Clubul mamicilor incepatoare - 15
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Scris: Tuesday, July 13, 2021 12:20 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Care e valoarea, Ellena,2 ? Si referinta ?
Urocultura e negativa ?
Ellena20
Scris: Tuesday, July 13, 2021 12:24 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Valoarea e 2, da. Urocultura e negativa.

LE: referinta e negativ.
freya1
Scris: Tuesday, July 13, 2021 12:27 PM
Nivel

Eu zic ca nu e pb, doar 2 leucocite, mai ales ca urocultura e ok
Ellena20
Scris: Tuesday, July 13, 2021 12:30 PM
Nivel

Asa tind sa cred si eu. Ma enerveaza si medicul de fam ca ma sperie asa si apoi imi scrie ca nu poate sa vorbeasca. Ramasese sa ii trimit si lui rezultatele, dar mai bine nu o faceam.
Bine ca aveam deja programare la pediatru. De-abia astept sa ajungem. Am o gramada de intrebari.
Andreeax
Scris: Tuesday, July 13, 2021 1:06 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Fetelor,haideți sa va arat un brotacel! Așa rău îmi pare ca m-am îndoit de el.

https://ibb.co/cNx30H9

Urmează sa facem vaccinul de doua luni in curând. Voi ați avut ceva reacții adverse,v-a dat sa luați ceva preventiv?
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, July 13, 2021 1:22 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Ellena20 wrote:
Mihaela, daca ati mers pe Huggies Elite Soft recomand sa mergeti pe scutece chilotel tot de la ei.
Noi am folosit pana acum Huggies Elite soft pants de noapte doar. Nu stiu cum sunt ceilalti normali, dar acestia de noapte mi se par can grosi, banuiesc ca asa ar fi toti.
De la nr 3 se gasesc scutecr chilotel din ce am vazut eu. Eu la scutece ii dau nr 4 si la chilotel nr 3, dar incep si aceia sa ii lase urme, va trebui sa schimbam.

Fetelor, poate ma lamuriti si pe mine. Au venit rezultatele de la analiza de urina si urocultura, totul perfect mai putin la leucocite scrie 2 = Ca125 Leu/uL. Medicul de fam spune ca e infectie urinara, de la laborator mi-au spus ca nu e nimic, ca e totul perfect. La pediatru avem programare la ora 15 dar stau ca pe ghimpi pana atunci.

Poi tot pe marca asta as merge dar am văzut păreri negative despre Huggies Pants Mega și din aceia de noapte nu as vrea sa ii pun mai ales dacă sunt si mai groși pe caldura asta care e afara
Zee
Scris: Tuesday, July 13, 2021 1:56 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Andreeax wrote:

Urmează sa facem vaccinul de doua luni in curând. Voi ați avut ceva reacții adverse,v-a dat sa luați ceva preventiv?

Ai vazuut? Uite ce bine stahearts al meu a facut temperatura 38,3 care teoretic nu e temperatura, dar pentru ca toata ziua a dat din picioare si cred ca il dureau la sfatul pediatrului i-am pus jumatate de supozitor paracetamol. Siropurile sunt dupa 3 luni, pana atunci supozitoarele fac minuni. Eu i-am pus preventiv comprese cu apa rece, unii zic ca se pun numai daca se inflameaza, eu i-am pus la 2 luni, la 4 nu a mai stat Lol
maria2013
Scris: Tuesday, July 13, 2021 2:35 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Mihaelaalin wrote:

Poi tot pe marca asta as merge dar am văzut păreri negative despre Huggies Pants Mega și din aceia de noapte nu as vrea sa ii pun mai ales dacă sunt si mai groși pe caldura asta care e afara

Până nu încerci, nu ai de unde sa stii cat de potrivite sunt pt el.
maria2013
Scris: Tuesday, July 13, 2021 3:09 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Andreeax wrote:

Ce băiat voinic! Uneori, uităm că fiecare om are ritmul său. Important e că ei ne aduc aminte!
Ana nu a avut reactii adverse la vaccinul de două luni.
Ellena20
Scris: Tuesday, July 13, 2021 4:29 PM
Nivel

Andreea, super flacaul tau! Ce bine isi tine capusorul!

Noi tocmai am venit de la pediatru. Pana la urma, avem diagnostic de infectie urinara joasa (necomplicata) si ne-a zis sa mai repetam o data analiza. Daca si a doua iese modificata, incepem un tratament cu un antibiotic usor. Macar sunt mai linistita, desi ma sperie ideea de antibiotic.
Mi-a spus sa nu ii mai dau apa copilului ca nu are nevoie.
Iar in rest toate bune, ne va trimite pe e-mail un ghid pt diversificare si ne-a spus ca in curand ne vor aparea dintisorii din ce a vazut el.
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, July 13, 2021 4:55 PM
Nivel

Ellena20 wrote:
Andreea, super flacaul tau! Ce bine isi tine capusorul!

Noi tocmai am venit de la pediatru. Pana la urma, avem diagnostic de infectie urinara joasa (necomplicata) si ne-a zis sa mai repetam o data analiza. Daca si a doua iese modificata, incepem un tratament cu un antibiotic usor. Macar sunt mai linistita, desi ma sperie ideea de antibiotic.
Mi-a spus sa nu ii mai dau apa copilului ca nu are nevoie.
Iar in rest toate bune, ne va trimite pe e-mail un ghid pt diversificare si ne-a spus ca in curand ne vor aparea dintisorii din ce a vazut el.

Buna,bebe a avut vreun semn ca ar avea ceva de i-ai făcut Analiza,as vrea sa îl urmăresc si eu pe bebe sa știu din timp dacă este sa facă vreodată
freya1
Scris: Tuesday, July 13, 2021 5:32 PM
Nivel

Ellena Cheek Kiss sper sa iasa ok a doua analiza, doar pt leucocitele acelea a zis ca e infectie ? Mi se pare ciudat, de ex la ecoli ar fi iesit si nitriti
Ellena20
Scris: Tuesday, July 13, 2021 5:49 PM
Nivel

Da, doar pt leucocitele alea. Si eu am intrebat ca e infectie chiar daca urocultura e negativa? Si a zis ca da, intr-adevar e o infectie usoara si joasa (asa s-a exprimat) dar trebuie tratata.
Si eu sper sa iasa ok a doua oara. Macar starea copilului este buna.
Multumesc, freya Cheek Kiss

Mihaela, am observat ca o data cu venirea caldurii face mult mai putin pipi (noaptea nu prea mai uda deloc scutecul), iar ziua s-a redus deodata cantitatea si nr de scutece ude. El si transpira foarte mult si ma gandeam ca mai elimina si asa. Nu stiu neaparat daca scaderea cantitatii urinei este o cauza a infectiei, dar bine ca am descoperit ca ceva e in neregula.
Mihaelaalin
Scris: Tuesday, July 13, 2021 5:58 PM
Nivel

Ellena20 wrote:
Da, doar pt leucocitele alea. Si eu am intrebat ca e infectie chiar daca urocultura e negativa? Si a zis ca da, intr-adevar e o infectie usoara si joasa (asa s-a exprimat) dar trebuie tratata.
Si eu sper sa iasa ok a doua oara. Macar starea copilului este buna.
Multumesc, freya Cheek Kiss

Mihaela, am observat ca o data cu venirea caldurii face mult mai putin pipi (noaptea nu prea mai uda deloc scutecul), iar ziua s-a redus deodata cantitatea si nr de scutece ude. El si transpira foarte mult si ma gandeam ca mai elimina si asa. Nu stiu neaparat daca scaderea cantitatii urinei este o cauza a infectiei, dar bine ca am descoperit ca ceva e in neregula.

Mulțumesc,noapte pana sa îl culc îl schimb și îl mai schimb odată peste noapte ziua face pipi des nu am ținut cont de câte ori in schimb
freya1
Scris: Tuesday, July 13, 2021 8:04 PM
Nivel

Andreeax wrote:

Bravo, piticut !
Al meu a avut 38.2 seara dupa vaccinul de 2 luni si i-am dat paracetamol sirop, ca mi-a fost teama, a fost mai somnoros si mai putin interesat de mancare 2-3 zile
La 4 luni nu a avut nimic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.