Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Scris: Sunday, October 31, 2021 9:12 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Fetelor, stiu ca Zee parca zicea de tuse, al meu de vreo 2 zile scoate un zgomot de parca ar avea ceva in gat, cum sa zic, ca si cum si-ar trage nasul sau ar vrea sa expectoreze, dar el nu tuseste, nu are muci, nimic...ma intreb daca nu face asa de amuzament, cum mai scoate si alte sunete, pufneste sau face baloane de saliva...
Aveti idee ce ar putea fi ?
Ellena20
Scris: Sunday, October 31, 2021 9:31 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Cezar nu a avut probleme cu adaptarea asta cu noua ora. S-a trezit la 7, ca inainte. In schimb s-a trezit destul de des azi-noapte. Se trezeste, si vine si se pune cu capul pe burta mea, e tare adorabil. Lol
Si eu simt ca parca ar manca mai mult acum la san,noaptea pana nu il pun la san nu adoarme inapoi.

freya, Cezar facea asa cum descrii tu pe la 6 luni, dar nu era tuse. Am fost si la pediatru cu el,l-a consultat, ascultat si a spus ca nu are nimic copilul. Nu i-am mai dat importanta si a incetat sa faca asa.

Andreea, eu cred ca ei simt cand trebuie si pot face anumite lucruri (gen sa doarma singurei/in patut, la fel si cu olita si toate celelalte treburi de copilasi mari). Acum ei vor sa doarma cu mama langa ei. Si eu ma simt super epuizata si in unele zile mi-e atat de greu sa ma mobilizez, sa si gatesc 3 mese pe zi pt el. Sotul a fost plecat 2 saptamani, a stat o saptamana acasa si acum iar e plecat de o saptamana, deci iti dai seama ca nu pot lasa copilul nici 5 minute cu altcineva. Nici la baie nu merg linistita ca vine dupa mine si da cu pumnii in usa. Lol eu ador sa dorm cu el, dar uneori m-as intoarce cu spatele la el ca amortesc, dar mi-e teama sa nu fuga din pat si sa nu il simt Lol
EllaMaria
Scris: Sunday, October 31, 2021 9:42 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/12/2020
Andreeax wrote:
[Ella,ce băiat de treaba și cu bun-simț ai! Lol newclap
Freya,Albert când se trezește așa des o face pt papa? Doar suzeteaza sau manaca activ? Al meu băiat se trezește exagerat de des (nici nu mai număr,la cât de epuizata sunt uneori,ii bag tatica in gurița și dorm in continuare) si am impresia ca uneori o face doar pt confort. Știu ca ca trebuie sa ii ofer si partea de confort și ador sa îl văd cum se ghemuiește tot lângă mine dar uneori sunt crunt de obosita si nu funcționez cum trebuie pe timp de zi...si poate pt ca doarme cu mine in pat s-a ajuns la asta. Nu o sa fie toată viața un bebelus și o sa meargă și la facultate la in moment dat dar dacă pana atunci nu voi lega mai mult de o ora jumătate de somn voi îmbătrâni înainte de timp cu cel puțin 10 ani. Lol

Mda... simțit "puțuș" (ca așa îl alintamLol), dar cu trezirile pt țiți nici noi nu stam mai bine. Nu le număr dar, sa-mi fie cu iertare, toată noaptea sunt cu sanii la vedereLol, nu are rost sa îmi mai trag maieul ca imediat iar vrea acolo alcool Doarme lângă mine deși dacă îl mut 10 cm mai încolo, e un patutul lui care e lipit de al nostru, dar nu, el vrea sa ma simtă. Asa ca o fi bine, n-o fi bine sa doarmă cu mine, măcar ma mai odihnesc și eu.
Tot citesc pe grupuri despre bebei de aceasi vârstă care dorm toată noaptea fără trezire... Exista asa ceva?
Ellena20
Scris: Sunday, October 31, 2021 10:03 AM
Nivel

Cred ca e SF, Ella. Lol
Eu asa imi zic sa fiu mai linistita, nu sunt bebelusi reali Lol
freya1
Scris: Sunday, October 31, 2021 10:09 AM
Nivel

Clar nu exista Lol
Mersi, Ellena Cheek Kiss nici el nu tuseste, de asta am impresia ca doar se amuza sa faca asa
Andreeax
Scris: Sunday, October 31, 2021 10:25 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Eu număr pe degetele de la o mana nopțile in care la primul somn a legat 5 ore...acum suntem la 1,5 ore...bine,nu se trezește efectiv,doar cauta tatica și trebuie sa fiu pe faza sa i-o dau...deci trezirile sunt mai mult ale mele. Nu știu ce au copiii aceia care dorm atât de bine noaptea...probabil sunt niște pui de extratereștrii. Lol
Ella,tot cu maieul la brâu sunt și eu toată noaptea ,nu ma mai chinui sa îl ridic Lol
IoanaIoanaC
Scris: Sunday, October 31, 2021 11:32 AM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Va zic cum am facut eu, nu dati cu pietre, dar din ce citesc pe la voi, cred ca imi merge mai bine. Nu stiu daca e pentru ca a functionat sau pur si simplu am avut eu noroc de un copil aproape "extraterestru" cum ziceti voi Lol

Pana pe la 3L a dormit in baby nest cu mine in pat, la ea in camera. Pe urma, am mutat baby nestul in patutul ei si am inceput sa o pun acolo la somn. Ulterior, am scos baby nestul (cam intr-o saptamana,2). Am renuntat si la lumina de veghe, si trezirile nocturne sunt exclusiv pentru mancat. Fara vorbit, fara canta, leganat, nimic. Mancat, ragait, culcat. Nu am facut CIO, dar un fel de sleep training adaptat. Nu am lasat copilul sa planga, protesta, se foia, dar o puneam super adormita in patut. Cel mai des adormea la san (sforaia chiar) se trezea cand o ridicam sa ragaie, si apoi cand o transferam in patut, adormea destul de repede. Acum incerc sa scap de asocierea san-somn (mult spus incerc, ca mi-e frica de mor Lol ) si o sa vreau sa o tin mai mult dupa masa, abia apoi transfer. Sa vedem cum va functiona.

Niciodata nu a dormit copilul cu mine in pat (fara baby nest). Si asta doar pentru ca mereu mi-a fost extrem de frica sa nu ma rostogolesc peste ea. Ah, si asa cum am mai spus, pe noi ne-a ajutat dormitul pe burtica si senzorii. Asa am contracarat reflexul moro care o trezea de multe ori.

In concluzie, avem 1-2 treziri a cate 20-30-40 minute pe noapte care includ mancatul si adormitul inapoi. Acum in salt mental si regresia somnului, 3 treziri. Si inca ceva ce m-a invatat Aleahim, dupa somnurile scurte de 30 minute, sa nu o iau imediat din patut, daca nu plange (rar se trezeste plangand) o mai las 10-15 minute, se foieste, protesteaza si adoarme inapoi (nu intotdeauna, dar uneori functioneaza). Multumesc Aleahim!

P.S. Desigur, fiecare copil e diferit si reactioneaza altfel si are alte nevoi. Nu zic ca ce am facut eu e bine. V-am zis doar cum am facut, in cazul in care va vine vreo idee sa incercati.

P.P.S. N-am nici o garantie ca lucrurile vor ramane asa, ca se vor imbunatati sau inrautati, va tin la curent Lol
Andreeax
Scris: Sunday, October 31, 2021 12:06 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Ioana,super ca la voi merge așa frumos! Pana aproape de 3 luni a dormit in pătuț la el,îl ridicam doar pt papa noaptea și apoi înapoi la locsorul lui doar ca începusem sa strâng enorm de multe treziri noaptea încât uitam ce fac și atunci l-am mutat cu mine in pat (am luat și cosleep dar e mai mult pe post de protecție). am încercat și încă încerc și varianta in care ii dau spațiul lui când se trezește după magica jumătate de ora pt a adormii la loc dar niciodată nu s-a întâmplat asta....asta fac pe timp de zi pt ca noaptea dacă fac asta ajung sa trebuiască sa ma ridic din pat sa îl plimb și sa ma ierte dzeu dar ajung mai mult frustrata pana dimineața decât puțin odihnita). Ii dau tp de gândire pana la 1 an și apoi vedem cum îl trimitem in camera lui Lol
Zee
Scris: Sunday, October 31, 2021 1:57 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Freya, ideeem. Am urmarit sa vad cat de constanta e treaba asta. "Tuseste" numai daca il vede cineva si rade, mai face asa cand il pun la somn si nu are chef. Eu o sa merg maine, is tare curioasa. A, l-am filmat si dupa se uita sotul la filmare si cand se auzea ca tuseste mai tusea o data, sau daca ne aude pe noi tuseste si el. Ma gandeam si eu ca daca ar avea ceva ar trebui sa tuseasca mai des, plus ca Ianis face asa de o saptamana buna, ma gandeam ca s-ar agrava cumva. Is curioasa si eu, ca mucisori nu are, i-am curatat nasucul. Si il vad ca prima data se uita dupa noi si daca ne vede baga cate o tuse fortata apoi se prapadeste de ras.
Droxana
Scris: Sunday, October 31, 2021 4:59 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Freya și Carina face de ieri așa ,inițial am crezut ca tușește dar nu…face așa cumva din gat nust cum sa explic și eu ii tot zic sa nu mai facă așa ca o sa o doară gâtul :)) dar astăzi o imita nașa, și făceau amandoua una după alta și radea,deci cred ca e doar un nou sunet descoperit ca dacă o durea ceva nu mai radea..
Legat de dormitul separat…și eu de la 4 luni am luat o cu mine in pat,recunosc,din comoditate și pt ca îmi place cum ma “pipăie” și ma mângâie pe fata pana adoarme apoi ma ia de gat… mi ar plăcea sa doarmă la ea in pătuț dar nici n am mai încercat sa o pun pt ca pur și simplu ma topesc când ma ia cu mânuțele..nu știu pe viitor dacă o sa mi para rău sau nu dar momentan ne simțim bine amandoua :) in schimb,aștept momentul când o voi culca(fie la mine in pat fie la ea in pat) dar sa știu clar ca după ce a adormit pot sa fac linistita ce vreau ca doarme bine :)) acum după ce adoarme fac totul pe fuga și rapid pt ca pana intra cât de cât in somnul adanc se trezeste de o grămada de ori,și trebuie sa fug la ea sa ii bag suzeta și sa își pună mâna pe mine :))
Ellena20
Scris: Sunday, October 31, 2021 5:04 PM
Nivel

Ce frumos, Roxana! coeur
Ce legaturi frumoase formam cu copiii nostri, e inexplicabil ceea ce simti cand doarme si se ghemuieste acolo langa tine. La fel e inexplicabil si cand ma trezeste pe la 3 dimineata cu un cap in gura Lol

Eu la 20 il pun la somn pe Cezar (la san) si de abia peste o ora il pun in patut. Atunci deja doarme adanc. Pana la 12-1 doarme singur in patut pt ca eu imi fac treburile prin casa, iar atunci e prima lui trezire si il iau cu mine in pat.
Zee
Scris: Sunday, October 31, 2021 5:10 PM
Nivel

Ajutati o mamica care isi prinde nasul in bucatarie.
I-am dat ficatei la Ianis, i-au placut mult cu legume, buun.
Mi-a luat o vesnicie pana am luat toata pielea aia jos de mi-au iesit peri albi. Nu exista o varianta mai rapida, usoara sau gresesc eu undeva? 😁
freya1
Scris: Sunday, October 31, 2021 6:45 PM
Nivel

Zee, eu nu am decojit nimic, i-am pus sa ii pasez asa cum ii mancam si noi, am curatat zona aia cu vasele de sange, dar atat
Ellena20
Scris: Sunday, October 31, 2021 6:51 PM
Nivel

Zee, nici eu nu am decojit nimic. ras
Zee
Scris: Sunday, October 31, 2021 7:01 PM
Nivel

freya1 wrote:
Zee, eu nu am decojit nimic, i-am pus sa ii pasez asa cum ii mancam si noi, am curatat zona aia cu vasele de sange, dar atat

Aaa... deci numai aia trebuia 🙈. Multumeesc.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.