Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Scris: Wednesday, September 30, 2020 8:33 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
adina1109 wrote:
Fetelor noi crestem usor usor. Azi facem 2 luni Love Love . Maine mergem la vaccinuri si am ceva emotii . Sper sa fie totul bine si sa nu planga foarte mult. Am decis sa le fac si rotarix , deci vor fi 3 vaccinuri . Offff piticii mei . Ai vo?tri au facut temperatura la vaccinurile de 2 luni? V-am atasat si o poza ras
Va pup

Minuni mici! Sunt tare draguti! Ana a avut reactii (si multe, si de durata, ?i aparute târziu) doar dupa ROR de 9 luni... In rest, la niciun vaccin nu a avut reactii adverse. Dupa cele de la doua luni stiu ca a dormit un pic mai mult decât de obicei. Ma bucur ca ai ales sa administrezi si Rotarix. Vazând în jurul meu cazuri urate de infectii cu rotavirus si având si in familia extinsa un caz de copil spitalizat când era mic, tot din aceasta cauza, nu am stat pe gânduri nicio clipa. Anei i-au fost administrate dozele la 3, respectiv 5 luni. In schimb, eu nu stiu ce sa fac cu vaccinul antigripal... Ma tot framânt si nu stiu daca e ok sa ii facem... Voi ati facut? In special, mamele de copii mai maricei, de doi, trei ani...
AleC
Scris: Wednesday, September 30, 2020 12:41 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/31/2017
maria2013 wrote:

Minuni mici! Sunt tare draguti! Ana a avut reactii (si multe, si de durata, ?i aparute târziu) doar dupa ROR de 9 luni... In rest, la niciun vaccin nu a avut reactii adverse. Dupa cele de la doua luni stiu ca a dormit un pic mai mult decât de obicei. Ma bucur ca ai ales sa administrezi si Rotarix. Vazând în jurul meu cazuri urate de infectii cu rotavirus si având si in familia extinsa un caz de copil spitalizat când era mic, tot din aceasta cauza, nu am stat pe gânduri nicio clipa. Anei i-au fost administrate dozele la 3, respectiv 5 luni. In schimb, eu nu stiu ce sa fac cu vaccinul antigripal... Ma tot framânt si nu stiu daca e ok sa ii facem... Voi ati facut? In special, mamele de copii mai maricei, de doi, trei ani...

Noi l-am facut anul trecut, eu si Eric, nicio reactie. Il vom face si acum, insa momentan nu il gasesc, l-am comandat la o farmacie, astept sa ma sune.
maria2013
Scris: Wednesday, September 30, 2020 1:01 PM
Nivel

AleC wrote:

Noi l-am facut anul trecut, eu si Eric, nicio reactie. Il vom face si acum, insa momentan nu il gasesc, l-am comandat la o farmacie, astept sa ma sune.

Multumesc! Ati ?i repetat, la 28 de zile? Am inteles ca, daca e administrat pt prima data copiilor sub 9 ani, trebuie repetat la 28zile distanta. Nu stiu de ce sunt asa stresata de data asta...
AleC
Scris: Wednesday, September 30, 2020 1:25 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/31/2017
maria2013 wrote:

Multumesc! Ati ?i repetat, la 28 de zile? Am inteles ca, daca e administrat pt prima data copiilor sub 9 ani, trebuie repetat la 28zile distanta. Nu stiu de ce sunt asa stresata de data asta...

Da, a facut doua doze anul trecut. De acum incolo cate una.
maria2013
Scris: Wednesday, September 30, 2020 1:33 PM
Nivel

AleC wrote:

Da, a facut doua doze anul trecut. De acum incolo cate una.

Multumesc frumos! Sper sa fie totul bine si la noi!
GeorgianaB
Scris: Wednesday, September 30, 2020 2:52 PM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
maria2013 wrote:

Eu i-am facut antigripalul lui Luca, nu a avut reac?ii ?i din câte m-am documentat cei mici nu prea se manifesta in acest sens, mai degraba adultii au reac?ii. In plus am un caz printre cuno?tin?e, to?i din familie erau vaccina?i mai pu?in cel mai mic care a luat gripa ?i nu a fost o forma tocmai u?oara. In contextul actual cu epidemia cred ca este indicat sa reducem orice risc ?i sa nu ajungem in spital cu cei mici, eu am fost in august ?i mi-a fost de ajuns.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 30, 2020 4:32 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Andra09 wrote:
Mirela sa iti traiasca minunile, sunt frumosi foc amândoi.
Adina, cum e Luca?
Andra multumesc de intrebare,este bine.Febra a tinut 4 zile,dupa ce a trecut febra au aparut bubitele care au durat 3 zile.Dupa 3 zile au disparut si ele si azi a fost ultima zi de antibiotic iar acum suntem bine,incepem sa ne revenim si sa papam cat de cat.Doamne grea a fost toata saptamana dar important ca suntem bine.

Adina frumoase minunile tale.Sa va traiasca si bafta la vaccin.Luca nu a avut nici o reactie doar mi-a dormit putin mai mult acea zi ca de obicei.

Maria[b
][/b] si pe mine ma streseaza vaccinul antigripal..si eu cred ca il voi face ca imi este teama de spitale,gripe si toate cele.Si acum la un pas am fost sa ne interneze.Dupa ce face anul mergem si la analize,vreau sa dozez si anticorpi IgG pt.virusul herpes uman ca sa stiu sigur ca roseola a fost ceea ce a facut desi toata simtomele de dinainte si dupa asa au fost,apoi vorbim si cu medicul si sa vad ce spune si despre vaccin.

Fetelor vreau sa va intreb ceva.Oare este posibil sa ii se fi declansat boala asta a copilariei roseola de la vaccinul de la 11 luni?la exact o sapt.dupa a facut vaccinul a aparut sau nu are legatura si a cules-o de pe afara sau din parc?
Iulia13
Scris: Wednesday, September 30, 2020 6:35 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017

Adina Mariana wrote:

Fetelor vreau sa va intreb ceva.Oare este posibil sa ii se fi declansat boala asta a copilariei roseola de la vaccinul de la 11 luni?la exact o sapt.dupa a facut vaccinul a aparut sau nu are legatura si a cules-o de pe afara sau din parc?

Nu, de regula nu are treaba cu vaccinul mai ales cel de 11 luni. Singura asociere cu el ar putea fi doar ca vaccinul deobicei scade imunitatea iar daca asta s-a întâmplat la Luca acesta ar putea fi motivul pentru care a luat Roseola. Simo mi-a facut Roseola la 8 luni si asta doar ca a avut imunitatea slabita in momentul in care era in colectivitate/aglomera?ie.
Nicole2018
Scris: Wednesday, September 30, 2020 7:39 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
maria2013 wrote:

Si noi am vaccinat fetita anul trecut antigripal si intentionam sa o vaccinam si anul asta.
De fapt, cu totii ne vom vaccina si anul asta.
Ea nu a avut absolut nici o reactie, sotul meu a avut o zi cu stare de oboseala, ceva frisoane si febra ce nu a depasit 39C, eu am avut doar o reactie locala pe brat ce a persistat vreo 4-5 zile. (o zona destul de intinsa rosie si dureroasa la atingere).
Nicole2018
Scris: Wednesday, September 30, 2020 7:42 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
adina1109 wrote:
Fetelor noi crestem usor usor. Azi facem 2 luni Love Love . Maine mergem la vaccinuri si am ceva emotii . Sper sa fie totul bine si sa nu planga foarte mult. Am decis sa le fac si rotarix , deci vor fi 3 vaccinuri . Offff piticii mei . Ai vo?tri au facut temperatura la vaccinurile de 2 luni? V-am atasat si o poza ras
Va pup

La multe luni si multi ani frumosi si voiosi!
Sunt superbi piticii tai coeur
Noi nu am avut probleme cu temperatura dupa vaccinare.
Sper sa scapati si voi fara efecte adverse. Succes!
alina89
Scris: Wednesday, September 30, 2020 8:44 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
maria2013 wrote:

Lui D. i-am facut anul trecut si maine il facem pt anul asta, iar cel mic a fost vaccinat saptamana trecuta cu antigripalul, dr a preferat sa amanam ror-ul pentru a face macar prima doza de antigripal.
Mgeorgiana85
Scris: Thursday, October 1, 2020 1:57 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
maria2013 wrote:

Eu nu l-am facut anul trecut si nici anul acesta nu il voi face. E singurul vaccin pe care nu l-am facut, am o retinere, nu stiu de ce. Mai trebuie sa ii fac cel de meningita, am zis ca mai astept, oricum abia la anul il duc la gradi si e recomandat sa-l faci inainte de a merge in colectivitate
Dxc
Scris: Thursday, October 1, 2020 4:04 PM
Nivel

Inregistrat: 6/17/2018
Buna mamici! Ma alatur voua, de luni sunt mamica cu "acte" în regulacoeur momentan suntem înca in spital deoarece s a declansat icterul la bebelusa si asteptam sa treaca si sa mergem acasica...Love va pup si abia astept sa împartasesc cu voi experienta asta frumoasa
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 1, 2020 6:06 PM
Nivel

Iulia13 wrote:

Nu, de regula nu are treaba cu vaccinul mai ales cel de 11 luni. Singura asociere cu el ar putea fi doar ca vaccinul deobicei scade imunitatea iar daca asta s-a întâmplat la Luca acesta ar putea fi motivul pentru care a luat Roseola. Simo mi-a facut Roseola la 8 luni si asta doar ca a avut imunitatea slabita in momentul in care era in colectivitate/aglomera?ie.
Multumesc pt.raspuns IuliaCheek Kiss
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 1, 2020 6:08 PM
Nivel

Dxc wrote:
Buna mamici! Ma alatur voua, de luni sunt mamica cu "acte" în regulacoeur momentan suntem înca in spital deoarece s a declansat icterul la bebelusa si asteptam sa treaca si sa mergem acasica...Love va pup si abia astept sa împartasesc cu voi experienta asta frumoasa
Bine ai venit mamico.Sa iti traiasca printesa,sa va aduca numai bucurii iar tie multa rabdare si adaptare usoara la noua viatapupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.