Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Zee
Scris: Wednesday, October 13, 2021 10:34 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Fetelor, aveti idee daca cu nasul infundat imi pot face a2a doza de vaccin? Nu am alte simptome, am facut si eu si sotul test din farmacie, is negative. Am sunat medicul de familie, sa intreb si e in concediu iar asistenta mi-a zis ca "nu intelege de ce tre sa ma duc la vaccin" 🤦‍♀️
MariaS
Scris: Wednesday, October 13, 2021 11:32 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Zee wrote:
Fetelor, aveti idee daca cu nasul infundat imi pot face a2a doza de vaccin? Nu am alte simptome, am facut si eu si sotul test din farmacie, is negative. Am sunat medicul de familie, sa intreb si e in concediu iar asistenta mi-a zis ca "nu intelege de ce tre sa ma duc la vaccin" 🤦‍♀️

Ai întrebat o dacă înțelege de ce respiră? 😂
Nu exista vreun Nr de telefon la care poți suna direct la centru de vaccinare ? Mă gândesc că cei de acolo știu că îți zică mai bine ce poți face .
Zee
Scris: Wednesday, October 13, 2021 11:43 AM
Nivel

MariaS wrote:

Ai întrebat o dacă înțelege de ce respiră? 😂
Nu exista vreun Nr de telefon la care poți suna direct la centru de vaccinare ? Mă gândesc că cei de acolo știu că îți zică mai bine ce poți face .

Ba da, nu m-am gandit, mersi. Nu am avut timp de reactie, ca nu ma asteptam la asa ceva 😂
7Andreea
Scris: Thursday, October 14, 2021 1:34 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
ZeeFratele meu a facut rapelul racit fiind.
Ellena20
Scris: Thursday, October 14, 2021 3:57 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/22/2018
Zee, multumim ca ai intrebat de noi Cheek Kiss
Suntem bine, doar ca nu am mai avut timp de nimic. Sotul este plecat in Portugalia de duminica (ma oftic, e la plaja acum), iar noi suntem singurei.
In schimb, ne intelegem excelent. Dupa ce i-au iesit si dintisorii sus, este un copil atat de cuminte. A se intelege cuminte, nu linistit Lol
Mi se pare ca s-a format intre noi o asa conexiune frumoasa si puternica. Dupa somnic vine sa il iau in brate si isi lasa asa capul pe pieptul meu si stam asa vreo 5 minute, timp in care mami ii povesteste de toate. Vine si ma si pupa acum ras . Ce nu imi place e ca isi freaca dintii intre ei, dar probabil a descoperit ca are dintisori si sus. Baiatul meu s-a facut mare. Am reusit sa ii fac un program pe timp de zi cu somnul:
Primul somn la 2h de la trezirea de dimi, iar al doilea somn la 3h-3h30min de la trezirea din primul somn. Iar somnul de seara la 4h-4h30min dupa ultima trezire. Daca respect asta, am vazut ca e totul ok cu el si il adorm repede si chiar doarme mai bine.

Asta am facut noi zilele astea cat timp nu am mai intrat, ne-am bucurat unul de altul. coeur
Zee, am vazut ursuletul tau! E superb coeur la noi e vremea tare urata, numai ploi. Ieri nu a plouat si l-am scos la 12 cam o ora. A dormit apoi 3 ore acasa Lol
Ah, si parca a inceput sa manance mai bine, dar sa ii dau cu mana, nu cu lingura. Lol
Zee
Scris: Thursday, October 14, 2021 6:48 PM
Nivel

Elena, ma bucur ca sunteti bine. Lasa ca sunt mai pretioase momentele astea, ca plaja tot mai gasiti 😁

Fetelor... cam cate zile dureaza pana erup dintisorii?
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 14, 2021 11:11 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
MariaS wrote:

Ceva de genul cum spui tu, dar ea face de cele mai multe ori când nu reușește să facă mișcări fine.
Am filmat-o și o să îi fac și o programare la un neurolog,poate nu îi nimic grav dar pt liniștea mea îi mai bine.
Sper sa te linistesti dupa vizita la medic.Eu sunt sigura ca e o perioada si nu are nimic micuta.E normal sa ne speriem,si eu am fost la fel si uite ca a trecut si chiar facea des...mai auzisem ca poate asa se manifesta corpul lor la bucurie,tristeti,nervi si ca e ceva normal.
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 14, 2021 11:13 PM
Nivel

Zee wrote:
Elena, ma bucur ca sunteti bine. Lasa ca sunt mai pretioase momentele astea, ca plaja tot mai gasiti 😁

Fetelor... cam cate zile dureaza pana erup dintisorii?
Depinde de copilas..la noi a durat in medie cam 3 saptamani..dar a fost chin de agitat in tot acest timp.
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 14, 2021 11:21 PM
Nivel

Roser wrote:
Multumim Aleahim si freya, le-am notat pe amândouă. Apropo de recomandari, nu stiti ce as putea sa citesc sau de unde ma pot informa cum pot sa il dezobisnuiesc pe Hugo sa doarma fara țiți? chiar nu stiu ce sa mai fac. Peste 2 săptămâni incep serviciul (aici avem doar 16 sapt concediu de maternitate, mi-am mai luat fara plata pana acum) si el o sa ramana cu mama. O sa lucrez de acasa in cea mai mare parte a timpului dar o sa am reuniuni etc si nu pot fi tot timpul disponibilă cand e ora lui de somn (deocamdata are 3 somnuri peste zi si doua ar trebui sa le faca cu mama). Am incercat săptămâna asta sa il las cu ea sa vedem daca poate sa il adoarmă, dar a fost circul pe pământ. Niste urlete de mi-a fost rusine de vecini. Nu a vrut nici plimbat, nici leganat, nici cu cantecele, nu a putut nicicum. Pana la urma l-am luat eu ne-am pus in pat la țiți si in 30 de secunde a adormit. Problema e ca ramane asa cu țiți in gura si daca incerc sa i-o scot si sa plec simte si se apuca de plâns. Poate am gresit ca l-am obișnuit asa, doar asa știe să doarmă. Nu stiu ce metodă sa aplic, poate imi puteti da niste idei...
Nu vreau sa te dezamagesc dar o sa iti fie extrem de greu.Hugo este inca foarte mic si odata formata asocierea san-somn io scoti ft.cu greu cand e atat de micut.Se poate abia dupa 1 an cand e mai marisor si te intelege cat de cat.Si Luca adormea doar la san,nu m-am simtit vinovata ca ii s-a format aceasta asociere.Mereu imi adormea la san si nu vroiam sa il trezesc,ma calma si pe mine cand il vedeam pe el linistit la pieptul meu.La fel urla cand era obosit si nici o metoda nu a functionat numai sanul..cum il puneam cum adormea in cateva minute.Am reusit abia la 1 an si 11 luni sa il intarc definitiv ultima masa avandu-o tot la somn la amiaza.Eu l-am lasat in ritmul lui si asa nu a suferit.Inteleg situatia ta si ca trebuie sa te intorci la munca dar poate daca nu te va vedea va urla cateva zile si dupa se va adapta ca nu va avea ce sa faca si va ceda la oboseala.Va fi greu pt.bunica sau pers.care va sta cu el,va trebui sa incerce mai multe modalitati plimbat in brate,in sistem,leganat,pe pat sa vada daca ceva functioneaza.O sa se adapteze de nevoie dar va suferi din pacate...😢
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 14, 2021 11:27 PM
Nivel

Fetele,azi puiul meu a facut 2 anisori.Inca nu imi vine sa cred ca nu mai am bebelus ci copil.Am fost toata ziua emotionatacoeur
Ellena20
Scris: Friday, October 15, 2021 12:01 AM
Nivel

La multi ani, Luca!! Sa va traiasca, Adina, si sa fiti sanatosi cu totii coeur ce a trecut timpul, parca mai ieri ti-am vazut testul de sarcina. hearts
Ellena20
Scris: Friday, October 15, 2021 12:04 AM
Nivel

Zee, lui Cezar cei de jos i-au erupt in 2 saptamani aproximativ, iar cei de sus mult mai repede, adica de cand am observat eu. Cei de sus ne-au chinuit rau rau 3 zile si dupa ce au spart nu am mai avut treaba. Chiar a fost adevarata faza cu mancarea si dintii. Adica intr-o luna i-au erupt 4 dintisori si de abia acum il vad cu ceva pofta de mancare.
Multa bafta si...cum se zice? Eruptie usoara cred ras Cheek Kiss
Ellena20
Scris: Friday, October 15, 2021 12:07 AM
Nivel

Maria, acum am citit mesajele tale. E normal sa te ingrijorezi, tinem pumnii sa fie totul bine si trimitem niste pupici de la Cezar pentru Irina. Cheek Kiss
A avut si Cezar intr-un timp o faza in care dadea intruna cu capul de m-a speriat foarte mult pana mi-am dat seama ca el dadea mai mult cu gurita ca il deranjau gingiile. Acum, dupa eruptie, nu mai face deloc asa.
Cred ca asa se exprima ei, incearca sa gaseasca tot felul de modalitati prin care sa isi exteriorizeze starile, frustrarile, sentimentele.
MariaS
Scris: Friday, October 15, 2021 7:48 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Adina Mariana wrote:
Fetele,azi puiul meu a facut 2 anisori.Inca nu imi vine sa cred ca nu mai am bebelus ci copil.Am fost toata ziua emotionatacoeur

La mulți ani fericiți Luca! Să crești mare și voios!

Nici mie nu îmi vine să cred cum a trecut timpul, mă uit la ea și o văd crescând cu ochii, cum face cate o achiziție nouă și pe urmă o exersează până se simte sigură pe ea. Incepe sa nu îi mai placă să se târască, vrea să meargă dar picioarele o trădează încă , când sta singura în picioare parcă suflă vântul din toate părțile în casă 😅

Elena, dacă Cezar al tău devine că ea mâncăcioasă, să te ți bine. De vreo 2 zile are o poftă de mâncare de rămân șocată, până acum dacă manca jumătate din ce îi pregăteam eram in extaz, acum are dați când termină tot și ar mai vrea 😮
Deci faza asta cu lipsa poftei de mâncare la început e trecătoare, zic eu.
Ellena20
Scris: Friday, October 15, 2021 9:04 AM
Nivel

Daaa, Maria. Acum la micul-dejun e prima oara cand mi-a terminat tot ce i-am pregatit. Bine, eu ii pregatesc putin, nu foarte mult pt ca stiu ca nu termina, dar inainte lua doar 2 lingurite, acum deschide gura de fiecare data (dar sa nu ii dau cu lingurita ca nu vrea). Lol
Il si vad inainte de pranz ca parca ar cere mancarica, se bucura cand il pun in scaunul lui.
Eu inca nu i-am introdus cina pt ca de abia mancam, dar voi incepe sa ii dau si eu pt ca gata, cere burtica ras
Sper sa nu fie o situatie de moment Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.