Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaS
Scris: Saturday, November 20, 2021 8:59 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Adina a fost fals pozitiv, nu e grabă sa se facă pozitiv 😁

Freya nu știu ce să zic ,la noi pătuțul e pe post de protecție ca la Roxi. Ai putea incerca protecțiile alea de pat.
Pe a mea am "învățăt-o" e mult spus, că doare daca cade din pat,asta după ce a căzut odată acum nu de mult, când a căzut nu știam ce să fac sa rad sau să plâng 😅, spre bucuria noastră nu a pățit nimic. Am mai învățat-o sa urce și să se coboare din pat sau canapea, tot pt a o feri de eventuale căzături.
Roxi noi sforăim amândoi și uneori chiar și Irina 😅, dar nu am avut probleme cu ea să se trezească din cauza asta, am mizat că e zgomot alb și nu o deranjează 😂

Vai fetelor, am dat banii pe antemergator și a fost curioasă de el o zi, in rest se plimbă prin casă cu scaunele,i-am scos unul pliabil și îi ft încântată de el,când stă pe el se joaca in suportul de pahar sau exersează coborâtul, când e pe lângă el îl plimbă prin toată casa sau până ajunge unde vrea ea. Mai nou așa are chef să se deplaseze își ea cate un scaun sau taburet și îl împinge până ajunge unde și-a propus, când am văzut o cu soțul am zis "ok,dacă tu așa vrei", o dată în zi face un pas fără sprijin dar numai când îi cu mine😁
Droxana
Scris: Saturday, November 20, 2021 9:20 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
MariaS wrote:
Adina a fost fals pozitiv, nu e grabă sa se facă pozitiv 😁

Freya nu știu ce să zic ,la noi pătuțul e pe post de protecție ca la Roxi. Ai putea incerca protecțiile alea de pat.
Pe a mea am "învățăt-o" e mult spus, că doare daca cade din pat,asta după ce a căzut odată acum nu de mult, când a căzut nu știam ce să fac sa rad sau să plâng 😅, spre bucuria noastră nu a pățit nimic. Am mai învățat-o sa urce și să se coboare din pat sau canapea, tot pt a o feri de eventuale căzături.
Roxi noi sforăim amândoi și uneori chiar și Irina 😅, dar nu am avut probleme cu ea să se trezească din cauza asta, am mizat că e zgomot alb și nu o deranjează 😂

Vai fetelor, am dat banii pe antemergator și a fost curioasă de el o zi, in rest se plimbă prin casă cu scaunele,i-am scos unul pliabil și îi ft încântată de el,când stă pe el se joaca in suportul de pahar sau exersează coborâtul, când e pe lângă el îl plimbă prin toată casa sau până ajunge unde vrea ea. Mai nou așa are chef să se deplaseze își ea cate un scaun sau taburet și îl împinge până ajunge unde și-a propus, când am văzut o cu soțul am zis "ok,dacă tu așa vrei", o dată în zi face un pas fără sprijin dar numai când îi cu mine😁

Da eu am surprins o ca a tresarit intr o noapte și a început sa plângă de la sforăit cred ca se speriase..:))
2 antemergătoare avem și sunt degeaba ,bani dați degeaba :)) mai sper ca poate mai incolo le bagă in seama..ma gândeam ca are cam multe jucării,ar trebui sa i mai iau din ele sa le ascund și sa le scot mai târziu nu știu..voi cum faceti? Ii lăsați cu toate jucariile lângă ei ? Noi avem 2 locuri de joaca plus patutul unde mai dorm câteva jucării și acolo :)):D
Ellena20
Scris: Saturday, November 20, 2021 10:21 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Rox, asa am zis si eu cu sotul, ca vom dormi toti 3. De cand am nascut, doar o noapte am dormit toti 3 Lol si tot din cauza sforaitului. Si la fel, daca il vede Cezar pe taica-sau incepe joaca. Noi, mamele, suntem acolo pt nani, mancare, joaca, alinare, igienta etc. Tatii sunt pt joaca, asa ii vad piticii Lol

freya, eu una nu as mai cumpara patut. Poate niste protectii laterale cum zic si fetele. Ori nu stiu ce sa zic, daca eram mai aproape iti imprumutam patutul nostru si vedeai daca ii place sa doarma si in patut Lol
Eu ma folosesc de el mult inainte sa merg si eu la culcare. Pe el il culc la 20 si il pun in patut iar pana la 12-1-2 acolo doarme. Asa stau linistita si imi fac alte treburi.

Maria, asa imi impinge si mie Cezar toate scaunele si aspiratorul. E tare amuzant cand eu aspir, el se cearta acolo cu aspiratorul, da cu palmele in el si merge sprijinit de el. A invatat acum si unde e butonul si mi-l mai opreste din cand in cand Lol
Incerc si eu sa il invat sa se dea jos din pat. Parea ca a priceput ce trebuie sa faca, dar daca il atrage ceva de pe jos, nu mai are rabdare si vrea sa sara Lol
Zee
Scris: Saturday, November 20, 2021 1:44 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Freya, eu am un patut clasic din lemn, nu a fost o avere... nu are vre-o prietena de-a ta prin apropiere? Nu crezi ca l-ar incanta sa se joace in el? Ianis sta destul de mult timp in el (in marea majoritate a timpului arunca jucarii dupa el, dar asta e), mai dezlipeste stickere de pe perete... lui ii place si ca are de ce sa se sprijine...
freya1
Scris: Saturday, November 20, 2021 2:35 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Pt joaca are tarcul, sa nu credeti ca sta mult in el, cateva minute, uneori nu vrea sa stea deloc. Patutul era in ideea ca poate s-ar foi si acolo, dar ar adormi singur... nici nu stiu ce sa mai zic. Eu ma bag cu el in pat imediat ce il pot pune jos, si la ora 20 uneori, ca sa pot totaliza din bucatele cateva ore de somn pana dimineata
Mai nou va ziceam ca doarme si ziua prost, se trezeste la 30-40 min, uneori reusesc sa il adorm la loc, alteori nu, parca e din ce in ce mai rau cu somnul. Alfel el e tare simpatic, plin de energie. Antemergatorul nu e folosit nici la noi, se joaca doar cu activitatile de pe el, cand il pun sa mearga cu el sta jos imediat Lol merge sprijinit sau tinandu-se de obiecte deocamdata, cand vrea viteza o ia in 4 labute
Momentan ii place foarte mult sa bage si sa scoata obiecte unele in / din altele, preferatul lui e un borcan de plastic in care baga toate jucariile, a inceput sa se prinda cum e cu sortatoarele (nu prea nimereste), i-am luat o cutie a permanentei si ii place mult sa bage bila in ea si sa vada cum iese si bineinteles sa strice imediat orice construiesc eu din cuburi sau alte piese :)
I-am luat si eu catelusul ala, acum ma gandesc cum sa il spal, voi cum ati facut?
EllaMaria
Scris: Saturday, November 20, 2021 6:28 PM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
Mamici de băieți, ați observat vreodată ca pe bebe sa îl treacă un fior, ca și cum i-ar fi frig, în timp ce urinează? Am observat ca pe Oliver îl trece un fior uneori, nu de fiecare data. Prima data m-am speriat, dar sotul mi-a zis ca asa e la bărbați, când urinează au un fel de "tremurici"... Am urmărit și intradevar când a avut acel fior Oliver făcea pipi... E prima data când aud asa ceva.
MariaS
Scris: Saturday, November 20, 2021 7:59 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Ella nu știu dacă e doar la băieți că am văzut că și Irina face uneori,dar nu am dat importanță
freya1
Scris: Saturday, November 20, 2021 8:29 PM
Nivel

Si al meu face asa uneori, dar nu stiu daca face pipi in timpul ala, ca nu am verificat
Andreeax
Scris: Saturday, November 20, 2021 8:31 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Ella și eu am observat asta dar nu am verificat dacă face pupi in momentul acela ras
Freya,tu cum ii dădeai cerealele?
EllaMaria
Scris: Saturday, November 20, 2021 9:12 PM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
Mulțumesc fetelorcomputerlove eu sunt exagerat de stresata de orice gest al lui, uneori zici ca sunt "dusa" de acasă....Lol
Iulia13
Scris: Saturday, November 20, 2021 9:18 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
EllaMaria wrote:
Mamici de băieți, ați observat vreodată ca pe bebe sa îl treacă un fior, ca și cum i-ar fi frig, în timp ce urinează? Am observat ca pe Oliver îl trece un fior uneori, nu de fiecare data. Prima data m-am speriat, dar sotul mi-a zis ca asa e la bărbați, când urinează au un fel de "tremurici"... Am urmărit și intradevar când a avut acel fior Oliver făcea pipi... E prima data când aud asa ceva.

Da și Matei mai face așa uneori ,cred că e ceva nomal ,nu am dat prea mare importanta căci alte simptome nu avea când făcea așa ras
freya1
Scris: Saturday, November 20, 2021 9:37 PM
Nivel

Andreeax wrote:
Ella și eu am observat asta dar nu am verificat dacă face pupi in momentul acela ras
Freya,tu cum ii dădeai cerealele?

Ii dadeam din cele simple, care nu contin lapte sau altceva si le faceam cu lm muls sau lp, ii dadeam dimineata
Ii mai fac si acum uneori, dar nu mai vrea sa le manance
ANDREEA2929A
Scris: Sunday, November 21, 2021 6:34 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
chitara sa va zic una bună.
De 1 sapt ne luptăm cu colicii, reflux, nedormit, refuzul sanului, urlat și restul și săracul sot căutând pe net diverse a dat peste forum si imi zice stai ca am gasit una care povestește exact ce ni se intampla noua sa citim aici...cand colo ce sa vezi 😂a gasit discuțiile noastre și ce va scriam eu, am râs amandoi jumate de ora.
Droxana
Scris: Sunday, November 21, 2021 7:33 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
ANDREEA2929A wrote:
chitara sa va zic una bună.
De 1 sapt ne luptăm cu colicii, reflux, nedormit, refuzul sanului, urlat și restul și săracul sot căutând pe net diverse a dat peste forum si imi zice stai ca am gasit una care povestește exact ce ni se intampla noua sa citim aici...cand colo ce sa vezi 😂a gasit discuțiile noastre și ce va scriam eu, am râs amandoi jumate de ora.

hohot hohot hohot Tare , sigur ati ras cu pofta :))
freya1
Scris: Sunday, November 21, 2021 8:27 AM
Nivel

Vai, Andreea Lol ce am ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.