Clubul mamicilor incepatoare - 14
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella30
Scris: Saturday, March 13, 2021 11:35 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
Zee wrote:
Alina, e drept ca si eu am fost mega dezinformata. Toata lumea imi zicea ca nou nascutul trebuie sa doarma intr-una si erau eram tot o panica cand dormea 40 min si se trezea.

Mamici, e relevanta temperatura luata de la axila la bebelasi? Azi dimineata mi s-a parut ca a avut scaun foarte moale, a vomat, pe urma a mancat putin. Acum urmaresc sa vad daca nu face temperatura, dar nu l-as chinui sa ii iau rectal ca am eu pitici. Cu 2 termometre la axila are 36,4 si 36,2, in caz ca o sa mai creasca o sa o iau rectal, dar ma interesa daca pot avea ca reper asta de 36.

Nu are nici o relevanta temperatura luata la axila la copilasi asa mici. Ia rectal, pana in 38.5 e ok. Nu te teme ca nu pateste nimic, ai grija sa introduci doar pana incepe partea de plastic, daca ai termometru flexibil e si mai ok, daca nu , e bun si cel normal. Unii bebelusi rad cand li se ia temperatura rectal, deci stai linistita ca nu simte nici o durere
Ellena20
Scris: Saturday, March 13, 2021 11:35 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Zee, eu stiu ca relevanta pentru bebelusi este temperatura luata rectal. Eu i-am mai luat-o asa cand ii schimbam scutecul.
Mihaelaalin
Scris: Saturday, March 13, 2021 3:32 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Buna mamici,voi de la cate luni l-a?i pus pe bebe pe perna?
Zee
Scris: Saturday, March 13, 2021 3:42 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/8/2020
Ella30 wrote:

Nu are nici o relevanta temperatura luata la axila la copilasi asa mici. Ia rectal, pana in 38.5 e ok. Nu te teme ca nu pateste nimic, ai grija sa introduci doar pana incepe partea de plastic, daca ai termometru flexibil e si mai ok, daca nu , e bun si cel normal. Unii bebelusi rad cand li se ia temperatura rectal, deci stai linistita ca nu simte nici o durere

Multumesc, mi-am facut curaj. Am unul cu capat flexibil, chiar a fost cumintel. Are 36,5 deci m-am linistit. Nu i-am mai luat pana acum si mi se parea horror.
AndreV
Scris: Saturday, March 13, 2021 5:38 PM
Nivel

Inregistrat: 10/2/2018
Alina, ai scris atât de frumos si de adevarat. Eu am facut o depresie de toata frumusetea ca n-am reusit sa alaptez.
Zee
Scris: Saturday, March 13, 2021 6:32 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2020
Sunt pe aici mamici care raman singure noptile cu bebelusii? Sotul meu incepe maine seara lucru, o sa fie plecat cate 2 nopti, nu stiu daca mi-e frica ca nu ma descurc sau e frica aia pana trece prima noapte. Al meu fecior urla foarte mult cand se trezeste pana il schimb si ii pregatesc mancarea, sotul il mai tinea in povesti si era mai simplu. Ma tot gandesc ca nu stiu cum sa ma organizez mai bine, daca aveti idei sunt binevenite. pale
maria2013
Scris: Saturday, March 13, 2021 8:24 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Zee wrote:
Sunt pe aici mamici care raman singure noptile cu bebelusii? Sotul meu incepe maine seara lucru, o sa fie plecat cate 2 nopti, nu stiu daca mi-e frica ca nu ma descurc sau e frica aia pana trece prima noapte. Al meu fecior urla foarte mult cand se trezeste pana il schimb si ii pregatesc mancarea, sotul il mai tinea in povesti si era mai simplu. Ma tot gandesc ca nu stiu cum sa ma organizez mai bine, daca aveti idei sunt binevenite. pale

De la 5 la 9 luni ?i jumatate ale Anei so?ul a fost plecat din tara. Desi nu a fost deloc usor, ne- am descurcat foarte bine. Cel mai greu mi-a fost când au iesit dintisorii, dar a trecut.
Mihaelaalin
Scris: Saturday, March 13, 2021 11:24 PM
Nivel

Adina Mariana
Scris: Sunday, March 14, 2021 12:07 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Mihaelaalin wrote:
Nu inteleg la ce te referi.Sa doarma cu capul pe perna sau sa stea asa in timpul zilei pe perna?indiferent care din variante este eu una nu am folosit perna niciodata pt.nimic.Al meu si acum doarme fara perna si nu a stat niciodata pe perna..l-am pus frumos pe pat,in primele luni cu paturica sub el,dupa care pe asternut.
Mihaelaalin
Scris: Sunday, March 14, 2021 12:46 AM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Nu inteleg la ce te referi.Sa doarma cu capul pe perna sau sa stea asa in timpul zilei pe perna?indiferent care din variante este eu una nu am folosit perna niciodata pt.nimic.Al meu si acum doarme fara perna si nu a stat niciodata pe perna..l-am pus frumos pe pat,in primele luni cu paturica sub el,dupa care pe asternut.

Sa doarma cu capul pe perna,asa lam pus si eu la inceput cand lam adus acasa si dupa direct pe pt sau patut,bebe meu are 3 luni si ii place sa doarma intro parte si mi se pare ca sta cu capul un pic mai jos de umar
Adina Mariana
Scris: Sunday, March 14, 2021 1:09 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Mihaelaalin wrote:

Sa doarma cu capul pe perna,asa lam pus si eu la inceput cand lam adus acasa si dupa direct pe pt sau patut,bebe meu are 3 luni si ii place sa doarma intro parte si mi se pare ca sta cu capul un pic mai jos de umar
Eu asa stiu ca nu este indicat sa ii punem atat de micuti sa doarma pe perna ca li se deformeaza coloana.Eu nu i-am pus si nici nu ii voi pune cat mai mult timp.Iar cand ii voi pune va fi perna subtire care abia se simte cat sa nu ceara el daca va vedea la noi.
Mihaelaalin
Scris: Sunday, March 14, 2021 4:07 AM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Eu asa stiu ca nu este indicat sa ii punem atat de micuti sa doarma pe perna ca li se deformeaza coloana.Eu nu i-am pus si nici nu ii voi pune cat mai mult timp.Iar cand ii voi pune va fi perna subtire care abia se simte cat sa nu ceara el daca va vedea la noi.

Multumesc multpupici
MirelaD
Scris: Sunday, March 14, 2021 7:32 AM
Nivel

Inregistrat: 5/16/2019
Adina,am zis sa î?i povestesc nouta?ile. Saptamâna asta,de luni cred ,eva a început sa sara ba lapticul de prânz,ba cel de seara( dar nu zilnic, într-o zi suptul de prânz ?i în alte 2 cel de,noapte. Ne-am luat cu una alta, jucarii de plus,pupici,îmbra?i?ari, mângâieri). Deja noi scosesem de câteva zile bune suptul de diminea?a ?i ma gândeam sa îl scoatem pe cel de prânz urmatorul..dar oricum încet încet. Ei,eva avea alte planuri. Cred ca miercuri nu a supt la prânz iar seara a?a pu?in, mai mult a gâdilat pe acoloLol ..noaptea deloc,s-a trezit,a mârâit dar a atipit. Joi deloc deloc nici ziua nici noaptea. E duminica azi ?i Eva nu a mai vrut sa suga. S-a în?arcat singurica,natural a?a cum mi-am dorit eu...cel pu?in a?a cred..Mai ramân eu sa gestionez sânii care devin ff plini,am înca produc?ie mare pe sânul drept,nu vrei sa î?i imaginezi cum arata dupa ziua în care nu a supt,dar trecem noi ?i peste asta. E greu,dar pot suporta durerea...trebuie.
Eva înca reac?ioneaza destul de ok,mai zice ea " laptic" când ?i când, mai ales când e ora de somn ?i e f obosita ?i era înva?ata sa suga,dar saracu?a ma vede cu comprese,dureri ?i zice " bubica" ?i ba îmi da un pupic, ba pune u?or mâna ?i atinge. Într-o seara a adormit tinandu-ma strâns de tricou. hearts Are nevoie sa ma ?tie acolo,ma cauta mereu cu mana sa ma simta,?opte?te mereu" mamica"..iar eu sunt,?i ador sa fiu cu ea..
Eu am a?a o stare de triste?e,când ma uit la ea îmi dau lacrimile,dar ?tiu ca e o etapa fireasca care trebuia sa vina odata ?i odata.
Ma bucur ca am reu?it sa o alaptez fix 1s9l, ca practic acum pe 12 e prima zi in care con?tient,am inceput o noua etapa împreuna.
Poate ?i luca î?i va face ?i ?ie o surprizaAngel ?tii doar ca eva era f ata?ata de san,ca ?i luca de altfel.
Acum,daca sunt mamici care au întâmpinat probleme ale sânilor la în?arcare ?i au ceva remedii le a?tept cu draggrup
Iar legat de alaptare,ca am vazut ca s-a discutat,din experien?a mea, INDIFERENT de modul de hranire ales,e foarte bine cum proceda?i mamicigrup Uitandu-ma in urma,la noi începutul alaptarii a fost ff dureros,cu multe provocari,dar ce am în?eles e ca sanatatea mamei e cea mai importanta,atât cea fizica cât ?i mai ales cea mentala. Face diferen?a clar ! A?a ca bucura?i-va pe aceasta perioada,ca imediat se duce.
laura513
Scris: Sunday, March 14, 2021 8:48 AM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2017
MirelaD wrote:
Adina,am zis sa î?i povestesc nouta?ile. Saptamâna asta,de luni cred ,eva a început sa sara ba lapticul de prânz,ba cel de seara( dar nu zilnic, într-o zi suptul de prânz ?i în alte 2 cel de,noapte. Ne-am luat cu una alta, jucarii de plus,pupici,îmbra?i?ari, mângâieri). Deja noi scosesem de câteva zile bune suptul de diminea?a ?i ma gândeam sa îl scoatem pe cel de prânz urmatorul..dar oricum încet încet. Ei,eva avea alte planuri. Cred ca miercuri nu a supt la prânz iar seara a?a pu?in, mai mult a gâdilat pe acoloLol ..noaptea deloc,s-a trezit,a mârâit dar a atipit. Joi deloc deloc nici ziua nici noaptea. E duminica azi ?i Eva nu a mai vrut sa suga. S-a în?arcat singurica,natural a?a cum mi-am dorit eu...cel pu?in a?a cred..Mai ramân eu sa gestionez sânii care devin ff plini,am înca produc?ie mare pe sânul drept,nu vrei sa î?i imaginezi cum arata dupa ziua în care nu a supt,dar trecem noi ?i peste asta. E greu,dar pot suporta durerea...trebuie.
Eva înca reac?ioneaza destul de ok,mai zice ea " laptic" când ?i când, mai ales când e ora de somn ?i e f obosita ?i era înva?ata sa suga,dar saracu?a ma vede cu comprese,dureri ?i zice " bubica" ?i ba îmi da un pupic, ba pune u?or mâna ?i atinge. Într-o seara a adormit tinandu-ma strâns de tricou. hearts Are nevoie sa ma ?tie acolo,ma cauta mereu cu mana sa ma simta,?opte?te mereu" mamica"..iar eu sunt,?i ador sa fiu cu ea..
Eu am a?a o stare de triste?e,când ma uit la ea îmi dau lacrimile,dar ?tiu ca e o etapa fireasca care trebuia sa vina odata ?i odata.
Ma bucur ca am reu?it sa o alaptez fix 1s9l, ca practic acum pe 12 e prima zi in care con?tient,am inceput o noua etapa împreuna.
Poate ?i luca î?i va face ?i ?ie o surprizaAngel ?tii doar ca eva era f ata?ata de san,ca ?i luca de altfel.
Acum,daca sunt mamici care au întâmpinat probleme ale sânilor la în?arcare ?i au ceva remedii le a?tept cu draggrup
Iar legat de alaptare,ca am vazut ca s-a discutat,din experien?a mea, INDIFERENT de modul de hranire ales,e foarte bine cum proceda?i mamicigrup Uitandu-ma in urma,la noi începutul alaptarii a fost ff dureros,cu multe provocari,dar ce am în?eles e ca sanatatea mamei e cea mai importanta,atât cea fizica cât ?i mai ales cea mentala. Face diferen?a clar ! A?a ca bucura?i-va pe aceasta perioada,ca imediat se duce.

Ceaiul de menta scade lactatia. Daca iti place, e perfect. Eu il ador dar din cauza alaptarii am baut foarte rar. Si ajuta mult si compresele cu varza strivita si pusa in sutien, daca sanii sunt tari si durerosi. Evita recele pe san, nu face decat sa intareasca grasimea din lapte. Mulgi doar cat sa detensionezi sanii, ca sa scazi incetisor productia. Daca te tenteaza, sunt si medicamente in farmacii pentru asta.

Va fi bine Cheek Kiss
gia1234
Scris: Sunday, March 14, 2021 9:58 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/22/2019
Buna fetelor. Eu pe timpul sarcinii am avut hipertensiune. De curând am nascut ?i am început sa îl alaptez pe puiut. Când eram însarcinata luam dopegyt ?i vad ca mi au prescris iar. Întrebarea mea este pot sa îl iau in continuare? Stiam ca se secreta in laptele matern. ?i mai am o re?eta pe care nu pot sa deslu?eas ce scrie Boredom va ata?ez link cu poza, poate pute?i sa ma ajuta?i ?i pe mine. Doctorii nu m au lamurit deloc. Mi-au dat Re?etele si acasa!! Va multumesc!!!

https://postimg.cc/GT8LBhXb/26aba8ee
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.