Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adina Mariana
Scris: Saturday, October 9, 2021 9:41 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Roser wrote:
Adina, ma bucur ca ai revenit, ne-a fost dor de tine!
Ce mare si frumos a crescut Luca coeur
Multumim.Si Hugo este un adevarat cavaler,frumos foc😍
Adina Mariana
Scris: Saturday, October 9, 2021 9:50 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Eu i-am luat dresuri din pepco.Am ramas surprinsa ce buna calitate au iar bebe s-a simtit super bine in ei,aveau modele frumoase,4 perechi am luat pe atunci.Iar de incaltat cand inca nu umbla noi nu am putut botosei ca si scotea afara mereu la fel ca sosetele.Am avut noroc cu o pereche de tenisi inalti care erau cu scai luati din auchan si oricat incerca ca sa si de-a jos nu reusea.Se inerva si plangea si la un moment dat renunta😂

Legat de hranirea bebelusilor incercati toate modalitatile si faceti asa cum puteti si simtiti.Nu exista mama rea,atata timp cat incercam si avem grija de puiuti suntem mame bune indiferent de cum ii hranim.Pana la urma vrei ceea ce este mai bine pt.el si nu ar trebui sa ne consideram rele.
MariaS
Scris: Saturday, October 9, 2021 10:59 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/28/2020
Fetelor spune-ți-mi va rog , voi ați observat cumva la bebeii voștri să aibă spasme, in special când nu le convine ceva, când nu reușeac să facă ceva ?
De vreo 2-3 zile Irina are niste episoade cu spasme ce durează câteva secunde și se repetă 2-3 in interval de câteva minute, se manifestă că și cum s-ar enerva și pe urmă îi trece.
Am căutat cu soțul ce ar putea fi și nu mi-a plăcut deloc de am găsit.
ANDREEA2929A
Scris: Sunday, October 10, 2021 5:06 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/15/2019
BBEma wrote:
Sper sa nu ma judecati , dar simt nevoia sa ma descarc undeva si sa cer un sfat … si nu ma simt ok sa fac asta pe grupurile de fb .
Bebe meu oficial s a obisnuit cu biberonul …. Am avut un început super , alaptare exclusiva de la 1 sapt de viata pana sapt trecută când a avut o perioada de colici urâti si de crize toata ziua, refuza sânul când simte ca nu i mai vine laptele usor si am cedat si i am tot dat cu biberonul , laptele meu dar cu biberonul si acum suge ce suge si începe sa plângă ca vrea biberonul …. Si nu stiu așa de linistit si de zâmbăret a fost ieri când l am lăsat la san cât a vrut el si apoi i am dat cu biberonul , a dormit bine , a fost binedispus … oare as gresi dacă as continua asa ? Sa ma mulg si sa i ofer laptele meu cu biberonul când refuza san? As fi o mama rea ? Nu stiu da vreau sa fie si el fericit si sa raman si eu întreaga nu sa ma fiu o frustrata cum am tot fost de când a refuzat sânul … scade lactația dacă el suge mai putin si apoi mulg laptele rămas ? As încerca si Protecțiile de Silicon pt mamelon …. Nu stiu ce sa mai fac , ma simt tare inutila …

Uof Ema imi pare rau prin ce momente treci, eu ma simt la fel când vad ca dupa 1h,1h jumate are niste crampe de o face sa vomite o cantitate mica de lapte, ma simt frustrată sunt la un pas distanta de a o trece pe lp poate se va simti mai bine deși ea la mine suge la san și e disperată după el...si cu carantina vietii nu pot ajunge la medic...
Sunt frustrată cu alimentatia mereu ma invienuiesc ca poate e ceva ce mananc de ii creează asa stari.. o mai alina simeticona dar nici nu pot exagera cu ea...am ajuns la concluzia ca digerarea laptelui e problema la ea...Dacă o pun pe burta mea imediat cum incep crizele se liniștește dar mi e că adorm și eu și mi e frica de asta.. de azinoapte stau cu ea pe piept numai sa o vad linistita însă n am inchis un ochi.🤦🏻‍♀️
freya1
Scris: Sunday, October 10, 2021 8:27 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Andreea, refluxul e fiziologic la varsta lor, nu are legatura cu alimentatia ta sau ceva ce faci, el va exista si cu lapte praf, cat timp bebe e vesel si ia in greutate nu-ti face griji Cheek Kiss
Maria, cum spasme ? Am povestit ca si al meu cand se enerveaza strange pumnii si tremura, nu stiu daca la asta te referi
Aleahim
Scris: Sunday, October 10, 2021 10:49 AM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
ANDREEA2929A wrote:

Uof Ema imi pare rau prin ce momente treci, eu ma simt la fel când vad ca dupa 1h,1h jumate are niste crampe de o face sa vomite o cantitate mica de lapte, ma simt frustrată sunt la un pas distanta de a o trece pe lp poate se va simti mai bine deși ea la mine suge la san și e disperată după el...si cu carantina vietii nu pot ajunge la medic...
Sunt frustrată cu alimentatia mereu ma invienuiesc ca poate e ceva ce mananc de ii creează asa stari.. o mai alina simeticona dar nici nu pot exagera cu ea...am ajuns la concluzia ca digerarea laptelui e problema la ea...Dacă o pun pe burta mea imediat cum incep crizele se liniștește dar mi e că adorm și eu și mi e frica de asta.. de azinoapte stau cu ea pe piept numai sa o vad linistita însă n am inchis un ochi.🤦🏻‍♀️

Andreea si cu lapte praf e la fel.Si cum zice freya,refluxul fiziologic e normal.La noi a fost un pic mai urat si am ajuns si la ecografie abdominala, dar incet incet se potoleste.Cat despre dormitul pe tine, noi 3 saptamani am dormit asa cu ea.Jumatate de noapte sotul, jumatate eu.Sau uneori faceam o noapte si o noapte.Imi puneam perne pe langa mine sa nu o scap si asa dormeam, in fund.Mi-a si alunecat noaptea de pe mine, dar ateriza pe pernaLol Incearca sa iti fac un culcus cate de cat "comfortabil" sa poti fura si tu putin somn
Andreeax
Scris: Sunday, October 10, 2021 11:19 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Andreea și noi am avut un ușor reflux,medicul a spus ca e fiziologic și a considerat ca nu e necesar sa ne dea nimic pt el...o sa treacă. Nu are nicio legătura cu ceea ce faci sau mănânci tu. Toți bebeii au gaze,dacă asta te referi când spui crampe Cheek Kiss

Ema,TU ești cea mai buna mama pt copilul tău! Cheek Kiss
MariaS
Scris: Sunday, October 10, 2021 12:47 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
freya1 wrote:
Andreea, refluxul e fiziologic la varsta lor, nu are legatura cu alimentatia ta sau ceva ce faci, el va exista si cu lapte praf, cat timp bebe e vesel si ia in greutate nu-ti face griji Cheek Kiss
Maria, cum spasme ? Am povestit ca si al meu cand se enerveaza strange pumnii si tremura, nu stiu daca la asta te referi

Altfel , ca un tic nervos , nu știu cum să explic mai bine, pe net am găsit că ar putea fi spasme epileptice, sindromul west, nu vreți să știți cum mă simt de când am descoperit asta. Am căutat un medic neurolog bun și înainte de a face programare trebuie să o filmeze când are spasmele că sigur in cabinet nu va face.
ANDREEA2929A
Scris: Sunday, October 10, 2021 1:14 PM
Nivel

Asa m am gandit și eu până azi dimineata mi a vomat lapte alb branzit și atunci am pus mana pe telefon. A primit colidep și spasmodep vedem ce se intampla, stiu ca nu o sa faca minuni ca asa e perioada asta dar nu pot sa o vad asa.
Aleahim imi inchipui cum au fost săptămânile alea dar eu is fără sot de 1 săpt și mai am încă una deci nu am cu cine sharui 🙈
freya1
Scris: Sunday, October 10, 2021 1:20 PM
Nivel

Maria Cheek Kiss sper sa nu fie nimic, imi imaginez cate griji iti faci

Fetelor, eu regret acum perioada cand dormea pe pieptul meu, ca dormeam si cate 2-3h, nu ma trezeam la 3 min- 1h ca acum
Chiar daca regurgiteaza lapte branzit, tot reflux e, sa spuna fetele cu bebelusi cu reflux mai serios cum regurgitau si de 30 de ori pe zi, al meu ca regurgita de 2-3 ori era chiar ok. Mai e si Refalgin daca nu merg astea, impiedica laptele sa o ia inapoi pe esofag
Zee
Scris: Sunday, October 10, 2021 2:24 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Aleahim
Scris: Sunday, October 10, 2021 2:35 PM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
ANDREEA2929A wrote:
Asa m am gandit și eu până azi dimineata mi a vomat lapte alb branzit și atunci am pus mana pe telefon. A primit colidep și spasmodep vedem ce se intampla, stiu ca nu o sa faca minuni ca asa e perioada asta dar nu pot sa o vad asa.
Aleahim imi inchipui cum au fost săptămânile alea dar eu is fără sot de 1 săpt și mai am încă una deci nu am cu cine sharui 🙈

Si Aniela scoate lapte branzit, mai ales ca e super activa si dupa ce pedaleaza de zici ca e la turul Frantei, mereu regurgiteaza.
Cred ca e greu, de aia si sfatul meu sa incerci sa iti faci un culcus, te pui in semi sezut, ea pe tine si asa reusesti si tu sa dormi cat de cat.Alfel o sa te epuizezi, mai ales ca esti singura.
freya1
Scris: Sunday, October 10, 2021 2:35 PM
Nivel

Ce ursulet scump e Ianis coeur
La noi e tare urata vremea si o sa mai fie, de cateva zile stam in casa
ANDREEA2929A
Scris: Sunday, October 10, 2021 4:58 PM
Nivel

Fareya, Alehim mulțumesc!
Parca s surori asa e si a mea cu pedalatul și își ridică deja capul de pe piept cu o forta și l intoarce și caută sanul 😂 e tare simpatica.
Droxana
Scris: Sunday, October 10, 2021 10:18 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.