Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA2929A
Scris: Friday, October 22, 2021 6:57 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/15/2019
IoanaIoanaC wrote:
Fetelor, suzeta pro sau contra? Mogaldeata mea pana azi nu a acceptat deloc suzeta. Pentru ca e mereu cu degetele in gurita, am zis ca sa incerc. Si-acuma, ma gandesc ca o dezobsinuiesc de degete si o obisnuiesc cu suzeta. Nu stiu ce sa fac Lol

La mine e cumva pro ca ea numai la san adoarme dar nu o mai accepta deloc am 3 feluri cumparate 🙈 di incerc sa o adorm altfel pentru ca nu are buton de stop la san și de cele mai multe ori se lasă cu vomitat.
Si ea își mai baga degetele până își provoaca stare de voma...
Mai nou adoarme legănata 😂 însă e greluta are 5kg și seara când sunt praf ma rupe de spate dar ce sa facem incercam și alte metode chiar dacă am un trac la zgaltait. Cred ca e si frica aia de separare ca altfel nu mi explic, aseara am pus o jos de 3 ori s a trezit 🙈 eram și eu ruptă de oboseala nu ma mai ascultau bratele😂
Zee
Scris: Friday, October 22, 2021 9:10 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Ioana, pe mine m-a ajutat mult suzeta. Mai ales ca nu am alaptat, in ideea ca eu nu ii pot face lp din jumate in jumate de ora in caz ca era mai agitat si cu suzeta se linisteste foarte repede.
Acum ii pun seara 2-3 in patut langa el si il vad ca se trezeste noaptea si isi cauta in patut si isi ia cate una si mai adoarme cate un somn, am luat de la Tommee alea fosforescente.
Vad eu cum o sa il dezobisnuiesc, dar pentru mine au fost un mare ajutor.
Andreeax
Scris: Friday, October 22, 2021 9:18 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Andreea,unde sa fie mai bine decât la mami in brațe coeur

Eu nu sunt contra suzete,au și ele rostul lor in anumite situații dar trebuie scoase la un punct (strict părerea mea). Și al meu adoarme doar la san și când era mai micuștel trebuia sa stau doar cu sânul in gurița lui și îl cauta și in somn...am tot insistat sa ia suzeta in ideea in care sa ma mai odihnesc și eu implicit și el dar nu a vrut niciun model și am încercat câteva (ce-i drept doar pe cele primite,nu am dat bani oe ele Lol ) iar acum ma bucur ca nu are treaba cu ele. Este exact cu zice Ellena dar așa ar fi fost și dacă lua suzeta. Nu degeaba primele 3 luni sunt considerare al4lea trimestru (a fost cel mai bun sfat pe care l-am primit de la Freya)....bebe trebuie sa stea doar la san,sa facă nani si sa stea la mami in brațe...la al2lea sunt mai pregătită pt asta si nu o sa mai frustreze treaba asta....curățenia si mâncarea o sa fie clar pe locul 10 Lol

In afara de absolut tot ce ne înconjoară,șosetele sunt preferatele noastre 😂
https://ibb.co/hswPXLH
Ellena20
Scris: Friday, October 22, 2021 9:19 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Ma bucur ca sunteti bine, Maria! Cheek Kiss asa de energici si noi. Si la fel, nu putem fara mami nici 2 minute. Cand e cu tati, intoarce capul in toate directiile si ma cauta Lol
Asa e, a trecut timpul prea repede, piticii nostri parca au crescut impreuna ras

Ma uitam si eu dupa botoseii de la h&m, dar erau indisponibili. O sa verific sa vad daca au reaparut.
Si la noi la fel cu pantalonii, trebuie sa ii mai iau si eu la fel mai multe perechi ca la cat ii freaca in genunchi cand merge de-a busilea, iar pe iarba afara numai pe patura nu sta.

Azi-noapte desi el a dormit bine eu m-am trezit la fiecare foiala/miscare a lui. Eram obosita si aveam impresia ca el e treaz si sa nu cada din pat. Spre dimineata, m-am trezit si il cautam cu lumina de la telefon ca nu il mai vedeam in pat. (Avea salopeta de somnic in aceeasi culoare cu lenjeria de pat).: 001014:
freya1
Scris: Friday, October 22, 2021 9:30 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Mersi, Maria, caut si eu botoseii Cheek Kiss l-am lasat cu cei de lana, dar se murdaresc imediat si tare greu se usuca apoi
Ellena, eu i-am luat niste genunchiere special pt mers in 4 labe de pe emag, poate va folosesc, ca eu o data i le-am pus si mi s-a parut prea mare bataia de cap (de cand e mai rece parca dureaza o vesnicie sa il imbrac sa iesim)
L.e. Ellena, vezi ca sunt pe stoc botoseii, dau si eu comanda
Ellena20
Scris: Friday, October 22, 2021 9:56 AM
Nivel

MariaS
Scris: Friday, October 22, 2021 9:57 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Elena eu am văzut fizic in magazin botoșei , pe site îs doar negri, eu am căutat roz 😁
Haha ha 🤣 tare asta cu salopeta, vezi dacă nu dormi , nu mai vezi copilul in pat 🤣

Din nou Lidl, am găsit pantaloni cu genunchi de fâș 😅 și elastic la glezne, ideal pt purtat in sistem și târât pe jos 😁

Ellena20
Scris: Friday, October 22, 2021 10:05 AM
Nivel

Doamne, Maria, cate gasesti. Asa dor mi-e si mie sa merg la cumparaturi fizic. Eu nu am mai fost nicaieri in spatii inchise ca nu pot fara copil si nu vreau sa il expun. Mi-e asa dor de un lidl Lol

Maria, dormeam, dar ma trezeam cand se mai misca el si fiind si dupa somn nu vedeam tocmai bine Lol
Andreeax
Scris: Friday, October 22, 2021 10:10 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Maria,eu sunt super ghinionista...cumpărăturile mi le fac in 70% din lidl ,am câteva chestii pe care le cumpăr doar de acolo,și nu găsesc mai niciodată lucrurile faine pt bebei ca de luat iau și mărimi mai mari care îmi vor trb mai peste câteva luni sau chiar iarna viitoare dacă nu sunt d-astea mai mici pt al meu dar nu apuc niciodată sa le găsesc 😞
freya1
Scris: Friday, October 22, 2021 10:27 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Ellena20
Scris: Friday, October 22, 2021 10:49 AM
Nivel

Multumesc, freya! Cheek Kiss
Vickyb
Scris: Friday, October 22, 2021 2:30 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/29/2020
Maria merci de pont, tre sa merg si eu la lidl atunci. Ma gndesc ca 86 numai bine vor fi si pentru primavara.

Ellena scuze, dar nu apuc sa intru zilnic. Aerosol cu respisun facem. E solutie salina, ceva mai concentrat 3%.
ANDREEA2929A
Scris: Friday, October 22, 2021 3:26 PM
Nivel

Andreeax wrote:
Andreea,unde sa fie mai bine decât la mami in brațe coeur

Eu nu sunt contra suzete,au și ele rostul lor in anumite situații dar trebuie scoase la un punct (strict părerea mea). Și al meu adoarme doar la san și când era mai micuștel trebuia sa stau doar cu sânul in gurița lui și îl cauta și in somn...am tot insistat sa ia suzeta in ideea in care sa ma mai odihnesc și eu implicit și el dar nu a vrut niciun model și am încercat câteva (ce-i drept doar pe cele primite,nu am dat bani oe ele Lol ) iar acum ma bucur ca nu are treaba cu ele. Este exact cu zice Ellena dar așa ar fi fost și dacă lua suzeta. Nu degeaba primele 3 luni sunt considerare al4lea trimestru (a fost cel mai bun sfat pe care l-am primit de la Freya)....bebe trebuie sa stea doar la san,sa facă nani si sa stea la mami in brațe...la al2lea sunt mai pregătită pt asta si nu o sa mai frustreze treaba asta....curățenia si mâncarea o sa fie clar pe locul 10 Lol

In afara de absolut tot ce ne înconjoară,șosetele sunt preferatele noastre 😂
https://ibb.co/hswPXLH

E adevărat ce zici dar când vezi ca vomita de la atata supt te temi ca mai rau ii faci. Nici nu apuca sa digere eu ma chinui cate 4 ore asa cu ea și doarme 1h dinapoi iar vrea.
IoanaIoanaC
Scris: Friday, October 22, 2021 9:16 PM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
ANDREEA2929A wrote:

La mine e cumva pro ca ea numai la san adoarme dar nu o mai accepta deloc am 3 feluri cumparate 🙈 di incerc sa o adorm altfel pentru ca nu are buton de stop la san și de cele mai multe ori se lasă cu vomitat.
Si ea își mai baga degetele până își provoaca stare de voma...
Mai nou adoarme legănata 😂 însă e greluta are 5kg și seara când sunt praf ma rupe de spate dar ce sa facem incercam și alte metode chiar dacă am un trac la zgaltait. Cred ca e si frica aia de separare ca altfel nu mi explic, aseara am pus o jos de 3 ori s a trezit 🙈 eram și eu ruptă de oboseala nu ma mai ascultau bratele😂

Andreea, la varsta asta nu e anxietatea de separare. Din pacate, pana pe la 3 luni, nu multe poti intelege din comportamentul lor. Am avut si noi perioade de astea. Atunci dormeam cu ea in brate. Dupa cateva nopti asa, am "descoperit" dormitul pe burta. Nu zic ca e bine cum am facut, pentru ca de atunci imi doarme exclusiv pe burta. De cate ori incerc sa o pun altfel la somn, ori nu adoarme, ori daca o pun adormita e garantata trezirea instanta. Insa pentru noi asta a functionat. Daca as fi factor de decizie, as da un premiu nobel celui ce a inventat senzorii aia de respiratie, pentru mine au fost inceputul noptilor dormite Crazy
ANDREEA2929A
Scris: Saturday, October 23, 2021 5:05 AM
Nivel

IoanaIoanaC wrote:

Andreea, la varsta asta nu e anxietatea de separare. Din pacate, pana pe la 3 luni, nu multe poti intelege din comportamentul lor. Am avut si noi perioade de astea. Atunci dormeam cu ea in brate. Dupa cateva nopti asa, am "descoperit" dormitul pe burta. Nu zic ca e bine cum am facut, pentru ca de atunci imi doarme exclusiv pe burta. De cate ori incerc sa o pun altfel la somn, ori nu adoarme, ori daca o pun adormita e garantata trezirea instanta. Insa pentru noi asta a functionat. Daca as fi factor de decizie, as da un premiu nobel celui ce a inventat senzorii aia de respiratie, pentru mine au fost inceputul noptilor dormite Crazy

Dacă ai ști de cate ori m am gandit sa iau și eu...mai ales cu episoadele de voma...vad ca S a mai linistit cu colicii...acum sa nu o laud și...🙈😂 vad ca incepe sa doarma cate 3 ore noaptea sau 3h jumate de vreo 2 zile și e mai activa ziua..asa e până mai creste totul e o necunoscuta pentru noi😘
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.