Clubul mamicilor incepatoare - 15
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Zee
Scris: Tuesday, May 18, 2021 10:03 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
MariaS wrote:
Freya stai lini?tita ca nu e?ti singura in situa?ia asta, ieri a urlat ca din gura de ?arpe cam 1h - 1h30min fara sa o pot lini?ti in vreun fel. So?ul era în curte lucra la ma?ina , nici macar nu a îndraznit sa intre sa întrebe de frica sa nu arunc cu ceva dupa el Lol
Se auzea de parca ne certam,dar eu eram calca ?i ea se tura ca Hondele ( vb so?ului).
S-a calmat singura, am dus-o la oglinda sa se vada ce urâta îi când plânge , dupa aia am devenit din nou prietene

Lol buna strategia cu oglinda,incerc si eu maine, nu stiu zau cat o sa fie de impresionat.
AndreV
Scris: Wednesday, May 19, 2021 11:02 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/2/2018
Fetele...sunt ok husele antitranspiratie la scaun auto pt copii? Ati folosit? E practic, e ok? Merita sau nu prea?...aaa, si daca da, ati folosit si v-a placut, imi recomandati un model?
Andreeax
Scris: Wednesday, May 19, 2021 8:09 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/6/2020
Heei,mamici! Nu îmi vine sa cred ca anul trecut in mai scriam prima data la aspirici ?i uite unde sunt acum coeur

Am ajuns acasa de luni,bebe super cuminte,dormim in patu? (momentan) ,ne acomodam super bine,azi am avut ?i prima vizita a medicului de familie pt a fi luat in evidenta. De?i am avut laptic din prima zi de via?a ?i am reu?it sa papam de la sân,sfârcurile mele au cam avut de suferit pt ca nu prea am "forma" ?i "marime",n-as sti cum sa explic altfel...lui bebe ii scapa mereu din guri?a sfârcul ?i a?a ajunge sa se "molfaie " la el ?i mi-a dat ?i sângele pe alocuri. Încerc sa scot cu pompa ?i sa ii dau la biberon pana îmi mai revin dar nu reu?esc sa scot cât trebuie ?i in felul asta am adaugat ?i completare. O sa mergem la un consultant in alaptare dar pana atunci ?tie cineva o crema magica care sa ajute la vindecare? Am încercat o crema cu lanolina ?i ni?te comprese cu gel care nu au avut rezultate. Ce a?i folosit daca a?i fost in situa?ia aceasta?
MariaS
Scris: Wednesday, May 19, 2021 9:00 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Andreax eu am folosit lanolina pura cred ?i am stat cu sânii la aer, fetele din ce ziceau au folosit ?i comprese multimam.
Andreeax
Scris: Wednesday, May 19, 2021 9:10 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Mul?umesc ,Maria,asta e ceea ce folosesc dar nu am rezultate. Sper sa nu fie prea tz când ajungem ?i la consultant.
https://ibb.co/42mv3JW
oanatm
Scris: Wednesday, May 19, 2021 9:29 PM
Nivel

Inregistrat: 6/8/2017
Andreeax wrote:
Mul?umesc ,Maria,asta e ceea ce folosesc dar nu am rezultate. Sper sa nu fie prea tz când ajungem ?i la consultant.

Andreea, eu am folosit ulei de cocos si la prima sarcina crema lansinoh.
GeorgianaB
Scris: Thursday, May 20, 2021 12:36 AM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
Droxana wrote:
Voi va lua?i aparat ceva pt diversificare sau face?i clasic? Eu as vrea un aparat ,am vazut ca philips avent 2 în 1 are reviewuri bune dar nu ?tiu ce sa iau..a?tept ?i pareri de la mamici care au trecut de etapele de la inceputLol computerlove

Am acel aparat de la philips 2 in 1 inca de la primul copil. Bineinteles ca poti fierbe legumele si folosi un blender separat dar acest aparat iti salveaza mult timp, legumele se fierb mult mai repede, iar pentru a le mixa nu trebuie decat sa intorci bolul si sa mixezi. Poate fi folosit si a la long pentru functia de blender, eu acum rasnesc la el nuci, seminte etc
O alta alegere inspirata ar fi un multicoocker care poate fi folosit pentru toata familia, Este foarte bun la casa omului, Eu am crockpot care detine si functia de gatit la aburi.
MariaS
Scris: Thursday, May 20, 2021 6:12 AM
Nivel

Andreeax wrote:

Eu ca sa nu pierd timpul si sa nu a?tept dupa programarea consultantului, care aparent in Tm e cu timp, am apelat la o moa?a, care ne-a înva?at o gramada de lucruri ?i mi-a dat multa încredere în mine.
Ellena20
Scris: Thursday, May 20, 2021 8:23 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Felicitari inca o data, Andreea!
Sa fiti sanatosi Cheek Kiss

Mie dintre toate mi-a mers mai bine cu Garmastan.

Pana una alta, mi-e asa de somn! Azi-noapte s-a trezit flacaul meu din 2 in 2 ore. Boredom , iar de la 4 de abia a mai vrut sa doarma. Acum nici sa manance nu mai vrea, plange cu sanul in gura. banghead
Cred ca am gresit putin cu somnul ieri. L-a luat somnul la 18 dupa-amiaza si a dormit pana la 20:20. Apoi eu la 9 l-am pus iar la somn si nu a protestat, nu am vrut sa ii aman ora lui de culcare ca sa nu ne dam rutina si programul peste cap. Probabil pe la 19 ar fi trebuit sa il trezesc.
freya1
Scris: Thursday, May 20, 2021 8:35 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Andreea Cheek Kiss mie compresele astea multimam mi-au facut ff bine, plus lanolina cat de des
Ca sa "formezi" sfarcul poti pompa 1 min inainte de alaptat, ca sa se ataseze mai bine, si eu aveam pb asta mai ales cu unul din sani

Ellena, nu cred ca de asta nu doarme... la noi in continuare e cu racnete orice adormit, fie ca e la san sau in sistem, pana nu isi face numarul nu se linisteste
Ellena20
Scris: Thursday, May 20, 2021 8:39 AM
Nivel

freya, offf.. si copilasii astia, ce or gandi ei, mititeii?
Nu stiu ce sa mao cred, macar asa ma consolez cu explicatii d-astea.
Dintisorii stiu ca apar mai tarziu pe la 5-6 luni, dar imi cam da niste semne si nu stiu ce sa cred. Vad ca are gingia destul de inflamata, face scaune mai des (de la 1 la 3-4 zile, am ajuns si noi la 2 pe zi), somn agitat, maraiala continua, ar baga intruna in gura orice prinde, dar parca nimic nu il linisteste.
Desi ma duce cu gandul la dinti, mi se pare devreme si nu cred ca ar fi asta.
MariaS
Scris: Thursday, May 20, 2021 8:40 AM
Nivel

Ellena parca îs lega?i ai nostri,mai urmeaza sa zica ?i restul fetelor ca ?i ele au pa?it la fel ?i îi clara treaba.
A mea ieri a adormit la 6 ?i a bagat 3h de somn, ce sa o mai culc la ora ei, la 12 ?i ceva a adormit, evident cu ?ipete ?i urlete la sân de parca o batea cineva.

De curiozitate folosite vreuna din noi perna de alaptat? Daca da, în deplasare cu e treaba cu alaptatul,manânca în orice pozitie? A mea refuza sa manânce in alta pozi?ie în afara de cea de pe perna, e minune când mergem în deplasare ?i papa in alta pozi?ie.

LE: din ce știu durează până iasă la suprafață efectiv , si eu o suspectez de dintisori. Al meu zice ca,cresc in valuri dintii și că îi normal ca in unele zile să fie liniște iar în altele haos
Ellena20
Scris: Thursday, May 20, 2021 10:44 AM
Nivel

Mamici, am anuntat si la burtici. In perioada 20-23 mai este un targ virtual :
https://babyboomshow.ro/

Pe langa sute de articole reduse, gasiti si cursuri LIVE in aceasta perioada.
Accesul la targ, cat si la cursuri este gratuit, trebuie doar sa va inregistrati.

Maine la ora 15:00 este un curs despre cum alegem carucioarele sport,iar de la 16:30 este un curs care cred ca ne va ajuta, un curs despre diversificare:primii pasi in diversificarea alimentatiei la bebelusi cu moasa Anca Balasoiu.

Gasiti reduceri la tot felul de lucruri pentru copii cu varste cuprinse intre 0-7 ani.

https://babyboomshow.ro/
freya1
Scris: Thursday, May 20, 2021 12:16 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Multumim, Ellena ! Cheek Kiss

Al meu nu cred ca da semne de dintisori, doar ca vrea sa vada si sa faca multe lucruri si somnul il incurca, acum vad ca si daca il pun la san cand ii e somn se enerveaza ca i se inchid ochii, lasa sanul si urla, trebuie sa ii dau de mancare cand e odihnit banghead
Altfel daca il plimb prin casa in brate, il duc la oglinda (preferata lui) e cel mai fericit, uita de plans, de somn si e numai un zambet
Vickyb
Scris: Thursday, May 20, 2021 1:17 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/29/2020
Vai al meu cu programul de veghe incerc sa il lungesc are momente ca dupa o ora e rupt si maraie si plange de doar in brate se linisteste si are cam 7kg deja....si are doar somnuri acurte ziua, acum si de doar 20 minute. Nici un somn lung. Si noaotea cam agitat, de tre sa il tin de manuta, sau dorm cu capul in patuc langa el, dar uneori doar brate si cu mine. Si al meu azi s-a trezit la 4, apoi 5, la 6 si facea a trezire si iar langa mine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.