Clubul mamicilor incepatoare - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, September 28, 2021 9:29 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Neața,se pare ca nu doar al meu este pasionat de sculele lui tati,eram alaltăieri afara cu el sa meargă și el direct in magazie ma dus și sa înfipt in rolă de curent sa o ia sa plece și așa tare se enerva ca nu putea că este grea de tipa de îl auzea și vecini🤣și la noi când vine vorba de somn de vreo săptămâna îmi face așa de urat plânge parca cine știe ce ii fac și după masa și seara dar și când pica,pica lat.
Aleahim
Scris: Tuesday, September 28, 2021 9:49 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/19/2018
Fetelor eu nu mai stiu cum sa procedez cu Aniela la somn.Efectiv urla din toti rarunchii cand vreau sa o adorm.Nu conteaza ca e in brate sau un pat.Ziua imi doarme maxim 30 de min la o tura de somn si orice fac nu o pot adormi, apoi e super maraita de oboseala.Aseara ne-a facut un show, toata era lacrimi pana pe pijama si transpirata de cat a urlat.Acum dimineata la fel, l-am lasat pe sotul sa o adoarma ca eu efectiv nu am mai avut rabdare.Momentan doarme toata noaptea, dar ma gandesc cu groaza la regresia somnuluiCray
Andreeax
Scris: Tuesday, September 28, 2021 10:17 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Cu mai mic,cu mai mare,se pare ca toți bebeii au probeleme cu somnul 🤦🏼‍♀️
Aleahim,noi de la 2,5 luni și pana in prezent avem problema asta cu somnul pe timp de zi...extreeeem de rar doarme mai mult de 30 de minute orice as face și apoi e morocănos...dimineața e cel mai fericit și activ,încercam sa profitam cât mai mult de partea asta a zilei și pana in a2a jumătate ca apoi începe mârâiala.
Azi-noapte a fost mai ok cu somnul,a adormit super repede la 21 și doar a avut treziri pt papa foarte multe si somn de voie...am bifat toate orele pe ceas plus unele de mai multe ori Lol
Și al meu canta/ne cearta/vorbește de zor cand e obosit Lol
EllaMaria
Scris: Tuesday, September 28, 2021 10:26 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/12/2020
Fetelor am prins cum să-l fac sa doarmă mai mult peste ziLol Îl pun la somnic adoarme, după 30-40 de minute da sa se trezeasca și rapid ii dau titi, trage de vreo 5 ori și mai baga un somn de 1 ora jumatateCrazy am încercat asta de 3 ori și mergeyes
Andreeax
Scris: Tuesday, September 28, 2021 10:51 AM
Nivel

Ella,functiona și la noi asta dar in timp s-au tot schimbat metodele pt ca nu mai funcționa cea aplicată. Din ce am mai citit și eu , ei, pt a lega ciclurile mai ușor ,se așteaptă ca atunci când ies dintr-un ciclu sa aibe aceleași condiții. Dacă adoarme in brațe,ideal e ca atunci când ies din primul ciclu de somn sa fie tot in brațe pt a le lega mai ușor. La noi functiona metoda asta uneori dar acum nu mai merge mai nimic ba mai mult adoarme extreeem de greu pe timp de zi deși ii observ primele semne de oboseala și țin cont de pv. Aia e ,ma conformez! Vedem ce se mai întâmpla pe parcurs. ras hainoroc
Aleahim
Scris: Tuesday, September 28, 2021 11:08 AM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
La noi ce functioneaza 2 zile, a 3 a nu mai mergeLol
Andreeax
Scris: Tuesday, September 28, 2021 11:17 AM
Nivel

EllaMaria
Scris: Tuesday, September 28, 2021 11:37 AM
Nivel

Inregistrat: 9/12/2020
Andreeax
Scris: Tuesday, September 28, 2021 2:40 PM
Nivel

Fetele care ați început diversificarea și aveți măcar doua mese introduse...din pura curiozitate cam câte mese de lapte mai papa bebeii? Din ce spunea pediatrul pana la sf celor 9 luni rămân doua mese de lapte pt bebe...una dimineața și una seara indiferent ca e lp sau lm.
MariaS
Scris: Tuesday, September 28, 2021 2:55 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Andreeax wrote:
Fetele care ați început diversificarea și aveți doua mese introduse...din pura curiozitate cam câte mese de lapte mai papa bebeii? Din ce spunea pediatrul pana la sf celor 9 luni rămân doua mese de lapte pt bebe...una dimineața și una seara indiferent ca e lp sau lm.

A mea papă țiți la fiecare 2h indiferent câtă mâncare mănâcă, după ce manca un bol plin de mâncare mai baga și vreo 2-3 min de țiți , e regulă, dacă nu îi dau mă trage de haine in ultimul hal hohot
Ellena20
Scris: Tuesday, September 28, 2021 2:55 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Haha, Andreea!
Depinde si ce noroc ai daca e copilul mancacios sau nu.
Cezar are 4-5 mese de lm pe zi si uneori si mai multe. Plus noaptea ca suzeteaza dar nu o pot numi masa completa.

Mi se pare mult prea devreme la 9 luni sa ramana cu 2 mese mai ales cand se spune ca pana la 1 an tot laptele e baza.
Ellena20
Scris: Tuesday, September 28, 2021 2:59 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Maria, a inceput Irina sa manance? Ca vad ca ai pomenit de un bol plin de mancare ras
Andreeax
Scris: Tuesday, September 28, 2021 3:15 PM
Nivel

Eram curioasa pt ca al meu manaca și la o ora,uneori și la 40 de minute și atunci literalmente nu vedeam cum e posibil sa ajungă la 2 mese de lapte pe zi. Dar am aflat...nu se poate Lol
MariaS
Scris: Tuesday, September 28, 2021 3:28 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Bravoo
Ellena20 wrote:
Maria, a inceput Irina sa manance? Ca vad ca ai pomenit de un bol plin de mancare ras

Nu o laud că îi trece hohot dar da aseară a mâncat legume la cuptor cu o poftă de am rămas șocată ,in altă seara a mâncat branzica cu pară coaptă, supele nu o prea încântă că zboară din lingură când suflă 🤦
freya1
Scris: Tuesday, September 28, 2021 3:43 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
MariaS wrote:

A mea papă țiți la fiecare 2h indiferent câtă mâncare mănâcă, după ce manca un bol plin de mâncare mai baga și vreo 2-3 min de țiți , e regulă, dacă nu îi dau mă trage de haine in ultimul hal hohot

Da, si al meu la fel de des mananca, o fi mai putin cantitativ, nu stiu
Utilizatori in acelasi subiect
Vickyb, Zee
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.