Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Scris: Saturday, August 14, 2021 5:18 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
AndreV wrote:

Urmeaza mastectomie, din pacate. Tumoara nu reactioneaza la chimio radio, din cate am inteles de la mai multi oncologi, asa ca asta e varianta cea mai ok sa prevenim cat se poate. Multumesc pentru gandurile bune!

E o incercare grea tare... Fii puternica, ai încredere în Dumnezeu si in copilul tau! Trebuie sa fie bine!
MariaS
Scris: Saturday, August 14, 2021 5:30 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/28/2020
După 2 săptămâni de diversificare stăm bine zic eu, din 25.07 până astăzi a pus 500g , astfel am ajuns sa cântărim 9,2kg, în curând renunțăm la scoică și trecem la scaun.
Ellena20
Scris: Saturday, August 14, 2021 7:11 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Ce dulce e Ianis!
Pentru prima zi e chiar imbucurator, Zee! Sa continuati in acelasi ritm! Cheek Kiss

Andre, ai incredere si fii puternica! Va fi bine, trebuie!

Maria, inseamna ca Irina chiar mananca. Asta e foarte bine! Eu o sa il intarc pe Cezar cand se insoara Lol
Scoica noastra e 0-13 kg, ma mai folosesc putin de ea.
freya1
Scris: Saturday, August 14, 2021 7:35 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Andre, ma gandesc la tine, sanatate multa, sa treci cu bine peste incercarea asta Cheek Kiss

Bravo, Ianis !coeur
Maria, ce fetita mare ai! coeur
Si piticul meu a luat 400g in ultina luna, ceea ce e f bine pt el, de mancat mananca, gasesc in scutec dovezile Lol dar el e tare micut si tot imi fac griji
Aleahim
Scris: Saturday, August 14, 2021 7:51 PM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
AndreV wrote:

Urmeaza mastectomie, din pacate. Tumoara nu reactioneaza la chimio radio, din cate am inteles de la mai multi oncologi, asa ca asta e varianta cea mai ok sa prevenim cat se poate. Multumesc pentru gandurile bune!

Iti transmit toate gandurile bune!!!
Dumnezeu sa te ajute sa treci cu bine peste incercarea asta.
Andreeax
Scris: Saturday, August 14, 2021 9:37 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Cât de puțin poate sa doarmă un copil de 3 luni? E a2a zu când doarme 1,5 ore adunare toată ziua. De la 20 e somnul de seara și se trezește la 30-40 de minute plângând și e musai sa îl plimb alte 20 de minute pt a putea sa îl pun din nou jos pt încă jumătate de ora,așa o tine toată noaptea aproape. Mănâncă cel târziu la o ora. Mie îmi suna a puseu (puseele de creștere se calculeaza de la data nasterii nu de la dpn,nu?) Matait,plângăcios. Ce metode de îmbunătățit somnul pe timpul zilei ați folosit ca poate dacă reușim sa îl îmbunătățim pe zi puțin noaptea o sa fie o idee mai buna. Am încercat marsupiul,sunete albe,plimbat in brațe pana la epuizarea mea,legănat pe picioare,am schimbat camera ,temperatura e de.24-25 in casa...nu știu ce sa mai fac sa îl ajut. NuStiu
freya1
Scris: Saturday, August 14, 2021 10:44 PM
Nivel

Andreeax wrote:
Cât de puțin poate sa doarmă un copil de 3 luni? E a2a zu când doarme 1,5 ore adunare toată ziua. De la 20 e somnul de seara și se trezește la 30-40 de minute plângând și e musai sa îl plimb alte 20 de minute pt a putea sa îl pun din nou jos pt încă jumătate de ora,așa o tine toată noaptea aproape. Mănâncă cel târziu la o ora. Mie îmi suna a puseu (puseele de creștere se calculeaza de la data nasterii nu de la dpn,nu?) Matait,plângăcios. Ce metode de îmbunătățit somnul pe timpul zilei ați folosit ca poate dacă reușim sa îl îmbunătățim pe zi puțin noaptea o sa fie o idee mai buna. Am încercat marsupiul,sunete albe,plimbat in brațe pana la epuizarea mea,legănat pe picioare,am schimbat camera ,temperatura e de.24-25 in casa...nu știu ce sa mai fac sa îl ajut. NuStiu

Andreea, si la noi regresia somnului a inceput pe la 3 luni (pe langa puseu), abia pe la 5 luni jumate a reinceput sa doarma mai bine ziua, dar nu mai adoarme singur cum o facea
Noi facem primul somn al zilei afara in sistem, apoi sunt atenta la primele semne de oboseala, la Ares nu mai tarziu de 1h30, il pun in sistem, atentie ca la ei ciclurile de somn sunt intr-adevar de 40 min, cand se fac 40 min sa fii pe faza
Eu la somnurile mai lungi de zi si cand il adorm seara nu il pot pune jos inainte de 1h, ca se trezeste. La 20 cand il culci tine-l in sistem minim 1h inainte sa il pui jos, vezi daca doarme mai bine apoi
MariaS
Scris: Sunday, August 15, 2021 1:15 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/28/2020
Mi s-a defectat copilul , de ieri cere papa, azi a mâncat aproape tot bolul cu papa fără să protesteze, chiar a deschis gura sa ii mai dau what
Totul s-a schimbat de când a vrut să ii dau să pape din lingură de oameni mari,i-am dat 2 lingurițe ca să vadă cum se simte in guriță și de atunci nu mai face protest la papa.
freya1
Scris: Sunday, August 15, 2021 1:17 PM
Nivel

MariaS wrote:
Mi s-a defectat copilul , de ieri cere papa, azi a mâncat aproape tot bolul cu papa fără să protesteze, chiar a deschis gura sa ii mai dau what
Totul s-a schimbat de când a vrut să ii dau să pape din lingură de oameni mari,i-am dat 2 lingurițe ca să vadă cum se simte in guriță și de atunci nu mai face protest la papa.

Asta asa, cadou de ziua ta, Maria Lol
La multi ani !
maria2013
Scris: Sunday, August 15, 2021 1:24 PM
Nivel

MariaS wrote:

Bravo, Iri! Ai bucurat-o pe mami de ziua ei!

Când scriam pe aici că muuuulte lucruri pe care noi, mamele incantate, le luam pt copii nu ne vor (mai) fi neapărat necesare ... Până la urmă, tot la cele simple si clasice vor ajunge, nu? Adică...la gradinita, de exemplu, vor servi mesele din vesela clasica (de cele mai multe ori, de inox, din cauza regulilor impuse).
maria2013
Scris: Sunday, August 15, 2021 1:26 PM
Nivel

Doar sa ai grija sa fie potrivită ca mărime pt gurita ei si sa nu o jeneze, dar daca zici că e incantata, mă îndoiesc.
freya1
Scris: Sunday, August 15, 2021 1:28 PM
Nivel

La multi ani, maria2013 si tuturor Mariilor Cheek Kiss
maria2013
Scris: Sunday, August 15, 2021 1:53 PM
Nivel

freya1 wrote:
La multi ani, maria2013 si tuturor Mariilor Cheek Kiss

Multumesc, Freya! La multi ani tuturor sărbătoritilor!
Ellena20
Scris: Sunday, August 15, 2021 3:55 PM
Nivel

La multi ani, Mariilor!
La multi ani si micutei tale, Aleahim!
Ellena20
Scris: Sunday, August 15, 2021 4:00 PM
Nivel

La noi diversificarea e ciudata rau. Copilul meu nici nu deschide gura, ce sa scuipe? Cred ca am gresit ceva si acum nu realizez ce, ceva ce l-a determinat pe el sa nu vrea nici sa guste.

Astazi am clacat, m-am ridicat nervoasa si am inceput sa plang (mai vazusem si pe yt un video cu un baietel in prima lui zi de diversificare si care, ce sa vezi, a mancat tot din castronel).
Apoi a venit sotul si a incercat sa ii dea el. Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca baiatul meu deschide gura si parea asa curios. Deci probabil ma simte pe mine foarte agitata, insa de acum el va manca cu tati. Avocado a papat, apropo.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.