Clubul mamicilor incepatoare - 15
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Vickyb
Scris: Wednesday, July 21, 2021 2:06 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/29/2020
Ellena20 wrote:
In urina a fost la noi.
Mda, e groaznic. Zinnat ii dam. Sunt granule peste care pui tu apa si se face un sirop. Plange ingrozitor cand ii dam antibioticul. Vineri e ultima zi. Plang o data cu el.
+ probiotic.

La noi, tati nu prea se descurca cu el mult timp. 30 min max 1h dar dupa timpul asta il vad epuizat. Asa e baiatul meu, mai mamos si e si normal daca eu am fost peste tot cu el.

Noi am fost in weekend in Bucuresti (vreo 400 km) si bebe s-a comportat super ok. Asa ca si noi ne face curaj de concediu la mare.

La noi in coprocultura a iesit si i-am trimis pediatrei si mi-a zis o luna probiotic, dar fiecare 10 zile unul diferit. Oare sa fie ok. Daca nu e in urina sa nu fie nevoie antibiotic? Voi ce stiti?Blushing
Vickyb
Scris: Wednesday, July 21, 2021 2:07 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/29/2020
Zee si noi am mai fost la 500 km acasa la parinti :)) eu sunt din Chisinau dar stam la Cluj, deci e ceva si a fost f ok. Dar ne gandim si la optiuni cu avionul, Grecia sau Turcia.
EllaMaria
Scris: Friday, July 23, 2021 12:14 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/12/2020
Bună fetelor, va scriu si eu în chinurile mele... De 2 zile fac febra 39,4, am frisoane, dureri musculare, amețeli si sânul drept dureros, fierbinte. Am fost la medic, diagnostic mastita si canal înfundat. Am primit tratament cu antibiotic, Zinat, dus cu apa calda pe sânul respectiv si masaj. Mi-a recomandat sa nu alăptez copilul la sânul afectat si sa ma mulg cu pompa, pe motiv ca ii produce diaree copilului dacă alăptez copilul la acel san. Ceea ce am si observat dimineata, scaunul fiind aproape lichid. Sunt foarte supărată si panicata pale
MariaS
Scris: Friday, July 23, 2021 12:52 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
EllaMaria wrote:
Bună fetelor, va scriu si eu în chinurile mele... De 2 zile fac febra 39,4, am frisoane, dureri musculare, amețeli si sânul drept dureros, fierbinte. Am fost la medic, diagnostic mastita si canal înfundat. Am primit tratament cu antibiotic, Zinat, dus cu apa calda pe sânul respectiv si masaj. Mi-a recomandat sa nu alăptez copilul la sânul afectat si sa ma mulg cu pompa, pe motiv ca ii produce diaree copilului dacă alăptez copilul la acel san. Ceea ce am si observat dimineata, scaunul fiind aproape lichid. Sunt foarte supărată si panicata pale

Biata de tine Cheek Kiss
Și eu am avut canal înfundat "l-am dres" cu dus cu apă caldă, masaj și foi de varza și bebe pus des la sânul afectat , in cazul de masitita nu știu ce să zic de faza că face diaree, îmi vine să îți zic sa mai ceri o altă părere, eventual o părere a unui consultant in alăptare, poate te ajuta.
Caută pe FB grupul Alăptează!-Breastfeeding Suport
Și acolo găsești o lista cu consultanți din fiecare oraș.
Te pup și te îmbrățișez
MariaS
Scris: Friday, July 23, 2021 12:52 PM
Nivel

EllaMaria wrote:

Biata de tine Cheek Kiss
Și eu am avut canal înfundat "l-am dres" cu dus cu apă caldă, masaj și foi de varza și bebe pus des la sânul afectat , in cazul de masitita nu știu ce să zic de faza că face diaree, îmi vine să îți zic sa mai ceri o altă părere, eventual o părere a unui consultant in alăptare, poate te ajuta.
Caută pe FB grupul Alăptează!-Breastfeeding Suport
Și acolo găsești o lista cu consultanți din fiecare oraș.
Te pup și te îmbrățișez
Andreeax
Scris: Friday, July 23, 2021 1:10 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/6/2020
Ella, îmi pare rău,eu nu am pățit așa ceva dar știu ca lecitina ajuta mult in situația asta. Poate te ajuta fetele mai mult. Cheek Kiss

Al meu cred ca a asociat dormitul cu suptul pt ca indiferent dacă e satul sau nu adoarme doar dacă ii bag sânul in gurița ,iar dacă doamne ferește nu i-l dau se lupta din răsputeri sa nu adoarmă și are mâinile toate in gura,nu ratează niciun deget de la supt. sunt situații când nu pot sta toată ziua buna ziua cu tatica la el in gurița și pana nu se epuizează din plâns nu prea adoarme profund,suzeta nu o accepta deloc,probabil nici biberonul nu îl mai vrea in caz ca as pleca de acasă (am reușit sa pun la congelator 1,5l de laptic Lol ) dar încă n-am făcut proba,presimt ca pana la diversificare nu o sa pot sa îl las acasă sa ajung și eu pana la un vopsit (sunt nevopsita exact din luna in care am rămas,dacă nu eram blonda o dregeam repede acasă dar la blond nu ma bag) . De multe ori când îl pun in pătut apare reflexul moro (deși știu cum sa evit asta dar nu mereu merge) și se trezește,înainte deschidea ochii pt o fracțiune de secunda și apoi era dus,acum dacă se întâmpla asta pai nu mai închide ochii ci își bagă degetele in gura și trebuie sa îl pun repede la san ca altfel se trezește de tot de la atâtea mâini prin gura și peste fata ca am impresia ca parca arată ca ultimul disperat de foame si eu o mama denaturată ca nu i-am dat copilului când de fapt stau cu el la san si câte o ora jumate si dacă mai pun la socoteala ca i s-a dereglat tot somnul de noapte frumos pe care îl avea pana acum...de la 3 ore legate mai mult de 1,5 ore nu doarme si cere sa mănânce sau poate doar sa suzeteze. Sper sa nu dureze mult perioada asta ca sunt zombi si in curând unul care o sa se urce pe pereți si o sa își smulgă parul din cap ca de ăla am destul cât sa si dau.
AleC
Scris: Friday, July 23, 2021 1:16 PM
Nivel

Inregistrat: 5/31/2017
EllaMaria wrote:

Ella, o sa treaca, se intampla destul de des, mai ales la inceputul alaptarii. Poti sa alaptezi linistita din sanul cu probleme, chiar te va ajuta, pompa nu desfunda asa bine ca bebe, si el nu va pati nimic. Pe langa antibiotic poti lua lecitina, plus masaj cu un aparat cu vibratii, de genul periutei de dinti electrice. Sper sa treaca repede! Cheek Kiss
Roser
Scris: Friday, July 23, 2021 1:19 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Ella, si eu am avut pb cu sanul stang de doua ori, febra, canale infundate, san inrosit, dar nu am ajuns la mastita.
Eu am scapat punandu-mi discuri termice incalzite inainte de alaptare, masaj usor cu o jucarie de-a lui bebe ce vibra si pus bebe foarte des la sanul afectat (mie asa mi-a recomandat consultanta). Pt febra am luat paracetamol.Ajuta mult si lecitina.
Cum zice si Maria, grupul Alapteaza!Breastfeeding Support e foarte foarte util. Eu fara informațiile de acolo, probabil nu mai alaptam.
Nu te necaji ca trece, asa e alaptarea la inceput, cu multe neplaceri la majoritatea femeilor.

Roser attached the following image(s):
screenshot_2021-07-23-12-10-47-67.jpg

Andreeax
Scris: Friday, July 23, 2021 1:20 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
https://ibb.co/Ykz9pgk

Uite,Ella! treaba cu legumele nu știu exact dacă frunctioneaza dar de restul am auzit toate fetele de pe Lucky us. Poate te ajuta .
Ellena20
Scris: Friday, July 23, 2021 1:33 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Ella, si eu am avut probleme la inceput cu canalele infundate la ambii sani.
Am luat lecitina de 1200mg si ibuprofen de 400mg.
Bebe pus des la san, chiar si la sanul afectat. Al meu urla cand il puneam la san, nu voia deloc si sanii mei erau pietroi. Am reusit cu pompa pana la urma.
Comprese cu apa calda inainte de supt, masaj sub dus fierbinte.
Teoria e usoara, stiu. Eu aveam dureri groaznice cand trebuia sa masez sanii.
Tine-ne la curent Cheek Kiss
EllaMaria
Scris: Friday, July 23, 2021 1:45 PM
Nivel

Va mulțumesc fetelor. Tocmai ce am vorbit cu pediatra si mi-a zis sa nu mai alăptez copilul daca fac febra, pana nu îmi trece sa ii dau lapte praf, iar eu sa ma mulg. Dar cum pot eu sa fac asta, daca pana acum am alaptat exclusiv? Nu ma lasa sufletul. plans
Roser
Scris: Friday, July 23, 2021 1:53 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Ella, din pacate majoritatea pediatrilor habar nu au de alaptare. Cea mai buna solutie e bebe, sa suga cat mai des, sa desfunde canalele. Laptele tau nu e afectat ca sa ii provoare diaree, ci doar canalele sunt infundate. Cum sa ii dai lapte praf? E o tampenie. Poti apela la un consultant in alaptare acreditat, te va ajuta mult, nu pediatrii care habar nu au cu ce se mananca alaptatul. Si uite datorita lor, multe femei primesc informații gresite si renunta la alaptat.
EllaMaria
Scris: Friday, July 23, 2021 2:23 PM
Nivel

Roser wrote:
Ella, din pacate majoritatea pediatrilor habar nu au de alaptare. Cea mai buna solutie e bebe, sa suga cat mai des, sa desfunde canalele. Laptele tau nu e afectat ca sa ii provoare diaree, ci doar canalele sunt infundate. Cum sa ii dai lapte praf? E o tampenie. Poti apela la un consultant in alaptare acreditat, te va ajuta mult, nu pediatrii care habar nu au cu ce se mananca alaptatul. Si uite datorita lor, multe femei primesc informații gresite si renunta la alaptat.

Nu vreau sa renunt la alaptat, am rămas socata când medicul mi-a prescris pe lângă antibiotic, o alta retetă în care era ceva medicament pt oprirea lactatiei, în caz de...dupa spusele lui. Am aruncat retetaNuImiPasa
MariaS
Scris: Friday, July 23, 2021 2:34 PM
Nivel

Ella ușor nu îi cu alăptarea, dar asta numai la început,până se obișnuiește organismul cu noile funcții.
Cum am spus și mai sus , consultantul in alăptare îi sfalnt , de pediatrii și mf antialaptare îs sătulă. Să te ți bine că o să mai auzi replici de genul " de la 6l laptele matern nu mai ii bun pt bebe" sau tot felul de tâmpenii de genul asta.
La început trebuie să introduci ușor alimentele ce le consumai înainte, lactate nu mai mult de 500g/ml , fructele să nu le combini, de ex azi mănânci doar mere, mâine sau zilele următoare lubeniță ei tot așa , de evitat fructele exotice la început, mai multe îți va spune consultantul in alăptare, că nu vreau să îți zic vreo prostie.
freya1
Scris: Friday, July 23, 2021 3:27 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Ella, ti-au zis foarte bine fetele, lecitina, dus cald si muls, pus copilul la san, in niciun caz nu ai de ce sa interupi alaptarea
Iti mai pot recomanda, daca nu ai consultant disponibil, sa suni la 07alaptare, iti raspund consultanti acreditati si pediatri pro-alaptare care sigur te vor linisti
E neplacut, dar se intampla Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
Andreeax, Droxana
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.