Clubul mamicilor incepatoare - 15
Subiectul anterior · Subiectul urmator
EllaMaria
Scris: Thursday, July 8, 2021 2:16 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/12/2020
Va multumesc dragi mamici! iloveyou
Ne bucuram sa ne alăturăm aicicomputerlove
Zee
Scris: Thursday, July 8, 2021 2:25 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Andreeax wrote:
Mulțumesc frumos,Zee! Tot căutam sa mergem si noi la dermatolog deși nu am mai avut probeleme decât cu una doua care apare si dispare când si când dar sa ma știu eu împăcată si linistita. Ați fost la un dermatolog de bebei sau un dermatolog de toate zielele ca nu știu exact unde sa mergem si noi?

Eu nu prea am variante la Bistrita. Din recomandari era o tanti mai in varsta si nu am vrut sa merg la ea si am mers la un dermatolog de la clinica privata unde am nascut. Dar era dermatolog cum ai zis tu "de toate zilele" Lol pe mine m-a ajutat mult, am intrebat-o foarte multe lucruri de baie, temperaturi, protectii solare, creme pentru muscaturi, cum sunt bubitele de caldura si mai ales mi-a zis in mare parte de la ce pot aparea multe bubite, de plecatul la piscina, am avut o lista lungaaa. Poate gasesti si pediatru. Eu iti recomand sa mergi, mai ales daca ai mai multe intrebari.
Andreeax
Scris: Thursday, July 8, 2021 2:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/6/2020
Zee,sar-na mult! Cheek Kiss
Zee
Scris: Friday, July 9, 2021 11:16 AM
Nivel

Fetelor, cum sunteti?
Freya, ati mai avansat cu somnul noaptea?

Piticul meu are o problema cu coordonarea, face flotari, se ridica cateva secunde in 4 labe si se trage pe burta si merge cu spatele. A zis sotul ca asa a mers si el in 4 labe, prima data cu spateleLol la noi nu functioneaza sa ii pun jucarii in fata, eventual in spatetopai
Si vrea sa se ridice intruna, l-am pus cateva minute in fotoliu de ala pentru ei, cea mai mare bucurie cand sta in aproape in fundClap nu vreau sa il fortez si stiu ca e prea devreme, dar nu mai stiu ce sa ma mai fac cu el.
Droxana
Scris: Friday, July 9, 2021 12:00 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Are cineva aplicația Wonder Weeks? Mi am luat o și eu acum dar îmi cere data probabil a nașterii ,eu am născut inainte cu 2 sapt și nu știu ce data ar fi corect sa scriu ca sa îmi arate bine Lol
Ellena20
Scris: Friday, July 9, 2021 12:05 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Zee, asa face si al meu. In pat nu il pot lasa o secunda singur. Intr-o dimineata, desi i-am pus protectia de pat (care nu e pe toata lungimea patului) s-a trezit inaintea mea si a "mers" asa cu spatele pana a trecut de protectie si cand m-am trezit atarna cu picioarele in afara patului. M-am speriat groaznic.

A zis sotul ca trebuie sa ii schimbam cutia de viteze ca sa o ia si in fata Lol
Ellena20
Scris: Friday, July 9, 2021 12:13 PM
Nivel

Voi cum procedati peste noapte? Tineti geamul deschis in camera copilului?
La noi se face foarte cald peste noapte.
MariaS
Scris: Friday, July 9, 2021 12:29 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Droxana wrote:
Are cineva aplicația Wonder Weeks? Mi am luat o și eu acum dar îmi cere data probabil a nașterii ,eu am născut inainte cu 2 sapt și nu știu ce data ar fi corect sa scriu ca sa îmi arate bine Lol

Daca ai născut natural,cu tramvaiul declanșat natural pui data nașterii ,dacă nu, o pui pe cea probabilă.
La un moment dat cele 2 dați devin data nașterii pt că copilul recuperează cel "handicap" dacă ai născut prin cezariană la rece
Roser
Scris: Friday, July 9, 2021 12:36 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Roxana, se pune data probabila a nasterii, nu data cand ai nascut. Si eu am aplicatia dar nu o mai folosesc deloc ca nu se potrivesc puseele de acolo cu realitatea un cazul nostru.

Ellena, eu las geamul deschis asa de jumatate, pe Hugo doar in scutec iar noaptea pe la 3-4 cand se racoreste il inchid. Desi incerc sa il acopar cu o muselina ca sa nu mai inchid geamul, imediat da din picioare si se dezveleste.

Bebelusii vostri fac caca in fiecare zi? Hugo pana duminica facea zilnic, dar de duminica nu a mai facut deloc, asa brusc...
Zee
Scris: Friday, July 9, 2021 12:46 PM
Nivel

Pfai Elena, eu inca ma bucur ca doarme in patut, in cel mai rau caz vine pe mineLol

Eu tin geamul deschis, dar il imbrac in salopeta si il invelesc cu o muselina, care nu sta pe el decat cateva secunde. Cand mi se pare rece, il inchid, dar nu s-a intamplat inca asa ceva ca 25 grade avem in casa. Cand era mai rece sau ploua tare il culcam doar in body.

L.e. am uitat sa va zic, sotul oficial mi-a dat concediu de azi de la 16:00 pana duminica seara, cica o sa stea exclusiv cu Ianis. Pfai, va anunt eu daca chiar asa o fi, nu degeaba am vreo 250 notificari pe NetflixLol
MariaS
Scris: Friday, July 9, 2021 1:42 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
La noi geamul stă deschis toată noaptea, iar ea ii îmbrăcată doar in tricou și scutec, dacă cumva simte ca îi e răcoare se înghesuie în mine, eu peste noapte mai pun un pic cearceaful meu peste ea, uneori îl dă jos alteori nu.
7Andreea
Scris: Friday, July 9, 2021 1:54 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Zee wrote:
Pfai Elena, eu inca ma bucur ca doarme in patut, in cel mai rau caz vine pe mineLol

Eu tin geamul deschis, dar il imbrac in salopeta si il invelesc cu o muselina, care nu sta pe el decat cateva secunde. Cand mi se pare rece, il inchid, dar nu s-a intamplat inca asa ceva ca 25 grade avem in casa. Cand era mai rece sau ploua tare il culcam doar in body.

L.e. am uitat sa va zic, sotul oficial mi-a dat concediu de azi de la 16:00 pana duminica seara, cica o sa stea exclusiv cu Ianis. Pfai, va anunt eu daca chiar asa o fi, nu degeaba am vreo 250 notificari pe NetflixLol

Avantajele lpnewclap super oferta ai primit tu acolo,spor la vizionat daca nu ti se face dor de Ianis. Doar notificarile le mai vad si eu pe Netflix de cand s-a nascut piticot.
7Andreea
Scris: Friday, July 9, 2021 1:55 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Ellena20 wrote:
Voi cum procedati peste noapte? Tineti geamul deschis in camera copilului?
La noi se face foarte cald peste noapte.

Si noi tot cu geamul deschis,dar se face cam cald ziua ,cred ca ajungem sa montam AC pana la urma.

Voi unde va informati ptr diversificare,eu am niste carti si o schema de la mf care nu ma incanta deloc. Asta de la mf e cu supe si sucuri la inceput si stiu ca e gresit asa. Mai e pana ajungem acolo ,dar trece repede timpul si poate ma prind ce si cum pana atunci.
Zee
Scris: Friday, July 9, 2021 2:06 PM
Nivel

7Andreea wrote:

Si noi tot cu geamul deschis,dar se face cam cald ziua ,cred ca ajungem sa montam AC pana la urma.

Voi unde va informati ptr diversificare,eu am niste carti si o schema de la mf care nu ma incanta deloc. Asta de la mf e cu supe si sucuri la inceput si stiu ca e gresit asa. Mai e pana ajungem acolo ,dar trece repede timpul si poate ma prind ce si cum pana atunci.

Stai linistita, ca nu o sa fie cum imi imaginezLol

Eu mi-am descarcat o aplicatie, diversificare se numeste, mi se pare utila. Am intrat si pe cateva grupuri pe fb pentru inspiratie.
Ellena20
Scris: Friday, July 9, 2021 2:54 PM
Nivel

Eu il culc in salopeta scurta sau in tricou si scutec, iar geamul il tin foarte putin deschis. Dar din noaptea asta, il deschid cum trebuie ca se face prea cald.
Vai, Zee, ce oferta! Eu nu pot sa sper nici macar la 3 ore Lol
Al meu, mai nou, intoarce capul sa vada daca sunt in preajma.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.