Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Scris: Saturday, October 16, 2021 11:16 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Dar sa stiti ca la ei culcat mai tarziu nu inseamna trezit mai tarziu, uneori dimpotriva, cu cat sunt mai obositi cu atat se trezesc mai devreme. Poti sa incerci sa ii muti ora de culcare mai tarziu cu un sfert de ora la fiecare 3-4 zile, dar eu nu as culca-o mai tarziu de 19 daca asa e ea ok, ideal la varsta lor e sa se culce intre 19-20:30
Doarme ff putin ziua, mai degraba de asta se trezeste si la 5, nu ai cum sa ii prelungesti somnul de zi ? Al meu a inceput si ziua sa se trezeasca la 1h, cauta sanul, suge putin si adoarme la loc daca nu si-a facut el somnul. Cand e odihnit imi dau seama, ca se trezeste razand si pus pe joaca
Ellena20
Scris: Saturday, October 16, 2021 11:41 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Si eu la fel zic, Roxana, ca ar trebui sa ii imbunatatesti somnul de zi. E chiar bine daca doarme de la 19. Cum a zis si freya,la noi merge regula asta 2-3-4 si de cand o aplic si-a imbunatatit considerabil somnul. Se trezeste odihnit, nu marait. De ex, astazi s-a trezit la 06:15 si la 08:30 deja dormea iar. Ne-am trezit amandoi la 10:30. Eu as mai fi dormit,dar nu a mai vrut Cezar Lol
Poate reusesti sa ii mai faci un somn pe la 15-16 daca are somnuri scurte. Eu ma organizez astfel incat la 16-16:30 sa aiba trezirea Cezar si la 20 il pun la somn.
7Andreea
Scris: Saturday, October 16, 2021 12:41 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Mamici de dintosi,ce pasta / periuta ati ales pentru piticut? Tot citesc si nu ma lamuresc,in voi am mai multa increderepupici
maria2013
Scris: Saturday, October 16, 2021 12:45 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
7Andreea wrote:
Mamici de dintosi,ce pasta / periuta ati ales pentru piticut? Tot citesc si nu ma lamuresc,in voi am mai multa increderepupici

Un primul an, degetar de silicon, apoi niște perii de silicon (caut imediat poza) și pasta Nenedent. Apoi, am văzut pete pe dinți și am suspectat fie o demineralizare, fie tartru. Dentistul ne-a recomandat orice pasta pt copii care contine fluor 500ppm.Am alternat, de-a lungul timpului, cam ce găseam prin magazine (cel mai des, Vademecum si Oral B)

L. E. Acestea sunt periutele
https://m.nichiduta.ro/set-3-periute-de-dinti-baby-ono-pentru-bebelusi-bleu-267007
MariaS
Scris: Saturday, October 16, 2021 12:46 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/28/2020
Asta cu somnul cred că îi la fel ca diversificarea, in funcție de fiecare copil. Eu vad la a mea , se trezește pe la 8:30-9 stă trează până la 12-1 doarme 30-1h se mai culca odată pe la 4-5 și doarme cam 2-3h iar somnul de seara îl face după 11 oricât de obosită ar fi, rar o conving sa se culce pe la 10.

Ce mă sperie pe mine acum e apetitul de mâncare, mi se pare că mănâncă mult. I-am făcut omletă dintr-un ou și ca să alunece mai ușor i-am pus câteva lingurițe de iaurt ,a mâncat aproape tot, aseară i-am făcut "bulgur zâmbăreț " ( găsiți ai rețeta https://biscuim.ro/2017/01/19/bulgur-zambaret/) am respectat proporțiile și a mâncat jumătate de cantitate , la prânz a mâncat un polonic zdravăn de ciorbă de cartofi.
Cei mâncăcioși tot așa papă sau mie mi se pare mult din cauză că înainte doar gusta mâncarea ?
7Andreea
Scris: Saturday, October 16, 2021 1:30 PM
Nivel

Si eu am observat ca e nerabdator sa manance acum.
Ieri a mancat o para maricica,aproape pe toata si vreo 3 clatite mititele dimineata,la pranz peste si broccoli,parea ca nu se mai opreste...
Iar aseara a mai mancat jumatate de iaurt si 2 biscuiti + laptic ca aperitiv si desert la fiecare masa.
Cred ca au o perioada cand sunt termite mici.

Droxana
Scris: Saturday, October 16, 2021 2:17 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Da încerc sa fac cumva…ea e obosita ziua ca mereu după somn se freacă la ochi și casca și după o ora e maraita dar nu reușesc sa i lungesc somnurile…rar..sa zic ca am o sapt de când am reusit cu mici excepții,la somnul de prânz sa doarmă o ora,o ora și 20 a fost maxim și la fel de maraita s a trezit…deci cred ca ar trebui sa doarmă atunci 2 ore sa fie ok…nu știu..de când s a născut doarme prost ziuaLol
Droxana
Scris: Saturday, October 16, 2021 2:20 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Ce peste ați dat pana acum bebeiilor? Eu încă nu i am dat…ca am tot zis sa ajung undeva unde e proaspăt și am tot amânat..acum am zis ca dacă e merg și iau de la metro sau Selgros dar nu știu exact ce..Lol
Ellena20
Scris: Saturday, October 16, 2021 2:23 PM
Nivel

Ce pitici mancaciosi!!
La noi nu e chiar asa, noi suntem la inceput de diversificare Lol mananca mai cu pofta si e mai curios, dar nu asa mult. Cat mananca sunt multumita. ras

Maria, e greu sa se culce mai devreme Irina ca are somnul de dupa-amiaza destul de tarziu + foarte lung. Era bine daca cel de la pranz era somnul lung, dar na, copiii fac cum vor ei ras
Nu stiu cum e cu organizarea cu trezirile de dimineata dupa 8-9. Lol eu m-am obisnuit sa se trezeasca la 6 si asa am reusit sa ma organizez cu el. Daca s-ar trezi maine de ex la 8 cred ca m-ar da peste cap Lol

Andreea, eu deocamdata nu folosesc pasta de dinti pentru Cezar. Ii curat dintisorii cu un degetar de silicon si apa. Urmeaza in curand sa ii luam si pasta de dinti.
freya1
Scris: Saturday, October 16, 2021 2:47 PM
Nivel

Eu i-am luat o periuta de la Chicco si are 2 paste de dinti fara fluor, de la Attitude si Friendly organics. Sta deocamdata sa il spal pe dinti, ii place, mai roade si el periuta

Peste i-am dat deocamdata somon salbatic si biban de mare, m-a interesat sa fie pescuit, nu de crescatorie (gasiti pe net si harta zonelor sigure de pescuit). Vreau sa ii mai iau pastrav, salau, dorada, dar cel mai probabil nu voi gasi decat de crescatorie.

Maria, da, si al meu mananca asa, cel putin la fructe cred ca nu i-am dat eu cat poate manca, a mancat si o banana intreaga, o para mare sau 2 nectarine, la cina mananca un bol mic de budinca de ovaz, quinoa, gris cu lapte sau ce ii dau... unde se duc, nu stiu, ca are tot 7150g banghead
Roser
Scris: Saturday, October 16, 2021 4:19 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Irina si Matei mănâncă intr-o zi cât mănâncă Hugo intr-o săptămână Lol

Andreea, eu i-am cumparat niște șervețele pt dinti de pe iHerb ca nu ma lasa sa ii bag nimic in gură. Cu astea pot cat de cat, plus ca dupaia si le mai baga si el in gură. E asa provizoriu pana putem folosi periuța.

https://ibb.co/jf5vWfG

Aleahim, freya, Adina, multumesc de sfaturile in legătură cu dormitul fără țiți.
Adina, sunt conștientă ca e asa cum zici tu, e prea micuț sa înțeleagă. Am făcut totuși un progres, somnul de la amiază il face afara in cărucior, doarme cam o ora.
Pupici la Luca, la multi ani! birthday
Ellena20
Scris: Saturday, October 16, 2021 4:58 PM
Nivel

Haha, Roser! Si Cezar era in gasca lui Hugo, dar a trecut in grupa mijlocie. Lol
Interesante servetelele acelea. O sa ma uit si eu de o pasta de dinti. Noua ne-a zis pediatrul in primul an sa ii iau una fara fluor. Acum am vazut pe grupuri si recomandari de pasta de dinti cu fluor.
O sa vad ce ii iau.
ANDREEA2929A
Scris: Saturday, October 16, 2021 8:30 PM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Fetele care alaptati, ati patit sa rămâneți fără lapte când bebe suge foarte mult in 24h? La mine e a2a oară. Are 4.7kg acum ia foarte repede in greutate.
Ori eu nu produc suficient lapte ori mandra mea are iar puseu de creștere. Acelasi show de duoa amiază de la 5 la 8 cu supt, plâns, colici,nimic nu o calmează. I am făcut biberon cu lp nu l a vrut. O parere?
freya1
Scris: Saturday, October 16, 2021 8:54 PM
Nivel

ANDREEA2929A wrote:
Fetele care alaptati, ati patit sa rămâneți fără lapte când bebe suge foarte mult in 24h? La mine e a2a oară. Are 4.7kg acum ia foarte repede in greutate.
Ori eu nu produc suficient lapte ori mandra mea are iar puseu de creștere. Acelasi show de duoa amiază de la 5 la 8 cu supt, plâns, colici,nimic nu o calmează. I am făcut biberon cu lp nu l a vrut. O parere?

Dar de ce crezi ca nu ai lapte daca biberon nu a vrut ? Ei cand sunt la puseu stau la san incontinuu nu doar de foame si de plans nu plang de foame neaparat...
7Andreea
Scris: Saturday, October 16, 2021 10:48 PM
Nivel

ANDREEA2929A wrote:

Alaptatul la cerere face sa fie atata laptic cat are bebe nevoie,iar daca a luat asa bine in greutate sigur e corect atasat,cel mai probabil puseu.
Multa rabdare!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.