Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ellena20
Scris: Thursday, September 23, 2021 6:31 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/22/2018
Zee wrote:
Probabil sunteti informate, dar scriu totusi. Ianis a facut temperatura 38,5 o zi, dupa 39. In prima zi am crezut ca e de la dinti, pana la urma am mers la control(aici medicii de familie nu mai primesc copiii fara test covid) si are o infectie la ureche. Aparent ei se trag de urechi cand ii dor dintii, dar daca apasati pe ureche si dau semne de durere e clar altceva.

Jucarii... il las in piscina cu bile 10 min pana evadeaza si in rest.. nimic ce e jucarie. Se joaca cu zornaitorile dar da in telecomanda, eu las tv pe radio ca nu are imagine si ii las lui telecomanda fara baterii. Noi suntem mare fan Mickey, are vreo 10 tot ii le dau prin rotatie, mai ales cei care canta se apuca si el de cantat cu ei. Pungi, servetele, sticlute, linguri de lemn si caserole de plastic... tot ce gasim noi neinteresant. A, Ianis are o placere pt snururi si fermoare. I-am luat niste manusi de alea legate (cum aveam noi cand eram mici) si se distreaza cu ele si i-am mai luat sireturi colorate.

Cam asa sta voinicul meu topai
https://ibb.co/CsT7VTK

Ianis, voinicule, sa te faci bine repede coeur
Nici Cezar nu prea e interesat de jucarii in schimb ii place foarte mult sa se joace cu aspiratorul Lol
Papa Ianis si mic dejun si pranz? E la fel de mancacios? coeur
Andreeax
Scris: Thursday, September 23, 2021 6:55 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
MariaS wrote:

Eu am Chrome dx (rotile îs un pic mai mari), însă nu poți pune scoica decât dacă iei și adaptări pt ea.

Dintre cele compatibile cu scoica,de la joie,chrome-ul e cel mai pe placul meu și e și mai ieftin decât un stokke....un cărucior sport oricum e musai sa iau acum sau in primavara. Voi mai încerca cu sistemul câte puțin zilnic,poate prinde drag de el Lol

Ioana,Aleahim,parca voi aveți stokke. Cum e viața cu el? Mi-e sa nu dau atâția bani pe el și sa constat ca a foat doar o "iubire adolescentina" hainoroc alcool
Freya,tu stiu ca ai yoyo babyzen care are toate calitatile necesare dar trebuie sa ma conving exact ce fel de relație am cu stokke Lol Pana ma conving,cum va e cu el?

Zee,acum am văzut poza...vaaaai,ce voinic e Ianis la 6 luni Bravoo coeur
Ce piscina cu bile aveți? Ma uitam și eu la unele pt când o sa ii facem camera următoarele luni pt ca momentan nu mai am spațiu pe niciunde doar ca mi se par cam scumpicele.
Aleahim
Scris: Thursday, September 23, 2021 7:40 PM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
Andreeax wrote:

Dintre cele compatibile cu scoica,de la joie,chrome-ul e cel mai pe placul meu și e și mai ieftin decât un stokke....un cărucior sport oricum e musai sa iau acum sau in primavara. Voi mai încerca cu sistemul câte puțin zilnic,poate prinde drag de el Lol

Ioana,Aleahim,parca voi aveți stokke. Cum e viața cu el? Mi-e sa nu dau atâția bani pe el și sa constat ca a foat doar o "iubire adolescentina" hainoroc alcool
Freya,tu stiu ca ai yoyo babyzen care are toate calitatile necesare dar trebuie sa ma conving exact ce fel de relație am cu stokke Lol Pana ma conving,cum va e cu el?

Ce piscina cu bile aveți? Ma uitam și eu la unele pt când o sa ii facem camera următoarele luni pt ca momentan nu mai am spațiu pe niciunde doar ca mi se par cam scumpicele.

Mie imi place maxim.Bine si eu am fost indragostita maxim de el inainte si sa fiu gravida. E intr-adevar mare si greu, noi nu il urcam la et, ca stam la 4, dar avem la parter uscator si il tinem acolo.Doar noi si femeile de la curatenie avem cheie si asa il las linistita.Eu am V6 si la asta se si pliaza un pic landoul, deci intra mai usor in portbagaj.Si ce imi place, e ca se manevreaza suuuuper usor, cu o singura mana f lejer.Mie imi placeLol
Zee
Scris: Thursday, September 23, 2021 8:22 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Elena, daaa. A ramas la fel de mancacios. Am avut emotii cand am introdus lactatele, dar nu au fost probleme si nici la ou. Ii place mult iaurtul cu orice fruct i-am pus in el, avocado si bineinteles e fan carnita Lol

Andreea, noi avem piscina pe principiul ieftin si bun. Nu stiam daca/cat o sa stea in ea, asa ca am luat o piscina simpla din kik cu 20 lei, are parca 1,60 diametru, e drept nu e inalta cum is cele din burete sau din ce or fi alea scumpe si bile am luat cu 25 lei 100 bile din Kaufland. Pentru ce am avut eu nevoie a fost perfect, nu zic, is dragute alea cu 2-300 lei dar nu stiu cat timp o sa mai prezinte interes. Sa te gandesti bine daca merita investitia.
Vickyb
Scris: Thursday, September 23, 2021 10:09 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/29/2020
Andreeax wrote:

Andreea il poti pune la 5 luni in sport daca se lasa spatarul, sa nu stea in fund, la 5 luni pediatra ne spusese ca poate sta pana la 60 de grade inclinatie. Atunci am trecut si noi la partea sport ca nu mai avea stare in landou. Sau daca ai mai multe pozitii poti oune la 45, noi asa l-am dus mult timp, si a stat si piticul.

Eu am Joie Versatrax. Sincer legat de stokke nu stiu cum sunt ultimile, dar poze ce vazusem la mamici mi se pare ca ocupa mult loc in portbagaj si nu prea se pliaza. Dar e strict parerea mea
MariaS
Scris: Friday, September 24, 2021 12:42 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Zee ai un băiat tare puternic și mâncăcios,bravo lui !

Andreeax, eu am apreciat la Chrome că șezutul se scoate și îl poți pune fie cu fata la tine fie cu spatele. Eu având o Corsa D portbagajul nu îi prea generos și am căutat să fie pliabil și să ocupe cât mai puțin spațiu, e mișto că se dau jos ușor rotile și ajută și mai mult la compactare.
Cred că poți pune scoica direct pe partea sport, dacă lași pe spate spătarul.
Cum zice și Vicky, îl poți pune in partea sport dacă lași mai pe spate spătarul să nu stea fix in funduleț.

Azi i-am luat de la Lidl o placa senzorială, e mega încântată de ea și de cutia ei Lol pt noi a meritat investiția
Zee
Scris: Friday, September 24, 2021 9:18 AM
Nivel

MariaS wrote:
Zee ai un băiat tare puternic și mâncăcios,bravo lui !

Andreeax, eu am apreciat la Chrome că șezutul se scoate și îl poți pune fie cu fata la tine fie cu spatele. Eu având o Corsa D portbagajul nu îi prea generos și am căutat să fie pliabil și să ocupe cât mai puțin spațiu, e mișto că se dau jos ușor rotile și ajută și mai mult la compactare.
Cred că poți pune scoica direct pe partea sport, dacă lași pe spate spătarul.
Cum zice și Vicky, îl poți pune in partea sport dacă lași mai pe spate spătarul să nu stea fix in funduleț.

Azi i-am luat de la Lidl o placa senzorială, e mega încântată de ea și de cutia ei Lol pt noi a meritat investiția

Sunt placi la Lidl? Vreau si eu sa ii iau, dar nu am vazut pana acum. O sa merg dupa masa, poate am noroc.
EllaMaria
Scris: Friday, September 24, 2021 9:58 AM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
Mamici, posibil sa fie puseul de 3 luni mai devreme? Facem 3 luni de abia săptămâna viitoare. Bebe e la a 3 a noapte în care efectiv nu cred ca doarme, vrea tot la sân, se foieste într-una..
Peste zi dacă doarme 30 de minute a câte 3 reprize e wow! Noaptea face chef, adoarme pe la 21 și la 23 începe distracția pana dimineața, ora și trezirea. Credeam acum 2 săptămâni ca suntem la puseu, dar acum e un mic terorist.
As fi pus pe seama vaccinului, l-a luat acum 2 zile, dar e asa de dinainte.
Inca ceva... E foarte agitat peste zi, nu plânge, dar nu sta locului, într-una da din piciorușe și mânuțe, se liniștește doar când e pe cale sa atipească puțin. Pe mine m-ar obosi sa ma misc atât Lol
Și... încă cevaLol observ ca e foarte incantat de tavan și lustra... Se uita la ele și rade. Tavanul e complet alb ce poate fi amuzant. ..ma tot întreb? ras
IoanaIoanaC
Scris: Friday, September 24, 2021 10:14 AM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Andreeax wrote:

Habar nu am! Mogadeata mea nu sta in carucior deloc. Landoul l-am folosit vara, statea in el pe terasa, si cam atat. Cum o scot in carucior incepe show-ul Lol Astept sa pot folosi partea sport, poate de aia o sa fie mai interesata majoreta
Aleahim
Scris: Friday, September 24, 2021 10:16 AM
Nivel

EllaMaria wrote:
Mamici, posibil sa fie puseul de 3 luni mai devreme? Facem 3 luni de abia săptămâna viitoare. Bebe e la a 3 a noapte în care efectiv nu cred ca doarme, vrea tot la sân, se foieste într-una..
Peste zi dacă doarme 30 de minute a câte 3 reprize e wow! Noaptea face chef, adoarme pe la 21 și la 23 începe distracția pana dimineața, ora și trezirea. Credeam acum 2 săptămâni ca suntem la puseu, dar acum e un mic terorist.
Inca ceva... E foarte agitat peste zi, nu plânge, dar nu sta locului, într-una da din piciorușe și mânuțe, se liniștește doar când e pe cale sa atipească puțin. Pe mine m-ar obosi sa ma misc atât Lol
Și... încă cevaLol observ ca e foarte incantat de tavan și lustra... Se uita la ele și rade. Tavanul e complet alb ce poate fi amuzant. ..ma tot întreb? ras

Doamne Ella, ai descris-o perfect pe Aniela.Noi suntem pe final de salt 3 si fix asa face si ea.Ziua doarme 25,30,40 de min.Parca are ceas.Noroc ca doarme noaptea,nici la papa nu se trezeste, dar ii dau eu o sticluta prin somn.Toata ziua e agitata, vrea doar plimbata prin casa sa observe tot, da din maini si din picioare, numai ca nu isi ia zborulLol
Ieri a avut 3 mese cand a refuzat categoric biberonul, cu urlete si tipete.A mancat semiadormita.Azi dimineata, mi-a luat 40 de min sa ii dau 90 de ml de lapte.Impingea biberonul, radea la tavan, imi radea mie, numai chef de mancare nu a avut.Eu sper ca e de la salt
IoanaIoanaC
Scris: Friday, September 24, 2021 10:16 AM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
EllaMaria wrote:

Nu stiu cum sa iti spun sa nu te sperii, am 1 luna de cand tot zic e puseu, ba nu e salt mental, ba nu sunt colici. O zi bine, doua rau. Si a mea se uita la lustra seara cand e aprins becul. Are o lustra colorata si cu fluturasi, am crezut ca de aia.
Aleahim
Scris: Friday, September 24, 2021 10:21 AM
Nivel

Le: noi inainte de saltul 3, am avut aproape 3 sapt de vis.Ne-au lasat colicile si parea totul minunat, mancat, putina joaca, somn.De o sapt a inceput iaralcool
Andreeax
Scris: Friday, September 24, 2021 10:24 AM
Nivel

Vai,Ella,parca e Ares la 2,5-3,5 luni. EXACT așa s-a manifestat și la Ares...parca au venit toate grămada. A fost și momentul in care am trecut la co-sleep pt ca efectiv nu ma mai puteam ridica din pat noaptea...deși dormea 12 ore era numai o foiala si cerea într-una sa pape. Acum am intrat probabil in regresia somnului de la 4 luni...primul somn de 4 ore si apoi foiala si cerut de mancare la 40 de minute - o ora. Nici nu mai număr de câte ori ma trezesc noaptea (aparent el nu se trezește doar se foiește si da semne de foame,ii dau sânul,mănâncă și își vede in continuare de somn) ,m-am onisnuit,dimineața când ne trezim la 10 suntem toți fresh Lol nu știu cum reușesc dar face parte din viața mea trezitul de n ori noaptea. Răbdare,trece și asta! Buddy1
Andreeax
Scris: Friday, September 24, 2021 10:53 AM
Nivel

Va mulțumesc mult pt răspunsuri tuturor! Cel mai probabil,iubire adolescentina între mine și stokke pt ca in adâncul sufletului îmi doresc ceva mic,ușor sa dau repede cu el in portbagaj (pt ca e o necesitate mașina la mine si conduc des) si sa îl si scot repede. Trebuia sa aud întâi de la voi astfel de păreri deși știam și eu dar alta e sa auzi cum îți spune cineva in clar. Pt luna viitoare am decis sa scot kindercraftul și sa ii reglez partea sport in funcție de nevoile pe care le vom avea (practic e landoul care se înclina)...chiar dacă nu se manevrează foarte bine căruciorul,presupun ca prin mall nu e drum in lucru iar atunci aspectul asta nu e o problema Lol
Zee
Scris: Friday, September 24, 2021 11:02 AM
Nivel

Ella, partea cu tavanul nu o sa o inteleg veci. Am filmari de zeci de minute in care statea asa si se uita si radea, ca la un moment dat ma uitam si eu sa vad ce e asa amuzat. Cand o sa creasca o sa i le arat sa vad ce era asa amuzant?Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.