Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nicole2018
Scris: Wednesday, September 9, 2020 6:41 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/11/2018
GeorgianaB wrote:
Eu cred ca am un canal imfundat pt ca ma simt cam rau. Am frisoane, dureri musculare, ma doare unul dintre sani, am inceput sa aplic protocolul si sper sa imi treaca, ideea este ca cu 2 copii mici timp nu prea este. Deci sa va rugati pt mine va rog :( Bebe doarme pe pieptul meu si eu tremur de frig...

Draga de tine, sper din suflet sa dea rapid rezultate protocolul. Imi imaginez cat e de greu. :(
Insa esti o mamica puternica si echilibrata si am mare incredere ca o sa o scoti la capat si cu asta.
Te asteptam cu vesti bune! grup
Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 9, 2020 9:02 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
GeorgianaB wrote:
Eu cred ca am un canal imfundat pt ca ma simt cam rau. Am frisoane, dureri musculare, ma doare unul dintre sani, am inceput sa aplic protocolul si sper sa imi treaca, ideea este ca cu 2 copii mici timp nu prea este. Deci sa va rugati pt mine va rog :( Bebe doarme pe pieptul meu si eu tremur de frig...
Sanatate multa si sa scapi fata complicatii.Pe mine tare mult ma ajutat lecitina.Am luat 6 pe zi plus protocolul urmat dar cateva zile numa cu febra,frinsoare,vomitat,sanul rosu si tare,durere am stat.Doamne nu tin minte sa ma fi simtit atat de rau in viata asta cum m-am simtit atunciCray
Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 9, 2020 9:17 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
simmo wrote:
Adina, eu ma simt uneori cea mai obosita mamica din cele pe care le vad (asta in conditiile in care o pereche de bunici ma ajuta maxim; il mai iau la ei). Nu inteleg cum mai au timp si de machiaj cand vin in parc, iar eu odata am iesit cu camasa incheiata stramb (noroc ca avem oglinda in lift si am observat).
Mai am si frustarea ca nu inteleg de ce al meu se mai trezeste peste noapte pentru lapte (avand in vedere ca nu este alaptat), iar altii de varsta cu el sau ceva mai mici dorm toata noaptea. Eu nu pot sa adorm imediat inapoi daca ma trezesc si uite asa stau 2-3 ore cu ochii pe pereti.
Al meu se trezeste intre 5:30 - 6:30. Si eu trag de mine atunci pentru ca abia atipesc din nou.
La 8 cel tarziu sunt in parc cu el; numai noi (nimeni nu mai este la ora aceea).

Si el oscileaza intre un somn si doua ziua. De obicei daca da semne ca s-ar culca la 18, il tin treaz (ies cu el afara; in carut nu doarme , este acaparat de ce este in jur). Mi s-a intamplat cand ne-am intors in lift sa atipeasca, dar extrem de rar.

De la 11,5 luni si-a dat usor drumul la mers. Minim 4 ore/zi stau in picioare. Seara ma dor picioarele si spatele. Nu are stare o clipa. O jucarie il intereseaza maxim 5 minute. Cand ii citesc din carticele maxim 20 minute.
In parc stau dupa el non-stop pentru ca nu are stabilitate inca + are in continuare tendinta sa bage in gura diverse ce gaseste.

Mamici, am facut si noi 1 anisor (am intampinat ziua cu o alergie la ardei gras...) si acum incerc sa gasesc un echilibru pentru gustarele (pana acum mi s-a parut un haos total Lol )

Simmo la multi ani baiatului.Sa fie sanatos si sa va bucurati de el o viata intreaga.Ce repede a trecut timpul,parca acum te pregateai sa nasti si erai speriata ca oare cum o sa fie.
Aud tot mai des bebei care fac alergie la ardeiul gras.Trebuie sa ii dau si eu la al meu ca pana acum nu am dat numai kapia,ardei galben,verde,gogosar.
Te inteleg ca esti frustrata,crede-ma si eu am multe frustrari dar cu atata raman ca nu se schimba nimic.Cel mai mult si pe mine cu somnul lui tarziu,trezirile matinale si trezirile pe noapte,foiala din ora in ora,apoi mancatul care iar este o aventura ca nu vrea sa manance,se zbate in scaun,orice ii fac se uita cu scarba,ia cateva guri si serus.Uneori chiar nu mai stiu ce sa ii fac,ce sa ii dau si mai mult de atat ma deranjeaza ca nu prinde inca singur sa duca la gura,pur si simplu nu ca nu poate ci nu este curios,nu vrea si abia ia cateva guri din mana mea.Se si vede ca abia avem 8 kg jumate la 11 luni.Mai sunt frustrata si ca are dintii cu pete maro si arata oribil,parca sunt murdari desi ii fac igiena si dimineata si seara si aici ma chinui ca nu ma lasa cu peria,pot doar putin cu degetarul si asta sa muste el nu sa frec eu pe dinti.Acum ma ingrijoreaza putin si buricul sa ii fie ok sa nu faca hernie ombilicala....se strang toate frustrarile astea si normal ca te simti asa,mai ales ca eu una din cercul meu de prieteni toti bebeii dorm intre 8 si 9 seara,se trezesc dupa ora 8,mananca bine,nu au probleme noi..parca fix pe invers.Eu timp cu sotul meu nu mai am nici 30 min.seara sa stam impreuna dar dimi cand ne trezim el pleaca la munca,alte mamici stau dupa ora 8 pana la 10,11 cand se culca cu sotii,la tv,mai fac una alta prin casa,eu nu pot sa fac nimic ca dupa ce adoarme el,merg pana la baie si somn si eu...nu iti mai spun ca nu e deloc inca curios sa ii citesc povesti,sa ii cant sau altele.El are activitatile lui si inca nu ma baga in seama.
Dar asta este,o sa fie mai bine dupa 2 anisori,astea sunt trecatoare si poate o sa ne fie dor de ei asa micuti.Eu cu asta ma consolez si incerc sa fiu puternica pt.el si sa nu ma mai compar cu altele ca fiecare bebelus este unic si zic mersi ca ii sanatos desi uneori am frustrari..NuStiu
Florentinna
Scris: Wednesday, September 9, 2020 12:21 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/6/2018
Mihaela14 wrote:
Mamici bebe al meu a facut duminica o luna si de câteva zile se întoarce de pe burta pe spate. Ati patit/auzit sa se întoarca atat de repede?? Sunt uimita de el, nu ma a?teptam la asta. De când s-a nascut a fost foarte ager si si-a ?inut capul bine, dar asta cu întoarcerile citeam ca se întâmpla pe la 3-4 luni.

Miha deja a trecut o luna cu bebehearts ma bucur ca sunteti bine. Si Ami s a intors singura la o luna si la cine spuneam nu credea dar am si filmare. Poate e mai precoce bebe. Noi am fost destul de precoce cam cu toate, numa la mers a inceput singura chiar in ziua cand a implinit un an.
Te imbratisez cu drag.
Florentinna
Scris: Wednesday, September 9, 2020 12:29 PM
Nivel

GeorgianaB wrote:

Sper sa iti revii cat mai repede. Mie personal asta cu alaptatul si cu un copil de un an si mi se pare cel mai greu lucru in momentul de fata.
Cu Ami m am chinuit vreo 3 luni cu san si pompat dar acuma mi se pare extenuant. Domi adoarme cum il pun sa suga si nu am cum sa stau cu orele cu el atasat la san in conditiile in care fata vrea si ea atentie sau exact atunci are nevoie ba de apa ba de altcevaLol
Daca ii dau san la Domi dupa 40 de min, max o ora ii foame din nou, ne chinuim si cu atasarea ca nu prinde chiar cum trebuie deci pana acuma asta a fost cel mai greu aspect din viata cu 2 copii sub 2 ani.
Sper sa ne mai imbunatatim.
fluturash26
Scris: Wednesday, September 9, 2020 2:14 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
Florentinna wrote:

Sper sa iti revii cat mai repede. Mie personal asta cu alaptatul si cu un copil de un an si mi se pare cel mai greu lucru in momentul de fata.
Cu Ami m am chinuit vreo 3 luni cu san si pompat dar acuma mi se pare extenuant. Domi adoarme cum il pun sa suga si nu am cum sa stau cu orele cu el atasat la san in conditiile in care fata vrea si ea atentie sau exact atunci are nevoie ba de apa ba de altcevaLol
Daca ii dau san la Domi dupa 40 de min, max o ora ii foame din nou, ne chinuim si cu atasarea ca nu prinde chiar cum trebuie deci pana acuma asta a fost cel mai greu aspect din viata cu 2 copii sub 2 ani.
Sper sa ne mai imbunatatim.

Si la noi e ft greu cu asta, cand il alaptez ea nu are rabdare, mereu vrea ceva...il las pe el de la san,il pun inapoi, doarme ft mult si tre sa trag de el sa se trezeasca sa manance vreo 15 min. Nu am mai vazut copil nici pt mancare sa nu se trezeasca, sorsa urla la2- 3 ore pe ceas...sper sa fie mai ok..e foarte geloasa si mereu suparata de cand am venit acasa,a inceput sa foloseasca suzeta excesiv ea care nu o folosea decat la somn. Simt ca imi iau campii dar rezist.. cel mai mult ma enerveaza atitudinea ei.
Eu vreau sa stau cu ea cand prind timp sa ne jucam sa facem una alta dar nu vrea,ma impinge spune nu si il striga pe tati..uneori imi vine sa plang simtindu-ma marginalizata si cred ca is de vina si hormonii..
Florentinna
Scris: Wednesday, September 9, 2020 3:35 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

Si la noi e ft greu cu asta, cand il alaptez ea nu are rabdare, mereu vrea ceva...il las pe el de la san,il pun inapoi, doarme ft mult si tre sa trag de el sa se trezeasca sa manance vreo 15 min. Nu am mai vazut copil nici pt mancare sa nu se trezeasca, sorsa urla la2- 3 ore pe ceas...sper sa fie mai ok..e foarte geloasa si mereu suparata de cand am venit acasa,a inceput sa foloseasca suzeta excesiv ea care nu o folosea decat la somn. Simt ca imi iau campii dar rezist.. cel mai mult ma enerveaza atitudinea ei.
Eu vreau sa stau cu ea cand prind timp sa ne jucam sa facem una alta dar nu vrea,ma impinge spune nu si il striga pe tati..uneori imi vine sa plang simtindu-ma marginalizata si cred ca is de vina si hormonii..

Noi am avut 2 zile dupa ce am venit acasa cand nu mi am recunoscut fetita...urla din orice, nimic nu i a placut, numa daca am stat afara, cum intram in casa cum urlete. Ea a reactionat bine cand am venit cu bebe, merge la el ii face draga draga, daca plange ne arata sa il luam din patut deci nu stiu daca starea ea a fost din cauza lui sau din alte motive dar 2 zile imi venea si mie sa urlu dar m am tinut tareLol
E o schimbare si pt ei si e de inteles dar speram ca toate neplacerile vor trece si la anul pe vremea asta se vor juca impreuna.
maria2013
Scris: Wednesday, September 9, 2020 3:52 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Hei, Laura, te vad online! Cum mai sunteti?
maria2013
Scris: Wednesday, September 9, 2020 3:55 PM
Nivel

Adina, simt oboseala pe care o descrii. As vrea sa existe vreo solutie minune ca sa te ajut, dar nu e. Tot ce pot sa spun e ca sunt doar etape, ca Luca are cea mai buna mama pt el si ca fiecare copil creste! Eu pe Luca îl vad perfect in poze! E un pusti simpatic, vesel ?i dragalas!
maria2013
Scris: Wednesday, September 9, 2020 4:11 PM
Nivel

Fluturash, curând va veti gasi o rutina a voastra, de asta sunt sigura! Fiecare început e fff greu. Îmi aduc aminte cat de greu ne scriai ca ti-a fost la început, cu fetita. Apoi, te-am admirat când am citit ca va mai veni un bebe si, recunosc, cam tot pe atunci a început sa incolteasca si in mine o urma de curaj si de speranta ca ne-am descurca si cu doi copii. Sa gasesti rabdare si energie ca sa va obisnuiti in noua formula!
fluturash26
Scris: Wednesday, September 9, 2020 5:05 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
Florentinna wrote:

Noi am avut 2 zile dupa ce am venit acasa cand nu mi am recunoscut fetita...urla din orice, nimic nu i a placut, numa daca am stat afara, cum intram in casa cum urlete. Ea a reactionat bine cand am venit cu bebe, merge la el ii face draga draga, daca plange ne arata sa il luam din patut deci nu stiu daca starea ea a fost din cauza lui sau din alte motive dar 2 zile imi venea si mie sa urlu dar m am tinut tareLol
E o schimbare si pt ei si e de inteles dar speram ca toate neplacerile vor trece si la anul pe vremea asta se vor juca impreuna.

Fix asa e si la noi de cand am venit,din orice urla..exact cum spui tu..sper si eu sa isi revina, deja au trecut 3 zile si nimic..NuImiPasa La fel afara e super ok.. de cand ati iesit cu bebe afara? La plimbare ma refer...noi inca nu ne-am facut curaj, ma gandeam pe maine sa iesim.
Florentinna
Scris: Wednesday, September 9, 2020 8:34 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

Fix asa e si la noi de cand am venit,din orice urla..exact cum spui tu..sper si eu sa isi revina, deja au trecut 3 zile si nimic..NuImiPasa La fel afara e super ok.. de cand ati iesit cu bebe afara? La plimbare ma refer...noi inca nu ne-am facut curaj, ma gandeam pe maine sa iesim.

Noi am iesit a 2 a zi dupa ce am venit acasa si cu Ami am iesit la fel, dupa ce a venit medicul de familie si mi a spus sa o scot zilnic numa sa am grija la vant puternic. Noi stam afara cam o ora dimineata si una seara la plimbate, parc si mai iesim si in curte peste zi.
Astazi am stat pt prima oara singura cu ei aproape 10 ore si a fost ok, m am organizat bine si am sperante ca o fi ok si de luni cand se intoarce sotul la servici.
Rabdare multa Fluturash ca trec ele toatecomputerlove
Alle.p
Scris: Wednesday, September 9, 2020 8:55 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Pfff fetelorbounce si eu ma gandesc cu putina spaima la primele luni cu 2 copii...si sunt convinsa ca ce reusiti voi sa relatati e doar o mica parte din tot "haosul" de inceput.
Plus ca probabil mi se va rupe sufletul cand Patrick va plange ca are nevoie de mine, iar eu nu voi putea fi disppnibila imediat. Cred ca e frustrant, atat pt ei, mititeii, cat si pt noi.

Ati patit ca dupa intarcare sa miroasa urat scaunele? Maine ii recoltez pe cropocultura, ca deja dureaza de o saptamana situatia. Tot de atunci l-am intarcat si i-a dat prima maseluta. Nu stiu daca sunt coincidente sau astea sunt cauzeleNuStiu
Nicole2018
Scris: Thursday, September 10, 2020 10:48 AM
Nivel

Alle.p wrote:
Pfff fetelorbounce si eu ma gandesc cu putina spaima la primele luni cu 2 copii...si sunt convinsa ca ce reusiti voi sa relatati e doar o mica parte din tot "haosul" de inceput.
Plus ca probabil mi se va rupe sufletul cand Patrick va plange ca are nevoie de mine, iar eu nu voi putea fi disppnibila imediat. Cred ca e frustrant, atat pt ei, mititeii, cat si pt noi.

Ati patit ca dupa intarcare sa miroasa urat scaunele? Maine ii recoltez pe cropocultura, ca deja dureaza de o saptamana situatia. Tot de atunci l-am intarcat si i-a dat prima maseluta. Nu stiu daca sunt coincidente sau astea sunt cauzeleNuStiu

Eu inca nu am intarcat, dar nu am mai auzit pana acum sa miroase scaunul urat dupa intarcare.
Cum a decurs la voi intarcarea?
Nicole2018
Scris: Thursday, September 10, 2020 10:48 AM
Nivel

maria2013 wrote:
Fluturash, curând va veti gasi o rutina a voastra, de asta sunt sigura! Fiecare început e fff greu. Îmi aduc aminte cat de greu ne scriai ca ti-a fost la început, cu fetita. Apoi, te-am admirat când am citit ca va mai veni un bebe si, recunosc, cam tot pe atunci a început sa incolteasca si in mine o urma de curaj si de speranta ca ne-am descurca si cu doi copii. Sa gasesti rabdare si energie ca sa va obisnuiti in noua formula!

Maria, asa imi place cum ai mereu o vorba buna pentru fete. grup
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.