Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, September 22, 2021 2:23 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/30/2019
Fetele care alaptati/ati alaptat, cum s-a manifestat la voi (daca) criza suptului?
Andreeax
Scris: Wednesday, September 22, 2021 3:37 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/6/2020
IoanaIoanaC wrote:
Fetele care alaptati/ati alaptat, cum s-a manifestat la voi (daca) criza suptului?

Nu știu sa îți spun dacă a fost greva suptului sau ce a fost dar o noapte și toată ziua următoare a refuzat categoric sânul...urla când voiam sa îl pun la san sa pape,nu a fost chip sa vrea sa mănânce . Nu putea sa doarmă de foame și nu putea sa mănânce de somn 😑 eram într-un cerc vicios și nu știam cum sa ies...am scos cu pompa și i-am dat din biberon...impropriu spus din biberon pt ca nu accepta biberonul,a trebuit sa ii torn picătura cu picătura in gura și din ce ii dădeam mai și dădea afara cu limba...DOAR așa a mâncat ceva 24h. S-a deshidratat pt ca am găsit in pampers pete portocalii...i-am făcut in ziua respectiva sumar urina și urocultura și au fost curate. Am reușit cu chiu cu vai sa îl adorm a2a zi la 12 noaptea și de la următoarea trezire a început sa mănânce ca si cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Cam așa a foat la noi,nu am descoperit un motiv real pt care a refuzat sa mai mănânce.
7Andreea
Scris: Wednesday, September 22, 2021 9:57 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Zee wrote:
Elena, suntem bine, multumimCheek Kiss
Am ramas in urma la dintisori,cu mancarea suntem bine, am introdus si mic dejunul, in fund nu are chef sa stea numai de-a busilea si in picioare. Si in rest, ma pregatesc psihic pt durerile de spate.

Noi suntem si mai in urma,nici un dintisor pana acum.
Are o viteza incredibila,asa in stil taras...si se ridica in picioare pe orice prinde,azi s-a ridicat si in scaunul de masa,noroc ca nu a cazut ,eram cu spatele cautam paharul lui de apa.
Ce jucarii sau activitati mai aveti?
MariaS
Scris: Wednesday, September 22, 2021 11:14 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
IoanaIoanaC wrote:

La noi a fost o perioadă de genul tot cam așa pe la 2-3 luni când nu voia să sugă așa că am fost nevoită să îi dau când era semi adormita. E o perioadă critică,multe mămici renunță la alăptat din cauza asta, pt că nu știu cum să gestioneze situația.
Știu că ți se pare ciudat,dar cu mult calm și răbdare veți trece și peste perioada asta Cheek Kiss
IoanaIoanaC
Scris: Thursday, September 23, 2021 8:16 AM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Andreea, Maria, multumesc! Nu imi refuza categoric sanul, doar plange la san, suge ce suge, trage o tura de plans, iar mai suge...NuStiu
EllaMaria
Scris: Thursday, September 23, 2021 9:29 AM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
IoanaIoanaC wrote:
Andreea, Maria, multumesc! Nu imi refuza categoric sanul, doar plange la san, suge ce suge, trage o tura de plans, iar mai suge...NuStiu

Ioana asa face al meu de o săptămână, suge vreo 5 minute, pe urmă începe sa plângă, nu mai vrea sânul, se zbate. Oricât l-aș pune înapoi la san, nu vrea. Asa ca nu îl mai forțez, dar cum se calmează ii dau din nou sânul și îl accepta. Suge mai puțin, dar ii dau mai des.
Droxana
Scris: Thursday, September 23, 2021 10:28 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Neata fetelorcomputerlove cât durează pana sparge gingia ? Se vede alb și e maraita de câteva zile și dormim rău noaptea in sensul ca se foieste intruna nust dacă dorm o ora legată sa nu trebuiască sa i bag suzeta sau sa se fataie de pe o parte pe alta..măcar bine ca nu plânge,deja mi e frica de regresia de la 8 luni..
Andreeax
Scris: Thursday, September 23, 2021 10:42 AM
Nivel

MariaS,sper sa fi înțeles bine și sa nu spun tâmpenii. Tu ai scoica joie,nu? Eu am o joie i-level dar doar scoica,nimic altceva de la ei și am vrea luna viitoare aa mergem in bucurești la nași 2-3 zile,sa probăm și un scaun de mașina și as vrea sa dau și o tira de shopping pt sufletul meu cu mândrul după mine bineînțeles ras As vrea sa folosesc ca și mijloc de transport pt el 1-2 ore maxim scoica pe care o avem când intru in mall,sta super in poziția de somn in ea dar nu am cadru pt ea dar am o prietena cu un cărucior graco....ai idee dacă e compatibil...nu știu de ce am impresia ca auzisem cum ca e.

L.E Mi s-a spus ca nu e! Mai caut soluții. Crazy
Ellena20
Scris: Thursday, September 23, 2021 10:47 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Roxana, la noi a durat.. 2 luni Lol
Se vedea alb de mult, pediatrul la fiecare vizita ne spunea ca "in cateva zile" sigur sparge.
Si orice schimbare de comportament/somn a lui Cezar o interpretam ca fiind de la dinti. Pe noi ne-au chinuit putin, dar macar am scapat fara febra.
Sper sa nu va chinuie mult si sa iasa dintisorii mai repede. coeur
Zee
Scris: Thursday, September 23, 2021 12:17 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Probabil sunteti informate, dar scriu totusi. Ianis a facut temperatura 38,5 o zi, dupa 39. In prima zi am crezut ca e de la dinti, pana la urma am mers la control(aici medicii de familie nu mai primesc copiii fara test covid) si are o infectie la ureche. Aparent ei se trag de urechi cand ii dor dintii, dar daca apasati pe ureche si dau semne de durere e clar altceva.

Jucarii... il las in piscina cu bile 10 min pana evadeaza si in rest.. nimic ce e jucarie. Se joaca cu zornaitorile dar da in telecomanda, eu las tv pe radio ca nu are imagine si ii las lui telecomanda fara baterii. Noi suntem mare fan Mickey, are vreo 10 tot ii le dau prin rotatie, mai ales cei care canta se apuca si el de cantat cu ei. Pungi, servetele, sticlute, linguri de lemn si caserole de plastic... tot ce gasim noi neinteresant. A, Ianis are o placere pt snururi si fermoare. I-am luat niste manusi de alea legate (cum aveam noi cand eram mici) si se distreaza cu ele si i-am mai luat sireturi colorate.

Cam asa sta voinicul meu topai
https://ibb.co/CsT7VTK
Mihaelaalin
Scris: Thursday, September 23, 2021 1:00 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Buna voi cu ce protejați colțurile de mobila și de la pereți?ieri sa lovit in colțul de la peretele de lângă usa el trage numai la locuri unde se poate lovi
MariaS
Scris: Thursday, September 23, 2021 3:45 PM
Nivel

Andreeax, poate ar potrivi scoica pe cărucior dacă are adaptări pt scoică,dar nu garantez.
La noi nu stă în scoică decât atunci când îi in mașină în rest se smiorcăie , așa făcea de mică.
Dacă ai chef de shopping te sfătuiesc să îl pui în sistem îi mai practic decât un cărucior.
E strict părerea mea , dar din ce am văzut copii purtați în scoică și în afara mașinii ajung sa nu le mai placă in ea nici măcar în mașină.
De scaun te sfătuiesc să nu te grăbești și să îl iei abia când depășite limitele scoicii fie kg ( dacă îi prinsa doar in centuri) fie cm (dacă îi prinsa pe isofix). Scaunul trebuie să fie compatibil cu bancheta mașinii ( diferă înclinația banchetei ) indiferent că îl vei prinde in centura sau isofix , pe urmă să fie compatibil cu bebe , unele modele se pot folosi de la anumite kg și cm, chiar daca în descriere scrie 0-25kg , trebuie citit unde scrie cu *, dar cel mai bine te pot ajuta cei de la Siguranță auto copii de pe fb , in București știu că au suport fizic in anumite magazine , caută și te lamuresc ei cel mai bine.
Eu de ex mă gândesc să îi iau scaunul prin decembrie ,pe atunci s-ar apropia de limită, scoica noastră duce până la 13kg .
Dacă nu ai sistem poți împrumuta de pe grupul de ajutor babywearing din orașul tău, de obicei fetele sunt ft ok.
Zee
Scris: Thursday, September 23, 2021 3:52 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Andreeax wrote:
MariaS,sper sa fi înțeles bine și sa nu spun tâmpenii. Tu ai scoica joie,nu? Eu am o joie i-level dar doar scoica,nimic altceva de la ei și am vrea luna viitoare aa mergem in bucurești la nași 2-3 zile,sa probăm și un scaun de mașina și as vrea sa dau și o tira de shopping pt sufletul meu cu mândrul după mine bineînțeles ras As vrea sa folosesc ca și mijloc de transport pt el 1-2 ore maxim scoica pe care o avem când intru in mall,sta super in poziția de somn in ea dar nu am cadru pt ea dar am o prietena cu un cărucior graco....ai idee dacă e compatibil...nu știu de ce am impresia ca auzisem cum ca e.

L.E Mi s-a spus ca nu e! Mai caut soluții. Crazy

Poate gasesti ceva de inchiriat acolo. Iania de la 3 luni pana am trecut pe partea sport a facut plimbari afara in scoica si nu am avut niciodata probleme sa nu mai stea in masina sau ceva
Andreeax
Scris: Thursday, September 23, 2021 4:25 PM
Nivel

Mulțumesc mult fetelor!
Maria,scoica e pe isofix,e pana la 85...mai are viața Lol In sistem nu vrea neam sa stea,nu vede ce e in jurul lui și se zbate ca peștele pe uscat. Apelam la varianta scoica pt ca e una super buna și vreau sa o folosesc doar pt situația asta,nu mereu iar partea sport e exclusă pt ca o sa avem 5 luni pe atunci. Mai caut soluții....poate accepta sistemul pana atunci sau îmi iau un joie chrom deși ma îndrăgostise de stokke v6.
MariaS
Scris: Thursday, September 23, 2021 5:54 PM
Nivel

Andreeax wrote:
Mulțumesc mult fetelor!
Maria,scoica e pe isofix,e pana la 85...mai are viața Lol In sistem nu vrea neam sa stea,nu vede ce e in jurul lui și se zbate ca peștele pe uscat. Apelam la varianta scoica pt ca e una super buna și vreau sa o folosesc doar pt situația asta,nu mereu iar partea sport e exclusă pt ca o sa avem 5 luni pe atunci. Mai caut soluții....poate accepta sistemul pana atunci sau îmi iau un joie chrom deși ma îndrăgostise de stokke v6.

Eu am Chrome dx (rotile îs un pic mai mari), însă nu poți pune scoica decât dacă iei și adaptări pt ea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.