Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaS
Scris: Wednesday, November 17, 2021 9:40 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Mai fac eu niste teste nu stau doar în ăsta, plus că am văzut pe cutie că era expirat 😅 deci nu știu...nu e ca și cum am lucrat la asta, am folosit și "gume" special pt a evita momentul 😂
Inca o chestie, în august când am fost la dr mi-a zis că edometru e mult prea gros și că se vad "resturi" cum că nu se curăță în totalitate și în condițiile alea șansele pt o sarcină sunt ft mici.

Așa ne-am propus și noi Elena, după 2 ani când deja ea îi măricică și înțelege,pt că vrea să îi dau toată atenția de care are nevoie.

Vă țin la curent cu situația asta bizară
Ellena20
Scris: Wednesday, November 17, 2021 9:42 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Lili, si eu tot la stat cu cezariana am nascut. Experienta fizica a fost super. Eu am nascut sambata la ora 15 si pana la 19 am stat la ATI, apoi m-au mutat intr-un salon in care am fost singura (nu stiu daca e avantaj sau dezavantaj). Cam de pe la 20 au inceput ceva dureri, dar nu am ezitat sa cer calmante. A doua zi de dimineata m-am ridicat, ceva dureri, usturime la ridicare. Pe moment, mi s-a parut cam greu, acum realizez ca a fost totusi ok. Am inceput sa fac pasi initial cu o infirmiera langa mine si apoi tot faceam singura sa ma obisnuiesc, plus ca mergeam 100 metri de cateva ori pe zi pana la neonatologie ca bebeii acolo erau tinuti, nu ii aducea nimeni la tine (pe de o parte, era bine pt ca tu ai nevoie de refacere si e tare greu sa fii singura cu un nou-nascut). Marti dimineata m-am externat. Simteam durere la ridicarea din pat si cand urcam scarile, in rest eram foarte bine. Eu nici acasa nu am avut deloc ajutor, insa nu am avut nevoie, asa m-am ambitionat si mi-am revenit foarte repede. Pentru mine traumatizanta a fost experienta psihica. Nu stiu cum s-au derulat lucrurile in capul meu si cum am perceput eu totul, insa mi se parea o tragedie ca nu am putut naste natural dupa un travaliu dureros + deficientele sistemului de stat.
Daca as mai fi binecuvantata cu inca o sarcina, as incerca si o nastere naturala pentru a vedea cum e si pentru a trece si prin aceasta experienta, dar daca nu se poate nu m-ar deranja inca o cezariana, chiar a fost peste asteptarile mele recuperarea.
Andreeax
Scris: Wednesday, November 17, 2021 10:27 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Wow,felicitari Maria,sa fie cum îți doresti! ❤️
maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 12:34 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Maria, ce tare! Eu consider ca bebelușii știu ei cand e momentul sa vina! Nu cred ca e o perioada ideala între doua nașteri... Ana, de exemplu, e mai mare cu 2a8l decât sora ei, dar tot e dificil de gestionat gelozia. Când sunt mici, e greu ca depind de tine ambii, când cresc, e greu cu gelozia. Important e ca vine o zi când se joaca împreună și atunci realizezi ca a meritat orice sacrificiu.
Elena, nu e o regula ca al doilea copil sa se lase așteptat ca primul. Multe cupluri spun ca bebe 2 a venit pe neașteptate. În cazul nostru, pt a o avea pe Ana am așteptat aproape cinci ani. Ani de chin, investigații, tratamente multe... Știți voi... A fost fff greu, frustrant... Cu Teo am rămas însărcinata în a zecea luna de încercări (asta însemnând doar urmarirea perioadei fertile, fără niciun supliment/medicament).
Lyli
Scris: Wednesday, November 17, 2021 12:35 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
Fetelor va multumesc pentru raspunsuri!!!
Maria ce n-am intele cum adica stoarsa la cezariana ? Te referi la apasatul acela pe burta cum e si in cazul nasterii naturale sau face ceva la operatie medicul? ... Elena eu am o nastere naturala crede-ma au trecut 11 ani aproape si imi amintesc perfect cat de grea si traumatizanta a fost , cred ca asta e si motivul pentru care m-am hotarat asa tarziu sa fac al doilea bebe , ma durut atunci travaliul nasterea apoi epiziotomia nu se mai vindeca ustura , firele nu mi le-au tras la timp , nush am avut o experienta horror si inainte di dupa , acun sper sa nu ma apuce contractiile , sa am doar dupa dureri care oricum nu cred ca se vor compara cu cele provocate atunci de oxitocina 12 ore la rand..

maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 12:37 PM
Nivel

MariaS wrote:

Nu îți imagina că mănâcă ca noi până își umple fălcile că o veveriță 😅
Dar ia cate unul și evident că o urmăresc, până acum singurul care ne dă bătăi de cap e mărul,e adevărat că i-am dat doar ca să văd cum îl gestionează.

Nu te supăra pe mine, nu în ideea asta am scris. Eu doar m-am temut de popcorn, pt ca, uneori, mie ca om mare îmi da bătăi de cap ras
Fii-mea când a scăpat la ele chiar a tocat ca o veveriță, de ma luaseră emoțiile alea mari! A fost singura data când a primit de la mine. Văzuse la o vecina (i-a mâncat jumătate de punga) și am zis sa ii dau și eu, deh...
Droxana
Scris: Wednesday, November 17, 2021 1:05 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
Hopa ,s. A Dat startul la bebe 2?:)) felicitari Maria dacă într-adevăr va fi pozitiv,și doamne ajuta ras
MariaS
Scris: Wednesday, November 17, 2021 1:41 PM
Nivel

Lili , stoarsă rana, scos lichidul ce se acumulează între straturi,nu știu cum să explic, se face un lichid ca cel ce apare când te zgârii.

Doamne Maria,nu m-am supărat stai liniștită.

Freya au ăștia de la ielm model nou de salopetă cu capete de mort 🤣

Ce pot sa zic fetelor ,mulțumesc, tare îmi e că sarcina nu îi ok din mom ce am scurgeri maronii.
Am zis că merg după alte câteva teste după ce se trezește Irina,acum s-a trezit 😳🙈
Roser
Scris: Wednesday, November 17, 2021 1:48 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Mulțumim fetelor pupici
OMG Maria!! Sa ne ti la curent :)
maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 1:57 PM
Nivel

MariaS wrote:
Lili , stoarsă rana, scos lichidul ce se acumulează între straturi,nu știu cum să explic, se face un lichid ca cel ce apare când te zgârii.

Doamne Maria,nu m-am supărat stai liniștită.

Freya au ăștia de la ielm model nou de salopetă cu capete de mort 🤣

Ce pot sa zic fetelor ,mulțumesc, tare îmi e că sarcina nu îi ok din mom ce am scurgeri maronii.
Am zis că merg după alte câteva teste după ce se trezește Irina,acum s-a trezit 😳🙈

Hai cu testeleeee! Dozezi și beta mâine?
maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 2:02 PM
Nivel

Lili, îmi pare rău că ai avut o experienta urata la prima naștere. Fără sa vreau sa te sperii, vreau sa iei în calcul doar ideea ca nu sunt doua nașteri la fel și ca la orice tip de nastere sunt avantaje și dezavantaje. Eu am doua cezariene. Sunt proaspete experientele. Nu au fost frumoase, ba chiar au fost traumatizante (la prima nu a prins anestezia și am simțit dureri crunte pana când, într-un final, m-au crezut și m-au sedat. La a doua am dezvoltat reacție alergica la anestezic, m-am umflat și umplut de galme, abia au cedat la cortizon). Recuperarea a fost super la prima cezariana, mai grea, mai dureroasa, dar tot rapida și la a doua. Și eu am o porțiune deasupra cicatricii (care, apropo, e super frumoasa, fina, mica), unde nu simt nimic.. Cu toate astea, a meritat din plin și oricât de greu mi-a fost mie, când îmi vad copiii îmi trece orice durere. De ce am scris astea? Nu ca să te sperii, ci ca să trag un semnal de alarma ca orice naștere doare. Doare, dar trece.
MariaS
Scris: Wednesday, November 17, 2021 2:07 PM
Nivel

Nu dozez nici un beta că n-am mașină , s-a stricat

Dacă te accentuează linia merg sâmbătă la beta, până atunci teste
Lyli
Scris: Wednesday, November 17, 2021 2:25 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
maria2013 wrote:
Lili, îmi pare rău că ai avut o experienta urata la prima naștere. Fără sa vreau sa te sperii, vreau sa iei în calcul doar ideea ca nu sunt doua nașteri la fel și ca la orice tip de nastere sunt avantaje și dezavantaje. Eu am doua cezariene. Sunt proaspete experientele. Nu au fost frumoase, ba chiar au fost traumatizante (la prima nu a prins anestezia și am simțit dureri crunte pana când, într-un final, m-au crezut și m-au sedat. La a doua am dezvoltat reacție alergica la anestezic, m-am umflat și umplut de galme, abia au cedat la cortizon). Recuperarea a fost super la prima cezariana, mai grea, mai dureroasa, dar tot rapida și la a doua. Și eu am o porțiune deasupra cicatricii (care, apropo, e super frumoasa, fina, mica), unde nu simt nimic.. Cu toate astea, a meritat din plin și oricât de greu mi-a fost mie, când îmi vad copiii îmi trece orice durere. De ce am scris astea? Nu ca să te sperii, ci ca să trag un semnal de alarma ca orice naștere doare. Doare, dar trece.

Maria multumesc stiu si sunt constienta ca o sa doara si no sa fie ca o plimbare in parc dar macar nu stiu ce ma asteapta , reactii la anestezice nu cred sa am am 2 operatii estetice una cu anestezie locala , stiu ca se poate sa mearga 1000 de lucruri prost insa sper sa ma bucur si eu de bebe nu sa patesc ca prima data imi iubesc copilul dar cand am nascut natural in loc sa ma bucur de el incercam sa uit eu traumele mele , acum durerea sunt constienta ca o sa fie dupa dar poate am noroc sa nu fie atat de mare ca la o nastere naturala
maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 3:23 PM
Nivel

Lyli wrote:

Maria multumesc stiu si sunt constienta ca o sa doara si no sa fie ca o plimbare in parc dar macar nu stiu ce ma asteapta , reactii la anestezice nu cred sa am am 2 operatii estetice una cu anestezie locala , stiu ca se poate sa mearga 1000 de lucruri prost insa sper sa ma bucur si eu de bebe nu sa patesc ca prima data imi iubesc copilul dar cand am nascut natural in loc sa ma bucur de el incercam sa uit eu traumele mele , acum durerea sunt constienta ca o sa fie dupa dar poate am noroc sa nu fie atat de mare ca la o nastere naturala

Tu sa mergi încrezătoare că durerea e trecătoare și ca tot ce contează e ca vii acasă cu bebe. Ca e naturala sau cezariana, nașterea e doar un moment.
maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 3:24 PM
Nivel

MariaS wrote:
Nu dozez nici un beta că n-am mașină , s-a stricat

Dacă te accentuează linia merg sâmbătă la beta, până atunci teste

Auch! Nasol moment! Ținem pumnii și așteptăm poze cu linii zdravene!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.