Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreeax
Scris: Monday, September 20, 2021 3:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/6/2020
Am fost și noi la pediatru la evaluarea de 4 luni. Toate bune ai frumoase pana la greutate. Teoria lui spune ca pana la 3 luni trebuie sa ne dublam greutatea și de la 3 la 4 sa punem 750 g....noi suntem cu vreo 400 g pe
minus. Mi-a spus sa fac proba cântarului pe 24 de
ore și in caz ca ar mânca mai putin de 720 ml lm sa introducem diferența cu lp. Copilul meu uda enșpe mii de pamperși,e activ,fericit,ne jucam și vorbim toată ziua....nu am de gând sa ii introduc nimic altceva,suntem bine așa cum suntem. coeur
7Andreea
Scris: Monday, September 20, 2021 4:13 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Andreeax wrote:
Am fost și noi la pediatru la evaluarea de 4 luni. Toate bune ai frumoase pana la greutate. Teoria lui spune ca pana la 3 luni trebuie sa ne dublam greutatea și de la 3 la 4 sa punem 750 g....noi suntem cu vreo 400 g pe
ore și in caz ca ar mânca mai putin de 720 ml lm sa introducem diferența cu lp. Copilul meu uda enșpe mii de pamperși,e activ,fericit,ne jucam și vorbim toată ziua....nu am de gând sa ii introduc nimic altceva,suntem bine așa cum suntem. coeur

Noi am patit asa cu medicul de familie,dar a zis ca la 4 trebuie sa fie dublul greutatii de la nastere, abia la 6 a reusit sa o dubleze,la fel baietelul activ,mancacios. Cand aud alaptat exclusiv zici ca faci nu stiu ce copilului,nici un fel de incurajare ,la fel luna de luna ca nu mananca suficient,apoi ca nu e bun laptele meu si tot asa...imediat lapte praf. Acum imi tot spune ca dupa 6 luni e apa de ploaie laptele.
Cata vreme copilul e ok,cred ca fac bine ce fac.
Ellena20
Scris: Monday, September 20, 2021 4:28 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Andreea, sunteti perfecti! coeur
Ma bucur ca ai mai multa incredere in tine ca la inceput te speria proba cantarului ras bine.. ca si pe noi. Pe parcurs capatam curaj.

Mi se pare mult spus dublat pana la 3 luni oricum.
Cezar nu s-ar fi incadrat in asa barem, ar fi avut -500g. Si totusi, e grasunel teroristul meu. Lol
EllaMaria
Scris: Monday, September 20, 2021 4:44 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/12/2020
Andreeax wrote:

Andreea tind sa cred ca pt unii medici nu exista abateri, totul trebuie sa fie ca la carte! Pe bune? Mie îmi spune ca a luat copilul prea mult în greutate și sa ii înlocuiesc o masa de noapte cu apa Lol și sa îl mai si alăptez din 3 in 3 ore...
Daca copilul e bine, sănătos, contează ca e în plus sau minus cu 400 g? Trebuie sa fie musai cum scrie în carte ca altfel ce? E defect copilul?
ANDREEA2929A
Scris: Monday, September 20, 2021 4:58 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Fetelor app de greutate a mea a luat 120g in prima saptamana după externare. Am scos o cu 3370 Și acum are 3490, greutate la nastere 3430. Papa doar san la 2, 3 ore depinde cum se trezeste, udă pampersii 2z3 scaune la zi...cred ca suntem bine pt cele 10 zile🙈
MariaS
Scris: Monday, September 20, 2021 5:08 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Mă bucur că sunteți bine Mihaelaalin,ai un băiețel tare activ. Am crezut că s-a mai îmbunătățit situația cu mâncarea că și a mea tot cam ca și al tău mănâcă.
Tare simpatic copilașul din clip.
Mihaelaalin
Scris: Monday, September 20, 2021 5:24 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
MariaS wrote:
Mă bucur că sunteți bine Mihaelaalin,ai un băiețel tare activ. Am crezut că s-a mai îmbunătățit situația cu mâncarea că și a mea tot cam ca și al tău mănâcă.
Tare simpatic copilașul din clip.

Deloc nu vrea sa pape mâncare parca îl papa mâncare pe el nu inversBig Laugh dar avem mâine programare la Medic sa vedem ce spune ce greutate avem.sper sa fie bine.
Andreeax
Scris: Monday, September 20, 2021 5:27 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Andreea,stati super bine! ❤️
Fetelor,dacă nu erați voi ,acum probabil eram panicata ca nu îmi ia copilul in greutate ca la carte dar cu voi am învățat o groaza. Eu tot îl consider un pediatru bun și implicat...unde nu suntem pe aceiași lungime de unda nu îl bag in seama Lol Va datorez tuturor liniștea pe care o am in astfel de situații! campfire
ANDREEA2929A
Scris: Monday, September 20, 2021 7:23 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Andreeax wrote:
Andreea,stati super bine! ❤️
Fetelor,dacă nu erați voi ,acum probabil eram panicata ca nu îmi ia copilul in greutate ca la carte dar cu voi am învățat o groaza. Eu tot îl consider un pediatru bun și implicat...unde nu suntem pe aceiași lungime de unda nu îl bag in seama Lol Va datorez tuturor liniștea pe care o am in astfel de situații! campfire

Si eu sunt panicată, are reprize in care nu doarme m am chinuit 2h sa o adorm🙈 spre dimineata și azi dupa amiaza
MariaS
Scris: Monday, September 20, 2021 7:58 PM
Nivel

Nu știu ce ne-am fi făcut facă nu exista forumul, din ce am văzut lumea nu mai prea discuta pe forum îl consideră "învechit" pe fb am văzut multe răutațuri pe grupurile de mămici / alăptare / diversificare.
Andreea și proaspetele mămici, încercați sa nu vă impacientați cu greutatea , veți vedea că au momente când iau în greutate sau stagnează , se schimbă de la o zi la alta, cântăriții odată la 2 săptămâni sau chiar la lună e cel mai liniștitor.

După enteroviroza ce a avut-o, a recuperat ce a dat jos și a pus și în plus , acum se rostogolește mai ușor hohot
Mihaelaalin
Scris: Monday, September 20, 2021 8:15 PM
Nivel

Și eu am o problema cu greutatea lu bebe,adică când ii văd pe alti bebei la 9 luni dolofani și pe al meu scobitoare ma ia capul,eu nu am cântar sa îl cântăresc și cred ca dacă avem înnebuneam.când am fost cu el acum doua luni la doctor aveam la 7 luni 7kg jumate a zis doctora ca e la medie și ca și eu sunt slaba și nu are cu cine semăna gras ca și soțul e la fel înalt și slab dar bebe e și super energic nu sta locului deloc o fi și asta o cauza,vedem mâine cât are îmi e și fricauff
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, September 21, 2021 5:10 PM
Nivel

Am fost la doctor astăzi suntem bine doar o ușoară anemie pe care ar trebui ca pana la 1 an sa o tratam cu papa Și fier dacă nu o sa facem un set de analize,avem 8 kg 200 suntem in grafic
Zee
Scris: Wednesday, September 22, 2021 10:35 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Elena, suntem bine, multumimCheek Kiss
Am ramas in urma la dintisori,cu mancarea suntem bine, am introdus si mic dejunul, in fund nu are chef sa stea numai de-a busilea si in picioare. Si in rest, ma pregatesc psihic pt durerile de spate.
MariaS
Scris: Wednesday, September 22, 2021 1:46 PM
Nivel

Fetelor și ai voștri dispar in fracțiune de secundă?
A mea a plecat de unde îi jucăria aia galbenă și a ajuns la ușă cât timp am așteptat să se încarce pagina de forum și am citit ultimele 2 mesaje
https://ibb.co/mqbrqrF

In altă ordine de idei cu mâncarea am lăsat-o baltă, îi pun pe măsuța ei ce îi de mâncare și să mănânce ea cum și cât vrea supele vor fi singurele pe care i le voi servi eu.
Ellena20
Scris: Wednesday, September 22, 2021 2:03 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Zee Cheek Kiss
Nu sunteti in urma cu dintisorii, lui Cezar i-au spart la 7 luni si 3 zile. Acum are 2 dintisori micuti si tare simpatici ras

Maria, haha, asa e si la noi. Aseara am tras si o sperietura ca nu il mai gaseam prin nicio camera, era sub masa si parca se ascundea ca nu scotea nici un sunet Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.