Clubul mamicilor incepatoare - 14
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Scris: Sunday, March 14, 2021 10:51 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
freya1
Scris: Sunday, March 14, 2021 10:59 AM
Nivel

Fetelor, stiu ca s-a mai discutat, ce faceti cu nasucul infundat al bebelusilor? Eu ii pun ser sau apa de mare si il pun la san, uneori il si aspir, dar nu iese mai nimic si el mereu e fornait, mai ales noaptea mi-e frica sa nu se sufoce (am avut acum cateva zile o sperietura groaznica, ni s-a parut ca nu respira, am fost la spital... in fine, bine ca a trecut)
Am si umidificator, dar nu face fata, e aerul uscat in casa, mai degraba fac ceva de mancare si las usa de la bucatarie deschisa pt umiditate
Nu am batista bebelusului, am asa o retinere fata de ea, doar aspirator din acela la care tragi cu gura
Ellena20
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:26 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
freya, eu ii pun ser si il mai las putin, apoi daca mi se pare tot fornait ii trag cu pompita. L-am aspirat doar de 2 ori, insa de multe ori tot fornait este. Am inteles ca asa e la inceput, ei sunt fornaiti mai mereu. Pe mine ma sperie cu stranutul, stranuta de cateva ori pe zi.
Acum poate oi fi nebuna, dar mie cand mi s-a parut ca nu respira in somn, l-am ciupit de talpa Lol s-a trezit baiatul meu imediat (si bineinteles ca tare greu l-am mai adormit, dar macar m-am linistit)

Poate imi dati si mie niste pareri in legatura cu un aspirator electric, merita sa ii cumpar unul?
Adina Mariana
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:38 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
MirelaD wrote:
Adina,am zis sa î?i povestesc nouta?ile. Saptamâna asta,de luni cred ,eva a început sa sara ba lapticul de prânz,ba cel de seara( dar nu zilnic, într-o zi suptul de prânz ?i în alte 2 cel de,noapte. Ne-am luat cu una alta, jucarii de plus,pupici,îmbra?i?ari, mângâieri). Deja noi scosesem de câteva zile bune suptul de diminea?a ?i ma gândeam sa îl scoatem pe cel de prânz urmatorul..dar oricum încet încet. Ei,eva avea alte planuri. Cred ca miercuri nu a supt la prânz iar seara a?a pu?in, mai mult a gâdilat pe acoloLol ..noaptea deloc,s-a trezit,a mârâit dar a atipit. Joi deloc deloc nici ziua nici noaptea. E duminica azi ?i Eva nu a mai vrut sa suga. S-a în?arcat singurica,natural a?a cum mi-am dorit eu...cel pu?in a?a cred..Mai ramân eu sa gestionez sânii care devin ff plini,am înca produc?ie mare pe sânul drept,nu vrei sa î?i imaginezi cum arata dupa ziua în care nu a supt,dar trecem noi ?i peste asta. E greu,dar pot suporta durerea...trebuie.
Eva înca reac?ioneaza destul de ok,mai zice ea " laptic" când ?i când, mai ales când e ora de somn ?i e f obosita ?i era înva?ata sa suga,dar saracu?a ma vede cu comprese,dureri ?i zice " bubica" ?i ba îmi da un pupic, ba pune u?or mâna ?i atinge. Într-o seara a adormit tinandu-ma strâns de tricou. hearts Are nevoie sa ma ?tie acolo,ma cauta mereu cu mana sa ma simta,?opte?te mereu" mamica"..iar eu sunt,?i ador sa fiu cu ea..
Eu am a?a o stare de triste?e,când ma uit la ea îmi dau lacrimile,dar ?tiu ca e o etapa fireasca care trebuia sa vina odata ?i odata.
Ma bucur ca am reu?it sa o alaptez fix 1s9l, ca practic acum pe 12 e prima zi in care con?tient,am inceput o noua etapa împreuna.
Poate ?i luca î?i va face ?i ?ie o surprizaAngel ?tii doar ca eva era f ata?ata de san,ca ?i luca de altfel.
Acum,daca sunt mamici care au întâmpinat probleme ale sânilor la în?arcare ?i au ceva remedii le a?tept cu draggrup
Iar legat de alaptare,ca am vazut ca s-a discutat,din experien?a mea, INDIFERENT de modul de hranire ales,e foarte bine cum proceda?i mamicigrup Uitandu-ma in urma,la noi începutul alaptarii a fost ff dureros,cu multe provocari,dar ce am în?eles e ca sanatatea mamei e cea mai importanta,atât cea fizica cât ?i mai ales cea mentala. Face diferen?a clar ! A?a ca bucura?i-va pe aceasta perioada,ca imediat se duce.
Mirela cat de mult ma bucur pt.tine,pt.voi.Asa iti este mai usor si tie sa depasesti aceste clipe.Ai fetita mare acumcoeur tie o sa iti fie putin greu pt.ca te-ai obisnuit asa si era momentul vostru dar in timp o sa te obisnuiesti cu asta.Din cate stiam eu sper sa nu gresesc este bun si ceaiul de salvie pt.a elimina lapticul din sani.

Sper sa fie si la noi asa de simplu.Eu de 2 sapt.reusisem sa ii scot masa de lapte de peste noapte.Bea apa si adormea inapoi in schimb acum de cand a fost bolnavior de cateva zile iar a revenit si plange rau daca nu ii dau.Si asa sunt putin ingrijorata si chiar citeam mainainte despre pavorul nocturn.Voi stiti ceva despre?Luca se tot trezesc de cam 2 ori pe noapte urland ft.tare si asta de mult deja dar era odata pe noapte,acum dena de 2 ori parca tot mai des.Daca ii dau san se linisteste si daca il plimb in brate dar cum il pun jos sau ii scot sanul incepe iar dar la pavor zice ca nu te vede,nu te aude..eu vad ca ma vede.Nu inteleg de ce face asa urat ca mancat ii,baut ii,schimbat ii,totul ok..si bineinteles adoarme inapoi extrem de greu,mai bine de o ora chiar 2. O sa mai urmaresc dar deja si sotul imi spune ca oare e normal?suntem tare ingrijorati si foarte obositiuff un sfat e binevenit daca ati patit si voi cu bebeii vostri mai maricei,va multunesc.
gia1234
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:42 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/22/2019
freya1 wrote:
Gia, pe site-ul asta poti verifica, se pare ca e ok : https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/methyldopa/product/
Pe reteta scrie Clafen supozitoare 10 buc si Clexane (cred ca 14)

Multumesc mult, Freya. Acolo atat am inteles ?i eu, dar mai departe cum le iau, Dumnezeu stie. Clexane nici nu se mai gase?te... doar fraxiparine ..
Adina Mariana
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:44 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
freya1 wrote:
Fetelor, stiu ca s-a mai discutat, ce faceti cu nasucul infundat al bebelusilor? Eu ii pun ser sau apa de mare si il pun la san, uneori il si aspir, dar nu iese mai nimic si el mereu e fornait, mai ales noaptea mi-e frica sa nu se sufoce (am avut acum cateva zile o sperietura groaznica, ni s-a parut ca nu respira, am fost la spital... in fine, bine ca a trecut)
Am si umidificator, dar nu face fata, e aerul uscat in casa, mai degraba fac ceva de mancare si las usa de la bucatarie deschisa pt umiditate
Nu am batista bebelusului, am asa o retinere fata de ea, doar aspirator din acela la care tragi cu gura
Freya imi pare rau pt.faza cu spitalul.Si Luca era teroare cu nasul inca din spital de cand era nascut asistentele se chinuiau sa ii desfunde nasul.Nu avea mucuti dar era ft.infundat si il aspirau.Eu am continuat acasa ba cu pompita,ba cu trasul de gura,degeaba el tot abia ca respira asa ca eu i-am luat batista bebelusului si so schimbat si starea lui si a mea.Odata la 2 zile ii puneam ser si ii scoteam in 5 sec era lacrima.Eu stiu ca se spune ca nu e sanatos,ca usuca mucoasa nazala etc.dar eu nu am mai suportat sa il vad ca se chinuie si am luat aceasta hotarare.Am continuat cu batista doar in primele luni de viata cand avea aceste probleme,vreau sa iti spun ca dupa am continuat cu gura,ceea ce si acum fac la fel odata la cateva zile cand este nevoie si nu ii so uscat nimic,si este totul ok.Acum,decizia iti apartine.
freya1
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:48 AM
Nivel

Ellena, te cred, eu atunci nu l-am putut trezi nicicum, m-am speriat fff rau si am chemat ambulanta, probabil dormea f profund sau nu stiu, ca dr mi-au zis ca totul pare normal... de cosmar a fost, acum de multe ori nu pot dormi ca il ascult cum respira pale
In plus face tot soiul de zgomote in somn: horcaie, plescaie, scoate mici tipete ascutite (mai ales cand abia adoarme)... nici nu stiu ce e normal si ce nu
Multumesc mult, Adina Cheek Kiss
Ellena20
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:53 AM
Nivel

Si al meu a avut un somn asa profund.. cand a dormit 6h legate si nu stiam ce sa fac sa il trezesc, desi vedeam clar ca respira. Mai ales ca stiam ca el nu doarme mai mult de 2-3h.

E groaznic cu panica asta! Deci nu numai al meu scoate niste tipete ascutite. Si are un plans asa la fel ascutit in somn, un plans pe care treaz nu il are. Ma si sperie, daca ii vorbesc se linisteste si doarme in continuare.
Ellena20
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:54 AM
Nivel

Gia, felicitari pentru bebe! Acomodare usoara! Cheek Kiss
Sunt tare curioasa cum se simte si AlexandraG si ce face fetita ei. Nu am mai vazut-o deloc online.
freya1
Scris: Sunday, March 14, 2021 11:58 AM
Nivel

Da, mie nici acum nu imi vine sa cred ca poate plange asa rau in somn, mor de mila lui, insa daca se trezeste el e vesel de parca nimic nu s-ar fi intamplat...of, tare greu le e si lor, mititeii
simmo
Scris: Sunday, March 14, 2021 12:30 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Anitta, iti recomand sa te documentezi referitor la thermomix. Depinde si ce vrei sa gatesti cu el. Daca vrei sa faci supe, ciorbe, fel principal, tot trebuie sa stai pe langa el. Iti dau un exemplu ipotetic: pui 2-3 legume, mixezi 3 secunde, pui apa + condimente, lasi sa fiarba 3 minute, opresti pui perisoare, lasi sa fiarba inca 5 minute. E un exemplu scos din "burta" , dar exact asa faci la ciorba/supe. Bolul pentru supa este foarte mic (1,5 litri). Verona pentru fel principal ajunge de o masa pentru o familie de 3 persoane. Pe un forum strain (nemti) citeam o postare a unui domn cu handicap care ruga sa i se spuna cateva variante de retete incat sa nu stea pe langa aparat. Initial asa a inteles si el ca nu stai legat de aparat, dar nu este asa. Ai si retete care nu esti legat de aparat, dar sunt putine (mamaliga, orez cu lapte, tot ce inseamna peste, carne, legume la abur).
Vrei sa faci multe dulciuri, aluaturi este foarte bun pentru asa ceva.
Garantia este 2 ani, daca se strica ceva dupa aceea o piesa uneori costa si 200-300e ca sa o schimbi. Piciorele de la cantar sunt foarte sensibile; nu trebuie tarat aparatul pe blat, tot timpul ridicat.
Dupa ce am citit mai multe despre aparat, am zis pas pentru moment. Am intrat si eu pe diverse grupuri sa citesc despre el. Pe grupuri o sa fie in permanenta laudat pentru ca ulterior te si abordeaza pentru cumparare.
Repet, conteaza si ce vrei sa faci cu aparatul. Daca eram adepta facut cozonaci, colaci, prajituri, atunci as fi zis ca merita. Dar noi in casa cu dulciurile mai rar. Un bol de 1,5 litri de supa noua nu ne ajunge. Iar inseamna ca trebuie sa stai zilnic sa gatesti . Nu e un lucru rau sa faci mancare zilnic, dar de cand am inceput munca, eu una nu mai reusesc sa gatesc zilnic.
Are foarte multe retete incorporate, dar se acceseaza printr-o conexiune la internet (nu prea am inteles daca trebuie achitat separat si acel dispozitiv cu care face conexiunea).

Adina, mama este rau. Are dureri mari, se trezeste din somn din cauza lor. Tot ce este acum este mai mult tratament paleativ.

Imi pare rau ca nu mai pot scrie asa des , dar va citesc
Zee
Scris: Sunday, March 14, 2021 12:43 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Am crezut ca numai al meu scoate sunete ciudate in somn. Eu cand am fost la urgente, mi s-a zis sa nu ii pun ser zilnic in nasuc, ca ei stranuta si isi curata singuri nasucul, ii pun la cateva zile cand mi se pare mie ca ceva nu e ok. Legat de respiratie mie mi sa spus ca dureaza cateva saptamani pana isi curata plamanii si de aia respira mai greu sau mai "horcaie" cumva. Pompita la mine nu face nimic, cu ser lasam cateva minute si incercam sa "pescuiesc" cu pompita, servetel. La batista bebelusului am inteles ca nu e indicata de la inceput parca dupa 1 luna doua, Freya, nu mai tin minte cand ai nascut si cat are bebe, scuze. Din pacate eu nu am gasit recenzii pt un aspirator bun asa ca o sa iau batista si o sa trag eu cu gura sa nu o pun la aspirator...
MirelaD
Scris: Sunday, March 14, 2021 1:51 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
laura513 wrote:

Ceaiul de menta scade lactatia. Daca iti place, e perfect. Eu il ador dar din cauza alaptarii am baut foarte rar. Si ajuta mult si compresele cu varza strivita si pusa in sutien, daca sanii sunt tari si durerosi. Evita recele pe san, nu face decat sa intareasca grasimea din lapte. Mulgi doar cat sa detensionezi sanii, ca sa scazi incetisor productia. Daca te tenteaza, sunt si medicamente in farmacii pentru asta.

Va fi bine Cheek Kiss

Buna Laura ?i mul?umesc de sfaturi. Beau ceai de menta,îmi place,dar am în?eles ca trebuie avut grija la cantitatea de lichide. De ieri am inceput sa îmi pun ?i foi de varza,numai ca eu le raceam ini?ial. Am pus ?i pungu?e cu legume congelate pe san,la sfatul mf ca nu mai ?tiam ce sa fac de durere.Se pare ca de fapt nu e recomandat a?apale Am luat ?i antiinflamatoare,tot a?a recomandate de mf. O sa scot din lapte cat de rar,doar cat sa detensionez,ca se tot aduna de nu îmi vine sa cred. Pff,nu credeam ca ?i sfâr?itul alaptarii va fi dureros,chiar mai dureros ca începutul ei. Dar o sa treaca...la fel cum trec toate
Alle.p
Scris: Sunday, March 14, 2021 2:16 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Adina, si al meu a avut o perioada cand facea asa, apou m-am prins ca avea infectie urinara si il durea cand incerca sa faca pipi. Ziua culmea, nu parea sa aibe o problema cu asta. Urmareste-l putin cand se mai trezeste urland si vezi daca incearca si face pipi.
7Andreea
Scris: Sunday, March 14, 2021 3:33 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/4/2020
Ellena20 wrote:
Atunci.. nu e adevarat faptul ca respecta tiparul din burtica. Si al meu si al tau eu stiu ca au fost foarte cuminti si linistiti in burtica Lol

Ma bucur ca nu e asa activ ca in burtica ca ne mai trebuiau 2 perechi de parintiLol Nici eu nu gasesc un tipar al somnului,de 2 ori in 24 de ore doarme legat 3 ore,tare as vrea sa stiu de la ce...in rest cate o ora,maxim o ora si jumatate. Eu am lipit patutul de patul mare si adoarme mangaiat pe cap sau pe spate,in functie de cum se aseaza,chiar daca il pun pe spate se intoarce pe o parte.
Mamici de baietei,alor vostrii le iese pipi pe langa scutec...de cateva zile nu stiu unde gresesc dar il tot gasesc ud pe spate sau jos pe picior cumva.NuStiu
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.