Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ellena20
Scris: Friday, October 8, 2021 6:40 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/22/2018
Andreea, nu am apucat sa iti raspund. Da-i fetei san cat vrea ca stie ea cat are nevoie. Eu nu stiu cum isi da un dr seama ce canitate papa bebe de la san. Dar ma rog, stim bine ca unii mai rau pun presiune pe mame.

Cu nasucul, eu cand era Cezar mic, puneam doar ser fiziologic, iar cand erau mucisori ii rezolvam cu o para. Nu am folosit aspiratorul pana aproape de 4 luni. Eu am unul de trag cu gura, la fel si batista bebelusului tot asa am folosit-o, cu gura. Dar de cele mai multe ori, ii puneam ser fiziologic si bebe isi facea treaba singur.
Acum cand a fost putin racit, l-am aspirat o singura data cu batista bebelusului atasata la aspiratorul casnic, insa stiu ca nu prea e recomandat. Eu am zis ca voi cumpara unul electric sa am pt ca lui Cezar nu ii place zgomotul de la aspirator.
MariaS
Scris: Friday, October 8, 2021 8:42 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/28/2020
Elena ,dă-i baitului ștrampi (dresuri) îs modele pt băieți, deci nu arată de fetițe , plus de asta nu îl caută nimeni sub pantaloni să vadă dacă are sau nu ștrampi. In mod normal băieții poartă izmene,dar zi-mi mie daca găsești izmene pt mărimea lui.

N-aș fi zis că la Cezar nu îi place zgomotul de aspirator la cat trage de el 😅
Ellena20
Scris: Friday, October 8, 2021 8:46 AM
Nivel

Nici eu, Maria. Chiar ma gandeam ca poate ma ajuta si da el cu aspiratorul, dar ii place doar sa traga de furtun. Lol probabil de la nasuc a ramas cu frica. Oricum, daca il tin in brate cand dau cu aspiratorul, nu are nici o treaba, ii place. Doar sa nu stea singur. Iti poti imagina cum dau eu cu aspiratorul cu copilul in brate Lol
Zee
Scris: Friday, October 8, 2021 9:30 AM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Alle, mie mi-e foarte frica sa nu il leg, se desfac usor centurile, sper sa nu se blocheze sau ceva, ca numai de asta o sa imi arda 😂

Roser, eu in zilele de hiperactivitate ii dadeam si pireuri facute ca la Masterchf 😂 le dadeam prin strecuratoarea aia 😅

Elena, cumpara-i strampi, eu demult ii dau pe dedesubt, sa vezi ce fain i se vad bulanasele 💙😂😂

Maria, eu la bloc am o gasca de copii la cresa/gradi/scoala, cand ii vede ii teroare si ei dau buzna pe el. Sincer mie imi e cam frica in perioada asta, pt ca stiu ca la inceputul scolii mereu is plini de tot felu de viroze.
Al meu asa reactioneaza si cand vede caini. E teroaree, trebuie sa il tin in picioare sa mearga el sa ii prinda si rade cu gura pana la urechi.
Am uitat, i-am luat placa senzoriala din lidl si am uitat-o in masina, ieri mi-am amintit de ea, pfaaai cat de mult ii place, deci mersi de pont.
Andreeax
Scris: Friday, October 8, 2021 10:18 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Ellena,strampi! DA! Lol Ei i-am luat câteva perechi in culori neutre și sunt SUPER UTILE!!!!!

Andreea,la noi a funcționat doar cu ser fiziologic și ii scotea singur apoi când papa,altfel eu nu am
încercat dar nici nu am avut probleme grave cu ei.
L.E. Lasă fata sa mănânce când vrea și cât vrea.
MariaS
Scris: Friday, October 8, 2021 1:12 PM
Nivel

App de curat năsucul, eu nu l-am apitat niciodată, cel mult îi curat cu un băț de urechi dacă se văd.

La blanosi face la fel, i-ar manca daca nu îs cu ochii pe ea, se șerpuiește după ei prin casă .

Am făcut și eu de câteva ori curat cu ea în brațe, dar am noroc că nu se sperie de el, in schimb se mărâie daca nu mă vede.

EllaMaria
Scris: Friday, October 8, 2021 1:33 PM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
Ellena20
Scris: Friday, October 8, 2021 1:42 PM
Nivel

Haha
Multumesc fetelor!
I-am comandat si eu acum 5 perechi. Lol
Zee
Scris: Friday, October 8, 2021 2:57 PM
Nivel

EllaMaria wrote:
Cine zice ca băieții nu poarta strampi? Mie mi se pare tare dragut în eiLove
https://ibb.co/Q88CxZF

Pfaaai de aia are si Ianiis. Ce picioruusee 💙💙

Fetelor i-am facut la Ianis avocado cu ou si cat ii pregateam a luat una in manuta si s-a apucat sa molfaie la ea, pfai ca mi-a stat inima in loc, bineinteles ca i-am luat-o si acum e scandalul cat casa. Poate e mai pregatit decat cred eu...
MariaS
Scris: Friday, October 8, 2021 4:33 PM
Nivel

Zee wrote:

Pfaaai de aia are si Ianiis. Ce picioruusee 💙💙

Fetelor i-am facut la Ianis avocado cu ou si cat ii pregateam a luat una in manuta si s-a apucat sa molfaie la ea, pfai ca mi-a stat inima in loc, bineinteles ca i-am luat-o si acum e scandalul cat casa. Poate e mai pregatit decat cred eu...

Am auzit că avocado cu ou îi greu la stomac, prea multe proteine la un loc, doar părerea mea.

Ei sunt mai pregătiți decât noi in ceea ce privește mâncatul singuri.
Zee
Scris: Friday, October 8, 2021 4:49 PM
Nivel

MariaS wrote:

Am auzit că avocado cu ou îi greu la stomac, prea multe proteine la un loc, doar părerea mea.

Ei sunt mai pregătiți decât noi in ceea ce privește mâncatul singuri.

E posibil, nu stiu unde am vazut reteta asta, ii dau 1 data /saptamana combinatia asta. Ii place foarte mult, nici nu am vazut vreo schimbare sau sa il deranjeze ceva
Mihaelaalin
Scris: Friday, October 8, 2021 6:15 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Zee wrote:
Alle, mie mi-e foarte frica sa nu il leg, se desfac usor centurile, sper sa nu se blocheze sau ceva, ca numai de asta o sa imi arda 😂

Roser, eu in zilele de hiperactivitate ii dadeam si pireuri facute ca la Masterchf 😂 le dadeam prin strecuratoarea aia 😅

Elena, cumpara-i strampi, eu demult ii dau pe dedesubt, sa vezi ce fain i se vad bulanasele 💙😂😂

Maria, eu la bloc am o gasca de copii la cresa/gradi/scoala, cand ii vede ii teroare si ei dau buzna pe el. Sincer mie imi e cam frica in perioada asta, pt ca stiu ca la inceputul scolii mereu is plini de tot felu de viroze.
Al meu asa reactioneaza si cand vede caini. E teroaree, trebuie sa il tin in picioare sa mearga el sa ii prinda si rade cu gura pana la urechi.
Am uitat, i-am luat placa senzoriala din lidl si am uitat-o in masina, ieri mi-am amintit de ea, pfaaai cat de mult ii place, deci mersi de pont.

Buna îmi poți pune și mie o poza cu placa senzorial,tocmai ce discutam cu soțul zilele trecute sa ii facem noi una dar nu avem idee cam ce sa ii punem.multumesc
MariaS
Scris: Friday, October 8, 2021 6:23 PM
Nivel

Mihaelaalin wrote:

Buna îmi poți pune și mie o poza cu placa senzorial,tocmai ce discutam cu soțul zilele trecute sa ii facem noi una dar nu avem idee cam ce sa ii punem.multumesc

Eu nu pot atașa poze ( telefon inteligent), dar poți căuta pe google busy board, de acolo mă inspir și eu pt căsuța senzorială ce vreau sa o construiesc .
Zee
Scris: Friday, October 8, 2021 7:32 PM
Nivel

Mihaelaalin wrote:

Pe Ianis il atrag sireturile, rotile si mingea. Daca vreti sa ii faceti voi sa va ganditi sa puneti activitati care stii ca ii plac. Am atasat si poza

https://ibb.co/tqCDGck
Mihaelaalin
Scris: Friday, October 8, 2021 7:43 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Mulțumesc,și el este interesat de șireturile rotițe prize întrerupătoarele și-orice poate baga degetu
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.