Clubul mamicilor incepatoare - 14
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Droxana
Scris: Wednesday, April 28, 2021 7:36 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
Hei buna fetelorcomputerlove

Noi facem 3 luni peste 2 zile..Maine mergem sa facem rotarixul iar de 3 zile suntem ff maraite..ini?ial am crezut ca e puseu dar nu mai ?tiu pe ce sa dau vina..tipa f mult pana seara..avem noroc ca de vreo saptamâna doarme toata noaptea dar zilele în care plânge într-una ma obosesc maxim..ieri vroiam sa merg la urgente ca nu puteam sa o calmez deloc ?i am sunat la peditel pt ca so?ul ma înnebune?te ca o doare gingia..la fel ca la voi sta cu pumnii în gura,saliveaza într-una.. ?i mi au zis sa I dau cu anaftin pe gingie ?i sa pun mana sa vad daca sunt alte ca e pu?in probabil sa fie din?i,faza e ca ?tiu ca primii ies jos ?i sus dar la ea e destul de tare la canini,în ambele par?i.. nu ?tiu ce o fi ideea e ca e ?i un pic alb ?i cred ca de acolo ii vin ?ipetele.. mi au zis ca poate sa o doara de acum ?i sa I iasa dupa 6 luni..:( prea multe lucruri deodata.. puseu,din?i,burta,vaccin,etc :(
freya1
Scris: Wednesday, April 28, 2021 7:55 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Roxana, asa face si al neu cu manutele in gura tot timpul si salivatul abundent, eu cred ca e normal, chiar daca nu le vor iesi dintii prea curand
Ai noroc ca doarme toata noaptea, la noi e jale si cu asta, se trezeste la 2h, apoi la 1h... sunt nauca
Droxana
Scris: Wednesday, April 28, 2021 8:37 PM
Nivel

freya1 wrote:
Roxana, asa face si al neu cu manutele in gura tot timpul si salivatul abundent, eu cred ca e normal, chiar daca nu le vor iesi dintii prea curand
Ai noroc ca doarme toata noaptea, la noi e jale si cu asta, se trezeste la 2h, apoi la 1h... sunt nauca

Pff da ma gândeam ,ca daca era asa ?i noaptea o cam luam razna.. a?teptam atata sa faca 3 luni sa scapam de colici,nu n am gândit ca o dam dintr-una în alta asa repede..e a 4 a zi când dupa ora 18 începe distrac?ia.. ?i mi se rupe inima ca nust ce sa I fac sa o calmez ,sa nu mai plânga,sa I treaca, sa ?tiu de la ce o fi..
freya1
Scris: Wednesday, April 28, 2021 8:57 PM
Nivel

Da, nu stiu ce e mai rau, piticul meu nu prea plange, e mai mult maraiala, acum rade si dintr-o data incepe sa planga banghead nici el nu stie de ce
Ziua nu mai doarme decat in sistem si daca incerc sa il dau jos se trezeste, desi intr-o vreme adormea si singur, noaptea ori incepe sa dea din manute si se trezeste, ori face un kk... cert e ca de unde dormea 3h-3h30 acum doarme bucati de 2h - 1h30 -1h, la 6 dimineata e ff vesel si mie imi vine sa plang de somn
Sper sa fie doar puseul asta si sa nu ramana asa
Mihaelaalin
Scris: Wednesday, April 28, 2021 10:03 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Mamaici la bebei vo?tri sa umflat locul unde ia facut vaccinul in picior?lui Bebe ia sa umflat un pic dar nu e rosu si iam pus comprese Cu apa rece de ieri
freya1
Scris: Wednesday, April 28, 2021 10:16 PM
Nivel

Al meu nu a avut pb, dar tot asa imi zisese dr sa ii pun comprese reci daca se umfla
Mgeorgiana85
Scris: Wednesday, April 28, 2021 11:39 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
GeorgianaB wrote:

La primul copil am folosit unul baby friendly, acum la al doilea dumnezeu cu mila :))) la noi sotul este mai paranoic cu masurile astea, eu sunt mai relaxata, amandoi copiii sunt bine sanatosi. Nu iti imagina ca afara ii las sa linga asfaltul, dar nici nu am vrut sa ii tin intr-un glob de sticla.

Subscriu hohot
De multe ori ma intreb daca sunt numai eu asa Lol
Plus ca ma iau cu alte lucruri si uit ce trebuia sa fac acum 3 secunde, plec cu o jucarie in mana si ma trezesc ca nu stiu ce voiam sa fac cu ea. hohot
Am un dezinfectant pe care il folosesc la suprafete dar la jucarii chiar nu pot sa stau continuu. Mai ales ca vine teroristul si ii ia jucariile le arunca Crazy deci nu pot fi cu dezinfectantul dupa mine si oricum Amelia inca nu apuca jucariile sau sa le bage in gura
Mgeorgiana85
Scris: Wednesday, April 28, 2021 11:45 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
Ellena20 wrote:

Noi am facut vaccinul pe 19.04.
Ieri si astazi a fost foarte cuminte. Astazi de dimineata a mai avut un episod de agitatie la san, dar atat.
Si chiar doarme mai bine pe zi chiar si in patut (ca tot ma plangeam eu Lol )

Nici al meu nu a fost nervos asa pana in vaccin, apoi am sesizat imediat schimbarile: nervi, agitatie, plans.
Sper sa treaca si la voi cat mai repede starile astea. Cheek Kiss
Fratiorul cum se intelege cu ea?

Asa si la noi, agitatie, nervi etc.
Eduard o iubeste foarte mult, vine o mangaie, o pupa, dar uneori cand ma vede cu ea in brate il ia gelozia si se supara si are coltul lui unde se duce si se alinta. Il aud apoi "mama da mana" coeur
Ma doare ca nu pot fi si cu el si cu Amelia 100%. Am noroc ca o am pe mama dar si asa e foarte greu, e nazdracan, incapatanat si multe altele dar nu face cine stie ce traznai. Acum suntem si cu ochii pe el. Am noroc ca Amelia e tare cumintica, nu plange, doar maraie. Ea rade continuu coeur
Si azi trebuia sa ii dau sa manance dar el nu a avut rabdare, a trebuit sa o pun pe pat pe ea ca sa ii pot da lui iaurtul. Vorbeam cu ea, si ea radea desi era rupta de foame. Ce sa fac...ma impart cum pot coeur
Droxana
Scris: Wednesday, April 28, 2021 11:51 PM
Nivel

freya1 wrote:
Da, nu stiu ce e mai rau, piticul meu nu prea plange, e mai mult maraiala, acum rade si dintr-o data incepe sa planga banghead nici el nu stie de ce
Ziua nu mai doarme decat in sistem si daca incerc sa il dau jos se trezeste, desi intr-o vreme adormea si singur, noaptea ori incepe sa dea din manute si se trezeste, ori face un kk... cert e ca de unde dormea 3h-3h30 acum doarme bucati de 2h - 1h30 -1h, la 6 dimineata e ff vesel si mie imi vine sa plang de somn
Sper sa fie doar puseul asta si sa nu ramana asa

Nici la noi nu doarme prea mult ziua..dar asa a fost de la început.. ma chinui o ora sa doarma 20 de min :)) ma enerveaza ?i vremea,ca atunci cât a fost cald ?i soare ieseam afara ?i dormea mai bine în carucior.. de vreo sapt a început înainte sa adoarma sa plânga.. nu ?tiu ce a devenit asa plangacioasa din orice Lol si noaptea ?i ziua tot asa se treze?te din cauza ca da din maini si picioare...daca î?i mai baga ?i manutele in gura,clar nu mai adoarma trebuie sa o iau din nou sa o legan..mi e groaza de puseul de la 14 sapt care cica ar tine vreo 5 sapt alcool
MariaS
Scris: Thursday, April 29, 2021 1:54 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Droxana wrote:

Pff da ma gândeam ,ca daca era asa ?i noaptea o cam luam razna.. a?teptam atata sa faca 3 luni sa scapam de colici,nu n am gândit ca o dam dintr-una în alta asa repede..e a 4 a zi când dupa ora 18 începe distrac?ia.. ?i mi se rupe inima ca nust ce sa I fac sa o calmez ,sa nu mai plânga,sa I treaca, sa ?tiu de la ce o fi..

E posibil sa fie la in puseu, a?a a fost ?i mândra mea saptamâna trecuta ?i un pic.din asta, dureaza numai o saptamâna puseul dar e hard core pt ei.
Alaltaieri noapte a plâns pe pu?in o ora, se înneca efectiv atât de rau plângea, nimic nu o linistea mai mult de jumatate de minut, nici sistemul nu o linistea, era mâncata de cel pu?in 2h si treaza de cel putin 3h, oricât de mult isi dorea sa manânce nu putea din cauza disconfortului pe care îl avea. Daca nu a? mai fi trecut odata prin episoade asemanatoare as fi fugit cu ea la dr, dar a mai facut asta la puseul anterior si atunci mi-am dat seama ca îi vârful puseului si din pacate prea multe nu pot face, decât sa o ?in în sistem pâna adoarme si sa ii dau degetul meu sa se alinte.

Legat de balute,ea e campioana hohot când dai sa o stergi o trage înauntru sau pâna îi stergi un pumnut de balute îl umple pe celalalt si tot asa Lol

Va las lista cu pusee ?i legenda.in cazul copiilor nascu?i prin cezariana la rece se i-a Don

https://ibb.co/CWtDvf9
https://ibb.co/vVJ5RmN
https://ibb.co/ydhkpdg
Zee
Scris: Thursday, April 29, 2021 8:19 AM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Intru si eu sa va citesc si ce vad? Chin si groazaLol pai eu acuma is la apogeul bucuriei ca se trezeste sa manance noaptea la 1 si la 6-7 de tot si voi imi ziceti ca dupa 3-4 luni incep alte probleme??Hilar

Legat de jucarii, nu vreau sa fiu paranoia, dar jucariile prinse de balansoar le mai trage si le mai duce la gurita si de aia vreau un dezinfectant. Peste cateva luni cred ca nu o sa mai am timp sa dau importantaLol

Maria,alea sunt saptamani, nu? Acuma ma gandesc ca oare sa nu fi resimtit deloc puseul de la 8-9 saptamani sau deja is imunaLol va tot aud ca il lasati cu degetul vostru, tre sa incerc si eu Hilar
maria2013
Scris: Thursday, April 29, 2021 8:33 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
In jur de trei luni, cei mai multi bebelusi saliveaza excesiv. Uda haine, bavetici, î?i indeasa pumnisorii in gura. Rare sunt cazurile când dintii apar atunci. Fiicei mele, de exemplu, pe la 8 luni parca i-a spart primul incisiv, desi saliva de mama focului de la fabulosul puseu de trei luni. Legat de dezinfectarea obiectelor...desi când eram gravida am cumparat un litru de dezinfectant de ca Chicco, am ajuns sa îl dau mai departe altei mamici. Citind ce contine, am spus ca nu vreau ca Ana sa duca la gura ceva atins de el. Spalam ce se putea spala, iar ce nu, încercam sa nu o las sa duca la gura. Eu eram (si sunt) disperata de ideea de a face boala gura-mana-picior. Mai aveam din Bebetei o apa igienizanta pe care o tineam in geanta pt atunci când eram în deplasare si trebuia sa curat ceva , dar nu am abuzat nici de ea. Oricum, pe la 8-9 luni e posibil sa va mai linistiti în privinta asta si sa priviti lucrurile cu mai multa relaxare, pe principiul: la primul copil te impacientezi când duce pamânt la gura, pe al doilea îl stergi, iar pe al treilea il întrebi daca mai vrea cina, sau s-a saturat deja.

L.E. Aceasta e apa sanitara:
https://comenzi.bebetei.ro/ingrijire-bebe-si-mama/ingrijire-corporala/dezinfectante/apa-sanitara-electrolizata-aquaint-100-naturala-50-ml-opus-innovations-p222397
Zee
Scris: Thursday, April 29, 2021 8:43 AM
Nivel

Maria, exact ala de la Chicco il gasisem si eu in Kaufland dar nu am citit ingredientele ca nu eram hotarata, apoi am intrebat aici. Ma gandesc ca nici nu stiu ce trebuie sa contina in ideea in care trebuie sa si dezinfecteze, dar sa nu ii faca nici mai rau daca le baga in gura
maria2013
Scris: Thursday, April 29, 2021 9:12 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Zee wrote:
Maria, exact ala de la Chicco il gasisem si eu in Kaufland dar nu am citit ingredientele ca nu eram hotarata, apoi am intrebat aici. Ma gandesc ca nici nu stiu ce trebuie sa contina in ideea in care trebuie sa si dezinfecteze, dar sa nu ii faca nici mai rau daca le baga in gura

Pe mine stiu ca ma deranjase atunci ca pe eticheta tradusa în româna scria sa nu fie folosit pe obiecte ce intra în contact cu gura copilului. Pe bune? Adica poza mi-o arati cu biberoane, dar pe spatele sticlei zici ca nu ar fi ok? Am zis pas si m-am relaxat.
Zee
Scris: Thursday, April 29, 2021 10:07 AM
Nivel

maria2013 wrote:

Pe mine stiu ca ma deranjase atunci ca pe eticheta tradusa în româna scria sa nu fie folosit pe obiecte ce intra în contact cu gura copilului. Pe bune? Adica poza mi-o arati cu biberoane, dar pe spatele sticlei zici ca nu ar fi ok? Am zis pas si m-am relaxat.

Asta mi-a atras si mie atentia, poza cu biberoanele, dar o sa fiu mai atenta la etichete.

Am gasit si eu o poza interesanta cu wonder weeks.
https://ibb.co/CMMkztt

Nu stiu cum sunti voi cu curatenia si cu meniul de Paste, eu abia am reusit sa sterg geamurile si sa spal perdele Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.