aia sa nu mai aibă reacție și sa mai facă febră.

Eu nu i-am luat încă tacâmuri, văzusem ceva în DM dar pana sa ma hotărăsc au dispărut 😅, momentan folosim lingurile ce le-am luat la început pt diversificare.

Nu are treaba cu roseola, la virusul rujeolei e reactia
Eu de la dodoli i-am luat tacamuri, sunt tare dragute, dar el prefera... cutia, ca la orice jucarie de altfel Lol
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, April 13, 2022 5:24 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/30/2019
freya1 wrote:

Mersi Ioana, adica dupa 4 zile au aparut bubitele ? Si eu i-am dat la 4h initial si degeaba, acum cam la 8h e nevoie

Da, duminica dupa-masa spre seara a inceput febra, si joi seara au aparut bubitele. De miercuri noaptea a facut febra mai rar (trecusem pe antitermic la 8 ore). Bubitele au tinut 2 zile, intr-a treia abia se mai vedeau.
freya1
Scris: Thursday, April 14, 2022 9:45 AM
Nivel

Uite, Ioana, ca si al meu e mai cu mot, acum a5a zi i-au aparut bubitele banghead incepusem sa ii dau si antibiotic, ca ieri a fost apatic, slabit, marait... nu stiam ce sa ii mai fac
Acum sper sa fie ok, ca am imbatranit 10 ani zilele astea
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.