Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, November 16, 2021 7:38 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Buna mamici,de ieri am simțit un miros ciudat când îl schimbam pe bebe de pișu și am zis ca o fi de la papi astăzi la fel același miros înțepător am luat o Punguța de pișu sa ii pun ce de ce îmi era frica mu am scăpat este de la pișu.nu știu ce ar putea fii sau de la ce.mâine am zis ca sun la pediatru sa vedem cât de repede găsesc programare.a făcut cineva analize de sânge la un bebe de 11 luni? De unde și cât sânge le iau?
Ellena20
Scris: Tuesday, November 16, 2021 8:14 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/22/2018
Ce mare a crescut Hugo! coeur
Ma bucur ca lucrurile s-au asezat frumos si Hugo s-a obisnuit cu mama ta.
Cezar zice ba-ba in loc de tata ras si de cand spune asa nici nu prea mai zice mama. Eu ii spun: ma-ma!! El se incrunta si zice ba-ba-ba Lol desi inainte numai mama spunea toata ziua.
Ellena20
Scris: Tuesday, November 16, 2021 8:15 PM
Nivel

Mihaelaalin wrote:
Buna mamici,de ieri am simțit un miros ciudat când îl schimbam pe bebe de pișu și am zis ca o fi de la papi astăzi la fel același miros înțepător am luat o Punguța de pișu sa ii pun ce de ce îmi era frica mu am scăpat este de la pișu.nu știu ce ar putea fii sau de la ce.mâine am zis ca sun la pediatru sa vedem cât de repede găsesc programare.a făcut cineva analize de sânge la un bebe de 11 luni? De unde și cât sânge le iau?

Mihaela, mai bine intai du o proba de urina la analiza. Eu asa as face. Ceri un sumar de urina + urocultura.
Daca iese ok si tot vezi pipi modificat, poate asa as continua cu investigatiile mai departe, dar deocamdata cred ca e suficient un sumar de urina.
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, November 16, 2021 9:01 PM
Nivel

Ellena20 wrote:

Mihaela, mai bine intai du o proba de urina la analiza. Eu asa as face. Ceri un sumar de urina + urocultura.
Daca iese ok si tot vezi pipi modificat, poate asa as continua cu investigatiile mai departe, dar deocamdata cred ca e suficient un sumar de urina.

Mulțumesc am sa văd cum o sa duc mâine o proba ca este prost ca soțul lucrează de noapte se trezeste târziu și la 12 din nou la munca și eu stau la țara nu am cum sa ajung dar am sa fac tot posibilu sa duc
Ellena20
Scris: Tuesday, November 16, 2021 9:09 PM
Nivel

Cauta pe internet nr la mai multe laboratoare si intreaba pana la ce ora poti duce proba. Eu la Bioclinica puteam duce pana la ora 15, la Synevo pana la 11 etc. Dar cred ca depinde de fiecare oras.
Zee
Scris: Tuesday, November 16, 2021 9:55 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Ce frumos e Hugo ❤❤.

Si Ianis de cateva zile e tot cu ma-ma, ce am bocit prima data cand l-am auzit 😂
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, November 16, 2021 10:46 PM
Nivel

Ellena20 wrote:
Cauta pe internet nr la mai multe laboratoare si intreaba pana la ce ora poti duce proba. Eu la Bioclinica puteam duce pana la ora 15, la Synevo pana la 11 etc. Dar cred ca depinde de fiecare oras.

Chear nu mam gândit la asta,mulțumesc.
MariaS
Scris: Wednesday, November 17, 2021 8:18 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Lili eu am născut la stat ci cezariană (Odobescu - Tm , dacă te ajută cu ceva ), cezarina a făcută de alt medic față de cel ce mi-a urmărit sarcina, al meu lucra la un spital suport Covid așa că mi l-a recomandat pe acesta. Am născut la 10 și pe la 17 eu eram deja în picioare și făceam câțiva pași.
Dr mi-a recomandat cezariană pt că aveam o circulară de cordon și copilul avea 3600g aprox la 38w, la naștere 39w2d copilul a avut 4000g. Recuperarea a fost ok,partea aiurea e că am rămas fără simț in unele locuri de deasupra operație, cred că nu s-au lipit bine straturile, nu doare,nu deranjeză doar e ciudată senzația. Am prietene care la fel au născut cu cezariană una a fost ok de la început și cealaltă a avut "ghinion" să se aleagă cu streptococ și a trebuit să îi curețe operația câteva săptămâni pt că îi tot curgea lichid de acolo, eu in schimb am fost stoarsă din a doua zi de către dr și la 6w după operație când am fost la control totul era curat și vindecat de parcă nici nu am fost operată.
La cezariană totul depinde de dr și de cum își face el meseria , din pct meu de vedere.

Hugo ești un scump și un adorabil 🥰

Irina a avut o perioadă în care zicea tata mai mereu, acum multă limbă străină combinată cu incantații , mam,mama,mami când e grav și vrea neapărat la mine sau sa îmi atragă atenția că vrea ceva, mă bucură că nu face "abuz" se mama și îl folosește doar când are nevoie.

Ce prostioare le-ați dat celor mici sa pape ? 😅
Noi seara ne mai facem popcorn la aparat de popcorn (gen ca ăla clasic,se face doar cu aer cald fără ulei) fără sare, își mai baga și ea gheruța in bol, îi tare amuzantă cum ronțăie la el.
maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 8:26 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Maria, popcornul e pe lista alimentelor interzise
(pana spre cinci ani), căci prezintă risc de înec. Ana a mai gustat un pic abia acum, spre trei ani, dar tot am stat cu emoții și am evitat sa ii ofer. Acum, fiecare părinte procedează cum considera. Mie, una, mi-a fost frica de înec, deși Ana a gestionat foarte bine orice aliment a primit.
maria2013
Scris: Wednesday, November 17, 2021 8:27 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Din lista "prostioarelor", ea a mai scăpat pe la pufuleți și câte un Barni (când vine bunica la ea, asta e răsfățul lor).L.E.asta mai târziu, spre doi ani, oricum!
MariaS
Scris: Wednesday, November 17, 2021 8:52 AM
Nivel

maria2013 wrote:
Maria, popcornul e pe lista alimentelor interzise
(pana spre cinci ani), căci prezintă risc de înec. Ana a mai gustat un pic abia acum, spre trei ani, dar tot am stat cu emoții și am evitat sa ii ofer. Acum, fiecare părinte procedează cum considera. Mie, una, mi-a fost frica de înec, deși Ana a gestionat foarte bine orice aliment a primit.

Nu îți imagina că mănâcă ca noi până își umple fălcile că o veveriță 😅
Dar ia cate unul și evident că o urmăresc, până acum singurul care ne dă bătăi de cap e mărul,e adevărat că i-am dat doar ca să văd cum îl gestionează.
MariaS
Scris: Wednesday, November 17, 2021 9:12 AM
Nivel

Acum 2 zile am avut o scurgere maronie dupa un efort cam mare, azi de dimineata la fel un pic de scurgere la stergere, am zis " hmmm, sa fie...nu are cum , imposibil, poate ii doar o dereglare, dar totusi hai sa fac unul " https://ibb.co/d7MHrP3 Big Surprise
freya1
Scris: Wednesday, November 17, 2021 9:17 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Wow, Maria, e pozitiv ?? Hilar foarte tare, felicitari coeur Cheek Kiss

Ce mare si frumos e Hugo coeur

Mihaela, ti-a zis bine Ellena, cere sumar de urina si urocultura daca tot recoltezi, ca se fac din aceeasi punguta. La Synevo ei zic sa pui punguta cu totul intr-un recipient steril pt urocultura, sa nu o rastorni.
MariaS
Scris: Wednesday, November 17, 2021 9:19 AM
Nivel

Freya nu știu ce să zic, îl voiam pe al doilea, dat nu așa repede,plus că nu lucram la el...
Ellena20
Scris: Wednesday, November 17, 2021 9:30 AM
Nivel

Maria, prima oara am zis aoleeeu Lol
Felicitari! Cheek Kiss
Daca s-a intamplat, asa a fost sa fie sa va intregiti familia, inseamna ca poate acum a fost momentul potrivit.

Eu nici nu imi pot inchipui asa ceva acum, poate cand face Cezar 2 ani si nici atunci nu stiu sigur. Stau cu frica asta mereu. Oricum.. la mine dupa 2 ani a venit Cezar, asa repede si pe nevrute sa se intample acum? Nu cred Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.