Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
7Andreea
Scris: Wednesday, October 20, 2021 10:24 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Nasucul e zona interzisa si la noi,pe langa plans zice intr-una " mama" cand ma vede cu batista bebelusului,sper as avem cat de putin nevoie de ea.
Ii dau zilnic fier,ma chinuiam tare si eu cu asta,pana intr-o zi cand i-am dat lui seringa in mana si a dus-o singur la gura. Acum ii dau lui si apas din cand in cand eu pe ea.
Poate merge si la voi,eventual cu seringa de alta culoare de la un sirop nou...
alipopescu
Scris: Thursday, October 21, 2021 10:48 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 10/21/2021
Buna. Poate a fi pentru cineva util. Pentru nou nascuti am folosit scutece doar Pampers premium Care - sunt excelente calitate-pret! Huggies nu mi-a placut deloc, mereu apareau scurgeri. La fel am incercat Merries, sunt bune, dar cam scumpe. Comandam de aici https://rozetka.md/ro/podguzniki-i-pelenanie/c3973646/ Aveam livrare la domiciliu. O zi buna.
Zee
Scris: Thursday, October 21, 2021 11:54 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Elena, ma bucur ca Cezar e mai bine. Stiu ce zici de nasuc.. e danger zone 😂.
Eu is foarte panicata, a venit rezultatul analizelor si are rotavirus pozitiv. Eu nu i-am facut vaccinul nu stiu unde mi-a fost capul. Acum ma simt asa vinovata. pale
Astept sa vad ce imi scrie pediatra, el e foarte activ, atat cat ca are 2-3 scaune diareice. Sper sa fie bine..
freya1
Scris: Thursday, October 21, 2021 3:08 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Zee Cheek Kiss principalul pericol la rotavirus e deshidratarea, din ce zici nu e cazul
Sanatate multa piticului !
Ellena20
Scris: Thursday, October 21, 2021 3:18 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Zee, aveti grija cu deshidratarea cum zice si freya.
Ianis, fa-te bine repede! Te pupam! Cheek Kiss
Zee
Scris: Thursday, October 21, 2021 4:04 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Multumesc mult fetelor. Mancare nu i-am dat, pediatra mi-a zis ca ii pot da linistita, doar sa am grija la alimentele care provoaca scaunul moale. Ii dau lapte fara lactoza de luni. El e foarte vioi, mananca pe zi cam 900-950 ml lapte, mai bea si apa. In afara de alea 2-3 scaune nu are nimic diferit. Astazi inca nu a avut nici unu. Pediatra mi-a zis ca a facut o forma foarte usoara. Nici nu m-am gandit ca asta ar putea fi, in afara de alea 2 zile in care a facut temperatura 38,5 si a fost mai agitat nu a avut alte simptome de voma sau mai multe scaune. Acum sa speram ca scapam asa si nu o sa se agraveze de acum. Deja are o saptamana de la simptome si de 3 zile are tratament, dar nu am fost nevoita sa ii dau nimic pt durere doar tasectan ii dau.
Ellena20
Scris: Thursday, October 21, 2021 8:19 PM
Nivel

Zee, sa treaca usor si sa fie forma usoara! Cheek Kiss
Pt scaune poti incerca sa ii dai alimente care constipa: banana, orez, morcovi, kaki. Eu daca vad ca Cezar nu are o zi scaun, a doua zi ii dau putina para. Imediat functioneaza Lol ii si place para mult.

Fetelor, ce retete ati mai incercat cu dovleac placintar? Am foarte mult. Cel mai mult i-a placut copt la cuptor (si marul copt, si para coapta ii place).
IoanaIoanaC
Scris: Thursday, October 21, 2021 9:08 PM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Fetelor, suzeta pro sau contra? Mogaldeata mea pana azi nu a acceptat deloc suzeta. Pentru ca e mereu cu degetele in gurita, am zis ca sa incerc. Si-acuma, ma gandesc ca o dezobsinuiesc de degete si o obisnuiesc cu suzeta. Nu stiu ce sa fac Lol
freya1
Scris: Thursday, October 21, 2021 9:15 PM
Nivel

Ellena, eu i-am mai facut intr-o seara orez cu dovleac, putina ceapa si dovleacul ras puse cu putina apa la fiert, adaugat orezul si un pic de unt la sfarsit, i-a placut
Cred ca ii poti face si budinci, clatite

Ioana, eu nu i-am dat suzeta, faza cu degetele a trecut repede, acum baga ORICE in gura oricum ca ii cresc dintii, dar mi s-a parut ca nu m-ar ajuta cu ceva suzeta
Ellena20
Scris: Thursday, October 21, 2021 9:23 PM
Nivel

Super idee cu budincile. Dovleac cu orez i-am facut.
Ioana, eu nu am nimic cu suzetele. Nici flacaul meu nu a acceptat suzeta si acum ma bucur ca a fost asa. El nici degetul nu si-a supt, dar da, baga orice in gura si mai molfaie, roade etc (de la jucarii la cablul de internet din casa si tot asa).
Cand era mai mic, ziceam ca as fi vrut sa fi acceptat suzeta ori sa i-o fi dat-o eu mai repede sa se obisnuiasca pt ca imi doream sa mai adoarma si cu suzeta sau sa il mai pot linisti asa. Dar a fost mai bine asa.
Cezar al meu s-a facut baiat mare. Nu mai adoarme cum vreau eu. L-am adormit initial la san, l-am lasat pe pat langa mine si s-a si trezit. Si a inceput ca iedutul sa alerge prin pat, sa rada, sa se joace. Eu m-am prefacut ca dorm si l-am lasat in pace. A venit dupa 5 minute si s-a autoservit cu laptic stand cu capul pe burta mea, iar apoi s-a intins singurel langa mine si a adormit coeur
freya1
Scris: Thursday, October 21, 2021 9:34 PM
Nivel

Wow, Ellena coeur ce baiat mare ! Eu chiar ma gandeam zilele astea cum o sa fac eu, il adorm cu sanul pana la majorat Lol
Am vorbit si cu pediatrul despre expeditiile lui nocturne care ma fac sa il pun la san de 3456 de ori pe noapte, concluzia a fost ca e o faza, dar nu stim cat tine
E bine ca acum a inceput sa se trezeasca dimineata la 7-7:30 (nu ca intre 5 si 7 nu s-ar trezi de 3 ori), suntem in parc la ore mai normale (si am descoperit ca nu imi place ca e aglomerat banghead). Il pun la locurile de joaca pe panourile acelea de catarat si pe scarile de franghie si e super incantat, leaganele si toboganele nu ii plac asa mult Lol e un mic Spiderman
Ellena20
Scris: Friday, October 22, 2021 12:28 AM
Nivel

Micul Spiderman coeur
Lui Cezar ii place si in leagan foarte mult, dar de cand e bolnavior nu l-am mai dat. Doar leaganul l-am incercat, celelalte mi-a fost frica Lol
Nu te da peste cap trezirea lui mai "tarzie"? Lol
Ieri s-a trezit Cezar pt prima oara la 8 si am fost buimaca toata ziua, nu stiam cum sa ma mai organizez de dimineata. Asa mai bine la 6 cum ne-am obisnuit Lol
Iar legat de cum a adormit el in seara asta, nu ma astept sa se repete. Fara san nici el nu ar adormi, dar a invatat sa se mai serveasca si singur.

Maria, ce mai face Irina? Cum sunteti? Cheek Kiss
MariaS
Scris: Friday, October 22, 2021 1:21 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Hello,
Noi suntem într-o mini tornadă de când se trezește până adoarme. Are o pasiune pt tot ce îi mai murdar și mai periculos , scoate ăi mai murdari pantofi din dulap și se joaca cu ei, pungile sunt viața ei, nu vă mai zic că a descoperit că se poate ascunde, dar cum mami se uita mereu după ea o vede dar o lasă în pace să creadă că nu a văzut-o. Astăzi au mâncat-o dinții ceva fantastic, mă uitam cu biata de ea musca cu atâta putere din plușuri,nu mai știa din ce să muște să îi mai treacă, cunosc senzația că așa am fost și eu și mi-e milă de ea.
Am descoperit ce ne ajuta la tranzitul nostru lent, la 2 zile îi face mami ovăz cu tot felul de "topinguri", fructe de sezon la cuptor cu un pic de unt și scorțișoară, mâncăm toți până pognim.
Suferim de anxietate de separare, mami nu poate să lipsească din peisaj mai mult de câteva minute.
Cam asta despre noi, nu stăm o clipă locului.
Pt cine caută salopete impermeabile, am văzut că au adus la Lidl ceva, eu i-am luat in ideea să fie, cel mai mic nr îi 86, nouă ne e un pic mare,dar dacă o țin în sistem îi numai buna că nu rămâne cu gleznele goale.
Am văzut că al tău băiat se servește singur , a mă "hosteste" de ceva timp, de cate ori mă vede cu țiți la vedere se lipește ca lipitoarea de ei 😂😂
Albert am văzut că învață să escaladeze lumea.
Doamne ce repede cresc,parcă mai ieri îi aduceam pe lume, iar astăzi îs "oameni în toată firea "😍
Abia mai apuc noaptea sa va mai citesc , de scris nu mai zic ...

Multă sănătate Ianis, să te faci bine !😘
freya1
Scris: Friday, October 22, 2021 2:06 AM
Nivel

Ellena, eu oricum sunt zombie ca nu dorm o ora legata, ce mai conteaza Lol

Maria Cheek Kiss ce ocupati sunteti si voi ! Si noua ne plac fulgii de ovaz cu fructe si la fel cu separarea, si pana la baie daca ma duc se lasa cu urlete, zice tati ca daca aude ca se trage apa tace si asteapta sa apar Lol
Deja cu hainele am nevoie de ceva ce sa reziste la tavaleala, daca il las pe afara sa se tarasca se face ca un mic porcusor. Nu stiu in picioare ce sa ii dau, i-am luat niste pantofiori de la timmo mai mult de test, dar nu se simte ok cu ei sa se ridice si sa paseasca, il las tot in sosete cat mai pot, i-am luat 15 perechi tot asa sa le pot sacrifica
MariaS
Scris: Friday, October 22, 2021 3:39 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Freya ,eu i-am luat niste botoșei de la h&m de fâș , impermeabili , asta până o să ajungem să purtăm tikki sau ceva asemănător, că și ea se simte motanul incaltat și nu face un pas dacă îi dai papuci , desculță săi cu șosete subțiri fum lasă în urma ei 😂😂
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.