Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Zee
Scris: Friday, October 15, 2021 9:11 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
La multi ani fericiti Luca! 💙💙

Vai, ma asteptam sa ziceti 2-3 zile. Am ajuns sa ii dau Nurofen pt ca e foarte foarte agutat si nu il pot linisti nici cum, luni dupa masa merg la pediatru, sper sa nu fie nevoie sa tot ii dau pana atunci sirop..
freya1
Scris: Friday, October 15, 2021 10:30 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Zee, Camilia ai incercat ? Mi se pare ca ajuta, ii dau 1/2 sau 1/3 de fiola, e homeopat, deci ii poti da oricand

Adina, la multi ani lui Luca ! Ce baiat mare coeur

Ellena, ce frumos povestesti Cheek Kiss cam asa e si programul nostru de somn, doar ca de cateva zile iar nu mai adoarme la san si il bag in sistem. Noaptea tot din ora in ora banghead
Asa face si piticul meu cu dintisorii (el are 3), sper sa fie doar o faza, ca si eu si tati scrasnim din dinti in somn cand suntem obositi
Ma bucur ca mananca piticii love al meu la pranz nu prea are stare in scaun si se joaca aruncand totul pe jos. O data l-am scos de acolo ca urla si cand l-am pus jos se apucase sa adune bucatile de pe podea sa le manance Lol

Maria, si tu ai o mancacioasa mica vad. Si al meu a inceput sa stea cateva secunde nesprijinit in picioare, pana la mers mai e. Mai avem pana sa il pot lasa singur cum face Ellena, e inca nesigur si se agata de orice, vrea sa se urce pe calorifer, de exemplu.. o sa avem de lucru ceva timp
Zee
Scris: Friday, October 15, 2021 11:02 AM
Nivel

Freya, am si Camilia si Osanit,nu am incercat ca eu o tin una si buna ca gingia nu arata de eruptie, dar o sa ii dau sa vad.

Elena, uite cum se invarte roata, mananca Cezar si acum pot sa zic ca Ianis nu vrea sa manance deloc 😂
Ellena20
Scris: Friday, October 15, 2021 11:56 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
freya Cheek Kiss
Se pare ca lui Albert nu prea ii place somnul ras e mai mult curios si nu vrea sa rateze nimic.
Mie inainte mi se parea ca Cezar nu doarme prea bine ziua, comparand cu alti bebelusi. Niciodata (nici cand era proaspat bebelus Lol ) nu a dormit mai mult de 2 ore legate ziua asa cum citisem eu ca ar trebui sa se intample cand sunt mici. De abia de acum ne-am facut un program si suntem mai organizati.
Piticul tau inca se ocupa cu studiul gravitatiei ras si Cezar are momente cand arunca toate jucariile pe jos si se uita dupa ele, foarte interesant.
Da, eu il las singur sa umble peste tot si sa se ridice pe unde vrea. Nu mai cade acum din picioare, dar de dimineata mi-a facut "surpriza" ca se juca singur in fund si deodata s-a aruncat pe spate ca se enervase. Bine ca era pe covorasul lui macar. In rest, el gestioneaza bine mersul pe langa canapea/pat/perete/dulap. Suntem la stadiul de maimutici Lol

Zee, la dintii de sus nici la noi nu a mers nimic. Rabdare am aplicat din plin. E posibil ca refuzul de mancare sa vina de la eruptie, mai ales ca Ianis era un mancacios. Cezar a avut zile cand nu a mancat NIMIC in plina eruptie dentara, doar laptic. Asa ca, rabdare, Zee. Cheek Kiss
Zee
Scris: Friday, October 15, 2021 12:16 PM
Nivel

Elena, fix asa eram si eu cand s-a nascut, ma asteptam sa doarma si sa manance, da de unde 😂.
Ieri am bocit langa el, azi vad ca e mai bine. M-am inarmat cu rabdare ca ce Doamne sa fac.

Freya, de multe ori ma gandesc la tine si imi amintesc ca asa era sora mea in primul an. Zici ca era certata cu somnul. Albert e curios sa exploreze si sa invete lucruri noi, nu are el timp de pierdut cu somnul.
Andreeax
Scris: Friday, October 15, 2021 1:31 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
zee,sa treacă repede! Cheek Kiss
Ellena,ce frumos ai descris perioada voastră! Eu am decis sa nu al deloc așteptări in primele luni de diversificare ci doar sa experimentam și sa ne jucam....lecție învățată de la voi.
Freya,i feel you...ora și trezirea,iar dacă nu sunt pe faza sa ii bag sânul in gurița se lasă cu plâns si apoi merge doar sa il plimb prin camera.
Fetelor,ce ma fac eu ca prefera doar un san si foarte rar mănâncă din celălat banghead O sa ajung ca in postările acelea de pe net cu pozele haioase cu o cireașa și un pepene Big Surprise Lol Lol
7Andreea
Scris: Friday, October 15, 2021 1:40 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
La multi ani ,Luca!
Multa rabdare,Zee si sa iasa rapid.
Are si omuletul primii 2 dintisori dupa multe lacrimi si agutatie,aparuti la vreo 5 zile distanta. Are mai multa pofta de mancare,mai ales felurile preferate,neaparat singur.Merge deabusilea,se urca peste tot...doarme tare putin si mama lui e un zombie.
Ma topeste cu " mama" repetat cand nu ma vede,nu stiu daca ma striga sau e ce stie si el sa zica si vede ca ma bucur.
Din cand in cand repeta o anumita " secventa" de miscari cu mainile,asa ca su cum apuca ceva imaginar,apoi un fel de aplauze si duce ambele maini la gura. Poate ca are sens ptr el,mi se pare ciudat cumva ca se repeta identic de mai multe ori in situatii diferite. Ai vostri au asa manifestare?
Tzepii
Scris: Friday, October 15, 2021 2:30 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/13/2006
Pentru cine este interesat de subiectul Covid 19 la gravide și nou-născuți, organizatia Salvati copiii organizeaza o dezbatere cu medici:

Quote:
Recent, două cazuri dramatice au fost aduse în atenția publică, două gravide infectate cu SARS CoV 2 au murit, una dintre ele după naștere, medicii au reușit să salveze nou-născutul. Sunt semnale de alarmă trase de medici, despre importanța vaccinării la femeile gravide, sarcina putând fi un factor de vulnerabilizare în fața virusului. Cum fac față maternitățile acestei noi provocări? De ce măsuri speciale e nevoie? Ce înseamnă pentru neonatologie un copil născut dintr-o mamă infectată? Este un factor de risc? Sunt teme de pe agenda socială, teme pentru care oamenii au nevoie de informație succintă și mai ales curată, de la experți, de la vocile credibile, de la medici. Este motivul pentru care Salvați Copiii România propune, în seria dezbaterilor utile pe care le-a inaugurat, o discuție cu medici, factori de decizie despre presiunea pe care Covid 19 a pus-o asupra maternităților și neonatologiei. Săptămâna trecută, dezbaterea s-a concentrat asupra spitalelor de pediatrie.

Invitați la dezbaterea de marți, 19 octombrie, ora 11:00, sunt medici direct implicați în tratarea patologiei COVID-19 la gravide și nou-născuți:

·Dr. Paloșanu Cleopatra, Șef Secție Neonatologie Maternitatea Bucur, București
Prof. Dr. Vlădăreanu Radu, Șef de Disciplină Obstetrică-Ginecologie și Neonatologie - Spitalul Universitar de Urgență Elias din București, Vicepreședinte Comisia Obstetrică-Ginecologie din cadrul Ministerului Sănătății
Dr. Oprescu Daniela, Doctor în stiințe medicale, medic primar obstetrică-ginecologie, Șef Secție OG1 Maternitatea Polizu, București
Dr. Dan Adriana, Șef Secție Neonatologie Spitalul Universitar de Urgență București
Prof. Dr Vlădăreanu Simona, medic primar neonatologie, Doctor în stiințe medicale, Șef Secție Spitalul Universitar de Urgență Elias din București
Bioinginer Med. Pr. Drd. Alina Belu, Manager Spitalul de Urgenţă pentru Copii “Sf. Maria” Iași

Link Zoom: https://us06web.zoom.us/j/89171474898

Cei care vor partice live sunt rugati sa confirme participarea la adresa de email secretariat@salvaticopiii.ro
Pentru cei care nu vor sa participe direct ci vor doar sa urmareasca, dezbaterea va fi transmisă live pe pagina de Facebook a Organizației Salvați Copiii.

Zee
Scris: Friday, October 15, 2021 2:33 PM
Nivel

Multumim fetelor, sper sa scapam repede.

Andreea, eu is sigura ca e normal, ceva incearca el sa faca acolo si nu reuseste 😅
Droxana
Scris: Saturday, October 16, 2021 8:28 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Neata fetelor computerlove
Cum pot sa i schimb orele de culcare și trezire?:((( ma ia groaza când ma gândesc ca imediat se da ora inapoi și ea se culca de la 18 și se trezeste la 5 de câteva zile,pana acum se trezea la 6toanerele toanerele cu greu o țin și pana la 18 ca ea ar vrea sa doarmă de la 17… ziua are 2 somnuri la 9,10 și la 12,1 și gata. Nu va gândiți ca doarme neîntrerupt se trezeste de 2,3 chiar și 5 ori câteodată..m am gândit ca după ce adoarme când se trezeste după 30 de min sa o iau și sa o mai țin treaza dar nu pot pt ca plânge cu ochii inchisi vrea sa i bag suzeta și sa și continue somnul…
freya1
Scris: Saturday, October 16, 2021 9:31 AM
Nivel

Droxana wrote:
Cum pot sa i schimb orele de culcare și trezire?:((( ma ia groaza când ma gândesc ca imediat se da ora inapoi și ea se culca de la 18 și se trezeste la 5 de câteva zile,pana acum se trezea la 6toanerele toanerele cu greu o țin și pana la 18 ca ea ar vrea sa doarmă de la 17… ziua are 2 somnuri la 9,10 și la 12,1 și gata. Nu va gândiți ca doarme neîntrerupt se trezeste de 2,3 chiar și 5 ori câteodată..m am gândit ca după ce adoarme când se trezeste după 30 de min sa o iau și sa o mai țin treaza dar nu pot pt ca plânge cu ochii inchisi vrea sa i bag suzeta și sa și continue somnul…

Daca doarme ziua la 12-1 ultimul somn nu are cum sa reziste pana mai tarziu, incearca eventual sa ii mai bagi un somn scurt pe la 4 dupa-amiaza sau sa ii muti somnul al doilea mai tarziu putin
Si Albert se trezea la 5, acum a inceput sa doarma pana la 6, uneori chiar 7 (se trezeste la 5, dar e marait si daca il pun la san adoarme), dar in functie de cand are ultimul somn de zi adoarme si el uneori la 18-18:30 (de regula in jur de 19-20). La noi merge bine regula 2-3-4 cum zicea si Ellena, primul somn la 2h de la trezire, apoi la 3 si dupa inca 4h culcat de noapte. Acum conteaza si cat de lungi sunt somnurile de zi, ca mi s-a intamplat sa doarma si 3h si atunci culcarea va fi tarziu seara
maria2013
Scris: Saturday, October 16, 2021 9:32 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
freya1 wrote:

Eu va recomand si cursul Ilincai Tranulis si materialele ei de pe pediatree.ro

Toate cursurile ei (ale Ilincăi Tranulis) mi se par minunate. La fel mi ee pare si ea, ca om si ca medic. E pediatra finutelor mele si chiar e super. La un curs de-al Crinei Coliban am fost, când era Ana mica, împreună cu sotul, sora și cumnatul (si ei cu bebe gata pt diversificare). Stilul ei l-am perceput ca fiind unul atât de agresiv si de vulgar, incât la pauza am plecat toti patru.
freya1
Scris: Saturday, October 16, 2021 9:48 AM
Nivel

maria Cheek Kiss da, e si pediatra noastra si e tare draguta, ma bucur mult ca am gasit-o
Voi ce faceti, cum e viata in 4 ? coeur
Zee
Scris: Saturday, October 16, 2021 9:56 AM
Nivel

Droxana wrote:

Roxana, nu ai cum sa o lasi sa doarma de la 17-18 si sa o trezesti? Ianis are un somn la 9-10, depinde la cat se trezeste, unul la pranz si la 17-18 mai are o ora de somn, apoi adorme la 22. Poti incerca sa o trezesti dupa 1h si sa vezi dupa cate ore iti mai sta treaza. Stiu ce zici cu plansul, dar sa gasesti o modalitate de trezire. Asa mai face si Ianis, eu ii mai pun elefantul ala sa cante si se trezeste sa vada ce se intampla. Sau sa faci ceva prin camera, sa ii pui muzica, sa joci carti cu sotul, habar n-am 😅
Droxana
Scris: Saturday, October 16, 2021 10:04 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
O sa încerc sa o trezesc..deși mi e groaza când o văd ca e maraita..are un somn de 30 de min și al doilea somn dacă avem noroc 1 ora și un pic,dacă nu,30,40 min..și nedormind calumea ziua am zis ca de-aia pică la 18 de tot..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.