Clubul mamicilor incepatoare - 14
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Droxana
Scris: Tuesday, February 23, 2021 9:38 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
Vai Maria.. eram cât de cât ok ca ?i stare pana acum 30 de min când bebelusa mea a început sa tipe ?i sa plânga din somn.. cred xa încep colicii sau nu ?tiu dar am început ?i eu sa plang :(.. de azi-noapte nu prea a dormit asa bine ?i la fel cum zici ?i tu se enerveaza ?i la san în a doua parte..a dormit ?i ziua numa în reprize scurte se screme asa ?i se vaita...ii dau colief de 3 zile dar nu I am dat la toate mesele..nu ?tiu ce ar fi dar de crizele de colici mi a fost cel mai frica...
MariaS
Scris: Tuesday, February 23, 2021 10:09 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Pt colici eu ii dar Bonisan la 8 ore înainte de masa ?i dupa fiecare masa Sab simplex. Are zile când nici nu sti ca exista în casa, dar ?i momente când ?tie tot satul ca ea sufera, se ?i aud gazele in burtica cum se misca.
Ca sa o mai ajut beau ceai de chimen sau baby calm.
App de wrap, azi când a avut o "criza" de plâns/ nemul?umire, am pus-o în wrap ?i la scurt timp a adormit,dupa o ora am scos-o din wrap ?i am pus-o în pat lânga mine, a mai dormit vreo ora jumate.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, February 24, 2021 12:04 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Mihaela14 wrote:

Multumesc Adina pentru raspunsCheek Kiss
Am ramas si noi la cea cu cioc de silicon, ii place si bea mai bine din ea.
Cu mare dragCheek Kiss
Adina Mariana
Scris: Wednesday, February 24, 2021 12:12 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Droxana wrote:
Fetele care folosi?i wrap sau marsupi sunte?i mul?umite? Ma bate gândul sa iau ?i eu dar n as vrea sa investesc f mult ca nu ?tiu daca ne vom înva?a cu el..ma uitam la modelul asta.. https://www.poarta-ma.ro/Wrap-elastic-Verde_p_1003.html
Eu nu m-am descurcat deloc cu wrapul.Mi se pare si acum imposibil de pus bebe in el fara sa ma ajute cineva si pt.mine sa fie comod.Toata eram transpirata pana reuseam sa il asez si cu toate astea tot nu il puneam bine si corect.Mi se pare un chin.Apoi am incercat sling cu inele...relativ a fost mai ok dar tot nu era pus ft.bine pt.ca ma durea spatele dupa un timp scurt ceea ce nu ar fi trebuit la un bebe de 4-5 kg...desi am fost la biblioteca orasului si mi-au aratat fetele cum se pune..mi so parut usor acolo dar cand am ajuns acasa si m-am vazut cu bebe in brate si fara ajutor iar mo apucat transpiratiile.Apoi am incercat wrap tai mic..m-am descurcat si mi-a placut pt.ca nu este format doar din esarfa aceea,are partea din fata care te ajuta si doar in spate legi.Apoi am incercat marsupi..mi-a placut maxim ca e usor de pus dar scaiul ala mereu il trezea cand vroiam sa il asez jos...acum am un Fidella cu catarame din material fara sa leg nimic de care sunt extrem de multumita dar este pt.bebe de peste 7 luni.Oricum...daca te pricepi sa il pui e ft.ok wrapul simplu,dar daca nu ai unde sa probezi sau cine sa te invete cum sa ti-l pui nu recomand sa investesti ca iti va parea rau si nu il vei folosi.Mai bine un sling cu inele pt.inceput,se pune mai usor decat wrapul sau daca chiar vrei wrap atunci ia wrap tai mic.
Iulia13
Scris: Wednesday, February 24, 2021 12:16 AM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Mul?umim, dragi mamici coeur Într-adevar a fost o zi tare emo?ionanta, bebe Matei nu a plâns decât ff putin la botez, a fost tare cuminte. Simo mi-a facut o criza de nervi de toata frumusetea ca mai nu se potolea deloc, abia dupa vreo 30 de min am lini?tit-o eu.. Dar per total a fost totul foarte frumos hearts Va pupam
MirelaD
Scris: Wednesday, February 24, 2021 6:51 AM
Nivel

Inregistrat: 5/16/2019
Droxana wrote:
Fetele care folosi?i wrap sau marsupi sunte?i mul?umite? Ma bate gândul sa iau ?i eu dar n as vrea sa investesc f mult ca nu ?tiu daca ne vom înva?a cu el..ma uitam la modelul asta.. https://www.poarta-ma.ro/Wrap-elastic-Verde_p_1003.html

Buna Roxana. Noi am folosit sling cu inele cat a fost eva mica ?i a fost ok. Mai greut a fost la început pâna am înva?at sa îl a?ez bine dar dupa aceea numai a?a o purtam. Eu nu am fost la biblioteca,ci m-am uitat la filmule?e pe youtubeLol
Apoi,dupa ce a crescut suficient,am cumparat un ham cu care s-a împacat foarte bine, ergonomic. Nu e vreo firma foarte cunoscuta,dar ?i-a facut treaba. Eu vroiam sa le scot la vânzare pe Olx,ca deja nu le mai folosim de ceva timp. Daca e?ti interesata,cu dragCheek Kiss
maria2013
Scris: Wednesday, February 24, 2021 7:23 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Droxana wrote:

A fost iubirea mea! Pur si simplu am adorat sa o port pe Ana in wrap elastic! Eu am alternat doua: unul de la poarta-ma, ca cel pus de tine, dar rosu si unul turcoaz de la Manduca. Ambele au fost foarte faine. Cel de la Manduca mi se parea mai ok ca tesatura, fara ca asta sa insemne ca cel de la Poarta-ma nu e ok. Faceam doar legatura de baza, cea de pe site de la Poarta-ma. Am exersat de doua ori în sarcina, apoi direct cu fata. E o chestie subiectiva, unor mame/copii le place, altora, nu. Sper sa va încânte si pe voi!
Droxana
Scris: Wednesday, February 24, 2021 9:05 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2019
Va mul?umesc pt raspunsuri computerlove
Alle.p
Scris: Wednesday, February 24, 2021 9:18 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Eu am folosit wrap elastic manduca pana la 6luni, apoi un casa samfirei full wrap conversion. De amandoua m-am indragostit...si bebe la fel. Luni de zile am reusit sa il adorm si sa il linistesc doar in sistem.
Cu wrapul m-am descurcat bine , dupa instructiuni de pe youtube.
Sunt 2 grupuri mari de vanzari sisteme ergonomice pe fb si acolo gasesti sh la preturi foarte bune.
Marsupi nu am incercat, dar stiu ca se poate folosi destul de putin, ca si wrapul elastic de altfel. Depinde cat vrei sa dai pe sistem.
Andra09
Scris: Wednesday, February 24, 2021 10:28 AM
Nivel

Inregistrat: 8/1/2018
Anitta76 wrote:

Fetelor, fiolele camila se gasesc la vreo farmacie anume? Eu cand am cautat nu am gasit...si la noi se vad caninii dar cred ca mai dureaza putin pana ies si as vrea sa fiu pregatita ca am inteles ca sunt destul de durerosi. Pana acum nu am avut probleme si nu am administrat nimic pt dinti in afara de gel.

computerlove se gasesc la farmacia tei, po?i comanda online. Eu i-am dat vreo 3 seri ca pur si simplu sunt epuizata, nu mai stiu ce sa fac sa doarma... Si coincidenta sau nu, în cele 3 seri nu s-a trezit decât de 2 ori,comparativ cu 8-10 treziri obisnuite.
Andra09
Scris: Wednesday, February 24, 2021 10:34 AM
Nivel

Inregistrat: 8/1/2018
Adina Mariana wrote:
Lol eu spun ca te schimbi tu in gandire mai repede.Acum depinde si de varsta.Nu stiu cati ani ai dar eu fac 32 anul asta si nu imi permit nici sa mai stau 5 ani inca si poate iar vine in 2,3 ani...nu l-as face mai tarziu de 35-36 ani dar mai vedem noi cum o sa fiesic momentan pot sa am si 36 ani ca tot nu as mai incerca incaLol chiar nu m-as descurca in momentul de fatza fara un ajutor si nu il am de unde lua.

Fac 30 anul asta. Îmi iubesc fetita enorm, dar nu as fi în stare sa o iau de la capat, incertitudinea ca nu voi ajunge la un termen viabil, riscul de a pierde din nou, cresterea exclusiv 99% singura, nu pot... Numai eu stau cu ea zi de zi, noapte de noapte, sotul e la munca, iar când e acasa se joaca jumatate de ora cu ea si atât, prietene nu am aici, socrii nu vor sa stea cu ea nici jumatate de ora, parintii si toate persoanele pe care ma pot baza sunt la 700 km... Si faptul ca de un an de zile nu dorm, cred ca isi spune cuvântul, efectiv sunt epuizata.
AriaM
Scris: Wednesday, February 24, 2021 3:20 PM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
Andra un big hug pt tine.
Ale felicitari pt. Sarcina!!!
AleC
Scris: Wednesday, February 24, 2021 5:47 PM
Nivel

Inregistrat: 5/31/2017
AriaM wrote:
Andra un big hug pt tine.
Ale felicitari pt. Sarcina!!!

Cheek Kiss
Sunteti bine?
Ella30
Scris: Wednesday, February 24, 2021 8:17 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Andra09 wrote:

Fac 30 anul asta. Îmi iubesc fetita enorm, dar nu as fi în stare sa o iau de la capat, incertitudinea ca nu voi ajunge la un termen viabil, riscul de a pierde din nou, cresterea exclusiv 99% singura, nu pot... Numai eu stau cu ea zi de zi, noapte de noapte, sotul e la munca, iar când e acasa se joaca jumatate de ora cu ea si atât, prietene nu am aici, socrii nu vor sa stea cu ea nici jumatate de ora, parintii si toate persoanele pe care ma pot baza sunt la 700 km... Si faptul ca de un an de zile nu dorm, cred ca isi spune cuvântul, efectiv sunt epuizata.

computerlove
Ella30
Scris: Wednesday, February 24, 2021 8:26 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Droxana wrote:

Eu am avut un wrap tai mic, dar a mea plangea cand o puneam in el. Am renuntat la ideea purtarii, apoi iar m-a apucat. Eu am imprumutat de la Mirela sistemul, si surpriza, s-a indragostit si fata mea de el. Asa ca am comandat, dar fiind deja marisoara am ales un toddler Poarta-ma, in care si acum sta cu drag.
Daca as fi din nou la inceput, as alege un marsupi, nu neaparat nou pt ca ramane fff repede mic. Wrap taiul e suuuper, dar numai daca ai rabdare sa legi, plus ca nu e prea ok daca vrei sa il dai jos sau sa il pui cand esti pe afara pt ca inevitabil ajunge pe jos si mna..nu e tocmai igienic.
Cel mai bine ar fi sa imprumuti o perioada ce iti doresti, sa vezi daca vi se potriveste. Daca ai biblioteca in oras, e si mai bine pt ca ai multe optiuni acolo si sigur gasesti ceva potrivit.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.