Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Aleahim
Scris: Tuesday, October 19, 2021 11:20 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/19/2018
Andreeax wrote:
Aleahim,noi am ajuns acasă cu 2600 si la 4 luni si o săptămâna avea 5200....deci stam mai prost la capitolul greutate si deși pediatrul o tine ca nu ia cum trebuie in greutate si vrea luna si kiltul (750g zice el) tot nu ne-a dat si altceva in plus pana acum cum sunt cerealele. Urmează sa mergem pe 5 noiembrie la control și sa facem și a2a doza de rotarix și mai vedem ce me zice atunci dar deja ne apropiem de diversificare,nu e moarte dacă se mai așteaptă o săptămâna in plus. Vedem! Medicul de familie spunea ca ar trb sa ia in greutate 400-500 g după 3 luni ceea ce se si întâmpla la noi,intr-o luna am luat fix 400g. Părerea mea (neavizata desigur) este ca sunteți numai bine. 😘

Nu mai rețin,mămicile cu bebei mai măricei,voi cum le-ați dat fierul? Pe baza analizelor ? Vi s-a prescris si calciu? Nu vreau sa il intep decât dacă e imperios necesar. As vrea sa îmi pun niște intrebari la
punct pt următoarea vizita la pediatru despre asta pt ca a spus ca o sa vb despre suplimentele astea in apropierea vârstei de 6 luni.

Deci tot cam pe acolo cu greutatea si voi
Sa nu ma stresez degeabaLol
Ellena20
Scris: Tuesday, October 19, 2021 11:24 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Aleahim, si parerea mea este tot ca sunteti bine. Ea a avut o greutate mai micuta de la inceput, cat sa ia in greutate,cat sa si recupereze?

Andreea, parca pe la 6 luni ne-a prescris noua fierul. Noua ne-a dat doar 2 pic/zi, ceea ce inseamna foarte putin. Si eu eram contrariata ca mi se parea normal sa ii fac analizele sa vedem daca are nevoie, dar tot aici pe forum m-a lamurit freya. E un chin sa iei sange la un bebelus asa mic, mai ales pt ca noua ne-a prescris doar 2 pic/zi. Asa ca am ales sa merg pe incredere si sa ii dau fierul asa,fara analize.
De calciu nu mi-a zis nimic.
MariaS
Scris: Tuesday, October 19, 2021 1:31 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/28/2020
Fetelor, a făcut cineva de curând test antigen Covid? Mă interesează dacă poți scoate certificat verde in baza lui.
Aleahim
Scris: Tuesday, October 19, 2021 1:45 PM
Nivel

MariaS wrote:
Fetelor, a făcut cineva de curând test antigen Covid? Mă interesează dacă poți scoate certificat verde in baza lui.

Certificatul verde se elibereaza pt persoanele vaccinate cu minim 2 doze, cand accesezi platforma pt vaccinare se cer toate datele si iti genereaza certificatul daca apari in baza de date.Daca nu, rezultatul testului e singura dovada pe care o ai la mana
MariaS
Scris: Tuesday, October 19, 2021 3:01 PM
Nivel

Aleahim wrote:

Certificatul verde se elibereaza pt persoanele vaccinate cu minim 2 doze, cand accesezi platforma pt vaccinare se cer toate datele si iti genereaza certificatul daca apari in baza de date.Daca nu, rezultatul testului e singura dovada pe care o ai la mana

Certificatul se poate elibera și cu un test negativ nu doar cu test. Mă interesa daca a scos cineva cu test antigen.
freya1
Scris: Tuesday, October 19, 2021 3:03 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Aleahim
Scris: Tuesday, October 19, 2021 3:20 PM
Nivel

MariaS wrote:

Certificatul se poate elibera și cu un test negativ nu doar cu test. Mă interesa daca a scos cineva cu test antigen.

My bad.
Am citit ulterior si am vazut ca se poate cu pcr.Sorry
Eu stiam ca acum certificat verde primesc doar cei vaccinati.NuStiu
Ellena20
Scris: Tuesday, October 19, 2021 3:29 PM
Nivel

Eu de aici am generat certificatul verde pt mine si sot.
https://certificat-covid.gov.ro/

Vad ca poti selecta si test negativ si dai niste informatii acolo.

Le: cred ca merge cu test PCR. Nu cred ca e valabil si pt test antigen. Eu una nu am deloc incredere in testele antigen si nu stiu daca sunt luate in considerare.
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, October 19, 2021 5:28 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Buna,și lui denis ia prescrie fier fără analize a spus ca la un an sa ii fac dar pana atunci sa ii dau câte un mil ca măduva lor nu produce suficient fier și ca la un an nu vrea sa se trezească ca are lipsa mare de fier și sa ii “indopare” chear asa sa exprimat,noi la capitolul mâncare stam foarte prost nu deschide cura la nimic nici piure nici pasat nici ciorbică nici sa pape el le da pe jos tot ce ii dau mai ciugule câte puțin din fructe dar nu mereu nu știu ce sa mai fac parca îl văd ca nu ii mai ajunge decât laptele ar papa într-una ori o fii vreun puseu dau ceva ca nu prea ma pricep,la capitolul dinti avem 4 sus și 2 jos cu al le-a un pic ieșit poate de aceea nu pap și cere numai laptic🤷‍♀️🤷‍♀️Roade orice prinde și ne mușca decateori ne prinde spre exemplul pe mine ma mușcat aseară de mi-a rupt o aluniță🙁😢in rest e super energic ne alergam prin casa se ridica își da drumul in fund dansează tipa ar vrea sa meargă singur dar ii este frica.îmi e așa drag când citesc despre bebei vostiri ca pap dar fiecare bebe e diferit aștept și eu momentul al când va pap🤗
MariaS
Scris: Tuesday, October 19, 2021 7:48 PM
Nivel

Bravoo
Ellena20 wrote:
Eu de aici am generat certificatul verde pt mine si sot.
https://certificat-covid.gov.ro/

Vad ca poti selecta si test negativ si dai niste informatii acolo.

Le: cred ca merge cu test PCR. Nu cred ca e valabil si pt test antigen. Eu una nu am deloc incredere in testele antigen si nu stiu daca sunt luate in considerare.

Știu de unde se generează,că am mai generat, când dai generare in baza unui test negativ nu specifică ce fel de test, de aia mă interesa.
Testul antigen e luat în considerare dacă îi atestat de o instituție.
ANDREEA2929A
Scris: Wednesday, October 20, 2021 1:30 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
MariaS wrote:

Nu cred, din ce stiu, soțul a putut scoate ca a fost înregistrat la ei tot in baza celui de antigen, la urgente de antigen face și dacă e pozitiv te trece in baza lui nu mai fac pcr decat daca cel de antigen e negativ și tu prezinți simptome. Dacă afli și pe mine ma intereseaza eu vreau sa mi fac anticorpii de îndată ce prind o portiță. A reusit sa scoată după cele 14 zile dar repet era înregistrat ca si covid pentru ca a fost la spital.
Zee
Scris: Wednesday, October 20, 2021 10:38 AM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Fetelor care ati avut de dat diferite tratamente picilor, cum reusiti? Eu il pacalesc cu lingurite, jucarii, sticlute. Degeaba, cand ma vede cu ceva in mana nu mai deschide gura deloc. In scaunul de masa nu as vrea sa incerc pt ca ma gandesc ca dupa o sa fie reticient si la mancare. Am incercat orice, e un chin de fiecare data si ajung inevitabil sa i le dau cu forta si incepe sa planga si eu de mila lui si as vrea sa nu mai fie asa speriat de astea.
Ellena20
Scris: Wednesday, October 20, 2021 12:31 PM
Nivel

Zee, noi am avut ceva tratamente si avem si acum ca v-am spus ca suntem bolnaviori. Cand ii dadeam antibiotic pt infectia urinara, era groaznic. Plangea mereu cand ii dadeam si il scuipa afara (era groaznic de dulce, nici mie nu imi placea gustul).
In schimb, la siropul de tuse sau la Panadol/Nurofen nu am treaba cu el. Deschide gurita, dar ii dau putin cate putin. Apoi mai scot seringa, mai vorbesc cu el, ne mai jucam.. si iar ii dau.
In schimb e jale cand ii umblu la nasuc. Nu pot sa ii curat deloc nasul. Nu plange, urla la propriu. Si e asa infundat. Ii dau cu spray cu apa de mare si incerc sa trag eu cu batista bebelusului cu gura ca altfel nu am nicio sansa. Dar cum ii pun mana la nas, incepe "distractia".
Vickyb
Scris: Wednesday, October 20, 2021 5:46 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/29/2020
Ellena20 wrote:
Zee, noi am avut ceva tratamente si avem si acum ca v-am spus ca suntem bolnaviori. Cand ii dadeam antibiotic pt infectia urinara, era groaznic. Plangea mereu cand ii dadeam si il scuipa afara (era groaznic de dulce, nici mie nu imi placea gustul).
In schimb, la siropul de tuse sau la Panadol/Nurofen nu am treaba cu el. Deschide gurita, dar ii dau putin cate putin. Apoi mai scot seringa, mai vorbesc cu el, ne mai jucam.. si iar ii dau.
In schimb e jale cand ii umblu la nasuc. Nu pot sa ii curat deloc nasul. Nu plange, urla la propriu. Si e asa infundat. Ii dau cu spray cu apa de mare si incerc sa trag eu cu batista bebelusului cu gura ca altfel nu am nicio sansa. Dar cum ii pun mana la nas, incepe "distractia".

Ellena si noi am avut o luna aproape muci, ne-au ajutat aerosoli pe langa apa de mare. Si pont daca nu ai aparat am prins in carrefour de la beurer cu ultrasunete la 140 care pe emag e vam 250-400.
Ellena20
Scris: Wednesday, October 20, 2021 6:07 PM
Nivel

Vicky, si cu ce ati facut aerosoli?
Noi mai asteptam putin sa vedem daca ii trece. Vineri mergem iar la pediatru. Tusea parca s-a mai diminuat. Noaptea macar doarme bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.