Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iulia13
Scris: Sunday, November 14, 2021 9:33 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/8/2017
Ellena20 wrote:
Iulia, multa sanatate! Cum te mai simti? Copilasii au fost mai puternici. Cheek Kiss

Multumesc, fetelor. Vicky, m-am uitat la Dd step si au o singura pereche de ghete marimea 20. Freya, kickers vad ca au multe modele, mersi mult, dar difera marimile. Talpa lui Cezar are 11.2 cm. Pt kickers ne incadram la 19 chiar 20. O sa vad ce ii gasesc.

Mulțumim frumos Elena,sunt mai bine fata de ultimele 2 zile ,ma gândesc ca sunt pe drumul cel bun ..Intr-adevar ei doi au fost mai puternici ca noi si asta ma bucura nespus ...love
Droxana
Scris: Sunday, November 14, 2021 9:44 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
freya1 wrote:
Fetelor, am vazut pe elefant catelusul Fiher price la reducere de bf, Rox si cine il voia, sper ca l-ati gasit la un pret bun

Avea preț bun pe elefant dar eu vroiam catelusa :)) am găsit o pe eMAG cu 160..ms Freya computerlove
Anitta78
Scris: Sunday, November 14, 2021 11:57 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 10/13/2021
Buna fetelor, avem aici in grup vreo mamica care are copilul cu diagnostic de APLV?
MariaS
Scris: Monday, November 15, 2021 1:43 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Elena tu parcă voiai să ști despre scaun, na să îți fac un prim-review a scaunului:
Ieri am reușit să facem primul drum în el, după 5 min deja dormea în el,după 30 min s-a trezit i-am dat sa pape și am continuat drumul a fost ok s-a jucat și-a băgat picioarele in gură după o oră a adormit la loc. Noi l-am montat in pajero unde ai loc mult în spate și bancheta îi ușor înclinată, locul meu din față îi ok,dar pt cineva mai mare de 170cm îi un pic incomod zic eu. Pt mine îi un mic mai greu sa o pun în scaun față de scoică (mașina îi înălțată in plus față de stoc) dacă era cu rotație poate era mai bine,dar nu regret opțiunea aleasă,mai bine fără rotație și cu rf prelungit decât cu rotație și rf până la 18kg (strict părerea mea). Fiind prins in centuri stă fix,exact ca un scaun al mașinii,la capitolul asta nu am ce să mă plâng.
Pe ansamblu sunt mega încântată de scaun și se pare că și Irina .
MariaS
Scris: Monday, November 15, 2021 2:59 PM
Nivel

Ne-a venit și prima achiziție de bf l-am și testat deja https://ibb.co/bWGLZLx

De câteva zile pot zice că a revenit totul la normal, doarme ca înainte , mănâncă și cel mai important avem scaun/e in fiecare zi fără ajutor din exterior 🥰
Vă las o poză cu sora Irinei😁😍
https://ibb.co/svMKKNQ

7Andreea
Scris: Monday, November 15, 2021 4:27 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Tare draguta sora Irinei,Matei are si sora si frate. Sora incearca sa ii scoata ochii,e o nesuferita,desi cu noi e draguta tare,frate-su e adorabil,mai ales ca apare cand plange si il miros pe frunte ,iar cand il vede se transforma pasul in ras.
De o saptamana nu mai mananca aproape nimic,nici macar felurile prefers,nu are rabdare sa stea in scaun se ridica in picioare.
Cu somnul e ciudat rau,pe langa ca se trezeste la cel mai mic sunet,avem si un party de minim 2 ore,dar doarme maxim de agitat,se misca continuu si nu mai doarme deloc fara mine langa el,are senzori speciali ptr asta...nu mai stiu ce sa fac,ma simt aiurea rau.
In rest e activ toata ziua ,deschide sertare si dulapuri si scormone prin ele,merge in picioare pe langa pereti si mobila,iar aseara m-a uimit ca d i-am arata sa puna o jucarie intr-un pahar si a facut si el, acum tot pune chestii mici in pahare si e f incantat sa ne uitat la el. " Jucaria" lui prefera e un troler,ii plac fermoarele si rotile.
Ellena20
Scris: Monday, November 15, 2021 5:23 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Multumesc, Maria, de review. Urmeaza sa mai analizam si sa ne hotaram si noi la un scaun.
Irina cu surioara, tare dragalase coeur ii place noua jucarie, bravo, Irina! coeur

Andreea, tare mamosi baietii astia! Asa e si al meu, dar mie imi prinde bine sa mai fac doua somnuri pe zi cu el, desi uneori e greu ca sunt asa obosita si tot nu ma ia somnul.
Si noi suntem la fel de activi si foarte vorbareti. Daca spunea incontinu mamamama... acum de 2 zile nici gand de mama, numai bababababa si papapapa. Si Cezar merge pe langa dulap in picioare si ieri nu am vazut ca nu e inchisa o usa si si-a prins un degetel :(. Eu inchid usile de la dulapuri, sertare cu chei (avem chei la fiecare aproape cu exceptia celor din bucatarie).

Roser,ne e dor de Hugo, ce mai faceti? Cheek Kiss
MariaS
Scris: Monday, November 15, 2021 5:46 PM
Nivel

Irina mai are 3 frați, unul îi sălbatic și 2 îs negrii Pic și Poc, băgăcioși mai mult decât trebuie dacă i-as lasă cu ea la masa i-ar mânca mâncarea înainte să o vadă ea 🤦 așa că mai mult stau afară, nu mai punem la socoteală că i se baga în suflet și ea se enervează când nu o lasă în pace .
Zee
Scris: Monday, November 15, 2021 7:13 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Elena, noi avem joie i-spin safe r, eu una sunt foarte multumita.
Droxana
Scris: Monday, November 15, 2021 9:07 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
MariaS wrote:
Ne-a venit și prima achiziție de bf l-am și testat deja https://ibb.co/bWGLZLx

De câteva zile pot zice că a revenit totul la normal, doarme ca înainte , mănâncă și cel mai important avem scaun/e in fiecare zi fără ajutor din exterior 🥰
Vă las o poză cu sora Irinei😁😍
https://ibb.co/svMKKNQ

Hehe ce faine sunt amandoua computerlove
Și Carinei așa ii plac pisicile,câinii,mereu rade când ii vede
Andreeax
Scris: Tuesday, November 16, 2021 9:59 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Știu ca nu are legătura un copil cu altul dar la voi cum a foat cu puseul de 6 luni? Măcar psihic poate ma ajuta alte experiențe! Ma simt frustrata,pe
timp de zi e HORROR ,nu mai reușesc sa îl adorm NICICUM...doar când ajunge la epuizare adoarme. Zilele trecute,cumulat pe
12 ore pe timp de zi mi-a dormit mai puțin de o ora,simt ca o iau razna când știu ca trebuie sa doarmă și încerc și încerc și încerc și nimic. banghead In rest manaca la 30min maxim o ora dar asta nu ma deranjează doar sa doarmă mai mult ca e veșnic obosit.
Lyli
Scris: Tuesday, November 16, 2021 3:38 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/18/2021
Buna fetelor am sarit si eu putin gardul la voi de la burtici , am o intrebare daca sunt mamici care au nascut prin cezariana la spital de stat , la cate saptamani v-au programat si la cat ati nascut? Si cat de dureros a fost ? Eu am o nastere naturala care a fost groaznica si cu complicatii iar acum am ales sa fac cezariana insa as vrea sa stiu sincer ce ma asteapta , mai toate prietenele mele se feresc ca sa nu ma sperie si nu-mi povestesc pas cu pas , insa eu vreau sa stiu ,daca aveti timp si chef astept povestile voastre
Iulia13
Scris: Tuesday, November 16, 2021 4:56 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Lyli wrote:
Buna fetelor am sarit si eu putin gardul la voi de la burtici , am o intrebare daca sunt mamici care au nascut prin cezariana la spital de stat , la cate saptamani v-au programat si la cat ati nascut? Si cat de dureros a fost ? Eu am o nastere naturala care a fost groaznica si cu complicatii iar acum am ales sa fac cezariana insa as vrea sa stiu sincer ce ma asteapta , mai toate prietenele mele se feresc ca sa nu ma sperie si nu-mi povestesc pas cu pas , insa eu vreau sa stiu ,daca aveti timp si chef astept povestile voastre

Buna Lyli,eu am două cezariene ,prima a fost de urgenta la 40 de săpt iar a doua a fost programată la 38 de săptămâni. Prima a fost deestul de dureroasa, recuperarea a fost mai grea ,a doua in schimb a fost floare la ureche sa zic așa ..m-am recuperat destul de repede ,am avut durere cam o săptămână după ce am născut până mi-au fost scoase firele și am avut contracții ale uterului vreo 2 săpt (cred că al meu corp a vrut să experimentez și eu cum sunt contracțiile)Lol
Dacă ești la prima cezariana și totul decurge bine ,cel mai probabil vei fi programata undeva la 39 ,39 și câteva zile doar daca se declanșează mai repede îți face cezariana...
Sincer ,am o cumătra care prima naștere a fost naturala ,după care a zis că ea al doilea copil nu îl mai face ,însă la a doua sarcina a ajuns să facă cezariana de urgență și experimentând ambele tipuri de naștere a zis că nu se compară cezariana cu nașterea naturală. Dar ,depinde mult de fiecare organism,poți să ai o naștere prin cezariana ok ,sa te refaci repede ,sa fie mai puțin dureroasa sau nu ...depinde mult de corpul tau ..
Sarcina ușoară în continuare și naștere cat mai ușoară! coeur
Roser
Scris: Tuesday, November 16, 2021 7:13 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Hey Elena, suntem foarte bine :). Eu cam ocupată ca am inceput serviciul de vreo 3 săptămâni si nah a durat puțin până ne-am acomodat la noul program. Totul e bine, Hugo s-a obișnuit cu mama, doarme și fără mine si s-a învățat sa bea lapte si din biberon si din pahar, doar ca nu prea e nevoie ca lucrez de acasa si ii pot da oricând. E tot mai zurliu nu il putem lăsa singur o secunda. Vorbește de ne strică capul :)) ta-ta-ta-ta, na-na-na-na, dar culmea ca "ma" doar de doua ori zice, adica "ma-ma" si ma topesc. Mai și cântă pe deasupra. E un copil tare vesel. Avem o perioadă buna acum in care doarme bine si ziua si noaptea si in sfârșit mănâncă mai mult că până acum doar ciugulea. Dintisori tot doi avem, aia ce ne-au crescut la 5 luni jumate, de atunci pauză :)

https://ibb.co/yhC3HF3

https://ibb.co/jyrySVY
Roser
Scris: Tuesday, November 16, 2021 7:22 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Lyli, mie dupa 13 ore de travaliu in care m-am dilatat 10 cm si am trecut prin niste dureri crunte au trebuit sa imi faca cezariana cu anestezie totala ca epiduralele nu mi-au prins. Cu mana pe inimă iti spun ca aleg cezariana de 1000 de ori. Pt mine a fost piece of cake, foarte bine m-am recuperat. Am nascut dimineața si seara deja mergeam singura la baie iar calmante doar in spital mi-au pus primele doua zile, acasa nu am mai luat. Fire nu au trebuit sa imi scoata ca m-au lipit cu ceva lipici :). Acum abia se mai vede, e foarte fina si mica taietura. O sa vezi ca o sa fie bine!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.